Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skutki germanizacji i rusyfikacji dla Polaków
     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 7/07/2010, 0:00 Quote Post

QUOTE(Niezależny Obserwator 22 @ 6/07/2010, 23:53)
Podziały narodowściowe -często szły poprzez rodziny - "historyku".
Wiem o tym. I, oczywiście twierdzisz, że jeżeli była rodzina gdzie jeden brat uważał się za Polaka, drugi za Ukraińca, to ten pierwszy się po prostu mylił i tyle. I dziękuję za ten cudzysłów.


QUOTE
a co do tzw. ziem zabranych - to pogadaj z Bialorusinami i Ukraińcami jaki maja do tego stosunek i jak nazywaja polskie rządy na tych terenach
To pogdaj z Polakami na Białorusi jaki mają stosunek do białoruskiego rządu. Tak, to można w nieskonczoność.

QUOTE
Efektem Powstania Listopadowego  - było m.in. zniszczenie polskiego szkolnictwa za Bugiem a w efekcie osłabieniem polskiego .......
Toż pisałem, że się zgadzam...

A tak na marginesie, to co to wszystko ma wspólnego z tematem: Skutki germanizacji i rusyfikacji dla Polaków?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
Niezależny Obserwator 22
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 66.434

Jar Kar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik
 
 
post 7/07/2010, 0:13 Quote Post

QUOTE
Wiem o tym. I, oczywiście twierdzisz, że jeżeli była rodzina gdzie jeden brat uważał się za Polaka, drugi za Ukraińca, to ten pierwszy się po prostu mylił i tyle.

a to juz twoja interpretacja

Tak samo np. na Śląsku - podziały szły przez rodziny.

Dlatego tych którzy czuli się Niemcami - hołubiono w Polsce. LOL:?: A dziadek z Wermachtu.... itd.

btw. Polacy na Bialorusi - moga mieć (ale generalnie nie mają) ten sam problem -jako spolonizowani Bialorusini - moga być uważani za swego rodzaju volksdojczów.

AD REM
Skutki germanizacji i rusyfikacji Polaków były stosunkowo nikłe - przynajmniej w XIX.
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 7/07/2010, 0:18 Quote Post

QUOTE(Niezależny Obserwator 22 @ 7/07/2010, 0:13)

Tak samo np. na Śląsku - podziały szły przez rodziny.
Szły. Ale co z tego?

QUOTE
Dlatego tych którzy czuli się Niemcami - hołubiono w Polsce. LOL:?: A dziadek z Wermachtu....  itd.

btw. Polacy na Bialorusi - moga mieć (ale  generalnie nie mają) ten sam problem -jako spolonizowani Bialorusini - moga być uważani za swego rodzaju volksdojczów.
Przedtem się tylko z Tobą nie zgadzałem, teraz zupełnie nie wiem o czym piszesz...


QUOTE
Skutki germanizacji i rusyfikacji Polaków były stosunkowo nikłe - przynajmniej w XIX.

Jedyne sensowne zdanie w tym poście. kontrowersyjne, ale sensowne. Czyli jest nadzieja...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
Niezależny Obserwator 22
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 66.434

Jar Kar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik
 
 
post 7/07/2010, 6:38 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 7/07/2010, 0:18)
QUOTE(Niezależny Obserwator 22 @ 7/07/2010, 0:13)

Tak samo np. na Śląsku - podziały szły przez rodziny.
Szły. Ale co z tego?

QUOTE
Dlatego tych którzy czuli się Niemcami - hołubiono w Polsce. LOL:?: A dziadek z Wermachtu....  itd.

btw. Polacy na Bialorusi - moga mieć (ale  generalnie nie mają) ten sam problem -jako spolonizowani Bialorusini - moga być uważani za swego rodzaju volksdojczów.
Przedtem się tylko z Tobą nie zgadzałem, teraz zupełnie nie wiem o czym piszesz...


QUOTE
Skutki germanizacji i rusyfikacji Polaków były stosunkowo nikłe - przynajmniej w XIX.

Jedyne sensowne zdanie w tym poście. kontrowersyjne, ale sensowne. Czyli jest nadzieja...
*



1.Masz problemy z analogiami "historycznymi" ,
2.Masz problemy ze spojrzeniem na zagadnienia (zapewne nie tylko germanizacji , ......... ) od drugiej strony ,
3.Brak wyczucia ironii w niektórych fragmentach mych postów -wybaczam smile.gif
4. Napiszę jeszcze raz - może bardziej otwartym tekstem - Polacy na Kresach Wschodnich w oczach wielu Litwinów , Bialorusinów , Ukraińców , ....-to swego rodzaju "volksdojcze" - czyli albo spolonizowani ...... albo - to chyba jeszcze gorsze - "osadnicy"




Czyli podstawowy problem - - polonocentryczny punkt widzenia -czyli "nieśmiertelna" moralnośc Kalego.


AD REM
Zaryzykuję tezę , iż germanizacja i rusyfikacja poczyniła niewielkie postępy (z wyjątkami)- od kiedy stała się elementem polityki państwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #49

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 7/07/2010, 10:03 Quote Post

QUOTE
Polacy we Lwowie - to w większości spolonizowani Ukraincy , Ormianie , Żydzi , Niemcy


Czytam ostatnio dużo pamiętników z XIX wieku i początku XX, zauważyłem że po powstaniu styczniowym dużo Polaków wyjechało do Galicji. Na początku lat dwudziestych w zaborze Pruskim i Rosyjskim wzmógł się nacisk Germanizacyjny i Rusyfikacyjny, wiele działaczy polskich którzy walczyli o polską kulturę właśnie uciekało do Lwowa jak np. Roman Dmowski.

Ale nadal uważam że o danej narodowości tak naprawdę decydował wybór, jeśli ktoś był z mieszanej rodziny to miał łatwiej. Ale nawet taki Ukrainiec z czystej krwi (choć trudno na kresach o takową smile.gif ) podczas swojej edukacji przecież mógł się spolonizować. Wyczytałem też takie że wielu Rusinów uważało się po prostu za mieszkańców Galicji poddanych Cesarza Austriackiego- "Cesarskie dzieci" , taka tendencja utrzymywała się nawet do końca XIX wieku. No i jeszcze trzeba dodać "moskalofili" czy zwolenników połączenia się z mateczką Rosją jak za dawnych czasów wielkiej Rusi. Więc ile w Rusinie było z Polaka i Ukraińca ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej