Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
14 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Film "Wołyń" rezyserii Smarzowskiego
     
Stolem
 

Pies Pawłowa na banderowców i banderofili
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 724
Nr użytkownika: 47.298

Stopień akademicki: Obwieszczacz
Zawód: Rozbieracz i Scalacz
 
 
post 24/09/2016, 15:28 Quote Post

Witam,

Jak na razie dostępne są tylko recenzje, film wchodzi na ekrany kin 7 października.
Wrzucam więc linki do recenzji.

http://www.rp.pl/Gdynia-2016-/160929675-Re...rzowskiego.html
„Wołyń” to film przełomowy i do bólu prawdziwy. Wojciech Smarzowski opisał rzeź, którą niektórzy Polacy i Ukraińcy starają się wyprzeć z pamięci, w imię pojednania.

(wytłuszczenie moje)

http://wpolityce.pl/kultura/309473-wolyn-c...czciwy-recenzja


Tylko prawda jest ciekawa

— stwierdził Józef Mackiewicz, jeden z najoryginalniejszych, najbardziej fascynujących, a zarazem najbardziej niczyich (i tak jest do dzisiaj) polskich pisarzy. Wojciech Smarzowski nakręcił zatem film w tym sensie na wskroś mackiewiczowski – „Wołyń” jest tak wierny prawdzie, jak wierne prawdzie może być skończone i pełne dzieło dojrzałego twórcy. To prawdopodobnie najlepszy film w karierze tego reżysera i jeden z najlepszych filmów o historii, jakie kiedykolwiek w Polsce zrobiono. Celowo używam określenia „film o historii”, a nie „film historyczny”.
-------------
Proszę o skorygowanie pierwszego wyrazu tytułu na Wołyń.
-------------
Dziękuję za spełnienie prośby.

Ten post był edytowany przez Stolem: 24/09/2016, 20:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 24/09/2016, 17:36 Quote Post

Co tu pisać, poczekamy do 7 X, oczekiwania mam wielkie, ciesze się ze tak znakomity reżyser( lubię jego kino)postanowił przenieść wizje ludobójstwa, popełnionego na Narodzie Polskim przez Ukraińców na wielki ekran .
Spotykałem się z głosami ( i tu na Forum), iż na ten obraz nie na "Smoleńsk"winno się dzieci z szkół prowadzać, otóż nie skala okrucieństwa, zbrodni, zezwierzęcenia katów nie pozwala, na to by ten film dzieci oglądały, nawet gdyby Smarzowski jedynie skromny fragment rzeczywistości pokazał.

Ten post był edytowany przez force: 24/09/2016, 17:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
ablaites
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 50.222

Pawel
Stopień akademicki: magister
Zawód: bankowiec
 
 
post 24/09/2016, 19:29 Quote Post

QUOTE(force @ 24/09/2016, 17:36)
Co tu pisać, poczekamy do 7 X, oczekiwania mam wielkie, ciesze się ze tak znakomity reżyser( lubię jego kino)postanowił przenieść wizje ludobójstwa, popełnionego na Narodzie Polskim przez Ukraińców na wielki ekran .
Spotykałem się z głosami ( i tu na Forum), iż na ten obraz nie na "Smoleńsk"winno się dzieci z szkół prowadzać, otóż nie skala okrucieństwa, zbrodni, zezwierzęcenia katów nie pozwala, na to by ten film dzieci oglądały, nawet gdyby Smarzowski jedynie skromny fragment rzeczywistości pokazał.
*



Popieram , niektórym horrory stałyby się słabym film.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Artimax
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 63.073

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 25/09/2016, 11:51 Quote Post

Czuję się wywołany do tablicy wink.gif
Cóż dzieci w wieku 6-7 lat też bym nie zaprowadził na ten film. Ale 12+ jak najbardziej. Do tego obowiązkowo dyskusja na godzinie wychowawczej. Co najbardziej zapadło w pamięć? Dlaczego do takich zdarzeń doszło? A na końcu pogadanki - info ze na Ukrainie czci się tych zbrodniarzy a nasz rząd/prezydent nic z tym nie robi...
Dzieciom lepiej prawdę mówić niż jakieś bajki o płonących silnikach samolotu pokazywać wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 25/09/2016, 12:10 Quote Post

Próbowałem ten problem wyjaśnić.
Niestety - Cenzura działa.
Jakaś namiastka, Czy też "popłuczyna" tego - https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C3%B3...acji_i_Widowisk
Nadal funkcjonuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
PatrioX
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 99.637

Szymon Bogucki
Zawód: uczen
 
 
post 25/09/2016, 13:18 Quote Post

Czekam na wołyń Baaardzo długo biggrin.gif a co sądzicie o Historii Roja?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 25/09/2016, 15:58 Quote Post

Również czekam na "Wołyń" i po cichu liczę na film pokroju "Katynia" Wajdy, który to obraz zrobił na mnie bardzo duże wrażenie.
Podpisuje się pod tym, co pisaliście - na takie filmy powinny być wycieczki szkolne, a nie na jakieś propagandówki a'la "Smoleńsk"...

Ten post był edytowany przez master86: 25/09/2016, 15:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Stolem
 

Pies Pawłowa na banderowców i banderofili
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 724
Nr użytkownika: 47.298

Stopień akademicki: Obwieszczacz
Zawód: Rozbieracz i Scalacz
 
 
post 25/09/2016, 20:59 Quote Post

Reakcje napotraktowanie filmu na festiwalu w Gdyni

http://wpolityce.pl/kultura/309595-pominie...lity-kulturalne

Powiem coś nie własnymi słowami. Pewien krytyk filmowy, bynajmniej nie związany z mediami prawicowymi, napisał to otwarcie na Facebooku – krytykując te pominięcia. Nazwiska nie przytaczam, bo traktuję Facebook za miejsce komunikacji półprywatnej (choć inni tak nie robią). Napisał, że jury kojarzyło Wołyń z PiS. Napisał to człowiek dobrze znający filmowe środowisko.

http://www.telemagazyn.pl/artykuly/41-fest...ecia-53066.html

Przykre, ale pozostaje mi życzyć Wojciechowi Smarzowskiemu, aby „Wołyń” doceniła publiczność i licznie stawiła się w kinie. Ten film na to zasługuje, to tytuł, który trzeba zobaczyć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Sghjwo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.526
Nr użytkownika: 97.523

 
 
post 26/09/2016, 5:13 Quote Post

Na razie wiekszosc zna tylko zrecenzji, wiec na oceny jeszcze nie czas.
chociaz "Smolensk" tez zanm tylko z recenzji, a onena juz jest wink.gif

QUOTE(PatrioX @ 25/09/2016, 19:18)
a co sądzicie o Historii Roja?

To przyklad jak mozna nosny temat, taki samograj, spartaczyc. Temat odwalony "po lebkach", brak kasy? pospiech?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 26/09/2016, 7:03 Quote Post

Na Smarzowskiego to w ciemno. Mam już nawet bilety.
Nie czytałem tej książki, na podstawie której jest film, próbowałem ostatnio kupić w księgarni, ale nie mogłem znaleźć - ale to chyba nawet lepiej.
Nagrody dla "Ostatniej Rodziny" są wg mnie trochę na wyrost - Wołyń zasłużył dużo bardziej - chyba że nie chcieli dać, ze względu że ten film dopiero będzie wchodził na ekrany?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.970
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 26/09/2016, 7:41 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 26/09/2016, 7:03)
Nagrody dla "Ostatniej Rodziny" są wg mnie trochę na wyrost - Wołyń zasłużył dużo bardziej - chyba że nie chcieli dać, ze względu że ten film dopiero będzie wchodził na ekrany?


Byłbym ostrożny w taką oceną - w tym roku w Gdyni jest w ogóle wiele ciekawych pozycji, również historycznych. Zarówno nowy Wajda, jak i Bugajski ("Zaćma", film o Brystygierowej) zapowiadają się interesująco. Chociaż jeśli chodzi o Wajdę mam wrażenie, że wybór tematu wcale nie miał znaczenia wyłącznie historycznego... wink.gif

 
User is online!  PMMini Profile Post #11

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/09/2016, 9:57 Quote Post

Na pewno pójdę.

P.S. A ta deklaracja reżysera naprawdę budzi mój szacunek:

QUOTE
" Wołyń nie jest wymierzony przeciwko Ukraińcom, ale przeciwko skrajnemu nacjonalizmowi. To też opowieść o tym, do czego zdolny jest człowiek, jeśli wyposaży się go w odpowiednią ideologię i da przyzwolenie na zabijanie".
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Stolem
 

Pies Pawłowa na banderowców i banderofili
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 724
Nr użytkownika: 47.298

Stopień akademicki: Obwieszczacz
Zawód: Rozbieracz i Scalacz
 
 
post 28/09/2016, 23:14 Quote Post

Wywiad z reżyserem
http://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/wolyn-poniewiera,59,1277

Zwyczajowe ukraińskie zwalanie mówienia o ludobójstwie wołyńskim na "antyukraińską propagandę prowadzoną prze Rosję"
http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenst...kiej-propagandy

Ten post był edytowany przez Stolem: 29/09/2016, 20:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Recoil
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.123
Nr użytkownika: 13.511

 
 
post 6/10/2016, 0:38 Quote Post

Giedroyciowcy już mają ból 4 liter i już próbują "dokopać" filmowi:

http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenst...-polskiego-kina

QUOTE
Najpierw przez 2,5 godziny oglądaliśmy wstrząsając opowieść o rzezi kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Kobiet, dzieci, mężczyzn, starców. Widzieliśmy przerażające sceny okrutnych mordów dokonywanych na bezbronnych, niewinnych istotach ludzkich.
Bezmiar, prawdziwy bezmiar, cierpienia.

Tymczasem po projekcji zaczęło się… „Eksperci” jeden po drugim wstawali i, z wyrazem troski na twarzach, wypowiadali swe zdanie:

•Jeden martwił się, jak film wpłynie na dialog Warszawy z Kijowem.
•Drugi o to czy „Wołynia” propagandowo nie wykorzysta Putin [opinia prof. Andrzeja Nowaka i prof. Andrzeja Zybertowicza - red.].
•Trzeci o to czy Polacy po wyjściu z kin nie zabiorą się za pogromy ukraińskich imigrantów [opinia prof. Andrzeja Zybertowicza, a takze Witolda Jurasza - red.].
•Czwarty o to czy film nie urazi polskich Ukraińców.
•Piątemu z kolei nie podobało się… i tak dalej, i tak dalej…

Podczas tej dyskusji jak w soczewce skupił się cały problem, jaki spora część polskich elit miała i ma z ludobójstwem na Wołyniu i jego ofiarami. Otóż ci nieszczęśni ludzie – zwykli chłopi z odległego kawałka Polski – uznawani są po prostu za balast.

Ich tragedia jest kłopotliwa bo zginęli z ręki „nieodpowiednich” oprawców. Gdyby zabili ich Niemcy - o, to co innego! Wtedy można by kręcić na ich temat nawet najbardziej wstrząsające filmy. Wydawał książki, urządzać wystawy, stawiać im pomniki. Upominać się o nich.

Oni jednak mieli tego pecha, że zginęli z ręki Ukraińców…


Bardziej konkretny przykład:

http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artyk...ukraincami.html

Kilka fragmentów:

QUOTE
Olbrzymia większość Polaków jest w filmie zabijana przez pijaną ukraińską hołotę ze szczególnym okrucieństwem. Mottem filmu mogłyby być słowa głównego bohatera Polaka: "Ukraińcy są gorsi od zwierząt, te ostatnie nie torturują swoich ofiar". (...) W efekcie obraz Ukraińców w "Wołyniu" jest kliszą polskiego stereotypu dzikiej kozackiej lub hajdamackiej czerni.


A jak niby powinien wyglądać film o Rzezi Wołyńskiej? To tak jakby krytykować filmy o Holocauście za to, że ukazują Niemców w negatywnym świetle.

QUOTE
Ukraińcy jako zbrodniarze wypadają zdecydowanie gorzej na tle Niemców, a szczególnie Sowietów (tylko wywożą na Sybir i po pijaku zabijają złodzieja wódki).


Czyli film jest wierny prawdzie historycznej - zarówno w kontekście Wołynia, jak i całej II WŚ. Swojego czasu pro-ukraińska skądinąd GW zrobiła sondaż odnośnie doświadczeń rodzin Polaków podczas II WŚ i wyszła z niego właśnie taka kolejność - najgorsi byli Ukraińcy, potem Niemcy, a Rosjanie byli na trzecim miejscu.

QUOTE
Nie dowie się, że w 194 3 r . UPA wywołała wielkie powstanie antyniemieckie, które w ludobójczy sposób tłumiły siły podlegające generałowi Erichowi von dem Bachowi, katowi Warszawy.


"Wielkie powstanie antyniemieckie" - z tego co mi wiadomo, to jest to bzdura. Wygląda na to, że pan "ekspert" powtarza propagandę/kłamstwa Ukraińców, którzy próbują zrobić UPA "rebranding", zmienić image tej organizacji poprzez głoszenie, że w działalności UPA rzekomo dużą rolę odgrywała walka z III Rzeszą (nie odgrywała).

Ten post był edytowany przez Recoil: 6/10/2016, 0:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
viciousny
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 95.062

 
 
post 6/10/2016, 19:27 Quote Post

http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artyk...ukraincami.html

dosyć kontrowersyjna i krytyczna recenzja filmu
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

14 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej