Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zabór pruski i rosyjski, Który był gorszy?
     
McHeir
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 38.440

Paulina Dziedzic
Zawód: Uczen
 
 
post 27/01/2008, 19:20 Quote Post

Witam. Nie znalazłam wcześniej takiego tematu więc postanowiłam napisać nowy wątek. Jaki zabór Waszym zdaniem był gorszy dla Polaków? Nie brałam pod uwagę sytuacji w Galicji, gdyż tam pomimo zacofania gospodarczego nie było najgorzej pod względem represji wobec obywateli. Prusy powołały Komisję Kolonizacyjną w 1886r i pozbawiały ludność Polską ziemi, a z kolei Rosjanie zsyłali obywateli Polski w głąb Rosji. Co o tym sądzicie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
qrak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 679
Nr użytkownika: 9.669

Stopień akademicki: starszy strzelec
 
 
post 27/01/2008, 19:26 Quote Post

Zależy w jakim okresie. Domyślam się, że myślałeś o końcówce XIX wieku (po powstaniu styczniowym).

QUOTE
a z kolei Rosjanie zsyłali obywateli Polski w głąb Rosji


Po pierwsze byli to obywatele cesarstwa rosyjskiego. Polski ówcześnie nie było. Po drugie, w głąb Rosji szli/jechali "buntownicy i wichrzyciele". Represje wobec Polaków tylko ze względu na narodowość raczej się nie zdarzały.

 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
McHeir
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 38.440

Paulina Dziedzic
Zawód: Uczen
 
 
post 27/01/2008, 19:36 Quote Post

Tak, chodziło mi o okres po powstaniu styczniowym. Nie czepiajmy się takich spraw, bo wiadomo, Polski nie było. Obywatelami Rosji mogli być, ale nadal byli Polakami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
qrak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 679
Nr użytkownika: 9.669

Stopień akademicki: starszy strzelec
 
 
post 27/01/2008, 19:51 Quote Post

Proszę więc wyrażać się precyzyjnie. Byli obywatelami rosyjskimi, poddanymi cara Rosji o narodowości polskiej smile.gif

Wracając do tematu.
Będąc Polakiem u cara represji szczególnych nie było, w przeciwieństwie do poddanych kaisera. Jak sama wspomniałaś Komisja Kolonizacyjna, działalność hakaty czy osławione rugowanie z ziemi były wymierzone w obywateli narodowości polskiej. U cara Polacy "obrywali" za buntowanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 27/01/2008, 20:09 Quote Post

Wg mnie najgorszy był Rosyjski i Pruski pod względem politycznym ponieważ była tam prowadzona ostra polityka rozbiorowa(Rusyfikacja czy Germanizacja) natomiast pod względem gospodarczym najgorzej było w zaborze Austriackim
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Giuseppe Garibaldi :(
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 40.106

Maciek
Zawód: student UW I rok
 
 
post 17/02/2008, 16:02 Quote Post

QUOTE
Będąc Polakiem u cara represji szczególnych nie było, w przeciwieństwie do poddanych kaisera.


Nie mogę do końca zgodzić się z takim sądem. Otóż w okresie po powstaniu listopadowym (a w pełni po styczniowym) w obrębie Królestwa Polskiego rozpoczęły się represje. Najpierw likwidowano wszelkie organizacje noszące znamiona polskości , likwidowano polskie szkolnictwo , wprowadzono nieustający stan wojenny (po powstaniu styczniowym). Wspomnę jeszcze los Ziem Zabranych. Otóż po 1863 roku praktycznie uniemożliwiono zakup ziemi szlachcie polskiej i to nie tylko ze względu na siłę ekonomiczną ale i narodowość. Poza tym napuszczano Ukraińców i Polaków na siebie... Likwidowano polskie kółka na uniwersytetach w Kijowie i Charkowie (które choć nie znajdowały się w obrębie zaborów , skupiały znaczną część szlachty studiującej właśnie tych ziem). Dopiero w 1906 umożliwiono tworzenie szkół prywatnych z językiem polskim. Gdyby car czy Aleksander II i III czy Mikołaj II zamierzali represjonować tylko "buntowników" z pewnością nie odrzucałby ofert współpracy lojalistów w rodzaju Zygmunta Wielopolskiego. A tak poza jednorazowym mglistym gestem Mikołaja II w 1898 roku w Warszawie , nie było żadnych innych działań cara w celu ustalenia jakiegoś modus vivendi z Polakami , co przez długi czas udawało sie w Finlandii.
Ogólnie rzecz biorąc nie mogę się zgodzić z tezą , że represjom w zaborze rosyjskim podlegali tylko "buntownicy" i "wichrzyciele". Co innego zaś metody i skuteczność represji Iosifa Hurki , Iwana Paskiewicza czy Aleksandra Apuchtina
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Pizystrat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 41.413

Zawód: BANITA
 
 
post 17/02/2008, 16:18 Quote Post

QUOTE(McHeir @ 27/01/2008, 19:20)
Witam. Nie znalazłam wcześniej takiego tematu więc postanowiłam napisać nowy wątek. Jaki zabór Waszym zdaniem był gorszy dla Polaków? Nie brałam pod uwagę sytuacji w Galicji, gdyż tam pomimo zacofania gospodarczego nie było najgorzej pod względem represji wobec obywateli. Prusy powołały Komisję Kolonizacyjną w 1886r i pozbawiały ludność Polską ziemi, a z kolei Rosjanie zsyłali obywateli Polski w głąb Rosji. Co o tym sądzicie?
*


Z punktu widzenia trwałości narodu, zabiegi germanizacyjne były o wiele bardziej niebezpieczne. Niemcy były państwem sprawnym administracyjnie, zamożnym, dobrze zorganizowanym, dobre szkolnictwo praktycznie wyeliminowanie analfabetyzmu,sprawna policja, prężne organizacje społeczne w rodzaju HaKaTy. Gdyby nie wybuch I wojny germanizacja odnosiłaby coraz większe sukcesy.

Natomiast w 'Kraju Nadwiślańskim' niebezpieczna była rusyfikacja państwowa; pamiętnikarze odnotowali, jak po wybuchu wojny w 1914 tłumy w Warszawie spontanicznie wiwatowały na cześć rosyjskich żołnierzy - i to Kozaków! Bardzo sprawnie przebiegła mobilizacja polskich rekrutów.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
qrak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 679
Nr użytkownika: 9.669

Stopień akademicki: starszy strzelec
 
 
post 17/02/2008, 18:48 Quote Post

Drogi Garibaldi, a gdziem napisał, że obrywali tylko buntownicy i wichrzyciele?
Wszystkie te represje wobec poddanych narodowości polskiej, które wymieniasz, jak sam zauważyłeś były reperkusjami nieudanych powstań przeciw władzy cara. Były jednak spowodowane "niepokorą" Polaków. W przeciwieństwie do zaboru pruskiego, kiedy to prowadzono niczym nie sprowokowaną politykę germanizacji ziem.
Podsumowując: pomijając represje związane z upadkiem powstań, Rosjanie lepiej traktowali Polaków niż Prusacy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Giuseppe Garibaldi :(
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 40.106

Maciek
Zawód: student UW I rok
 
 
post 17/02/2008, 21:19 Quote Post

Być może , aczkolwiek w takim razie trudno zrozumieć postępowanie caratu w Królestwie po 1820 roku , który konsekwentnie łamał postanowienia konstytucji i sam prowokował ową "niepokorę". Gdyby nie doszło do tego to być może przez cały XIX wiek mielibyśmy do czynienia z wariantem fińskim. Należy też zwrócić uwagę że i w sprawie Wlk. Księstwa Finlandzkiego pod koniec wieku zaczęto wprowadzać różnorodne obostrzenia , a raczej nie wynikało ono z samych tylko doświadczeń caratu w walce z Polakami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
qrak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 679
Nr użytkownika: 9.669

Stopień akademicki: starszy strzelec
 
 
post 17/02/2008, 21:54 Quote Post

Nie tak trudno zrozumieć zmianę polityki caratu wobec Polaków po 1820. Po prostu zmienił się car, nie darzący naszych rodaków taką sympatią jak jego poprzednik.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Konto Usuniete 13.04.15
 

Unregistered

 
 
post 20/02/2008, 1:07 Quote Post

Moim zdaniem Polacy w zaborze rosyjskim sami sprowokowali represję .Zamiast zawrzeć kompromis w dobie odwilży posewstopolskiej wywołali samobójcze powstanie .Jedynym który odniósł z tego korzyśc był Bismarck. Trzeba było zawrzeć ugodę na miarę sił i możliwości .Najlepszym zaborem dla Polaków był Zabór Pruski .Wprawdzie były tam silne tendencje germanizacyjne. Ale w Galicji większość ludności żyła w strasznej nędzy . Istnieja wspomnienia mówiące o tym że chłopi widzieli mięso raz na rok .Średnia życia w tym zaborze nie przekraczała 25 lat .Więc drodzy forumowicze gdybyście byli przeciętnymi mieszkańcami tego kraju .To raczej nie cieszyła by was autonomia skoro nie mielibyście co do garnka włożyć.Żeby mówić o kulturze trzeba najpierw nie być głodnym.W Zaborze Rosyjskim panowało straszliwe zacofanie ( gigantyczny odsetek analfabetów) .
 
Post #11

     
ufal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 41.233

 
 
post 23/02/2008, 11:48 Quote Post

według mnie nie ma różnicy który zabór, co za różnica jaki rozmiar klatki, i tak jest się w kojcu sługusem a profity wybywają poza nasze obszary istnienia dry.gif , głównie stąd dzisiejsze problemy, szkoda że tak mało logicznie analizuje wielowątkowe aspekty, tylko chłonie się teraz papkę podaną w przekazach masowych jakoby winę za to ponosiła mentalność nasza... sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
varius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 42.024

Zawód: Uczen
 
 
post 8/03/2008, 17:24 Quote Post

Z tym pytaniem to trochę jakby ktoś zapytał, co gorsze: kiła czy rzeżączka;)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Mork
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 40.022

Zawód: Uczen
 
 
post 8/03/2008, 18:10 Quote Post

A najgorszy HIF... Pytania, czy bardziej kochasz tatusia czy mamusię są bezsensiowne.
Natomiast ciekawi mnie skąd dzisiaj tendencja to zrzucania na ówczesnych Polaków całej winy. Sami są sobie winni, bo byli nierozsądni, a lepiej byc Wallenrodem. Smuci mnie takie spojrzenie, bo założę się, że gdybyśm miał życ w klatce, to wolałbyś zginąc walcząc o wolnośc. Bezczynnośc też potrafi niszczyc.

@Apropo tematu, to czy w zaborze austriackim były w ogóle jakieś represje? Słyszałem, ze Bismark miał za złe Austriakom umożliwianie kariery Polakom. Na apel, o większe represje względem Polaków, Austryjacy powiedzieli, że bardzo chętnie, tylko niech znajdzie tak sumiennych ludzi w zamian.

PS: Żeby było jasne, nie zaprzeczam, że Polacy miali i maja mnóstwo wad, jako naród, jednak zrzucanie na nich winy, za to, że byli prześladowani kojarzy mi się z reakcją Churchilla na stanowisko Mikołajczyka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 9/03/2008, 1:00 Quote Post

Zaraz zaraz- momencik. Zabór pruski przy wszystkich akcjach wynarodawaiania miał jedną podstawową przewagę- przestrzegano w nim prawa. O ile w rosyjskim to urzędnik był "bogiem" i dość swobodnie mógł nadużywać swojej pozycji o tyle w pruskim tego rodzaju postępowanie było o wiele bardziej utrudnione, co miało zarówno swoje plusy jak i minusy. Takiego Drzymałę fakt- ciagano po sądach latami ale w rosyjskim po prostu wziąłby od kozaków po d... kańczugami i pojechał na długą wycieczkę. Druga sprawa- skoro zabór pruski był tak straszny to jakim cudem tworzone oddolnie związki i organizacje takie jak Włościańskie Towarzystwa Rolnicze czy Towarzystwo Przemysłowe mogły działać tak prężnie ? Upraszczając obraz do granic karykatury - zabór pruski dał nam solidną kadrę przemysłowców i bankierów, austriacki- intelektualistów i naukowców, rosyjski ... socjalistów i nożowników ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej