Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Korona królów, Telenowela historyczna TVP
     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 2/01/2018, 22:27 Quote Post

QUOTE
Czesc zarzutow to zwyczajne czepialstwo, inni zapominają ze to nie dokument tylko telenowela.


W tej telenoweli zabrakło potajemnych spotkań Aldony z litewskim ukochanym wink.gif wiem, że to nie dokument, dlatego nie czepiam się tej wygranej bitwy pod Płowcami we wprowadzeniu wink.gif ale skoro ma być sporo polityki, to nie powinna byc to polityka dziecinna...

a właściwie - nie wiem, oglądałam wszystkie odcinki, ale chyba sceny kąpieli Aldony jeszcze nie było czy coś mi umknęło? Bo tak o niej piszecie, a mi od razu staje przed oczami kąpiel Sonki w "Królewskich snach"...ale nie widziałam jeszcze tej sceny, choć wszystkie inne pamietam.

A aktorstwo Marty Bryły podoba mi się. W przeciwieństwie do odtwórcy roli Władysłąwa Łokietka. Reszty nie oceniam, podejrzewam, że aktorzy "wyrobią" się w miarę upływu odcinków.

A co sceny chrztu - mi nie przeszkadzało akurat, że Aldony nie topili w chrzcielnicy - ani msze po polsku, w zrozumiałym dla współczesnych Polaków rytuale. Brakuje mi afery z Klarą Zach, w końcu to była najbardziej pikantna miłostka Kazimierza.

 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.521
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/01/2018, 22:46 Quote Post

Nakręcić serial o Kazimierzu Wielkim i nie wspomnieć o Klarze Zach to jak nakręcić serial o Zygmuncie Auguście i nie zauważyć Barbary Radziwiłłówny. Ja wiem, że liczba źródeł nieporównywalna, a i sama historia nie jest pewna, ale pozbawić się tak serialowego wątku to jest to autokastracja. No chyba, że ta sprawa wróci, np. w snach Kazimierza. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 2/01/2018, 23:08 Quote Post

Wspomnieli o Zachach...w drugim odcinku bodajże. Ale nie o Klarze. Ciekawe, czy pojawi sie mityczna Esterka wink.gif coś mi się czuje, że serial będzie Kazimierza nieco wybielał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 2/01/2018, 23:09 Quote Post

QUOTE(indigo @ 2/01/2018, 22:46)
Nakręcić serial o Kazimierzu Wielkim i nie wspomnieć o Klarze Zach to jak nakręcić serial o Zygmuncie Auguście i nie zauważyć Barbary Radziwiłłówny. Ja wiem, że liczba źródeł nieporównywalna, a i sama historia nie jest pewna, ale pozbawić się tak serialowego wątku to jest to autokastracja. No chyba, że ta sprawa wróci, np. w snach Kazimierza. rolleyes.gif
*


No cóż,można mieć nadzieję...:

https://teleshow.wp.pl/lepkowska-zabronila-...05084127635585a

QUOTE
W wielu hejtach czytałam, że na pewno pokażemy, że Kazimierz Wielki był protoplastą Kaczyńskiego albo że wszyscy bohaterowie będą ciągle leżeć krzyżem. Więc się do tego zabawnie odniosłam. Jeśli o obyczajowy purytanizm chodzi, to zdradzę, że pierwszy odcinek kończymy - oczywiście w zgodzie z ograniczeniami pasma, w jakim będziemy emitowani - nocą poślubną Kazimierza i Aldony, a zaznaczmy, że to byli nastolatkowie! Naprawdę nie jest to serial "bogoojczyźniany" czy "świętobliwy" .Sugerowano też w internetowych wpisach, że nie powiemy nic o romansie młodego Kazimierza z Klarą Zach, której później wyrżnięto całą rodzinę. Odpowiadam więc - oczywiście, że o tym mówimy! Pokazujemy też później, jak węgierscy spiskowcy planują zemstę na rodzinie Kazimierza. Nie miałam najmniejszej wątpliwości, że krytyki i sceptycyzmu wobec tego projektu będzie wiele. Jedynym rozwiązaniem, żeby przekonać widzów, jest nasza rzetelna praca, bo w ostatecznym rozrachunku ją będą widzowie oceniać. Nie mamy wielkich funduszy, ale robimy, co możemy... Wierzę, więc że serial "Korona królów" znajdzie swoją widownię. Bo ciekawa historia i dobry bohater zawsze się sprawdzają.

tylko po co w takim razie zrobili 7 lat przerwy w akcji między pierwszym a drugim odcinkiem to tego nie rozumiem

Ten post był edytowany przez marc20: 2/01/2018, 23:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 2/01/2018, 23:42 Quote Post

Nie mam telewizora, od 10 lat, więc nie oglądam. Znalazłem informację, że autorką scenariusza
jest Ilona Łepkowska, więc na pewno oglądał nie będę. Dziękuję bardzo przedpiszcom za ostrzeżenia chroniące mnie przed traumatycznymi doznaniami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 2/01/2018, 23:48 Quote Post

Aż tak traumatyczne to nie są. Chociaz niektóre sceny i rozmowy naprawdę proszą się o pomstę do nieba. Ale przyznaję, że osobie ne znającej historii może się spodobać. Ale dla fanów "Wspaniałego stulecia" serial może być za "biedny". I nie pomoże tłumaczenie, że Polska nigdy nie była aż tak bogatym krajem, aby królowe miały suknie codzienne wysadzane diamentami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Sghjwo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.526
Nr użytkownika: 97.523

 
 
post 3/01/2018, 8:25 Quote Post

Chyba ten serial Kurskiego nie uratuje.

https://opinie.wp.pl/kazimierz-wielki-przeb...05070024587393a
https://teleshow.wp.pl/internauci-znowu-pod...05119320307841a

Skoro taki slaby to pewnie w sieci sie nie pojawi, wiec pewnie nie obejze ;(
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Elfir
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.039
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik
 
 
post 3/01/2018, 8:48 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 2/01/2018, 23:48)
Aż tak traumatyczne to nie są. Chociaz niektóre sceny i rozmowy naprawdę proszą się o pomstę do nieba. Ale przyznaję, że osobie ne znającej historii może się spodobać. Ale dla fanów "Wspaniałego stulecia" serial może być za "biedny". I nie pomoże tłumaczenie, że Polska nigdy nie była aż tak bogatym krajem, aby królowe miały suknie codzienne wysadzane diamentami.
*



Przecież ubiory haremowe w tym tureckim serialu to kompletna fikcja.


Sghjwo

Jest na cda.pl

Ten post był edytowany przez Elfir: 3/01/2018, 8:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 3/01/2018, 10:58 Quote Post

QUOTE
Przecież ubiory haremowe w tym tureckim serialu to kompletna fikcja.



Wiem, ale o ile dobrze kojarzę, to sporo żeńskiej publiczności własnie ze względu na bogactwo strojów oglądało ten serial. Zresztą - co tu ukrywać - mimo wszystko ten turecki serial odznaczał się większym bogactwem intryg. Czasami nawet mi zdarzyło się stwierdzić, że oglądne kolejny odcinek, bo chce wiedzieć, co się stanie. W "Koronie" juz czuję, że Cudka cicho da się uwodzić Kazimierzowi i nie bedzie w stanie wybrac między królewiczem a rycerzem, jej zalotnik Niemierza będzie rozpaczał w ciszy, a Aldona bedzie jedynie rzucać poduszkami w niedobrą Polkę, która kradnie jej męża - może ta jej litewska czarownica zrobi coś więcej, ale nie zanosi się na to, a szkoda. Chyba jednak jeśli chodzi o intrygi małżonek królewskich, to powinni byli wybrać czasy Jana Kazimierza + Jana Sobieskiego, wtedy królowe były intrygantkami zarówno w sprawach prywatnych, jak i w polityce. W "Koronie" jedyna intryga to walka o złoty krążek, który przecież nawet jakiejś realnej włądzy nie daje. A wpływ na męża mozna mieć i bez korony. Jan Kazimierz Waza też był kobieciarzem, a jego podboje miłosne są lepiej udokumentowane niż te Kazimierza. A intrygi polityczne też są liczne - mozna bardziej je powiązać z miłostkami króla niż w czasach Kazimierza.

Poza tym zasadniczo napisze tak:serial nie jest zły sam w sobie. Ale zamiast tworzyć niskobudżetówkę ciągnącą się latami, powinni zainwestować konkretną sumę i zrobić jedynie 20-30 odcinków w kooprodukcji z Czechami, Litwą, Węgrami, Niemcami (co miałoby również swój wydźwięk w obniżeniu kosztów polskiej części produkcji) - ale porządnie. Wtedy serial zarobiłby sam na dalsze kontynuacje. I byłby świetnym towarem eksportowym.

Podstawowy bład - po kij na samym początku przedstawili miłość Aldony do jakiegoś Litwina, skoro nie pociągnęłi tego wątku - Aldona nie żegna się z ukochanym, nawet nie spędza z nim pożegnalnej nocy - a to już samo w sobie nisołoby niezły ładunek - księżniczka w Polsce musi jakoś symulowac dziewictwo, a królowa Jadwiga próbuje przyszłą synową zdemaskowac, aby się jej pozbyc. Taki przykład. Tymczasem mamy maślane oczy księzniczki do męża przy ołtarzu, chociaż widzi go po raz pierwszy w życiu. Sama Jadwiga zaś nie robi właściwie nic, aby nielubianej synowej zywot obrzydzić poza nakazem zmiany sukni, czego Aldona zresztą nie robi i nie ma żadnej reakcji...
Albo że ukochany jedzie za Aldoną do Polski i próbuje ja nakłonić do zdrady małżeńskiej...tak jak wprowadzili czarownicę litewską, którą (o dziwo) tolerują na dworze krakowskim, a która nie robi właściwie nic. Nawet nie ostrzega swej pani przed kolejnymi kochankami męża. Takie rzeczy zabijają ten serial, nie scenografia ani kostiumy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Elfir
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.039
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik
 
 
post 3/01/2018, 12:52 Quote Post

Czujesz, bo wiesz, że Cudka była notowaną historycznie kochanką wink.gif
Aldona do końca serialu nie wytrwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 14.997
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 3/01/2018, 14:29 Quote Post

QUOTE(Elfir @ 3/01/2018, 12:52)
Czujesz, bo wiesz, że Cudka była notowaną historycznie kochanką wink.gif
Aldona do końca serialu nie wytrwa.
*




To akurat już widać - tak jak wczoraj ta nieco bezsensowna scena, kiedy w czasie uczty Kazimierz idzie w stronę siedzącej Cudki i zawraca. Nie wiem, czy to kwestia umiejętości aktorskich, czy tak nakazał rezyser, ale dla mnie to mało sensu miało. Nie wiem, to trochę wszystko wygląda, jakby serial miał naprawdę miec tylko 20 odcinków i scenariusz jest na razie pod taką liczbę robiony. Tylko trochę mierne jest to wyjaśnienie Aldony, która toleruje zdrady męża z powodu nadziei na koronę. Takie trochę dziwne. Łokietek jeszcze chodzi, a żona z synową już się kłócą (ale nie ze sobą), której przypadnie rola królowej.

A do końca serialu to nie wytrwa nikt z obecnej obsady, skoro ten ma się ciągnąć do króla Stasia wink.gif mogli właściwie od niego zacząć - przynajmniej kostiumy mieliby za darmo po starszych produkcjach typu "Hrabina Cosel".

P.S.:Z pomysłu wątku litewskiego kochanka wycofuję się - coś podobnego przeciez było we "Wspaniałym stuleciu". Coś mi się widzi, że jednak ten Litwin wypłynie. Kto wie, czy to nie właśnie romans Aldony z nim nie przyczyni się do jej śmierci w tym serialu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 3/01/2018, 18:27 Quote Post

http://film.onet.pl/korona-krolow-hitem-in...sze-memy/y0dld6

IMHO ostatni najlepszy.

A sama wypowiedź wiceministra kultury: "zgniłem jak zobaczyłem"...to juz nie gwóźdź, a ćwieczysko do trumny tego filmidła.

http://nczas.com/wiadomosci/polska/mocna-r...-to-zobaczylem/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 3/01/2018, 23:59 Quote Post

Moze teraz HBO, widzac popyt, zrobi taki serial, " porzadny", na 10 odcinkow (20 to juz za duzo) po ok. 45 minut. I niekoniecznie o Jagiellonach. Raczej Mieszko I. Taniej, łatwiej, a ile mozliwosci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Jagdterier
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 95.609

Zawód: historyk/mysliwy
 
 
post 4/01/2018, 0:19 Quote Post

Nie wiem nawet czy można to nazwać serialem, bo podobno ma trwać aż do lata (zamiast opery mydlanej - zapchajdziury w czasie antenowym, wolałbym z 15 godzinnych odcinków). Oczywiście, powstanie tego czegoś było nieuniknione i przewidywalne na długo zanim się pojawił taki pomysł, a już stało się kwestią miesięcy, gdy PiS zagarnął TVP. Spotkało się parę razy kilku decydentów przy piwku albo na grillu i jakże to! skoro Turcy robią i odnieśli taki sukces, Anglicy, Francuzi itd., to co my będziemy gorsi... tylko jak to pisowcy, nie uwzględnili zupełnie realiów własnej słabości. I naprawdę potrzeba było wyjątkowo durnych ludzi, żeby się zgodzili na podjęcie w ogóle samej próby. Co oni, przepraszam bardzo, ale są tacy tępi, że potrzebują empirycznie sprawdzić czy rzeczywiście wyjdzie gniot? Czy oni nie wiedzieli, że już z samych wielorakich uwarunkowań strategiczno-operacyjnych to musi się okazać żenadą i zmarnowaniem tematu?! Lepiej się od razu poddać, nie robić nic, niż podjąć działanie, którego beznadziejna jakość jest z góry przesądzona. Co im szkodziło, że poprzedni serial kostiumowy powstał w latach 80? Czy PO, czy PiS od świetnej jakości z czasów PRL są oddaleni o lata świetlne i w żaden sposób i tak się do niej nawet nie przybliżą, a po ,,Koronie królów" (już sam tytuł napawa nudą w porównaniu z ówczesnymi produkcjami), nie pozostanie nic oprócz niesmaku. Zwracam uwagę, że gra aktorska to tam nie istnieje - te sztuczne przerywniki między poszczególnymi kwestiami w dialogach to makabra.

Wysoka oglądalność może być dobrym kryterium, ale głównie propagandowym, nadającym się do trąbienia w Wiadomościach.

Ten post był edytowany przez Jagdterier: 4/01/2018, 0:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Oksza
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.522
Nr użytkownika: 56.931

Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/01/2018, 11:18 Quote Post

Aż dziw bierze, że nie ma osobnego tematu dla nowej historycznej produkcji Telewizji Polskiej.

Przyznam - czekałem, czekałem niecierpliwie, aż z tego czekania niemal zapomniałem o terminie emisji pierwszych odcinków. Szczęściem zdążyłem, tracąc pierwsze 15 minut smile.gif

Ciężkostrawne dla mnie, może dla widzów M jak Miłość byłoby OK?
Drewniane postaci, marne dialogi, uboga scenografia (turniej rycerski - tragedia).
Brak jakiegokolwiek zaczepienia w fabule, by dać się wciągnąć w opowiadaną historię.

Trzeciego odcinka już nie oglądałem.

Jakie jest Wasze zdanie o tej produkcji?



Temat dołączony do już istniejącego.


Ten post był edytowany przez wysoki: 4/01/2018, 12:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

15 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej