Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polacy służący w obcych armiach w XIXw., Prusy, Austria, Rosja, Wielka Brytania
     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 6/10/2004, 17:49 Quote Post

I znowu ja tu z pytaniem, nie wykladem smile.gif

Czy wie ktos cos wiecej moze o starciu szwolezerow z polskimi ulanami w sluzbie austriackiej? Ja niestety wiem tylko tyle, ze zdecydowanie wygrali szwolezerowie a potem, odebranymi ulanom lancami, walczyli ze ho ha i ze hej wink.gif
Jakie byly straty? Co to byl za oddzial walczacy w sluzbie Austriakow? Dlaczego wygrana szwolezerow ( jakos wydawaloby mi sie, ze ulani byli bardziej doswiadczeni ).
Wreszcie - jak Polacy p tej i tej stronie reagowali na to, ze musza stoczyc ze soba ten boj? Moze ma ktos jakies relacje ulanow juz po bitwie?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 7/10/2004, 2:41 Quote Post

Zwykle zaklada sie ze Polacy walczacy po stronie Napoleona byli " cacy" a po stronie przeciwnej to zdrajcy,sprzedawczycy itp.W czasie epoki Napoleonskiej istnialy " polskie polki kawaleri w armi austryjackiej - ulani Szwarcenberga , ktorzy to wlasnie starli sie z Gwardia NapoleonaI,wedlug zrodel Francuskich i oczywiscie wspomnien samych szwolezerow bitwa zakonczyla sie pogromem
wroga.Ciekawy jestem czy ktos zajmowal sie polkiem polskich ulanow w sluzbie rosyjskiej,ktory wykazal sie wybitnymi walorami w czasie bitwy pod Borodino.Dowodzony osobiscie przez Barcla'a de Tolly ( to on dowodzil armia rosyjska ,kiedy spity do nieprzytomnosci Kutuzow spal w dorozce)pulk dokonal szarzy przez kawalerie saska umozliwiajac wyscie resztek korpusu Rajewskiego z redut ktore
przeszly do histori jako Reduty Rajewskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 7/10/2004, 8:32 Quote Post

Czy szwolezerowie traktowali rodakow-Austriakow niczym innych zolnierzy zaborcow?? Sami uwazali ich za sprzedawczykow?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 7/10/2004, 13:29 Quote Post

Szwolezerowie byli czescia Gwardii Napoleona sluzacymi pod rozkazami francuskich oficerow czyli co mysleli o ulanach sluzacych pod komenda austyjackich oficerow nie jest chyba tak istotne
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 7/10/2004, 14:49 Quote Post

To ze ci mieli tak a takich dowodcow to wiem... poprostu mnie ta sprawa ciekawi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 7/10/2004, 21:26 Quote Post

pewnie mysleli to samo co wegierscy pichurzy Zamojskiego wyrzynajacy Wegrow z armi arcyksiecia Maksymiliana,lub husyccy piechurzy posilkujacy Polakow na Pomorzu docinajac czeskich najemnikow w sluzbie Zakonu
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 7/10/2004, 22:22 Quote Post

Albo rokoszanie Lubomirskiego wyrzynajacy Czaenicczykow pod Matwami... racja:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 8/10/2004, 4:13 Quote Post

Rokoszanie Lubomirskiego i Czarniecczycy walczyli w Polsce pod Polska komenda o sprawy ktore ich poniekad dotyczyly a nasi bohaterowie zarowno twoi jak i moi walczyli o obce sprawy ,obcych wladcow
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Artur M.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 7.757

Zawód: student
 
 
post 9/07/2005, 22:07 Quote Post

Po pierwsze Austria była jednym z zaborców. Szwoleżerowie byli w większości ochotnikami, wdzięcznymi Napoleonowi za namiastkę wolnej Polski – Księstwo Warszawskie, wierzącymi że na jego podstawie uda się odzyskać niepodległość. W tym czasie kiedy walczyli pod Wagram w Polsce też trwały walki z Austriakami, więc nie można powiedzieć że walczyli o „obce sprawy”. Dzięki zwycięstwu Napoleona Księstwo powiększyło sie o część zaboru austriackiego. To że musieli walczyć z Polakami uważam za tragedię.

Ps.Polscy-austriaccy ułani nie byli chyba przesadnie bojowo nastawieni skoro szwoleżerowie pozabierali im lance i za ich pomocą rozgromili Austriaków
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Maciekor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 186
Nr użytkownika: 7.558

Maciej
Zawód: absolwent liceum
 
 
post 20/07/2005, 10:48 Quote Post

No właśnie jaki on był??W końcu polacy to bitny i gotowy do boju naród a na pewno rosjanie rekrutowali żołnierzy na ziemiach polskich. Ja słyszałem że polacy stanowili duży procent żołnierzy i oficerów w wojnie 1877-1878.Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 20/07/2005, 11:24 Quote Post

no udział Polaków był znaczący (może nie dla przebiegu wojen, tylko w sensie zaangażowania politycznego) głownie po stronie tureckiej, by tu wspomnieć pierwsze z brzegu takie nazwiska jak:
Adam Mickiewicz
Józef Bem (Murat Pasza)
Michał Czajkowski (Sadyk Pasza)

czy zaangażowane polityczne:
Jerzy Adam Czartoryski
Władysław Czartoryski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 20/07/2005, 11:38 Quote Post

Polacy byli przymusowo wcielani do armni imperialnej, często w chwili, kiedy panowały niepodległościowe nastroje. Tego Polacy nie lubili, bo wcielenie do armii zawsze wiązało się z przegrupowaniem przymusowym.
Polacy tez bardzo często pomagali Turkom, jako sojusznniko, którzy nigdy nie uznali rozbioru ich państwa. Takie nazwiska jak Mickiewicz, Słowacki czy Bem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 20/07/2005, 11:42 Quote Post

Tutaj można trochę przeczytac o Polakach w wojnie Tureckiej z lat 1877 - 1878
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=492
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Maciekor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 186
Nr użytkownika: 7.558

Maciej
Zawód: absolwent liceum
 
 
post 21/07/2005, 14:26 Quote Post

Chodzi mi tutaj głównie o udział po stronie rosyjskiej jako ,że byliśmy poddanymi cara czyli np. o procentowy skład polaków w szeregach armii rosyjskiej. Dzięki za artykuł hieronimie ale już go czytałem smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 21/07/2005, 14:48 Quote Post

Oficjalnie procentowo Polacy nigdy nie mogli przekroczyc w swoich oddzialach 20-25 % ogolu zolnierzy... ale, jak to w armii rosyjskiej, bylo z tym roznie
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej