Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kultowe filmy
     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 17/08/2007, 12:34 Quote Post

Chciałem napisać ten temat i dowiedzieć jakie filmy historycy z naszego forum uważają za kultowe.Co te filmy wniosły do kina lub dlaczego dla wam się podobają.


Moim kandydatem jest film Siedmiu Samurajów Akiry Kurosawy z 1954 r. Ostatnio oglądałem go na TVP1 i chociaż byłem zmęczony a miałem wcześnie wstać to nie zmrużyłem oka. Fabuła ciekawa nie jedno liniowa, dobrze zarysowani bohaterowie . A czarno biały kolor dodaje uroku temu filmowi. W tym filmie można znałeś dużo scen lub motywów które zostały wykorzystane w innych późniejszych filmach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Niebieska Ariel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 10.950

Magdalena
Zawód: student AGH
 
 
post 17/08/2007, 17:22 Quote Post

"Annie Hall"

Fantastyczne, gorzko - ironiczne dialogi. Ciekawe aktorstwo Allena, a do tego kontakt aktora z widzem, swoista rozmowa z oglądającym. Uwielbiam to jak Allen traktuje publikę - jak inteligentnych ludzi, którzy podejmą grę.

Z filmu:
A guy goes to psychiatrist and says:
- Doc, my brother is crazy. he thinks he is a chicken.
And the doctor says
- So why don't you turn him in...
- I would but I need the eggs

I guess it's pretty much what I think about relationships...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.510
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 17/08/2007, 19:24 Quote Post

Trzy moje ulubione:

- "Blade Runner" Ridleya Scotta - najwybitniejszy film s-f w historii
- "Zaginiona autostrada" - po prostu David Lynch
- "Aguirre - Gniew Boży" Wernera Herzoga - europejski klasyk
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 17/08/2007, 20:23 Quote Post

Zaczalem robic swoja liste, ale strasznie dluga jest. wink.gif .W miedzyczasie przeczytalem post Krzyska.I mam do Ciebie Krzysztofie pytanie.Dlaczego "Zaginiona autostrada".?To sa dwie rownolegle, przenikajace sie historie, z ktorych zadna nie ma sensu!Moze klimat jakis klimatyczny,ale...
Za to "Blade runner" i Wernera Herzoga dziela wszystkie, jak najbardziej, albo i jeszcze bardziej! smile.gif .
A juz "Fitzcarraldo" i "Cobra Verde" to mistrzostwo swiata jak dla mnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 17/08/2007, 21:36 Quote Post

QUOTE
  Zaczalem robic swoja liste, ale strasznie dluga jest.


Wiem też miałem ten problem ale wybrałem Siedmiu Samurajów. A czy według was Gladiator pomijając nieścisłości historyczne. Może zasługiwać na miano kultowego bo pewnie wielu z kolegów z forum i ja sam mamy sympatie do filmu Ridleya Scotta.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.510
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 17/08/2007, 21:49 Quote Post

QUOTE(NELSON @ 17/08/2007, 20:23)
Zaczalem robic swoja liste, ale strasznie dluga jest. wink.gif .W miedzyczasie przeczytalem post Krzyska.I mam do Ciebie Krzysztofie pytanie.Dlaczego "Zaginiona autostrada".?To sa dwie rownolegle, przenikajace sie historie, z ktorych zadna nie ma sensu!Moze klimat jakis klimatyczny,ale...
*



Nie potrafię wyjaśnić. Swego czasu miałem fascynację kinem surrealistycznym. Po prostu miałem ciary na plecach i tyle. Jest tam sporo symboliki, która każdy może sobie odczytać po swojemu. No i sposób jak się to wszystko zapętliło - majstersztyk. Zrobił na mnie ten film wrażenie i koniec smile.gif No i oczywiście muzyka - otwierający motyw muzyczny (David Bowie "I'm Deranged") jst po prostu unforgetable! Poza tym Lost Highway nie jest bez sensu "Głowa do wycierania" to jest dopiero "jazda". Podobał mi sie także Mulholland Drive - ale za dużo tam autocytatów. Natomiast nie widziałem jeszcze Inland Empire.

Jeżeli chodzi o Blade Runnera - to ten film sie nigdy nie zestarzeje, jestem jego absolutnym fanem. rolleyes.gif

"Fitzcarraldo" też był fajny, no i bardziej optymistyczny niż "Der Zorn des Gottes"

Do ww. listy mógłbym jeszcze dodać "Delicatessen", "Funny Games" (wnerwił mnie ten film na maksa ale i wstrząsnął), Harry Angel i ...polski krótkometrażowy film rysunkowy "Jak działa jamniczek" - surrealizm w czystej postaci. Oraz wiele, wiele innych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Niebieska Ariel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 10.950

Magdalena
Zawód: student AGH
 
 
post 18/08/2007, 17:13 Quote Post

To ja dodam jeszcze "Nóż w wodzie"

Długo nie widziałam tego filmu tylko o nim słyszałam, same superlatywy...Nie ufam z zasady żadnym recenzjom. Ale kiedy obejrzałam...kapitalny...aktorsko i reżysersko - pięknie kręcone sceny. Atmosfera jak z dobrego horroru, a przy tym doskonałe ujęcie zafałszowania ludzkich relacji, wszystko brzmi bardzo górnolotnie, ale film jest naprawdę poważny i poważnie bardzo, bardzo dobry.

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 18/08/2007, 18:13 Quote Post

"Przed wschodem słońca" "Nieustraszeni pogromcy wampirów" "Żywot Briana" i "Ostatni Mohicanin"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 18/08/2007, 19:52 Quote Post

"Ostatni Mohikanin", "Misja", przede wszystkim zaś, choć nie wiem, czy to podpada pod tę kategorię rolleyes.gif , gdyż jest to serial, "Robin of Sherwood"...biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 18/08/2007, 20:03 Quote Post

Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja
Dzięki sukcesowi tego filmu Lucas postanowił nakręcić kolejne dwie części (bo wcześniej były to zwykłe "Gwiezdne Wojny"), a potem coś go skłoniło do zrobienia nowej trylogii. Gwiezdne Wojny do dziś mają wielu fanów, dziecka marzą se o zostaniu takim Luke'iem z obleśną twarzą albo Obi - Wanem. Na temat SW powstała masa książek, komiksów, w necie powstała nawet "wikipedia Gwiezdnych Wojen", czyli Biblioteka Ossus. Film przez niemałą część fanów SW - z tego co się orientuję - uznawany za najlepszy (chyba porównywalne jest tylko Imperium Kontratakuje - wg większości) epizod (choć ja do tej większości nijak się kwalifikuje).
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 18/08/2007, 22:43 Quote Post

Trzy polskie filmy: "Rejs", "Rekopis znaleziony w Saragossie" i "Lokis". O ile te dwa pierwsze w tutejszym srodowisku kinomanskim sa dobrze znane i wiedza o nich nie byla dla mnie zaskoczeniem, to odkrycie, ze "Lokis" jest uwazany za europejska klasyke w kategorii "romantic horror" bylo dla mnie niespodzianka.
Z zagranicznych umiescilbym tutaj szwedzki "I'm Curious, Yellow", angielskie "Clockwork Orange", "Night Porter" i "Crying Game", amerykanske "Deep Throat", "Midnight Clear" i Easy Rider", japonskie "Dreams" i "Rashamon", francuskie "La Haine" i "La Belle d'Jour", wloskie "Mimì metallurgico ferito nell'onore" itp itp.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
jagienka74
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 6.603

 
 
post 19/08/2007, 10:13 Quote Post

Stralam sie bardzo myslec w kategorii "klasyka" a nie "moj ulubiony film", ale to ciezko bardzo... Jeden z moich ulubionych filmow, ktory mozna zaliczyc do klasyki, jak mi sie wydaje to "Absolwent". Zeby dorzucic jeszcze kilka (spoza kina polskiego, bo to chyba norma - filmy p. Barei) - "Bitwa o Anglie", "Italian Job" (ta stara wersja) - a moze to dla tego, ze uwielbiam Micheala Caina i "Zywot Briana".
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 19/08/2007, 12:26 Quote Post

autorytety określiły kiedyś, że to musi być "Obywatel Kane". Nie wiem ile w tej opinii z wartości filmu a ile działa magia Herrego Pottera mediów - Orsona Wellsa.

Dokonując szybkiej retrospekcji to filmy które zmieniły wyobraźne:

"Narodziny narodu" - kultowy przynajmniej w południowej części USA
"Ben Hur" - bez niego nie byłoby w kinach poscigów samochodowych

o mało co takim filmem nie stał się "Metropolis" - za dużó jednak producenci chcieli. Wobec tego z medernizmem rozprawił się Charlie Chaplin w "Nowoczesnych czasach"

W ogole Ch.C. jest kultowy - od niemych burlesek po "Dyktatora".

Kto się zaangażował w wybory w 1989 wie, że kultowym jest "W samo południe".

Z Polskich mamy wielką trójkę komedii: "Rejs", "Miś" i "Seksmisje". Dialogi w dowolnej kolejności odtworzy każdy w każdej sytuacji.

Dla mnie jednak - na pożytek osobistego kultu - pozostaje "Ziemia obiecana" A. Wajdy. Szczyt polskiego aktorstwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
silent_hunter
 

Poczwórny Agent, Łowca Replikantów
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.055
Nr użytkownika: 11.971

Stopień akademicki: gramotny
Zawód: przodownik pracy
 
 
post 19/08/2007, 15:02 Quote Post

Nalezaloby tez dorzucic "Ojca chrzestnego" cool.gif...
A w kategorii ciut lzejszej czyli sajensfikszynow:
"King-Kong"(wersja przedwojenna), "Zakazana planeta", "Planeta malp", "2001 : Odyseja kosmiczna", "Dr. Strangelove"
i ..."Matrix" ale tylko pierwszy, bo dwojka i trojka to istne knoty...

Thrillery i horrory
stare ale jare: "Gabinet doktora Caligari", "Nosferatu", "Frankenstein"...
"Dziecko Rosemary", "Egzorcysta", "Omen"...
"Pojedynek na szosie", "Szczeki"

i Hitchcocki:
"Psychoza"
"Vertigo"
"Ptaki"
...

Komedie:
"Pol zartem, pol serio",
Wiekszosc filmow Mela Brooksa,
Woody-Alleny,
Wszystkie dlugie metraze Pythonsow...
i jako entuzjasta latajacych cyrkow dodam..."Czy leci z nami pilot?" unsure.gif

QUOTE(Anakin)
"Ben Hur" - bez niego nie byłoby w kinach poscigów samochodowych

...takich jak w "Bullicie"... wink.gif

Salut!
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 19/08/2007, 17:58 Quote Post

Dodałbym jeszcze "Harry's Game", przede wszystkim ze względu na piękną muzykę Clannad... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej