Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polacy służący w obcych armiach w XIXw., Prusy, Austria, Rosja, Wielka Brytania
     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 21/07/2005, 16:25 Quote Post

Ale w kampaniach Krymskich i wojnach z Turcją Polaków było bardzo mało (10-20%), ponieważ byli "niepewni" i często dezerterowali.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 29/07/2005, 18:46 Quote Post

A tak w ogóle to co miało oznaczać Pasza, bo nawet nie wiem?
Polak?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.901
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 29/07/2005, 19:43 Quote Post

QUOTE(Ciunek @ 29/07/2005, 19:46)
A tak w ogóle to co miało oznaczać Pasza, bo nawet nie wiem?
Polak?
*


pasza osm.-tur., basza, tytuł wysokich dostojników wojsk. i cywilnych w niektórych krajach muzułmańskich (w Turcji zdelegalizowany w 1934 r., w Egipcie zniesiony w 1952 r.). Z Encyklopedii
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 30/07/2005, 21:37 Quote Post

A dzięki. W mojej encyklopedii nie było, a w necie nie szukałem bo musiałem oddać mamie kompa :/.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
marol
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 6.647

Marek Kowalczyk
Stopień akademicki: inzynier informatyk
Zawód: biurwa
 
 
post 31/07/2005, 22:44 Quote Post

Ciekawe jaki byl odsetek naszych rodakow w wojnie rosyjsko - japonskiej? W mojej rodzince dwoch pradziadkow walczylo pod Port Artur .
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.630
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 1/08/2005, 17:49 Quote Post

Jeden został nawet bohaterem narodowym Sojuza, co mu się trzydziesci lat później opłaciło.
Mianowicie, kiedy Niebogatow zebrał dowódców pozostałych przy życiu na naradę i zdecydowali sie na kapitulację , wielu młodszych zwłaszcza oficerów głosno wołało aby walczyć do ostatniego okrętu i ostatniego marynarza. Jednym z nich był miczman Jerzy Wołkowicki, wspomniany w ostatnich scenach Cuszimy Nowikowa-Priboja.
kidey w końcoqwej fazie Kampanii wrześniowej gen. Wołkowicki dostasł się do niewoli radzieckiej, był przetrzymywany w obozie Starobielsku. Kiedy podczas przesłuchania NKWDzista zapytał, czy jest krewnym owego słynnego miczmana Wołkowickiego, adpowiedział, że to właśnie on sam. Efekt był taki, że był jedynym generałem, który wyszedł żywy za Starobielska
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Jerema
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 11.913

Zawód: student
 
 
post 4/01/2006, 1:27 Quote Post

Miałem pisać osobnego posta z zapytaniem, ale ten jest idealny to się podłączę. Otóż poszukuję informacji o Polakach służących w armii rosyjskiej podczas wojny Rosyjsko-Japońskiej 1904-1905. W szczególności o losach Polaków wziętych do japońskiej niewoli. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie namiary na literaturę poruszającą ten temat. Może jakieś pamiętniki spisy żołnierzy itp.?
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
January
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 6.234

Zawód: Wyrzucam śmieci
 
 
post 5/01/2006, 12:53 Quote Post

Ja mam informacje dot. polakow w marynarce wojennej Rosji. Nawet calkiem sporo. Marynarka tez was interesuje?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 6/01/2006, 11:26 Quote Post

Interesuje mnie temat udziału Polaków i Litwinów przeciwko Ksiestwu Warszawskiemu, powstańcom listopadowym i styczniowym itd. Przecież "ziemie zabrane" zostały włączone do cesarstwa i obowiązywał tam pobór rekruta. A jak szlachta tamtejsza, uznająca się przecież za Polaków? Właściwie mało sie mówi o tym temacie, jedynie o Legionach we Włoszech, tworzonych z galicyjskich jeńców. Czy jacys Polacy walczyli przeciw np. Napoleonowi z własnych przekonań?
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 14/01/2006, 21:53 Quote Post

Istotnie mało się mówi o walczących Polakach przeciwko swoim rodakom. Wyjątkiem jest tutaj pierwsza wojna światowa.
Co do Polaków walczących przeciwko Napoleonowi to wymienię Adama Czartoryskiego. Oczywiście wiadomo, że nie walczył w polu, ale jednak działania dyplomatyczne także uznałbym za przeciwwstawienie się cesarskiej Francji. Zupełnie inna sprawa z powstaniem listopadowym, tam to chyba nawet część dowódźtwa powstańczego działała na rzecz Rosji smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.901
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 15/01/2006, 12:19 Quote Post

W latach w 1815-1830 wiekszość zołnierzy VI KP i Rezerwowego Korpusu Wlk. Ks. Konstanntego pochodziła z prowincji zabranych (zza Buga). Zaś znaczny odsetek oficerów, podoficerów i szeregowych to obywatele polskiego pochodzenia. Jednostki te w całości brały udział w walkach przeciwko Powstaniu Listopadowemu. Polacy opracowali plany przeciągnięcia tych jednostek (szczególnie VI KP) na stronę powstańców. Opór władz powstańczył zniweczył te śmiałe koncepcje. Przez to VI Korpus był traktowany przez to Rosjan z dużą nieufnoscią. Na przykład w BGr Litewskich stacjonującej w Białymstoku wymieniono przez rozpoczęciem walk 50%oficerów, zastępując ich Rosjanami z głębi kraju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 16/01/2006, 11:56 Quote Post

A jak Rusini z ziem zabranych? Identyfikowali się z Rosją czy Polską? Przecież Paskiewicz to Białorusin z Mohylewa, urodzony zaledwie 10 lat po zaborze tych ziem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
January
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 6.234

Zawód: Wyrzucam śmieci
 
 
post 16/01/2006, 14:06 Quote Post

Jesli chodzi o Polakow walczacych w armii rosyjskiej, to mzna wymienic przyklad 1812 roku, kiedy to szlachta litewska i bialoruska czesto i gesto wstepowala z wlasnej i nieprzymuszonej woli do armii rosyjskiej.
Tak, w armii rosyjskiej sluzyly 3 pulki ulanow zlozone tylko i wylacznie z Polakow. Zdarzylo im sie walczyc bezposrednio przeciwko szwolezerom gwardii. I spuscic tymze szwolezerom łupnia...wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
ryjek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 7.978

Zawód: licealista
 
 
post 18/01/2006, 13:29 Quote Post

z kim identyfikowali się rusini? To sprawa strasznie złożona, można naturalnie generalizowac ale to nie jest raczej rozwiązanie. Wydaje mi się jednak że rusinom bliżej było do moskwy (szczególnie ukraińcom, czy białorusinom [litwini się nieco spolonizowali, przynajmniej w warstwie szlacheckiej], tu raczej decydowały względy kulturowe i duże na tej płaszczyźnie podobieństwa). Zreszta sprawe polską ludy ruskie uważały raczej za niedotyczącą ich, zbyt wiele rózniło polaków od rusinów (mówie tu o ruskich chłopach szczególnie) uwidoczniło się to już zdecydowanie wcześniej (np. powstanie chmielnickiego i ugoda w pejrejesławiu) raczej dziwił by fakt gdyby rusini wspierali polskie aspiracje niepodległościowe. W czasie kiedy polacy walczyli o niepodległosć swojego kraju, ukraińcy i białorusini dojrzewali do stworzenia własnych niepodległych państw, niezlaeżnych zarówno od polski jak i od moskwy, choć było to zjawisko długotrawałe (ujawniło się wyraźnie podczas I wojny światowej i zaraz po jej zakończeniu w walkach z polakami, którzy jak wiadomo do ziem ruskich rościli sobie pretensje). Ale może wrócimy do epoki:) jest wiele przykładów na to że chłopi ruscy nie sprzyjali sprawie polskiej (np. rzeź Humańska), ale byli też tacy którzy ją popierali...tak więc generalizować tu strasznie trudno. Jeśli jednak chodzi o mnie to uważam ze ukraińcy, białorusini i litwini (lawirujacy często miedzy stronami) nie identyfikowali się zbytnio ani z polakmi ani z rosjanami byli po prostu ukraińcami, białorusinami i litwinami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 19/01/2006, 8:39 Quote Post

Tak,ale tu mówisz o chłopskiej masie. Ja mam raczej na myśli szlachtę, we wczesnym wieku 19 znacznie bardziej uświadomioną narodowo
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej