Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Powstanie Krakowskie czy Listopadowe?, Które miało większe szanse na zwycięstwo
     
hesitant
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 75.545

Zawód: uczen
 
 
post 30/11/2011, 18:36 Quote Post

Mam pewien dylemat dot. wyżej wymienionych powstań. Które z nich miało większe szanse na zwycięstwo ? Przeczytawszy kilka książek byłam przekonana ,że to powstanie krakowskie miało tę możliwość, jednak po przeglądnięciu stron internetowych ze zdziwieniem stwierdziłam ,że na wszystkich stronach internetowych to powstanie listopadowe miało większe szanse. Mam nadzieję ,że pomożecie mi rozpatrzyć ten problem. Poniżej napisałam cytaty z książek w ,których to powstanie krakowskie niewątpliwie góruje nad listopadowym.

,, Przy zdecydowanym prowadzeniu walki można było wygrać kampanię w 1831r. , ale nie całe powstanie . Prusacy zawsze mogli przyjść Rosjanom z pomocą i uczyniliby to niezawodnie przy pierwszych polskich zwycięstwach . Wyzwolone Królestwo na pewno upomniałoby się o Wielkopolskę i Pomorze. Prusacy woleli temu zapobiec *choć car nie przyjął pruskich posiłków ze względów prestiżowych ).''
,, Państwo carów miało wielką przewagę militarną . Inne mocarstwa odnosiły się do powstania z obojętnością , uważając je za wewnętrzną sprawę Rosji.''
,, Opinia publiczna w Anglii ,we Francji i wielu innych krajach (w Niemczech : Saksonia , Bawaria, Badenia) okazywała Polakom dużo sympatii ,organizując pomoc materialną . Jednak pomoc ta nie mogła mieć realnego wpływu na przebiej walki .

źródło : Jerzy Pilikowski -Słownik szkolny. Historia


Natomiast w książce Józefa Andrzeja Gierkowskiego wyczytałam ,że szlachta zaniedbała porozumienie z rewolucyjnymi ugrupowaniami w innych krajach oraz mgliste informacje chłopów o przygotowaniu i charakterze powstania (,, W tych warunkach najbardziej nieprawdopodobne pogłoski można było przyjmować za prawdziwe.'' ).
,,Powstanie z 1846r. nie miało większych możliwości sukcesu ,a zmiejszyły je nieudolne i zbyt pospieszne przygotowanie , niefortunny plan działania ,wreszcie zamęt spowodowany aresztowaniem znacznej części powstańców''


Podsumowując o powstaniu listopadowym jest napisane ,że nie miało realnych szans ,a krakowskie nie miało większych .
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
tewuzet
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 24.622

Stopień akademicki: kiedyś bêdzie
Zawód: student
 
 
post 14/01/2012, 18:14 Quote Post

Witam! Polecam Ci książkę prof. Mariana Tyrowicza, Jan Tyssowski i rewolucja 1846 r. w Krakowie. Dzieje porywu i pokuty, Kraków, 1986.

Dodatkowo odsyłam do wątku id dyskusji (która niestety, praktycznie zgasła) w innej części forum. Jak będziesz miała czas i chęci, miło by było gdybyś ustosunkowała się do tego.

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=48447
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 14/01/2012, 22:04 Quote Post

A ja radzę zajrzeć na dział z powstaniem listopadowym w niniejszym forum. Tam możesz wiele się dowiedzieć na jego temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej