Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pistolety w filmach i serialach TV
     
Svetonius21
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.670
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik
 
 
post 20/02/2017, 23:04 Quote Post

W "Belle Epoque" znowu Mauser c96 (paskudna broń swoją drogą), podobnie jak w "Prowokatorze"-czy przypadkiem policja austro-węgierska nie używała wtedy rewolwerów?

Ten post był edytowany przez Svetonius21: 20/02/2017, 23:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.251
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 22/02/2017, 7:46 Quote Post

QUOTE(Svetonius21 @ 20/02/2017, 23:04)
W "Belle Epoque" znowu Mauser c96 (paskudna broń swoją drogą), podobnie jak w "Prowokatorze"-czy przypadkiem policja austro-węgierska nie używała wtedy rewolwerów?


Oglądałem pierwszy odcinek rzucając co jakiś czas na niego okiem, więc może coś mnie ominęło. Ten Mauser był w rękach głównego bohatera (tak pamiętam) czy także u policjantów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Svetonius21
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.670
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik
 
 
post 22/02/2017, 13:08 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 22/02/2017, 7:46)
QUOTE(Svetonius21 @ 20/02/2017, 23:04)
W "Belle Epoque" znowu Mauser c96 (paskudna broń swoją drogą), podobnie jak w "Prowokatorze"-czy przypadkiem policja austro-węgierska nie używała wtedy rewolwerów?


Oglądałem pierwszy odcinek rzucając co jakiś czas na niego okiem, więc może coś mnie ominęło. Ten Mauser był w rękach głównego bohatera (tak pamiętam) czy także u policjantów?
*


Widziałem Mausera w trailerze, serialu jeszcze nie widziałem, ale znając zamiłowanie naszej kinematografii do tej broni (w "Prowokatorze" główny bohater ma zdobytego na Rosjanach Mausera, bardziej na miejscu byłby rewolwer Nagant) to pewnie tak.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 22/02/2017, 13:44 Quote Post

Design Mauzera C96 jest chyba najlepszym na świecie, Han Solo też takiego używał wink.gif
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.251
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 22/02/2017, 18:11 Quote Post

Dodam jeszcze że i Janek go zawadiacko nosił smile.gif

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Razorblade1967
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 57.526

Zawód: emeryt
 
 
post 25/02/2017, 9:38 Quote Post

QUOTE(Svetonius21 @ 22/02/2017, 14:08)
...w "Prowokatorze" główny bohater ma zdobytego na Rosjanach Mausera, bardziej na miejscu byłby rewolwer Nagant.


A niby dlaczego? Tylko dlatego, że rewolwerów Nagant było wielokrotnie więcej?

Pistolety Mauser C/96 były na początku XX wieku bardzo cienioną bronią i były akurat w Rosji bardzo popularne. W pierwszym roku sprzedaży tego pistoletu czyli w 1897 do Rosji trafiło 520 z wyprodukowanych wtedy (w 1897) około 1000 pistoletów. W latach 1987-1905 do Rosji trafiło ponad 5000 C/96.

Biorąc pod uwagę że w latach 1897-1905 wytworzono około 50 tys. pistoletów tego typu to do Rosji trafiła 1/10 ich produkcji. Chyba tylko Włochy mogą się pod tym względem równać z Rosją - z ich 5-tysięcznym kontraktem dla Marynarki Wojennej.

Ukazanie w jakimkolwiek filmie czy serialu dziejącego się w pierwszej dekadzie XX wieku pistoletu C/96 nie zawiera żadnego błędu. Szczególnie gdy pokazuje się oficerów lub broń na nich zdobytą - w owych czasach standardem było, że zaopatrywali się oni w broń krótką we własnym zakresie, a popularność w tej materii i w tamtym czasie pistoletu C/96 jest należycie udokumentowana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 25/02/2017, 10:31 Quote Post

Dla podkreślenia słów przedmówcy.
Kard z filmu Młody Churchill smile.gif
http://1.bp.blogspot.com/-EImf-T05prs/TtPk...g%2Bwinston.jpg

To była po prostu bardzo dobra broń produkowana przez jakieś 50 lat z niewielkimi tylko modyfikacjami i wraz z klonami to dobrze ponad milion sprzedano.
Na dodatek to był pierwszy dobrze działający pistolet automatyczny nie może więc dziwić, że był popularny na przełomie wieków i kto potrzebował porządnej broni i go było stać to kupował C96.



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 26/02/2017, 13:19
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Svetonius21
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.670
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik
 
 
post 12/03/2017, 16:13 Quote Post

Co prawda nie o pistolet się rozchodzi ale też o broń filmową-w filmie "Cena honoru"/"Four feathers" (w wersji z 2002 roku) jeden z Brytyjczyków traci wzrok, po tym jak karabin Martini Henry eksploduje mu prosto w twarz gdy strzela do Mahdystów-czy takie wypadki z tą bronią się zdarzały (o innym problemie związanym z tym karabinem słyszałem-łuski zacinały się w komorze nabojowej i trzeba było je wydłubywać np. bagnetem, ale coś takiego?)czy to tylko fikcja Holywoodzka?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.627
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 12/03/2017, 23:50 Quote Post

QUOTE(Svetonius21 @ 12/03/2017, 16:13)
Co prawda nie o pistolet się rozchodzi ale też o broń filmową-w filmie "Cena honoru"/"Four feathers" (w wersji z 2002 roku) jeden z Brytyjczyków traci wzrok, po tym jak karabin Martini Henry eksploduje mu prosto w twarz gdy strzela do Mahdystów-czy takie wypadki z tą bronią się zdarzały (o innym problemie związanym z tym karabinem słyszałem-łuski zacinały się w komorze nabojowej i trzeba było je wydłubywać np. bagnetem, ale coś takiego?)czy to tylko fikcja Holywoodzka?
*



Eksploduje karabin czy sam nabój? Bo we wcześniejszych wersjach było to całkiem możliwe. Na początku stosowano papierowe łuski, jeśli w komorze zostały jakieś drobiny prochu, poprzedniej łuski to w trakcie ładowania mógł się zapalić nowy ładunek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Svetonius21
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.670
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik
 
 
post 13/03/2017, 6:33 Quote Post

QUOTE(rasterus @ 12/03/2017, 23:50)
QUOTE(Svetonius21 @ 12/03/2017, 16:13)
Co prawda nie o pistolet się rozchodzi ale też o broń filmową-w filmie "Cena honoru"/"Four feathers" (w wersji z 2002 roku) jeden z Brytyjczyków traci wzrok, po tym jak karabin Martini Henry eksploduje mu prosto w twarz gdy strzela do Mahdystów-czy takie wypadki z tą bronią się zdarzały (o innym problemie związanym z tym karabinem słyszałem-łuski zacinały się w komorze nabojowej i trzeba było je wydłubywać np. bagnetem, ale coś takiego?)czy to tylko fikcja Holywoodzka?
*



Eksploduje karabin czy sam nabój? Bo we wcześniejszych wersjach było to całkiem możliwe. Na początku stosowano papierowe łuski, jeśli w komorze zostały jakieś drobiny prochu, poprzedniej łuski to w trakcie ładowania mógł się zapalić nowy ładunek.
*


W 1885 papierowych łusek już nie stosowano. A tu jest kadr:
http://www.imfdb.org/wiki/Four_Feathers,_T...i-Henry_Mk._III
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 13/03/2017, 7:30 Quote Post

QUOTE(Svetonius21 @ 22/02/2017, 13:08)
Widziałem Mausera w trailerze, serialu jeszcze nie widziałem, ale znając zamiłowanie naszej kinematografii do tej broni (w "Prowokatorze" główny bohater ma zdobytego na Rosjanach Mausera, bardziej na miejscu byłby rewolwer Nagant) to pewnie tak.
*



A wie kolega, że Chińczycy PRODUKOWALI Mausera C96? wink.gif I to nawet w kalibrze 11,43? Co prawda w latach 20-tych, ale fakt jest faktem.
Co zaś do Rosjan to "służby" miały raczej istotnie Naganty - Mauser do skrytego noszenia raczej się słabo nadaje, ale jak ktoś sie uprze.. - a przed przezbrojeniem Smith-Wessony.

Ten post był edytowany przez Varyag: 13/03/2017, 7:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Mighty Zulu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 67.417

Piotr Fiszka-Borzyszkowski
Stopień akademicki: mgr.
 
 
post 13/03/2017, 20:50 Quote Post

QUOTE(Svetonius21 @ 13/03/2017, 6:33)
QUOTE(rasterus @ 12/03/2017, 23:50)
QUOTE(Svetonius21 @ 12/03/2017, 16:13)
Co prawda nie o pistolet się rozchodzi ale też o broń filmową-w filmie "Cena honoru"/"Four feathers" (w wersji z 2002 roku) jeden z Brytyjczyków traci wzrok, po tym jak karabin Martini Henry eksploduje mu prosto w twarz gdy strzela do Mahdystów-czy takie wypadki z tą bronią się zdarzały (o innym problemie związanym z tym karabinem słyszałem-łuski zacinały się w komorze nabojowej i trzeba było je wydłubywać np. bagnetem, ale coś takiego?)czy to tylko fikcja Holywoodzka?
*



Eksploduje karabin czy sam nabój? Bo we wcześniejszych wersjach było to całkiem możliwe. Na początku stosowano papierowe łuski, jeśli w komorze zostały jakieś drobiny prochu, poprzedniej łuski to w trakcie ładowania mógł się zapalić nowy ładunek.
*


W 1885 papierowych łusek już nie stosowano. A tu jest kadr:
http://www.imfdb.org/wiki/Four_Feathers,_T...i-Henry_Mk._III
*


Sa tu wieksi spece od broni, wiec tylko tak ogolnie.
Luski w Martini-henry, zwlaszcza wczesniejsze wersje, byly cienkie (tzn mialy cienka scianke a takze, o ile dobrze pamietam, byla robiona z dwoch czesci-osobne dno luski)). W mopmencie strzalu wybuch prochu mogl znieksztalcic luske a nawet rozerwac, co w zamknietej komoze moglo doprowadzic do jej rozerwania. Nie zdarzalo sie to czesto ale takie przypadki byly. Takze uzycie prochu czarnego powodowalo ze po spaleniu pozostawalo sporo zzanieczyszczen, przez co czasami luska mogla sie zaklinowac.
Tak z pamieci...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 13/03/2017, 21:27 Quote Post

QUOTE(rasterus @ 12/03/2017, 23:50)
Eksploduje karabin czy sam nabój? Bo we wcześniejszych wersjach było to całkiem możliwe. Na początku stosowano papierowe łuski, jeśli w komorze zostały jakieś drobiny prochu, poprzedniej łuski to w trakcie ładowania mógł się zapalić nowy ładunek.
*


Henry-Martini strzelał z amunicji metalowej. Papierowe łuski stosowano w używanych w tym samym czasie (wojna zuluska) karabinie Westley Richards.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.627
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 13/03/2017, 21:48 Quote Post

QUOTE(gregski @ 13/03/2017, 21:27)
QUOTE(rasterus @ 12/03/2017, 23:50)
Eksploduje karabin czy sam nabój? Bo we wcześniejszych wersjach było to całkiem możliwe. Na początku stosowano papierowe łuski, jeśli w komorze zostały jakieś drobiny prochu, poprzedniej łuski to w trakcie ładowania mógł się zapalić nowy ładunek.
*


Henry-Martini strzelał z amunicji metalowej. Papierowe łuski stosowano w używanych w tym samym czasie (wojna zuluska) karabinie Westley Richards.
*



Pierwsze modele korzystały z papierowej, potem wydłużonej papierowej, ale się przerywała, więc wprowadzili metalowe, mosiężno - żelazne, a na końcu mosiężne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 15/03/2017, 0:14 Quote Post

Oj, podpadles mi Svetonius21...oj podpadles mi za tego "wstretnego Mausera". wink.gif
No dobra...tym razem puszcze to plazem! wink.gif
(Cale zycie marzylem, azeby takiego miec...i oczywiscie mam! Oryginal i ma sie niebywale dobrze, zarowno jako swietnie dzialajaca od 101 lat bron palna, jak i wartosciowy artefakt w mojej kolekcji broni.
Jest to tak zwany z jezyka angielskiego "model wojenny", wyprodukowany w 1916 roku).

Nie mam mozliwosci ogladac tego serialu, jednakze jak juz wyjasnili koledzy, to uzywanie tej broni w scenariuszu tego filmu nie jest anachronizmem.

Ten model Mausera zrobil najwieksza "furore" w Chinach, ktore byly wtedy objete embargiem na eksport dlugiej broni (karabinow), wiec ten Mauzer sluzyl jako karabin zastepczy. Hiszpanska firma Astra takze eksportowala swoja wersje Mauzera do Chin. Hiszpanie skopiowali jedynie dobrze znany Chinczykom ksztalt, poniewaz konstrukcja wewnetrzna roznila sie znacznie od oryginalu.

Jak juz tu wspomniano, w Chinach byla tez domorosla produkcja podrobek tej broni i to na wielka skale. Szacuje sie to obecnie nawet na miliony sztuk...ale kto wie...przytlaczajaca wiekszosc byla pocieta "na zyletki", chociaz te podrobki sa takze dzisiaj znacznie czesto spotykane na rynku amerykanskim, wiec troche tego musialo byc.

No i widok radzieckiego komisarza z okresu wczesnego CCCP z charakterystyczna drewniana kabura u pasa, ktora takze pelnila funkcje dolaczanej kolby, nie byla wcale wyjatkiem!

Dobrze pamietam liczne wojenne filmy radzieckie z lat 50-tych ubieglego wieku, gdzie wlasnie "komisarze" poslugiwali sie ta bronia. (Stad moje calozyciowe zainteresowanie ta "raczka szczotki", czyli z angielskiego "broomhandle", co nawiazuje do charakterystycznego ksztaltu rekojesci).

Firma Mauser takze eksportowala do CCCP wersje ze skrocona lufa (3,9 cala) i innymi modyfikacjami, zwana obecnie "Bolo". (Ponoc to ma wlasnie pochodzic od slowa "bolszewik", ale osobiscie w ta teorie niezbyt wierze).

Eksport wersji "Bolo" do ZSRR (w dodatku do eksportu regularnych wersji Mausera) wynosil w przynajmniej trzech zasadniczych odmianach okolo 11000 do 15000 sztuk, wiec szansa spotkania "komisarza" uzbrojonego w ta bron nie byla bynajmniej az tak niemozliwa.

No dobra, skoro mowa o broni i filmach.
Nawet Drugi Najlepszy Agent Brytyjski sie poslugiwal Mauserem. (Polecam obejrzenie calej komedii...swietny klasyczny humor angielski).

https://www.youtube.com/watch?v=6molyg5IXBg

A tu caly film dla milosnikow parodii filmow sensacyjnych, broni palnej i "niewinnej przemocy", ktora charakteryzowaly sie owczesne filmy z gatunku "kina akcji".
Szczegolnie interesujaca jest finalowa scena "pojedynku rewolwerowcow". Swietna zabawa!

https://www.youtube.com/watch?v=vyAA698XRSY

Odnosnie mozliwosci rozerwania wczesnych lusek w karabinach wojskowych, to bylo to realna szansa.
Z tego powodu wiele konstrukcji z przelomu wiekow mialo nawiercone specjalne otwory w komorach nabojowych (lub w zamkach), ktore przynajmniej teoretycznie zabezpieczaly przed rozerwaniem broni, chociaz strzelec mial dobrze poparzona twarz w przypadku rozerwania luski w komorze.

Tak na szybko, to owczesne brytyjskie Enfieldy, kanadyjskie karabiny Rossa i japonskie Arisaki mialy wlasnie takie otwory nawiercone w komorze.
Prawdopodobnie bylo tego wiecej, ale jestem daleko od moich materialow zrodlowych, a nie mam czasu szukac tego w sieci.

EDIT
Nawet Clint Eastwood "popelnil" western z Mauserem w reku, jednakze nie wiem, czy w tym przypadku nie popelniono historycznego anachronizmu.

http://www.imfdb.org/wiki/Joe_Kidd



Ten post był edytowany przez Phouty: 15/03/2017, 0:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej