Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czterdziestolatek - kultowy serial, Opinie, fimowe gagi, wspomnienia etc.
     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 30/10/2011, 9:14 Quote Post

QUOTE(glasgower @ 29/10/2011, 22:01)
Serial ten znam na pamięć. Zachęcam do podawania waszych ulubionych scen - pokomentujemy je sobie. Na marginesie: czy jest może "40-latek" w wydaniu książkowym?
*


Jedna z moich ulubionych scen z odcinaka ,,Polowanie". Maliniak organizuje ,,musztrę"zołnierzom rezerwisty Karwowskiego , super.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 30/10/2011, 10:02 Quote Post

QUOTE(Kakofonix @ 29/10/2011, 15:00)
QUOTE(emigrant @ 29/10/2011, 11:34)
QUOTE(mariuniu @ 29/10/2011, 9:21)
Chyba mój ulubiony  polski serial . Po latach ogląda się go znakomicie.

A u mnie odwrotnie: Są, co prawda sceny-perełki, czy kultowe, bywają dobre dialogi, ale generalnie głupota bohaterów, zwłaszcza żony karwowskiego, razi, nie śmieszy.
Oglądam od czasu do czasu, ale dla poszczególnych scen.
*



Na żonę Karwowskiego reżyser nie miał pomysłu. Raz przedstawiana jest jako kobieta inteligentna, innym razem jako skończona kretynka. Karwowski też jest przedstawiony dosyć papierowo, jako wzorowy członek PRL-u epoki Gierka. Nie pije, nie zdradza żony, angażuje się społecznie, myśli o jakości i wydajności.
Bardzo podobają mi się obyczajowe, realistyczne wątku poboczne: np. sądu, szkoły, wypoczynku.
*


Ależ pije i miewa w filmie romansy rolleyes.gif
 
Post #17

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 30/10/2011, 11:27 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 30/10/2011, 10:02)

Ależ  pije i miewa w filmie romansy  rolleyes.gif
*



Nie miałem na myśli całkowitej absynecji, ale też nie pije na umór. A co do romansów - to nie kojarzę. Z kim to był w łóżku?
 
Post #18

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 30/10/2011, 11:35 Quote Post

QUOTE(mariuniu @ 30/10/2011, 9:14)
Jedna  z moich ulubionych scen z odcinaka ,,Polowanie". Maliniak organizuje ,,musztrę"zołnierzom rezerwisty Karwowskiego , super.


To nie było w "Polowaniu", lecz w "GRA WOJENNA CZYLI NA KWATERZE".

Ten akurat "wojskowy" odcinek nie za bardzo mi się podoba. Dobra jest natomiast w nim opinia Gajnego o żołnierce, dobra nie tylko w komicznym sensie. Wbrew pozorom Gajny ma tu sporo racji mówiąc o żołnierce jako zabawie niedojrzałych chłopczyków. No i kapitalne jest zakończenie tej Gajnowej perory: "ja na przykład byłem w pełni dojrzały już w wieku 12 lat" (jakoś tak, cytuja z pamięci). W ogóle Gajny to mój swego rodzaju ulubieniec temu serialu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 30/10/2011, 13:29 Quote Post

QUOTE(glasgower @ 30/10/2011, 11:35)
QUOTE(mariuniu @ 30/10/2011, 9:14)
Jedna  z moich ulubionych scen z odcinaka ,,Polowanie". Maliniak organizuje ,,musztrę"zołnierzom rezerwisty Karwowskiego , super.


To nie było w "Polowaniu", lecz w "GRA WOJENNA CZYLI NA KWATERZE".

Ten akurat "wojskowy" odcinek nie za bardzo mi się podoba. Dobra jest natomiast w nim opinia Gajnego o żołnierce, dobra nie tylko w komicznym sensie. Wbrew pozorom Gajny ma tu sporo racji mówiąc o żołnierce jako zabawie niedojrzałych chłopczyków. No i kapitalne jest zakończenie tej Gajnowej perory: "ja na przykład byłem w pełni dojrzały już w wieku 12 lat" (jakoś tak, cytuja z pamięci). W ogóle Gajny to mój swego rodzaju ulubieniec temu serialu.
*


Oczywiście masz racje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 30/10/2011, 14:22 Quote Post

Wasze ulubione postacie w 40-latku. Mnie podobają się zasadniczo wszystkie (prócz Kobity Pracującej), ale najbardziej dwie. Poza inż. Gajnym, o którym już mówiłem, jest nią teść Stefana. Wątpię jednak, by Gajny z "szanownym tatusiem" Magdy Karwowskiej miałby sobie "wiele do powiedzenia".
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 30/10/2011, 15:39 Quote Post

Wracam do Bronka Banacha zmorę wszystkich zięciów w Polsce , jak pamiętam ujawnił się on w następnej serii Czterdziestolatka , znakomita rola Antka grana przez Gajosa,dyrektor Zjednoczenia i oczywiście sławetny Maliniak -genialny R. Kłosowski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 30/10/2011, 21:10 Quote Post

QUOTE(mariuniu @ 30/10/2011, 15:39)
Wracam do Bronka Banacha zmorę wszystkich zięciów w Polsce , jak pamiętam ujawnił się on w następnej serii Czterdziestolatka , znakomita rola Antka grana przez Gajosa,dyrektor Zjednoczenia i oczywiście sławetny Maliniak -
*



Czy się rzeczywiście "ujawnił" w sequelu nie wiem, nie znam go za bardzo. Dokręcenia "20 lat później" nie zaliczam do 40-latka. Niestety, ale wszystkie sequele do polskich seriali są marne i tylko psują oryginały. Choć akurat "20 lat później" na tle innych wygląda całkiem nieźle. Ale tylko na tle. Bo samo w sobie jest mizerne. Mimo wszystko spytam, w którym miejscu występuje Bronisław Banach? W 40-latku był on zdaje się jakimś kierownikiem (czy czymś w tym guście) lasów państwowych oddelegowanym w Koszalińskie. Lasy, hm, z czym by je tu powiązać? Może z ekologią, Gajny był w II części proekologicznym politykiem (raczej: politykierem).
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 30/10/2011, 21:15 Quote Post


Spotyka się z Magdą na lodach w kawiarni . Z zawodu jest leśniczym. Generalnie nie za bardzo podoba mi się kontynuacja.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 30/10/2011, 21:59 Quote Post

Serial ten lubię ale też trudno się nie zgodzić z pewnymi krytycznymi uwagami kolegów, że do Bareji mu daleko i że to ani farsa ani na serio. Sceny z kobietą pracującą rzeczywiście momentami tracą humorem z myszką ale też są bardzo ważne bo jednak dotykają absurdów PRL - rewelacyjne jest np. domokrążne szycie spodni z materiałów powierzonych.

Dziwne, że nikt tutaj nie wspomniał o postaci Mareczka, bardzo rezolutnego chłopca, który miał świetne kwestie, np. o hipach i gitach.

Sequel dla mnie był także dobry dlatego, że bardzo luźno nawiązywał do pierwowzoru. Owszem, bohaterowie Ci sami ale już chodziło o co innego. O transformację ustrojową. I podobno miała powstać 3 część.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 31/10/2011, 7:24 Quote Post

QUOTE
[=karolz77]

Sequel dla mnie był także dobry dlatego, że bardzo luźno nawiązywał do pierwowzoru. Owszem, bohaterowie Ci sami ale już chodziło o co innego. O transformację ustrojową.
/


A ja nie, bo o ile w I cz. wszyscy niemal są sympatyczni i chcą dobrze, to w sequelu osoby biorące udział w tworzeniu nowego systemu to kombinatorzy i cwaniaki. Serce scenarzysty pozostało w PRL-u.
Pozdr.M.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 31/10/2011, 8:57 Quote Post

QUOTE(karolz77 @ 30/10/2011, 21:59)
Sequel dla mnie był także dobry dlatego, że bardzo luźno nawiązywał do pierwowzoru. Owszem, bohaterowie Ci sami ale już chodziło o co innego. O transformację ustrojową. I podobno miała powstać 3 część.
*


3 część ma powstać jako słuchowisko radiowe z tymi samymi aktorami- w wywiadzie w "Pani" podaje samm Jerzy Gruza. Na telewizyjną kontynuację nie było chętnych. Odcinki są już nagrywane, puszczą chyba na 1.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 31/10/2011, 9:06 Quote Post

Pierwsza seria miał swój urok , kontynuacja wydaje mi się taka trochę głupowata. Nie podobał mi się filmie Malajkat , Mann. I chyba najważniejsze ,aktorzy byli już starsi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 31/10/2011, 9:56 Quote Post

"40-latek" przedstawia rzeczywistość lat 70. mniej więcej tak, jak ona wyglądała (choć jak już powiedziałem jest ona przedstawiona z perspektywy grup społecznych będących ówczesną tzw. klasą średnią). Natomiast sequel "20 lat później" jest sztuczny i nierzeczywisty. Niemal całkiem nierzeczywiste są w nim postacie francuskiego megabiznesmena, który poślubił córkę przeciętnego Polaka, mieszkającego w "komunistycznym" blokowisku skromnego inżyniera na państwowej posadce. Widział kto takie cuda w rzeczywistym świecie? Inną, w sumie podobną w założeniu, z tym że jakby a rebours (choć już mniejszego stopnia) nierzeczywistością są rosyjskojęzyczne dzieci Marka. Czy Polacy początku lat 90. wchodzili w tego typu stosunku z Rosjanami? Nie znam ani jednego Polaka, który miałby dzieci z Rosjanką z bazaru (zresztą i dla tej Rosjanki pewnie nie byłby to jakiś szczególny awans).

Czy sequel przedstawia "transformację"? Ależ skąd! W najlepszym układzie przedstawia jej karykaturę.

Niemniej jednak na tle innych dokręceń "20 lat później" jeszcze jakoś da się obejrzeć.

Ten post był edytowany przez Coobeck: 2/11/2011, 22:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 31/10/2011, 10:07 Quote Post

Masz trochę racji ale chyba to jest taki urok Gruzy, że pewne rzeczy wyolbrzymia. Teraz skojarzyło mi się, że w "Tygrysach Europy", też występują takie odrealnienia, ale one są po to, żeby się pośmiać z pewnych przywar jak snobizm chociażby.

A Marek miał tylko jednego syna rosyjskojęzycznego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej