Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> HoI3 czy HoI4, co lepsze ?

Która gra jest lepsza ?
Hearts of Iron III [ 9 ]  [52.94%]
Hearts of Iron IV [ 8 ]  [47.06%]
Suma głosów: 17
Goście nie mogą głosować 

klops1200

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 93.892

post 21/11/2017, 21:10 Quote Post

Ciężki wybór między HoI4 a HoI3. Jednak decyzja zapadła i zagłosowałem na Hearts of Iron III. Moim zdaniem najlepsza gra Paradoxu. Może nie jest tak "łatwy do użycia" jak HoI4, lecz ja to uznaję za BARDZO DUŻY plus. W HoI3 siły państw są dosyć dobrze odwzorowane i nie da się z pierwszego, lepszego państewka zrobić mocarstwa, co ma miejsce w HoI4.

A co wy o tym sądzicie ?

PS
Pytanie do starych wyjadaczy:
Mam pytanie odnośnie HoI3.
Jeżeli chciałbym zrobić coś na wzór sowieckich elitarnych jednostek szturmowo-saperskich i w dywizje dam 3 brygady saperów i 1-2 brygady piechoty to będzie to funkcjonować ?? Czy bonusy dawane przez saperów sumują się ? wink.gif wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #1

Prawy Książę Sarmacji

VII ranga
Nr użytkownika: 98.849

post 21/11/2017, 22:18 Quote Post

Masz rację, że w HOI III nie da się zrobić ze średniaka mocarstwa. Organizacja armii jest świetna (zawsze nazywałem każdą dywizję i przeorganizowywałem armię).
Nie grałem w HOI IV ale dałem głos na nią - HOI III w ogóle nie jest podatne na zmiany w historii. Strasznie wkurzające są pokoje - wszystko albo nic.
Pamiętam, że grając Polską - pokonując z wysiłkiem Niemcy 1937-1938 miałem dwie opcje w zależnosci od postępów francuskich - albo granice bez zmian albo dostaje ziemie zachodnie stając się jednocześnie wasalem ZSRR.
Zupełny brak elastyczności, w grze kimś pokroju Włoch, Hiszpanii, Australii.
Gry były przyjemne ale ma to sens w praktyce tylko dla ZSRR, USA/UK i III Rzeszy. Gra to jednak nie symulator wydarzeń rzeczywistych wiec dałem na HOI IV - tam moze przesadzili w drugą stronę wink.gif

Za najlepszą jednak bym uznał Europe Universalis III (gralem) albo IV (nie) i Crusader Kings 2.

User is offline  PMMini Profile Post #2

klops1200

III ranga
Nr użytkownika: 93.892

post 22/11/2017, 15:32 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 21/11/2017, 23:18)
Masz rację, że w HOI III nie da się zrobić ze średniaka mocarstwa. Organizacja armii jest świetna (zawsze nazywałem każdą dywizję i przeorganizowywałem armię).
Nie grałem w HOI IV ale dałem głos na nią - HOI III w ogóle nie jest podatne na zmiany w historii. Strasznie wkurzające są pokoje - wszystko albo nic.
Pamiętam, że grając Polską - pokonując z wysiłkiem Niemcy 1937-1938 miałem dwie opcje w zależnosci od postępów francuskich - albo granice bez zmian albo dostaje ziemie zachodnie stając się jednocześnie wasalem ZSRR.
Zupełny brak elastyczności, w grze kimś pokroju Włoch, Hiszpanii, Australii.
Gry były przyjemne ale ma to sens w praktyce tylko dla ZSRR, USA/UK i III Rzeszy. Gra to jednak nie symulator wydarzeń rzeczywistych wiec dałem na HOI IV - tam moze przesadzili w drugą stronę  wink.gif

Za najlepszą jednak bym uznał Europe Universalis III (gralem) albo IV (nie) i Crusader Kings 2.
*

Racja,nie rozpisałem się zbyt, ale jest wiele więcej przykładów uproszczenia HoI4 np. usunięcie,tak ważnego w HoI3, motywu mamony, chociaż w jakiś sposób jest to wytłumaczone fabrykami cywilnymi,którymi się "płaci", ale i tak to do mnie nie przemawia. Albo brak wspomnianej organizacji jednostek, co było wymagającym elementem HoI3. Choć ogólnie planowanie uważam za bardzo dobre (rozwinięcie tego z HoI3) to jednak zmniejsza poziom trudności gry.

Pozdrawiam klops1200

User is offline  PMMini Profile Post #3

freddy

Dick Dastardly
Nr użytkownika: 85.709

Stopień akademicki: Wacky Racer
Zawód: Vulture Squadron

post 25/12/2017, 19:20 Quote Post

W Hearts of Iron IV nie podoba mi się kolor mapy politycznej, jeżeli gra się dużym państwem trudno się połapać w tym czy patrzy się na swoje tereny czy na wroga. Za to Hearts of Iron III jest lepsza, szkoda że nie ma do niej dodatku Armageddon z poprzedniej części. Mam tylko jedno pytanie : Jak w Hearts of Iron III scalić kilka jednostek w całość ? Bo trudno się połapać w kilkudziesięciu osobnych dywizjach jak już zaczyna się podbój.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

matigeo

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier

post 25/12/2017, 19:37 Quote Post

Darkest Hour.

A w temacie tematu: HoI4. Aczkolwiek dla mnie to wybór między średnim minus a słabym.

User is offline  PMMini Profile Post #5

Arkan997

VI ranga
Nr użytkownika: 93.492

post 26/12/2017, 8:54 Quote Post

Ja ze swojego doświadczenia powiem, że czwórka jest znacznie łatwiejsza i przystępniejsza dla większego grona graczy.
Trójka moim zdaniem była o wiele trudniejsza i bardziej skierowana do konkretnego odbiorcy.

User is offline  PMMini Profile Post #6

freddy

Dick Dastardly
Nr użytkownika: 85.709

Stopień akademicki: Wacky Racer
Zawód: Vulture Squadron

post 26/12/2017, 22:36 Quote Post

Według mnie im Hearts of Iron nowsze, tym jest trudniejsze. Dwójka z dodatkiem The Abyss była jeszcze nawet, ale najlepsza była Europa Universalis II Wojna Światowa.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Darth Simba

Nowicjusz
Nr użytkownika: 1.732

Zawód: archiwista

post 2/01/2018, 14:13 Quote Post

Po namyśle zagłosowałem na HoI III.

Ostatnio przycinam w HoI IV, i za żadne skarby czy Chiny Ludowe nie mogę pojąć, czemu mam problem z surowcami. No niby wolny rynek, i tak dalej, ale do cholery, jak wydobywam 25 jednostek ropy, eksportuję z tego 22, a potem muszę importować 8, żeby mi starczyło...
O ile rozumiem demokracje, to w państwach totalitarnych powinna być jakaś opcja zablokowania eksportu rolleyes.gif Ewentualnie tylko nadwyżki na eksport.

User is offline  PMMini Profile Post #8

monx

VII ranga
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik

post 28/05/2018, 21:10 Quote Post

QUOTE(Arkan997 @ 26/12/2017, 8:54)
Ja ze swojego doświadczenia powiem, że czwórka jest znacznie łatwiejsza i przystępniejsza dla większego grona graczy.
Trójka moim zdaniem była o wiele trudniejsza i bardziej skierowana do konkretnego odbiorcy.
*

W całej rozciagłosci sie zgadzam. HoI III jest zdecydowanie moja ulubiona gra- tylko jak kolega wskazał to gra dosc trudna i np grajac Niemcami w pewnym momencie grajac tak bardziej historycznie zaczynam nam w marszu w głab ZSRR brakowac surowców. Niemcy to moj ulubiony kraj bo ZSRR a szczegolnie USA to samograje. Polecam grac ze wszystkimi 3 dodatkami do gry.

User is offline  PMMini Profile Post #9

Prawy Książę Sarmacji

VII ranga

post 28/05/2018, 21:34 Quote Post

Jednak główną wadą HOI 3 jest zupełna niemozliwosc odejscia od wariantu historycznego. Przez to grywalnosc jest niska bo grasz USA, III Rzeszą, ZSRR i tyle. W praktyce to symulacja II wojny a nie typowa gra Paradoxu.
Aczkolwiek i tak sporo godzin mi zlecialo na organizowaniu armii wink.gif

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 28/05/2018, 21:35

User is offline  PMMini Profile Post #10

monx

VII ranga
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik

post 28/05/2018, 23:21 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 28/05/2018, 21:34)
Jednak główną wadą HOI 3 jest zupełna niemozliwosc odejscia od wariantu historycznego. Przez to grywalnosc jest niska bo grasz USA, III Rzeszą, ZSRR i tyle. W praktyce to symulacja II wojny a nie typowa gra Paradoxu.
Aczkolwiek i tak sporo godzin mi zlecialo na organizowaniu armii  wink.gif
*

No niby tak. Ale probował kolega kiedys zmienic historie i zaatakowac jako Hitler wczesniej na Zachód - podbic Francję a przede wszystkich kolonialna Anglie przed zaatakowanie Polski?
Mi sie udało w ten sposob rozwiazac dotkliwy brak surowców rolleyes.gif .

User is offline  PMMini Profile Post #11

Prawy Książę Sarmacji

VII ranga

post 29/05/2018, 15:01 Quote Post

QUOTE(monx @ 29/05/2018, 0:21)
QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 28/05/2018, 21:34)
Aczkolwiek i tak sporo godzin mi zlecialo na organizowaniu armii  wink.gif
*

No niby tak. Ale probował kolega kiedys zmienic historie i zaatakowac jako Hitler wczesniej na Zachód - podbic Francję a przede wszystkich kolonialna Anglie przed zaatakowanie Polski?
Mi sie udało w ten sposob rozwiazac dotkliwy brak surowców rolleyes.gif .
*

Rzesza gralem w sumie raz i klasycznie.

To co jest lekko irytujące to fakt ze nie da sie zawrzec sensownego pokoju (w porownaniu z Europa Universalis czy Crusader Kings 2).
Chyba w 4 to zmienili?
No ale w kazdym razie HOI 3 jak najbardziej szanuje ale jest zdecydowanie mniej grywalna (w sensie roznorodnosci rozgrywki) niz wspomniane EU III albo IV czy CK2 smile.gif
Mysle ze w sumie HOI 3 i 4 sie dobrze uzupelniaja bo pierwsza to wlasnie bardziej symulacja a druga troche sandbox.

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 29/05/2018, 15:02

User is offline  PMMini Profile Post #12

mlukas

VII ranga
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr

post 6/06/2018, 20:04 Quote Post

Darkest Hour jest dla mnie najlepsza. Świetna na szybką rozgrywkę z rozegraniem jakiegoś alternatywnego wariantu drugiej wojny.

User is offline  PMMini Profile Post #13

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej