Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bohdan Chmielnicki (1941)
     
viciousny
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 95.062

 
 
post 2/02/2016, 11:21 Quote Post

https://www.youtube.com/watch?v=MYd7vuO2fzE

Jeśli ktoś nie widział, to polecam. Sowietom trzeba przyznać, że robili świetne kino propagandowe. Film z 41 roku, a scenografia i kostiumy lepsze niż w "Ogniem i Mieczem" wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
bartoszb
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.888
Nr użytkownika: 44.299

 
 
post 3/02/2016, 10:49 Quote Post

Było.
Stroje bodaj ze zrabowanych polskich magazynów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
pejotlbis
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 97.178

Piotr Jakubowski
 
 
post 3/02/2016, 11:51 Quote Post

Rzeczywiście, film niezły.
Premiera filmu miała miejsce w marcu roku 1941 autorem scenariusza był, pózniejszy laureat nagrody stalinowskiej Aleksandr /Ołeksandr/ Korejczuk /Kornejczuk/, scenariusz oparł na dramacie swojego autorstwa pod tym samym tytułem,prywatnie literat ów był mężem Wandy Wasilewskiej.
Kontekst realizacji filmu wtedy był jasny: chodziło o propagandowe potwierdzenie prawa do zajęcia przez ZSRS wschodnich terenów Polski.
Jednakże w propagandowy przekaz wkradł się dysonans wokół którego powstał spór pomiędzy reżyserem a Kijowskim Studiem , chodziło o " nacjonalistyczne"-ukraińskie przesłanie filmu.
Film ten był jednym z drugiej fali antypolskich sowieckich utworów filmowych / Pierwsza miała miejsce po przegranej wojnie 1920 i była znacznie większa jesli chodzi o ilość/
Inne tytuły z tej fali:
"Mnin i Pożarski" 1939
"Wiatr ze wschodu" 1940
"Generał Suworow" 1941
"Marzenie" 1941
Żródła :
Wasilij Tokariew Polskie watki w kinie radzieckim w latach 1920-1953
IMBD
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.969
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 3/02/2016, 12:12 Quote Post

Na YT jest też dostępne "Wyzwolenie" Dowżenki z 1940. Uwagę zwracają bardzo autentyczne otoczenie i rekwizyty (nie dziwota - film był kręcony świeżo po zajęciu Kresów).

Interesująca jest rola Polski w "Trzech Czołgistach" z końca lat 30-tych. Film ten (w swoim czasie bardzo znany - to niezły film akcji, w dodatku zbiegł się z popularną piosenką, która "promowała" obraz) opowiada o tym, jak Niemcy do spółki z jakimiś podejrzanymi sojusznikami (dużo kawalerii, wyglądające na francuskie hełmy) napadają na pokojowy Związek Radziecki, a kluczem w ich odparciu, klęsce i błyskawicznej kontrofensywie jest działanie czołgów BT (m.in. z bohaterami filmu na pokładzie).

Nie wykluczam, że tajemniczy kawalerzyści we grzebieniowatych hełmach to Rumuni, ale obstawiałbym tu raczej późnoprzedwojenne strachy przed sojuszem polsko-niemieckim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
metalcoola
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 251
Nr użytkownika: 47.635

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 3/02/2016, 17:53 Quote Post

Końcowa poza Chmielnickiego żywcem wzięta ze Stalina, ale to chyba było zamierzone smile.gif http://s.ciekawostkihistoryczne.pl/uploads...1/06/stalin.png
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
viciousny
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 95.062

 
 
post 4/02/2016, 21:03 Quote Post

Stefan Czarniecki przed Żółtymi Wodami: "Dziwię się rozkazom króla. Wstyd jest szable szlacheckie brudzić o bydło zaporoskie. Rozpędzę ich batami" biggrin.gif chyba mój ulubiony fragment. Uśmiałem się przy tym nieźle.

Jako ciekawostkę dodam, że autor scenariusza- Korniejczuk, był wielkim krytykiem "Ogniem i Mieczem". Twierdził, że to powieść faszystowska mówiąca o tym, że Ukraina jest polską własnością. Pisał, że zupełnie go nie dziwi, że polscy faszyści zrobili z tej powieści lekturę szkolną.

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.969
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 4/02/2016, 21:39 Quote Post

QUOTE(viciousny @ 4/02/2016, 21:03)
Stefan Czarniecki przed Żółtymi Wodami: "Dziwię się rozkazom króla. Wstyd jest szable szlacheckie brudzić o bydło zaporoskie. Rozpędzę ich batami" biggrin.gif chyba mój ulubiony fragment. Uśmiałem się przy tym nieźle.


Nie ten Stefan. To młody Potocki, a a nie Czarniecki. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
viciousny
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 95.062

 
 
post 4/02/2016, 22:01 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 4/02/2016, 22:39)
QUOTE(viciousny @ 4/02/2016, 21:03)
Stefan Czarniecki przed Żółtymi Wodami: "Dziwię się rozkazom króla. Wstyd jest szable szlacheckie brudzić o bydło zaporoskie. Rozpędzę ich batami" biggrin.gif chyba mój ulubiony fragment. Uśmiałem się przy tym nieźle.


Nie ten Stefan. To młody Potocki, a a nie Czarniecki. wink.gif
*



tfu przejęzyczyłem się. Ostatnio dużo czytałem o Czarnieckim. To chyba przez to wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej