Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największy Polak 1789-1918
     
Bialy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 4.098

 
 
post 26/02/2005, 18:02 Quote Post

Witam! Chciałem zapytać kto Waszym zdaniem zasługuje na miano najwiękezego Polaka lat 1789-1918
Chodzi tu o zasługi zarówno dla państwa jak i dla społeczeństwa
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Miner
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 4.099

 
 
post 26/02/2005, 18:46 Quote Post

Hm... zagłosowałem na Chłopickiego. A co do uzasadnienia mojego wyboru... legia w Hiszpanii, wystarczy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.901
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 26/02/2005, 19:04 Quote Post

Z wmienionych postaci to na pewno Czartoryski. Co prawda trudno nazwać go charyzmatycznym przywódcą, ale był konsekwentnym i zdecydowanym politykiem, szczególnie od okresu Powstania Listopadowego i Wielkiej Emigracji. To właśnie jego Hotelu Lambert stał sie głównym ośrodkiem niezależności i walki o niepodległość.

Kościuszko nie jest tu za bardzo na miejscu choćby dlatego, że okres niewoli zaczyna się (przynajmniej ofocjalnie) od 1795r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
ziege
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 4.136

 
 
post 26/02/2005, 19:39 Quote Post

witam!
myslę że Gołuchowski zasługuje na uwagę ze względu na fakt tzw. polskiej proponderancji w cesarstwie tego okresu. Oczywiscie było 2 Gołuchowskich i obaj mieli znaczacy wpływ na rozwój polskich uprawnień w ramach cesarstwa austriackiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Lachu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.096

 
 
post 26/02/2005, 22:21 Quote Post

Zagłosowałem na Adam Czartoryskiego,tez ze wzgłedów juz przytoczonych,głównie za długofalowosc swojego odziaływania i za niezaprzeczalne sukcesy na polu dyplomatyczno-politycznym.Człowiek z klasa,na poziomie,maż stanu,wielki polski patriota.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 5/03/2005, 0:11 Quote Post

Ankieta została wycięta wraz z kilkoma wiadomościami. Temat można rozwijać teraz bez ograniczeń (poza ramami epoki rzecz jasna). Ze względu na brak ankiety proszę o dokładniejsze uzasadnienia decyzji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.901
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 5/03/2005, 11:07 Quote Post

Ten brak ankiety to niestety moja wina.Zacząłem nieopatrznie przy niej majstrować no i poszła w niebyt.Niestety nie posiadam takich mozliwości aby ją odtworzyć. Mea culpa

Aby temat funkcjonował proponuję przedstawiać swych kandydatów i uzasadniać swe propozycję. Może to będzie nawet lepsze niz sztywne trzymanie sie okreslonych postaci.

QUOTE
Zagłosowałem na Adam Czartoryskiego,tez ze wzgłedów juz przytoczonych,głównie za długofalowosc swojego odziaływania i za niezaprzeczalne sukcesy na polu dyplomatyczno-politycznym.Człowiek z klasa,na poziomie,maż stanu,wielki polski patriota.(Lachu)

Przedstawione przez ciebie zalety księcia okazały się jego wadami w czasie PL. Okazało się że gdy trzeba było nieustępliwie walcyć o cele powstania, ustępliwość Czartorskiego i jego ugodowość doprowadziły do tego,że kretaury typu Skrzynecki udzielały bezczelnych odpowiedzi Prezesowi Rządu nawet po poniesionych klęskach. No i to poparcie Ramoriny i ułatwienie kariery temu kondotierowi, tego wybaczyć mu nie mogę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
husariaxxl
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 2.421

 
 
post 9/04/2005, 16:57 Quote Post

a ja powiem ze szopen byl naj wiekszym polakiem w tym okresie!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 9/04/2005, 20:20 Quote Post

Moim zdaniem na poczesne miejsce wśród wybitnych postaci tego okresu zasługuje Lelewel. A to dlatego, że napisał o historii wspaniałe książki, które, pomimo czasu, są do tej pory bardzo ciekawe (choć oczywiście niewystarczające). Polecam szczególnie "Historykę" i "Historyczną Parallelę Hiszpani z Polską...". Można się dużo dowiedzieć o tym jak zaczynała polska historiografia.

P.S.
QUOTE(husariaxxl @ Apr 9 2005, 05:57 PM)
a ja powiem ze szopen byl najwiekszym polakiem w tym okresie!!
*


O ile pamiętam nazwisko pisze się z dużej litery, a do tego "Szopen" zazwyczaj pisze się Chopin. To tak tylko tytułem czci, którą mu oddajesz... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Michal18krk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 4.756

Zawód: uczeñ
 
 
post 9/04/2005, 20:25 Quote Post

Największym Polakiem w okresie niewoli był moim skromnym zdaniem Józef Piłsudski, to on ma największe zasługi w wywalczeniu niepodległości. A to jest koronny argument, dlatego głosuję na niego smile.gif

[ed: bł. ort. - przyp. Rothar]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
dragon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 113
Nr użytkownika: 2.069

 
 
post 10/04/2005, 19:05 Quote Post

Moim skromnym zdaniem był to Józef Bem. Wielki dowódca,uratował armię polską pod Ostrołęką,walczył o wolność innych narodów. Na drugim miejscu jest u mnie Henryk Sienkiewicz(szkoda że nie dożył niepodległości,należało mu się).
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Himen
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 140

 
 
post 11/04/2005, 12:07 Quote Post

Jeśli chodzi o kulturę to na pewno Szopen. Jeśli o naukę to Maria Skłodowska-Curie. Jeśli o wojskowość to generałowie Prądzyński i Bem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 11/04/2005, 14:40 Quote Post

Vitam
Pod względem przywództwa politycznego - książę Pepi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
KSIĄŻĘ
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 264
Nr użytkownika: 1.097

Zawód: Marechal d'Empire
 
 
post 11/04/2005, 19:42 Quote Post

Również skłaniałbym się za Józefem Poniatowskim.Myślę,że nie ma sensu przedstawiania jego osoby(zreszta istnieje juz na naszym forum temat zwiazanym z Pepim).Wódz górnego lotu,choć niektórzy mogą zarzucać mu błędy(popełniali je nawet sam Napoleon) i napewno nie dorównywał w swej błyskotliwości takim tuzom jak Nicolas Davout,czy Jean Lannes.
Do końca wierny sprawie polskiej,nie przeszedł na stronę austriaków,gdzie zaczynał swą karierę wojskowa,a także na stronę rosyjską po klęsce Wielkiej Armii w wyprawie moskiewskiej co uczyniło wielu dygnitarzy Księstwa Warszawskiego.Zginął śmiercią chwalebną,śmiercią bohatera za sprawę,której ślubował.
"Bóg mi dał honor Polaków,Jemu go tylko oddam"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 12/04/2005, 12:24 Quote Post

Skoro rozpatrujemy okres po 1789 roku to stawiam bezapelacyjnie na Tadeusza Kościuszekę. Bohater dwóch światów (on także!), tchnął w Polaków moc, która pozwoliła im zabłysnąć w czasach napoleońskich i pozwoliła przetrwać lata niewoli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej