Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
14 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Film "Wołyń" rezyserii Smarzowskiego
     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 6/10/2016, 19:35 Quote Post

Tak jest, trzeba było przeprosić Ukraińców za Wołyń i poprosić o przebaczenie. Wtedy nastąpiłoby prawdziwe pojednanie i panowie "eksperci" byliby spokojni. Tak jest, jak zamiast historią zajmuje się polityką historyczną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Grzegorz_B
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 747
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT
 
 
post 6/10/2016, 20:24 Quote Post

QUOTE(viciousny @ 6/10/2016, 19:27)
dosyć kontrowersyjna i krytyczna recenzja filmu

cóż... trudno to nazwać nawet typową recenzją, bo w większości nie dotyczy spraw artystyczno-warsztatowych (które bodajże kwituje jednym zdaniem typu "film jest dobry artystycznie, ALE..."), tylko tego że film zdaniem recenzenta "utrudnia pojednanie".

Filmu przyznaję nie tylko nie oglądałem, ale i prawdopodobnie nie oglądnę bo zbyt ciężki... ale większość zarzutów brzmi dość "politycznie". Film ma być przede wszystkim dobry artystycznie (tu jak rozumiem tu nie ma większych zarzutów). No i ze względu na "historyczny" charakter powinien być w miarę zbliżony do prawdy - tutaj z kolei główny zarzut to chyba że nie ujawnia "całej prawdy" czyli konkretniej tego kawałka bardziej korzystnego dla Ukraińców. Troszkę racji jest, ale z reszty wypowiedzi zgaduje że film idealny powinien dodatkowo cofnąć się nie tylko do II RP ale i przed, a dodatkowo jeszcze pokazać domniemane "wielkie powstanie antyniemieckie"... nie będę się dalej pastwił, zauważę tylko że to co najmniej pomysł na serial ;-).
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Stolem
 

Pies Pawłowa na banderowców i banderofili
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 724
Nr użytkownika: 47.298

Stopień akademicki: Obwieszczacz
Zawód: Rozbieracz i Scalacz
 
 
post 6/10/2016, 21:48 Quote Post

http://prawy.pl/38571-wolyn-takiego-kina-w...dawno-nie-bylo/


Jaskółki doniosły, iż reżyser miał kłopoty z niektórymi ukraińskimi aktorami, którzy zmieniali właśnie fragmenty tekstu, z czego udało mu się w większości jednak wyjść obronną ręką. Być może tutaj się nie udało? Być może powód był inny? Trudno powiedzieć, jednak to rzecz, która rzuca się w oczy ludziom znającym temat. Inną rzecz dyskusyjną zauważył Krzesimir Dębski, który nota bene uważał film za świetny już na etapie scenariusza. Jeden z Ukraińców mówi o zamykaniu „Ridnych szkół”, podczas gdy zamykane były szkoły będące w gestii państwa. Państwo polskie – rzeczywiście po odzyskaniu niepodległości zastąpiło część szkolnictwa ukraińskiego szkolnictwem polskim. Jednak szkoły państwowe zastępowane były właśnie przez „Ridne szkoły”. Dopłacał do nich zresztą kościół greckokatolicki. Ten ostatni zaś był subwencjonowany w ramach konkordatu z kasy państwowej.


http://wpolityce.pl/kultura/310939-wojtek-...niu-nasz-wywiad


Takie hasła jak „Wołyń”, „rzeź” odpychały wiele instytucji. Lepiej przecież się przejść po czerwonym dywanie przy filmie neutralnym niż takim, który na starcie wywołuje emocje skrajne.

Ten post był edytowany przez Stolem: 6/10/2016, 22:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Recoil
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.123
Nr użytkownika: 13.511

 
 
post 6/10/2016, 22:29 Quote Post

QUOTE(Fuser @ 6/10/2016, 19:35)
Tak jest, trzeba było przeprosić Ukraińców za Wołyń i poprosić o przebaczenie. Wtedy nastąpiłoby prawdziwe pojednanie i panowie "eksperci" byliby spokojni. Tak jest, jak zamiast historią zajmuje się polityką historyczną.


Dokładnie.

A najgorsze w tym kontekście jest to, że takich "ekspertów" mamy w Polsce mnóstwo - na uczelniach jest pełno "ekspertów" którzy zajmują się wciskaniem ludziom do głów propagandy pro-ukraińskiej.

 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
erde
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 53.933

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 8/10/2016, 22:08 Quote Post

Film prawdziwy do bólu i według mnie bez żadnych przekłamań historycznych, co więcej, dosyć dobrze "streszczający" fakty.Powinien być obowiązkowy dla uczniów gimnazjum.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 9/10/2016, 0:58 Quote Post

QUOTE
na uczelniach jest pełno "ekspertów" którzy zajmują się wciskaniem ludziom do głów propagandy pro-ukraińskiej.

Niestety to prawda.

Na film wybieram się w tym albo w przyszłym tygodniu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 9/10/2016, 22:12 Quote Post

Jestem po filmie, robi wrażenie - warsztatowo jest bardzo dobry, a ulubieńcy Smarzowskiego spisali się dobrze, razem z debiutantami. Ludziom też się "podobał", jeśli można użyć takiego słowa, facet co przede mną z popcornem siedział, ani razu go nie spróbował. Podobało mi się długie wprowadzenie, wydłużona scena wesela, to smarzowskie specyficzne filmowanie, kiedy kamera "wchodzi" prawie do talerza. Film nabiera tempa, dochodzi do momentu kulminacyjnego i wyciszenie. Warto było. Role kobiece bardzo dobre, Łabacz to był strzał w dziesiątkę, nawet dość dobrze próbowała gwarę podrabiać, choć do babki Pawlaczki jeszcze jej wiele brakuje. Dobra choć trzecioplanowa była też ta radziecka nauczycielka i aktorki grająca siostrę Macieja i córkę Macieja. Zbrodnie pokazane w bardzo naturalistyczny sposób. Film ciut lepszy niż Ostatnia Rodzina.
Zarzutów nie mam wiele. Autor mógł się jednak skupić na pokazaniu losów tej jednej wsi, a nie tworzyć wątków pobocznych jak np zamordowanie polskiego emisariusza, mord w kościele - choć go rozumiem, chciał te wszystkie wątki zawrzeć w jednym filmie. Ale film byłby bardziej spójny i konsekwentny. A brak Zaremby - zwornika tych wydarzeń w roli partyzanta to przysłużyłby się filmowi dry.gif Słabo zarysowana okupacja radziecka, nonsens z powrotem Macieja z deportacji. Środków nie mieli za dużo, więc wojna nie jest "okazała". A wątek przebijania się Macieja z wojny do domu jest mi najbliższy, dziadek na piechotę do Suchej z Podola wrócił....
Ale i nawet z tym film bardzo dobry. Zosi cosik za dużo na barkach swoich niesie - tu ratuje żyda, zakochuje się w Ukraińcu, pomaga partyzantom iw ogóle wszystko ma na głowie...

CODE
Film prawdziwy do bólu i według mnie bez żadnych przekłamań historycznych,


No... Ale sceny z duchownym greckokatolickim i prawosławnym to misz masz. Prawosławni na Wołyniu przeważali i to raczej oni świecili kosy i grzebali Polskę sleep.gif Jak w pewnym monasterze na terenie obecnego lubelskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
YoungMaza
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 98.267

Maciej Zaremba
 
 
post 10/10/2016, 9:16 Quote Post

Ciekawa recenzja na Histmagu:

QUOTE
Może zabrzmi to dramatycznie, ale „Wołyń” to najlepsza produkcja historyczna od lat. Piszę to z pełną świadomością konsekwencji tego stwierdzenia. Nie stawia politycznych tez, nie sądzi katów, nie wychwala ofiar. Po prostu boli… i nie pozostawia miejsca na dyskusje o racjach jednych albo drugich, bo zło zawsze pozostaje złem.


https://histmag.org/Wolyn-rez.-W.-Smarzowsk...zja-filmu-14058
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
OGUREK
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.314
Nr użytkownika: 94.475

 
 
post 10/10/2016, 9:19 Quote Post

Słyszałem opinie, że film jest zbyt chaotyczny, trudno się połapać w mnogości wątków. Jaka jest wasza opinia na ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 10/10/2016, 17:00 Quote Post

QUOTE(OGUREK @ 10/10/2016, 10:19)
Słyszałem opinie, że film jest zbyt chaotyczny, trudno się połapać w mnogości wątków. Jaka jest wasza opinia na ten temat?
*




To co pisałem - lepiej, dla czystości akcji, żeby skupił się tylko i wyłącznie na losach tej jednej wsi i wzajemnych relacjach wszystkich grup narodowościowych. Niepotrzebny był też "trzeci kochanek" Zosi. Powinno zostać ich dwóch(jak Helena Bohun i Skrzetuski albo króla Artur, Lancelot i Ginewra), on jest niepotrzebny, komplikuje fabułę i w ogóle gra żałośnie. A pojawił się po to, żeby niejako połączyć wydarzenia w rodzinnej wiosce Zosi z innymi tragediami Wołynia i wielką polityką. Koniec też jest chaotyczny, ale ma uzasadnienie - Zosia idzie przez piekło.

CODE
Nie stawia politycznych tez, nie sądzi katów, nie wychwala ofiar.


Nie do końca się z tym zgodzę. Choćby postać tego oficera co go końmi rozerwali. Całkowicie bez skazy, "ma tylko honor". Za naiwność sam bym go zastrzelił...
W ogóle miałem nadzieję, że w filmie pokażą, że Polacy też się bronili, walczyli, a nie dali się potulnie na rzeź prowadzić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Pomorski Wilk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 493
Nr użytkownika: 98.859

Pepper
Stopień akademicki: Mgr in¿.
Zawód: In¿ynier
 
 
post 10/10/2016, 17:32 Quote Post

Najpiękniejsze w tym jest to, że szeroko pojęta liberalna lewica czy inny ukrainofile każdą wypowiedź muszą zaczynać tak: "film jest dobry, ale ...". Za tym "ale" są oczywiście banialuki o tym, że psuje stosunku z Ukraińcami. Niektórym się marzy cenzura.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Sghjwo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.526
Nr użytkownika: 97.523

 
 
post 11/10/2016, 3:56 Quote Post

A ja jestem ciekawy co na temat filmu mowia na Ukrainie? Czy tez uwazaja ze jest zgodny z prawda historyczna, czy uwazaja go za propaganda? Ktos ma jakies wiadomosci z tamtad?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
rsk1990
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 35.016

Pawel Rusinek
Zawód: raz milosny ;)
 
 
post 11/10/2016, 6:58 Quote Post

Jak wyjdzie na DVD to biorę w ciemno, ciekawe tylko kiedy?
Chyba, że jest jakaś strona, która legalnie za opłatą pozwoli po jakimś czasie od premiery obejrzeć ten film. Po prostu nie lubię kin, filmy uwielbiam w domowym zaciszu oglądać a nie będę piratem dla polskiego kina.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
piotruś1974
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 640
Nr użytkownika: 98.055

 
 
post 11/10/2016, 7:17 Quote Post

QUOTE(Sghjwo @ 11/10/2016, 3:56)
A ja jestem ciekawy co na temat filmu mowia na Ukrainie? Czy tez uwazaja ze jest zgodny z prawda historyczna, czy uwazaja go za propaganda? Ktos ma jakies wiadomosci z tamtad?
*


Rozmawiałem z jednym znajomym Ukraińcem (wykładowcą historii na uniwersytecie). Na temat filmu wypowiedział się dość dyplomatycznie, twierdząc że "nie do końca odpowiada on prawdzie historycznej". Samego filmu raczej nie widział, opierał się na dostępnych recenzjach
 
User is online!  PMMini Profile Post #29

     
Recoil
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.123
Nr użytkownika: 13.511

 
 
post 11/10/2016, 7:59 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 10/10/2016, 17:00)
W ogóle miałem nadzieję, że w filmie pokażą, że Polacy też się bronili, walczyli, a nie dali się potulnie na rzeź prowadzić.


Ja osobiście chętnie zobaczyłbym kiedyś film o obronie Przebraża. To dopiero wywołałoby ból tylnej części ciała giedroyciowców - tysiące Polaków uratowane przed rzezią wysiłkiem zbrojnym polskiej samoobrony i...sowieckiej partyzantki, której oddziałem dowodził oficer NKWD.

QUOTE(Pomorski Wilk @ 10/10/2016, 17:32)
Najpiękniejsze w tym jest to, że szeroko pojęta liberalna lewica czy inny ukrainofile każdą wypowiedź muszą zaczynać tak: "film jest dobry, ale ...". Za tym "ale" są oczywiście banialuki o tym, że psuje stosunku z Ukraińcami. Niektórym się marzy cenzura.
*



Nic nowego - od dawna jest tak, że giedroyciowcy posługują się w swoim dążeniu do "przyjaźni polsko-ukraińskiej" propagandą i manipulacją. Podobnie jest z cenzurą - gdy ktoś mówi prawdę niewygodną, niesprzyjającą celom giedroyciowców, to zdarza się, że staje się obiektem agresji i ataków propagandowych - i czuć w tym właśnie zapędy zamordystyczne.

QUOTE(Sghjwo @ 11/10/2016, 3:56)
A ja jestem ciekawy co na temat filmu mowia na Ukrainie? Czy tez uwazaja ze jest zgodny z prawda historyczna, czy uwazaja go za propaganda? Ktos ma jakies wiadomosci z tamtad?


Nie mam takich wiadomości odnośnie reakcji na film, ale wiem dość dobrze o tym jak do tej pory Ukraińcy bezczelnie kłamali, fałszowali historię, manipulowali, szli w zaparte, "udawali Greka", etc etc odnośnie tych tematów - więc niczego innego bym się po nich nie spodziewał.

Ten post był edytowany przez Recoil: 11/10/2016, 8:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

14 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej