Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
21 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ida - kandydatka do Oscara, (2/23/2015: laureat!)
     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 12/02/2015, 8:11 Quote Post

QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 11/02/2015, 20:35)
Obraz chłopstwa w "Pokłosiu" jest fałszywy

Prawdziwy pewnie jest w Weselu i Domu złym Smarzowkiego. Tam nie sa antysemitami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 12/02/2015, 10:22 Quote Post

QUOTE(balum @ 12/02/2015, 8:11)
QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 11/02/2015, 20:35)
Obraz chłopstwa w "Pokłosiu" jest fałszywy

Prawdziwy pewnie jest w Weselu i Domu złym Smarzowkiego. Tam nie sa antysemitami.
*


Z tym że zarzucanie antysemityzmu ma trochę inne podłoże, inną wartość. Wpisuje się mianowicie w "polskie obozy śmierci", w mit Polaka antysemity, traktuje o tym jak traktujemy innych. Wesele natomiast to tylko nasze polskie podwórko, nasze własne brudy, które nie wychodzą specjalnie poza granice. Wesele trafia tylko do polskiej publiki, i każdy ten film rozumie, tak jak wydaje mi się należy. "Pokłosie" jest nawet tylko w części filmem polskim.

Ten post był edytowany przez misza88: 12/02/2015, 10:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 12/02/2015, 11:00 Quote Post

QUOTE(Paweł Gajtkowski)
"Ida" to super film, zwłaszcza w porównaniu do zwykłego poziomu polskiego kina. Myślę, że warto to podkreślić.

Serio? W ostatnich latach powstała cała kupa polskich filmów, które oceniłbym jako ze dwie klasy lepsze. "Ida" jest w porządku - i tylko tyle.
QUOTE(Baszybuzuk)
Weźcie powiedzmy rtm. Pileckiego - no cholera jak coś takiego ugryźć? Jak Chrystusa pokazywać?

Wszystko da się zrobić. Wszak zdarzało się filmowcom w przekonywujący i niekiczowaty sposób pokazywać nawet samego Chrystusa wink.gif Poza tym spokojnie możemy znaleźć bohaterów pod tym względem łatwiejszych do sfilmowania. Jak za komuny można było zrobić doskonały film o Hubalu, tak dziś spokojnie mógłby powstać porównywalny o Łupaszce.

Natomiast najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że podczas gdy my zastanawiamy się nad tym, czy "Ida" nie robi za bardzo koło pióra naszemu narodowemu PR, za Wielką Wodą nie brakuje głosów, że jest to film... ANTYSEMICKI rolleyes.gif Oczywiście w argumentacji nie pojawia się wcale postać "żydowskiej zbrodniarki" (bo tego, trudno się dziwić, nikt poza Polską nie zrozumiał), ale głównie sama postać tytułowej bohaterki. Fakt, ze odkrywszy swoją żydowską tożsamość wybiera ona jednak ostatecznie powrót do klasztoru ma ponoć wyjątkowo antysemicką wymowę elefant.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 12/02/2015, 13:34 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 12/02/2015, 11:22)
QUOTE(balum @ 12/02/2015, 8:11)
QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 11/02/2015, 20:35)
Obraz chłopstwa w "Pokłosiu" jest fałszywy

Prawdziwy pewnie jest w Weselu i Domu złym Smarzowkiego. Tam nie sa antysemitami.
*


Z tym że zarzucanie antysemityzmu ma trochę inne podłoże, inną wartość.

Tak. Przypomina mi się tu sprzatączka z sensu Zycia wg Monthy Pythona.
Albo inaczej. chodzi o to, by nie było nic o ograch.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Kozas
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 105
Nr użytkownika: 78.349

 
 
post 12/02/2015, 14:13 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 9/02/2015, 18:58)
QUOTE
Pokłosie, akcja w końcu XX w. filmem historycznym? I bohaterowie Pokłosia czy Idy to istoty do cna zbydlecone? Postać grana przez Stuhra, jego brat, ksiądz, Szaflarska i reszta to zbydlęcenie? Nowicjuszka z Idy też? Jej ciotka? Siostra przeorysza?Młodzieniec grany przez Ogrodnika? Młody gospodarz, milicjant? Gdzie masz w tym filmie zbydlęcenie? Ty widziałeś te filmy?
Chcesz zobaczyć do cna zbydlęconych Polaków to filmy Smarzowskiego zobacz. Z tym, ze u niego nie było jeszcze nic o ograch.

Ta balum filmy widziałem smile.gif, to ze w Pokłosiu lokalna społeczność stara się nie dopuścić do odkrycia "prawdy ", o mordzie na swych żydowskich sąsiadach kilka dekad wcześniej ci umyka ( ty ten film widziałeś ? )
obrazy Polaków w Pokłosiu
tu typowy polski rolnik :
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://...d=0CIgBEDMoWzBb
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q...sf8DEXEEZZqsrD9
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q...xvnWpm7olVYsnf-
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q...YKLiLcvAvjF4R6I
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q...RbwGt0pF_NHxJD6
*



W ramach rozluźnienia, tak widziani są polscy wieśniacy w Kanadzie:
https://www.youtube.com/watch?v=wUoIX9-rdO0
To jest typowy polski rolnik :]
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 12/02/2015, 15:58 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 12/02/2015, 12:00)
Natomiast najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że podczas gdy my zastanawiamy się nad tym, czy "Ida" nie robi za bardzo koło pióra naszemu narodowemu PR, za Wielką Wodą nie brakuje głosów, że jest to film... ANTYSEMICKI

Bo głupota jest transatlantycka. Jedno warte drugiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 12/02/2015, 18:11 Quote Post

Wiesz balum, zawsze mieliśmy radykalnie odmienne poglądy, ale lubiłem z Tobą dyskutować, bo z uwagi na logikę Twoich wywodów oraz lekkość i precyzję wypowiedzi to było niewątpliwe wyzwanie. Niestety mam wrażenie, że Twoje obecne zwyczaje dyskusyjne są już na nieco innym poziomie. Jeśli nawet uważasz, że Twój adwersarz jest głupi lub głupoty wypisuje, to mógłbyś to sugerować w nieco bardziej zawoalowanej formie. To tyle z mojej strony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 12/02/2015, 19:02 Quote Post

QUOTE(balum @ 12/02/2015, 13:34)
QUOTE(misza88 @ 12/02/2015, 11:22)
QUOTE(balum @ 12/02/2015, 8:11)
QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 11/02/2015, 20:35)
Obraz chłopstwa w "Pokłosiu" jest fałszywy

Prawdziwy pewnie jest w Weselu i Domu złym Smarzowkiego. Tam nie sa antysemitami.
*


Z tym że zarzucanie antysemityzmu ma trochę inne podłoże, inną wartość.

Tak. Przypomina mi się tu sprzatączka z sensu Zycia wg Monthy Pythona.
Albo inaczej. chodzi o to, by nie było nic o ograch.
*


Nie ładnie odnosić się jedynie do wycinka wypowiedzi, pomijając cały jej sens. Zgrabny chwyt retoryczny, na który się złapią ci którzy przeczytają poprzednie trzy a nie pięć postów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 12/02/2015, 19:44 Quote Post

Obejrzałam. Za pierwszym razem i bez przymusu. Film mi się podobał. A nawet bardzo podobał. Nie zamierzam zabierać głosu w kwestii "żydowskiej" i "antypolskiej". Film ma też inne przesłania i wartości. Obrazy z "Idy" nie dawały mi spokoju przez kilka ładnych dni. A chyba o to chodzi, żeby film zostawił ślad. Scenę samobójstwa do tej pory mam przed oczami. Chciałabym, żeby zdobył Oscara.

Ten post był edytowany przez fodele: 12/02/2015, 19:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 16/02/2015, 20:13 Quote Post

Film obejrzałem, specjalnej antypolskości w nim nie było, ale może to dlatego że cały film jest po prostu nudny, i mimo że jest naprawdę krótki to ciężko mi było obejrzeć do końca.
Oscara ten film nie dostanie na pewno, jest to typ filmu jakich sporo powstaje w Polsce, dziwne artystyczne filmy nie dla przeciętnego widza.
Do tego wykonanie, w wielu scena bila po oczach sztuczność, a sceny nie wydawały się pokazaniem realnego życia tylko nagraniem dla jakichś wiadomości.
Ogólnie nie polecam, a i nie rozumiem dlaczego takie filmy dostają państwowe dofinansowanie.


Jedyna zaleta filmu, to jak dla mnie ładna tytułowa bohaterka, która ma naprawdę ładną i taką miła twarz.

Ten post był edytowany przez Świętosław: 16/02/2015, 20:22
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Dawid_G
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 545
Nr użytkownika: 52.534

 
 
post 16/02/2015, 20:15 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 16/02/2015, 18:13)
Film obejrzałem, specjalnej antypolskości w nim nie było, ale może to dlatego że cały film jest po prostu nudny, i mimo że jest naprawdę krótki to ciężko mi było obejrzeć do końca.
Oscara ten film nie dostanie na pewno, jest to typ filmu jakich sporo powstaje w Polsce, dziwne artystyczne filmy nie dla przeciętnego widza.
Do tego wykonanie, w wielu scena bila po oczach sztuczność, a sceny nie wydawały się pokazaniem realnego życia tylko nagraniem dla jakichś wiadomości.
Ogólnie nie polecam, a i nie rozumiem dlaczego takie filmy dostają państwowe dofinansowanie.
*



To skąd te wszystkie nagrody ?


 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 16/02/2015, 20:22 Quote Post

QUOTE(dawid2009 @ 16/02/2015, 20:15)
To skąd te wszystkie nagrody ?

Nie mam pojęcia, ale z drugiej strony wiele filmów w takim stylu dostaje nagrody, filmy które są bardziej artystyczne z głębszym przesłaniem czy czymś takim. Do tego liczba nagród to nie jest dobry wyznacznik, ile chłamu dostało Oscary.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 16/02/2015, 22:31 Quote Post

QUOTE(Świętosław)
Ogólnie nie polecam, a i nie rozumiem dlaczego takie filmy dostają państwowe dofinansowanie.

Obecnie sytuacja na polskim rynku filmowym jest taka, że bez dotacji z PISF praktycznie nie da się nic wyprodukować. PISF daje praktycznie na wszystko, co się kręci w Polsce lub z udziałem polskich producentów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 17/02/2015, 9:23 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 16/02/2015, 21:13)
nie rozumiem dlaczego takie filmy dostają państwowe dofinansowanie.

Mamy tzw ustawe o kinematografii.
Wg konstytucji kultura jest obszarem , którym ma obowiazkowo zajmowac sie państwo. Ta ustawa reguluje, jak ma to wygladac w temacie kinematografii. Plus rozporzadzenia. IMO całkiem sensowne w sposobie oceniania projektów. Trudno wymysleć lepsze.
Którys konkretny film, który dofinansowanie dostał, może sie tobie czy mnie nie podobać. Raczej nie ma szans by były dofinasowywane wyłacznie filmy, które beda cenic wszyscy.
Mnie tez Ida nie zachwyciła. Ale nie widze nic niestosownego w tym, ze projekt dostał dofiansowanie z budżetu. Skoro ma widownie i deszcz nagród, to wybór był trafiony.
QUOTE
Obecnie sytuacja na polskim rynku filmowym jest taka, że bez dotacji z PISF praktycznie nie da się nic wyprodukować.

Własnie. Bez dofinansowania z budżetu nie było czegos takiego jak polska kinematografia.

Ten post był edytowany przez balum: 17/02/2015, 9:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
M.Jastrząb
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 96.495

Marek Jastrzab
Zawód: dr samouk
 
 
post 18/02/2015, 4:20 Quote Post

Jet w naszym społeczeństwie jakaś niepokojąca tendencja do wybrzydzania na wszystko, w czym odnieśliśmy sukces poza swoim grajdołkiem. Jeżeli wypsnie nam się „wydarzenie” w rodzaju nagród dla „Idy”, z punktu staramy się je pomniejszyć, zohydzić, zbagatelizować i pseudomerytorycznie wykazać, że mamy do czynienia z barachłem.

Tendencja ta plugawi się nie tylko w kinematografii, lecz dzięki internetowej bezkarności głupawych wypowiedzi rozprzestrzeniła się np., na literaturę. Przykładem niech będzie zawistna nagonka na JAKOŚĆ poezji Szymborskiej i Miłosza. Sam czytałem pod wierszami Szymborskiej komentarze: "co za umysłowa nędza! JA BYM ZROBIŁ TO LEPIEJ!"

Oczywiście, każdy ma prawo zabierać głos. Ale czy od razu musi się (na internetowej estradzie) chwalić, że nic sensownego nie ma do powiedzenia? Podobna sprawa jest z politycznymi atakami. Do Miłosza i „stalinówk”i Szymborskiej dorzućmy Kołakowskiego i Kapuścińskiego. Ale przy okazji zadajmy sobie pytanie: dlaczego ich książki tłumaczone są na wiele języków i sprzedawane w milionach egzemplarzy? Dlaczego „Ida” zdobyła tyle nagród? Czyżby ŚWIAT przepadał za tandetą, a jeno my znamy się na śtuce?

Ten post był edytowany przez M.Jastrząb: 18/02/2015, 9:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

21 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej