Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> The Borgias, nowy serial historyczny
     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 27/04/2011, 10:38 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 27/04/2011, 10:27)
"Grę o Tron" trudno kwalifikować jako film historyczny.
Z drugiej strony - "Rzym" i "Spartakusa" chyba też.

Oczywiście Martin to nie historia per se, ale sądzę jednak choćby tym dwóm serialom HBO to znacznie bliżej do siebie niż do prawdziwej historii. U Martina rzeczywiste mechanizmy feudalne i aspekty psychologiczne epoki są nieźle oddane, wyjąwszy może amputację religii.
QUOTE(welesxxi @ 27/04/2011, 10:30)
(...)dosyć dobrze oglądało mi się "Filary Ziemi" (choć też w paru kwestiach nieco odjechali).

Zgadza się. Mnie również się podoba.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 27/04/2011, 11:36 Quote Post

Gra o tron jest dostępna z napisami? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.970
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 29/04/2011, 21:47 Quote Post

QUOTE(Beukot @ 27/04/2011, 10:38)
U Martina rzeczywiste mechanizmy feudalne i aspekty psychologiczne epoki są nieźle oddane, wyjąwszy może amputację religii.


Hmmmm, czytałeś "Sagę Ognia i Lodu", czy wnioskujesz po serialu? Bo u Martina masz religię jak najbardziej obecną, i choć samo Westeros nie jest przez nią zdominowane (religie Pierwszych Ludzi i Andalów są wszechobecne, ale nie posiadają silnych Kościołów z politycznymi wpływami), to gwałtownie rozwijająca się (pod wpływem "przebudzenia" magii przez Daenerys Targaryen) religia Czerwonych Kapłanów nieźle oddaje pojawienie się w czasach kryzysu religii/sekt radykalnych.

Nie mam żalu do Martina, że odpuścił sobie w swoim "średniowieczu" odpowiednik Kościoła Katolickiego (rola ta jest rozbita na neutralnych mędrców służących feudałom i kapłanów Siedmiu), bo musiałby popaść w oczywiste klisze typu bogaty, zły biskup vs. dobry, przyjazny zakonnik (lubię Folleta, ale to akurat zbyt oryginalne nie było). Skupienie się na feudałach i ich intrygach jest dużo ciekawsze i pozbawia cykl banalnych, współczesnych odniesień ("Filary" nie były jeszcze złe, ale już "Świat bez końca" - litości...).
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 27/05/2011, 10:52 Quote Post

"Gra o tron" wciąga, choć wolałbym żeby kręcono po prostu seriale historyczne, oparte na faktach, dziejące sięw normalnym świecie, a nie jakieś wytwory fantazji pisarskiej w świecie fantasy.

Wracając do zakończonego już 1 sezonu "The Borgias". Z ciekawości zobaczyłem sobie hiszpański film "Rodzina Borgiów" z 2006 roku. Okres powiązany z serialem różni się. W ogóle nie ma intryg kardynała Della Rovere, ani interwencji francuskiej. Impotencja Giovaniego Sforzy nie jest żadną kwestią, a Lukrecja zachodzi w ciąże dopiero w klasztorze (tak jak na Wikipedii). Cezar zabija kochanka.

Mam wrażenie, że w serialu w jedną postać nastolatka Alfonsa złączono dwie postaci: króla Neapolu Alfonsa II (który powinien umrzeć zaraz na początku 2 sezonu) i jego syna, także Alfonsa, przyszłego męża Lukrecji. Coś można o tym powiedzieć?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 30/05/2011, 10:13 Quote Post

Gra o tron jest całkiem fajna, ale jest jedno ale jak na razie w serialu bo książki nie znam, to jest bardzo delikatne fantasy mocno oparte o wojnę dwóch róż.

A Borgiów już nie mogę się doczekać następnego sezonu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 2/12/2011, 14:29 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 30/05/2011, 11:13)
A Borgiów już nie mogę się doczekać następnego sezonu.
*




Na "Canal +" leci "europejski" odpowiednik "Prawdziwa historia Borgiów". Po dwóch odcinkach mam wrażenie scenariuszowego chaosu i lubowaniu się w okrucieństwie i kompletnej antymoralności ówczesnych duchownych. Cezar Borgia jakiś dziwny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Marchi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student
 
 
post 15/12/2011, 10:46 Quote Post

Panowie powiem wam, że "Gra o Tron" dała radę w I sezonie nie zawieść moich oczekiwać. Głębia książek Martina jest porażająca i bałem się spłycenia na rzecz akcji. Nie doszło do tego, ale sfilmowano dopiero "najłatwiejszy" pierwszy tom. Zobaczymy w kwietniu jak pójdzie dalej.

"Borgias" to mierny serial. Nie podobało mi się nic i po kilku odcinkach zawiesiłem oglądanie. Nuda, nuda, nuda. Nędzni aktorzy, kompletnie bez charyzmy, Jeremy się - mam wrażenie - wygłupia w tej roli, nie chce mu się grać. Jeśli serial nie wciąga ciekawą fabuła to leży.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 19/12/2011, 11:45 Quote Post

QUOTE(Marchi @ 15/12/2011, 11:46)
Jeremy się  - mam wrażenie - wygłupia w tej roli, nie chce mu się grać.
*



Może rzeczywiście jego Alexander VI jest zbyt genialny jak na człowieka i nierzeczywisty. Bardziej ludzko, z emocjami i wątpliwościami został zagrany przez Johna Domana.
Trudno uwierzyć aby Cezar z HBO miał w przyszłości zabić swojego brata. Natomiast w przypadku Cezara z Canal+ to dziwne jest, że jeszcze tego nie uczynił.

Niestety serial Canal+ razi wyraźnie mniejszym budżetem niż ten HBO.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 19/12/2011, 12:38 Quote Post

QUOTE
Trudno uwierzyć aby Cezar z HBO miał w przyszłości zabić swojego brata. Natomiast w przypadku Cezara z Canal+ to dziwne jest, że jeszcze tego nie uczynił.
Cóż, nie ma dowodów na to, że uczynił to w rzeczywistości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 20/12/2011, 12:25 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 19/12/2011, 13:38)
Cóż, nie ma dowodów na to, że uczynił to w rzeczywistości.
*



A to ma już niewielki związek z tym co napisałem, a dotyczyło wrażenia z porówniania obu serialów.

Innym wrażeniem wypływającym z serialu Canal+ jest szybki przepływ informacji do Rzymu (lub Pizy). Zresztą także ludzi, np. wieśniaka z północnych Włoch, który przybywa do papieża ze świeżo zaschniętą krwią na rękach (z masakry jego wioski przez Francuzów i Szwajcarów).
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Hetman Różyński
 

Sasko-Warmiński Patriota
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 70.229

Grzegorz Szymborski
Stopień akademicki: Magister do kwadratu
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 4/02/2012, 20:20 Quote Post

Czy ktoś, tak samo jak ja, nie może doczekać się kolejnego sezonu serialu, który rusza już wiosną? Moim zdaniem jest on bardzo ciekawy i dobrze zrobiony. Brakowało mu tylko więcej scen batalistycznych. Niektóre wątki (głównie z Dżemem i przybyciem Karola o Rzymu ) zostały przeinaczone dla potrzeb fabuły. Całość prezentuje się jednak znakomicie.

Ten post był edytowany przez Hetman Różyński: 4/02/2012, 21:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 4/02/2012, 20:54 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 19/12/2011, 12:38)
QUOTE
Trudno uwierzyć aby Cezar z HBO miał w przyszłości zabić swojego brata. Natomiast w przypadku Cezara z Canal+ to dziwne jest, że jeszcze tego nie uczynił.
Cóż, nie ma dowodów na to, że uczynił to w rzeczywistości.
*


Witam

Jednym z najważniejszych powodów, dla których znów się zalogowałam na naszego Pudelka, była chęć poznania Twojej, Lancelocie, opinii na temat The Borgias. Więc jak znajdujesz to dzieło? smile.gif

M
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 5/02/2012, 19:58 Quote Post

Fajne, podobnie, jak "Rome" lub "Tudors" tyle, że błędem jest traktowanie go jako źródła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 6/02/2012, 12:57 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 5/02/2012, 19:58)
Fajne, podobnie, jak "Rome" lub  "Tudors" tyle, że błędem jest traktowanie go jako źródła.
*


A możesz w krótkich punktach wyliczyć ewidentne machlojki scenariusza?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 6/02/2012, 13:29 Quote Post

A ja podam jedną ewidentną machlojkę scenariusza - Cezar Borgia dający ślub swojej siostrze - o ile pamiętam, nie dawał, bo nie mógł, nie miał święceń kapłańskich, mimo że był kardynałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej