Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Poglądy Romana Dmowskiego, Faszyzm włoski, liberałowie
     
yodis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 8.705

Michal Malinski
Zawód: Student
 
 
post 2/12/2008, 20:56 Quote Post

Mam pytanie, ( mam nadzieję ,że adekwatne do tematu) mianowicie : Jaka była pozycja R. Dmowskiego w Europie ? Czy za swoje książki był poważany i uznawany za wielki autorytet w swoim środowisku ( chodzi mi o arenę międzynarodową ), czy był naprawdę liczący się polskim politykiem w Europie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Narodowiec1906
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 55.714

Michal
Zawód: uczen
 
 
post 4/05/2010, 10:29 Quote Post

Był znany. Między innymi otrzymał tytuł doktora honoris causa uniwersytetu Cambridge. Poza tym był świetnie znany na konferencji wersalskiej w 1919 roku. Bardzo ważny był jego memoriał rozesłany do przywódców zachodnich dotyczący niepodległej Polski oraz książka Niemcy, Rosja i kwestia polska.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Pharon90
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 69.894

 
 
post 25/02/2014, 14:26 Quote Post

Też mam pytanie.Czy to prawda że Roman Dmowski był ateistą ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
polski ułan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 76.573

 
 
post 26/02/2014, 11:44 Quote Post

Witam

QUOTE
Też mam pytanie.Czy to prawda że Roman Dmowski był ateistą ?


Ciocia Wiki podaje, że przez całe życie był deistą, a katolikiem został tuż przed śmiercią, chociaż gdy pisał Myśli nowoczesnego Polaka (1903 r.) już czuł wstręt do masonerii (co prawda z innych pobudek niż dlatego, że była to organizacja antykościelna), a w Kościele, narodzie i państwie (1927 r.) wskazuje na nierozerwalność polskości i katolicyzmu oraz uważał, że naród polski powinien kierować się katolickimi zasadami (z Cioci Wiki żywcem wzięte). Pod tym względem widać ewolucję poglądów Dmowskiego, gdyż jeszcze w Myślach... pisał, że Dekalog odnosi się do relacji między osobami, a na poziomie narodów etyka narodowa (kierowanie się dobrem państwa i narodu) jest ważniejsza od etyki chrześcijańskiej. Duchowieństwo katolickie natomiast oskarżał o częste działanie na korzyść Kościoła kosztem dobra państwa i narodu.

Jeszcze cytat z Kościoła,...:
Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Reznow45
 

Sztabskapitan
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.232
Nr użytkownika: 64.951

Kuba
 
 
post 27/02/2014, 18:07 Quote Post

QUOTE(Pharon90 @ 25/02/2014, 14:26)
Też mam pytanie.Czy to prawda że Roman Dmowski był ateistą ?
*



Przez większość życia był raczej sceptycznie nastawiony do Kościoła, lecz bardziej jako organizacji niż wyznania. Od 2 połowy lat 20-tych w jego dziełach można dostrzec, że coraz bardziej "stawiał" na Katolicyzm, szczególnie w kwestii narodowej (owa "nierozerwalność polskości i katolicyzmu").
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Merr
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 94.314

 
 
post 12/07/2014, 20:46 Quote Post

Cześć!


Dzisiaj czytałem mój podręcznik do klasy 1 liceum i poczytałem w nim trochę o Romanie Dmowskim no i jakąś godzinę temu postanowiłem też sobie w internecie poczytać i z Wikipedii(wiem - niepewne źródło) wychodzi na to że był przynajmniej dla faszyzmu włoskiego.

I teraz dochodzę do czegoś co mnie przyprawia o mały zawrót głowy. Janusz Korwin-Mikke, nazwał Dmowskiego liberałem gospodarczym, podczas gdy Dmowski stworzył Obóz Wielkiej Polski(czyli organizację próbującą wprowadzić w Polsce coś na wzór faszyzmu włoskiego, Korwin podobno jest historykiem więc chyba wie o czym mówi). Podobno cała Europa(łącznie z osobistościami jak Churchill) przyjęła przejęcie rządów przez el Duce dosyć entuzjastycznie(głównie chyba ze względu na udaną walkę z bezrobociem i analfabetyzmem). I tu mam dwa problemy:

1. Czy słowa Dmowskiego „Gdybyśmy byli podobni do dzisiejszych Włoch, gdybyśmy mieli taką organizację jak faszyzm, gdybyśmy wreszcie mieli Mussoliniego, największego niewątpliwie człowieka w dzisiejszej Europie, niczego więcej nie byłoby nam potrzeba" pochodzą z czasów tego entuzjazmu wspomnianego wyżej?

2. Jeśli nie, czyli z czasów w których było już wiadomo że faszyzm nie jest taki kolorowy jak się na początku wydawało, to czy Dmowski był faszystą, a w takim razie odpowiadał się za korporacjonizmem? Może mi ktoś dać link to jakiegoś prostego opracowania nt. korporacjonizmu, bo próbuję od dłuższego czasu pojąć o co w tym chodzi, ale nie za bardzo daje sobie radę(na Wikipedii jest to tak opisane że mało co rozumiem sad.gif ). I czy w takim razie korporacjonizm jest formą gospodarki liberalnej. Bo widziałem "gdzieś coś" że korporacjonizm jest kompletnym zaprzeczeniem wolnego rynku co by zaprzeczało słowa Korwina.

3. Jakie ma stanowisko wobec gospodarki dzisiejszy Ruch Narodowy? Niektórzy stawiają ich na równi z PiS'em jako "pobożnych socjalistów".


Zwłaszcza bym prosił o ten link do jakiegoś opracowania o korporacjonizmie w prostych słowach, bo to jest moja pięta achillesowa, na jego temat wiem tyle co nic i próby zmiany tego stanu rzeczy spełzają na niczym.



Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
faust97
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 80.265

Maciej
Zawód: uczen
 
 
post 12/07/2014, 21:00 Quote Post

Z Korwina taki historyk jak ze mnie biolog. Nie możesz brać na serio wszystkiego co mówi, co do Dmowskiego, najlepszym wyjściem będzie dla ciebie przeczytanie jednej z jego biografii, ew. coś z jego dzieł. Z tego co słyszałem, był zwolennikiem narodowego solidaryzmu. A o Ruchu Narodowym było już dużo dyskusji na tym forum smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
TomaszBabilon
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 86.812

Tomasz Szewc
Zawód: Uczeñ
 
 
post 13/07/2014, 0:22 Quote Post



Roman Dmowski jak i cała stara gwardia narodowców ( Rybarski, Heydel, Taylor ) był zwolennikiem narodowego kapitalizmu. Dopiero gdy się pojawił Doboszyński, to narodowcy stali się bardziej "wrażliwi społecznie". Powodem tego była doktryna dystrybucjonizmu, którą w Polsce popularyzował Doboszyński, a która zaciągnięta została od londyńskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona. Doktryna ta została utworzona pod wpływem encykliki Leona XIII, odrzucała ona zarówno socjalizm, jak i kapitalizm.

Jeszcze przed II wojną światową idee korporacjonizmu i dystrybucjonizmu zaczęły wkradać się w serca polskich narodowców, co dzisiaj jest widoczne w Polsce w układzie nacjonalista = musi popierać dystrybucjonizm, korporacjonizm, a najogólniej rzecz mówiąc musi być wrogiem kapitalizmu, jak i socjalizmu.

Jeśli chodzi o faszyzm Mussoliniego - Roman Dmowski w "Militaryzacja polityki" z roku 1934 krytykował trzecią drogę obraną w faszystowskich Włoszech, system korporacyjny.

Dzisiejsi narodowcy niestety mają zbyt małą wiedzę o historii polskiego nacjonalizmu, lub po prostu nie chcą jej mieć - z tego wynikają takie wymysły jak "Ruch Narodowy", "Narodowe Odrodzenie Polski" i inne smaczki. Natomiast ojcowie "założyciele" przewracają się w grobach widząc, że ich jeden z największych wrogów - lewica, czyli socjalizm, wkradają się w umysły młodych ludzi zwących siebie narodowcami, patriotami i innymi tam nacjonalistami.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 13/07/2014, 8:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Mawr
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 717
Nr użytkownika: 90.773

 
 
post 13/07/2014, 7:55 Quote Post

Na dłuższą metę nacjonalizm zawsze się kłóci z liberalizmem, możliwe są krótkie sojusze, ale są skazane na klęskę. Różnica jest w samych zasadach, dlatego organizacje narodowe kierują się raczej w stronę socjalizmu, czego PiS najlepszym orzykładem. Ruch narodowy także wskazuje podobne tendencje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Seelenverkoper
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 89.540

Stopień akademicki: Rewolucjonista
Zawód: Megaduks
 
 
post 15/07/2014, 21:55 Quote Post

QUOTE
Dzisiejsi narodowcy niestety mają zbyt małą wiedzę o historii polskiego nacjonalizmu, lub po prostu nie chcą jej mieć - z tego wynikają takie wymysły jak "Ruch Narodowy", "Narodowe Odrodzenie Polski" i inne smaczki. Natomiast ojcowie "założyciele" przewracają się w grobach widząc, że ich jeden z największych wrogów - lewica, czyli socjalizm, wkradają się w umysły młodych ludzi zwących siebie narodowcami, patriotami i innymi tam nacjonalistami.

Dlaczego nazywasz ich socjalistami, a nie np. realizatorami katolickiej myśli społecznej? Bo ona się nie zatrzymała na Leonie XIII.

Nie mam przy sobie myśli nowoczesnego stąd niedokładny cytat" rozwój społeczny mierzy się stosunkiem do jednostek najsłabszych". Nie świadczy to o tym, że Dmowski był "socjalistą", ale, że chciał świadomie generować pewne postawy w ODCIECIU od niewidzialnej ręki rynku. Był inżynierem społecznym (lub chciał nim być) co sprawia, że chętnie posługiwałby sie "socjalistycznymi" lub "faszystowskimi" metodami.

Więc o tym przewracaniu się ojców założycieli to raczyłbym pomilczeć, bo jeszcze ich ekshumować będziemy musieli i sprawdzać.

P.S Skąd tak "odrealniony" pomysł, że to lewica była największa bolączką Dmowskiego? Komuniści byli marginalni z PPS dało sie współpracować przy korycie...to raczej partie etniczne jak już rywalizowały.

Ten post był edytowany przez Seelenverkoper: 16/07/2014, 0:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.933
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 16/07/2014, 13:48 Quote Post

QUOTE
Zwłaszcza bym prosił o ten link do jakiegoś opracowania o korporacjonizmie w prostych słowach, bo to jest moja pięta achillesowa, na jego temat wiem tyle co nic i próby zmiany tego stanu rzeczy spełzają na niczym.


http://libertarianin.org/korporacjonizm-to-nie-kapitalizm/
http://prokapitalizm.pl/ordoliberalizm-vs-...rporacyjny.html

QUOTE
Janusz Korwin-Mikke, nazwał Dmowskiego liberałem gospodarczym, podczas gdy Dmowski stworzył Obóz Wielkiej Polski


Może teraz zaczynasz łapać jaki liberalizm ma Korwin na myśli smile.gif
QUOTE
czy Dmowski był faszystą


Można powiedzieć, że był polskim faszystom.
Choć ja wolałbym używać określenia nacjonalista. Nie jest tak jaskrawe i chyba bardziej odpowiada realiom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Seelenverkoper
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 89.540

Stopień akademicki: Rewolucjonista
Zawód: Megaduks
 
 
post 16/07/2014, 20:16 Quote Post

QUOTE
Można powiedzieć, że był polskim faszystom.

Nie nie był faszystĄ. Twierdził, że ważniejsi są obywatele od państwa- czyli odwrócił równanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
viciousny
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 95.062

 
 
post 8/11/2016, 9:46 Quote Post

http://m.krytykapolityczna.pl/Teksty-poza-...enu-id-129.html

Jak byście się odnieśli do tego tekstu ? Szczególnie chodzi mi o fragment: "Podczas rokowań wersalskich starano się trzymać Dmowskiego jak najdalej od rozmów i pertraktacji, choć oczywiście oddziaływał na swoich endeckich kolegów, którzy negocjowali. Można zatem powiedzieć, że niepodległość Polska otrzymała nie dzięki, lecz mimo Dmowskiego. "
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 8/11/2016, 10:47 Quote Post

QUOTE(viciousny @ 8/11/2016, 9:46)
http://m.krytykapolityczna.pl/Teksty-poza-...enu-id-129.html

Jak byście się odnieśli do tego tekstu ? Szczególnie chodzi mi o fragment: "Podczas rokowań wersalskich starano się trzymać Dmowskiego jak najdalej od rozmów i pertraktacji, choć oczywiście oddziaływał na swoich endeckich kolegów, którzy negocjowali. Można zatem powiedzieć, że niepodległość Polska otrzymała nie dzięki, lecz mimo Dmowskiego. "
*



To gdzie tekst jest opublikowany świadczy o jego jakości. To tak jakby czerpać wiedzę na temat III Rzeszy z prasy sowieckiej z lat 30-tych.
Owszem Dmowski miał pewne odpały antysemickie (wcale nie bezpodstawne), tyle tylko, że wpływ na Wersal miały one żaden.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 8/11/2016, 11:04 Quote Post

QUOTE
To gdzie tekst jest opublikowany świadczy o jego jakości.

Bzdura. Ale najwyraźniej poza "złym miejscem publikacji" nie masz żadnych innych argumentów... tongue.gif
 
Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej