Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> WOJCIECH POKORA, 1934 - 2018
     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 4/02/2018, 15:51 Quote Post

"Z głębokim bólem zawiadamiamy, że dziś nad ranem (4.02.2018 r.) w wieku 83 lat odszedł nasz wielki przyjaciel, wybitny aktor pan Wojciech Pokora. Składamy kondolencje i łączymy się w bólu ze wszystkimi widzami i wielbicielami talentu pana Wojciecha. Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury" - czytamy na stronie Och-Teatru.

Wojciech Pokora urodził się 2 października 1934 roku w Warszawie. Ukończył PWST w Warszawie. Był związany z warszawskimi teatrami: Dramatycznym, Nowym i Kwadrat.

Wykładał w Akademii Teatralnej w Warszawie. Widzowie pamiętają go z telewizyjnych kabaretów Olgi Lipińskiej.

Popularność zdobył rolami komediowymi. "Puszkiwany, poszukiwana", "CK Dezerterzy", "Zmiennicy", "Kariera Nikodema Dyzmy" czy "Alternatywy 4" to tytuły, które stały się już klasyką małego i dużego ekranu.

22 września 2015 roku ukazała się książka "Z Pokorą przez życie", pełna humoru i anegdot opowieść o karierze i życiu jednego z najbardziej uwielbianych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Na książkę złożyły się rozmowy, jakie z Wojciechem Pokorą przeprowadził dziennikarz Krzysztof Pyzia. Nie tylko z samym Pokorą, gdyż istotną uczestniczką rozmów była także jego żona Hanna.

- Wielu aktorów może powiedzieć, że im się udało i między innymi ja do nich należę - mówił w rozmowie z Onetem Pokora. - Mnie się w życiu powiodło, a i z kariery jestem zadowolony. Oczywiście popełniłem szereg błędów i niezręczności, ale kto ich nie popełnia? (...) Niepotrzebnie brałem wszystko, co mi oferowano. Dzisiaj bym tego nie zrobił. Ale trzeba lat doświadczeń, by zorientować się, co jest dla nas korzystne, a co nie.

Pokora przyznał również, że nie znosił swojej najsłynniejszej roli - Marysi w filmie "Poszukiwany, poszukiwana".

- To się trochę spod kontroli wymknęło - tłumaczył. - Raz, że wszyscy nagle mnie rozpoznawali; dwa – co chwilę słyszałem na ulicy teksty w stylu: "Dzień dobry Marysiu", "Cześć Marysiu". Oszaleć można było!



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 4/02/2018, 16:34 Quote Post

Kolejny z pokolenia, które przebojem zdobyło sobie serca widzów na dwie dekady (co najmniej) czyli lata 70-te i 80-te, odszedł. Bardzo dobry i lubiany aktor, głównie komediowy; wiele z jego scen (na szczęście utrwalonych na zawsze) przeszło do historii X muzy. Można je znaleźć w sieci i delektować się nimi.
Tu przykład kunsztu aktorskiego Pokory z "Ożenku" Gogola, Teatr TV:
https://www.youtube.com/watch?v=kLm45M52hrg

To wręcz koncert sztuki komediowej najwyższej próby w wykonaniu Brusikiewicza, Kobusza i Pokory właśnie.

Niech spoczywa w Pokoju [*]

Ten post był edytowany przez emigrant: 4/02/2018, 16:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 4/02/2018, 17:31 Quote Post

To był wybitny polski aktor, dla mnie pozostanie mistrzem komedii, tu w Igraszkach z Diabłem TeatrTV :
https://www.youtube.com/watch?v=3AlAl5W-JhA
A tu jako docent(marcowy) konfident w Alternatywy 4 :
https://www.youtube.com/watch?v=ZpDAfwltyT8
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 4/02/2018, 18:43 Quote Post

Jeden z najlepszych aktorów, jakich miałem przyjemność oglądać na srebrnym ekranie. Cała Polska go zna z przynajmniej jednej, szczególnej roli...

https://youtu.be/NHycPiY6wEM

Ostatniego prawdziwego żołnierza C.K. Armii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.631
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 4/02/2018, 18:53 Quote Post

Kolejny z uwielbianych aktorów mojej młodości odchodzi.
Nigdy zaś nie zapomnę go z Kabaretu Olgi Lipińskiej
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
metalcoola
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 251
Nr użytkownika: 47.635

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 5/02/2018, 14:21 Quote Post

Osobiście będę go kojarzył jako świetnego kabareciarza "Mam tego wszystkiego potąd". Cześć jego pamięci...

Ten post był edytowany przez metalcoola: 5/02/2018, 14:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 5/02/2018, 18:57 Quote Post

Tyle ról w moich ulubionych serialach...
A książkę, o której mowa w pierwszym poście polecam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej