Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pieniądze w zaborze rosyjskim
     
nm2000
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 103.648

 
 
post 14/07/2018, 18:20 Quote Post

Pozdrowienia do wszystkich,

Ja przepraszam że moj polski nie bardzo dobrze, ale mam nadzieje że pytanie i tak będę jaśnie.

Czytałem tekst "Kamizelka" Bolesława Prusa i tam są ten dwoje miejsca który pokażują że róznie waluty są uważone jednocześnie.
Ten miejsca grają w jednakowej sytuacji. Pan obserwuje od okno jak handlarz kupię kamizelkę dla 40 groszy a potem on sam kupie ją od handlerza dla pół rubel.

Moje pytanie jest, jak to było dokładnie z pieniądzami w Polsce w ten czasach. Cyz były ten dwoje
walutach w obiegu i jeśli tak, jak była ich różnica w odnośnie używanie i wartość.

Dżękuję dla wszystkich odpowiedzi

Fragmenty tekstu:

1.
Lecz w końcu listopada pewnego dnia pani zawołała do pustego mieszkania handlarza starzyzny i sprzedała mu swój parasol za dwa złote i kamizelkę po mężu za czterdzieści groszy.

2.
— Da wielmożny pan… rubelka! — odparł roztaczając mi przed oczyma towar w taki sposób, ażeby okazać wszystkie jego zalety.
— Dam ci pół rubla.
— Pół rubla?… taky ubjór?… To nie może być! — mówił handlarz.
— Ani grosza więcej.

Cały tekst dla kontekstu (ta sytuacja znajduję się prawie w początku tekstu):

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/kamizelka.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/07/2018, 18:42 Quote Post

Witaj.

QUOTE
Cyz były ten dwoje
walutach w obiegu i jeśli tak, jak była ich różnica w odnośnie używanie i wartość.

Tak, w Królestwie Kongresowym jak najbardziej istniał system podwójnej waluty, polsko-rosyjskiej.
Tutaj artykuł z wikipedii który to krótko omawia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Monety_polsko-rosyjskie

1 złoty wart był 30 groszy.
Na kopiejkę szły 2 grosze, czyli zakup za 40 groszy oznaczał kupienie za 20 kopiejek, sprzedaż za pół rubla sprzedanie za 3 złote i 10 groszy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Karawadżjo
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 99.544

 
 
post 15/07/2018, 17:51 Quote Post

Były też przejściówki (przynajmniej tak nazywa się je na terenach Chełmszczyzny) - polegało to na tym, że na jednej monecie była podana wartość zarówno w rublach, jak i złotówkach.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Kizior
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 683
Nr użytkownika: 94.156

Michal
Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: automatyk
 
 
post 18/08/2023, 3:51 Quote Post

Ja mam dwa pytanka.
Otóż, w Ziemi Obiecanej jest dialog miedzy prezesem Grosglikiem a Steinemanem.
Ten ostatni informuje prezesa, że Viktor Hugo zostawił po sobie 6 milionów franków w 3% rencie francuskiej i "suezach".

Cóż to były te suezy?
I co oznacza "renta francuska"? (nie jestem zbyt obeznany w terminologii finansowej rolleyes.gif )

I drugie pytanie - czy jest jakiś przelicznik marki niemieckiej z tamtych lat, na obecną walutę (może być euro czy dolary).
Nic nie mogłem znaleźć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
TMI Fairy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 827
Nr użytkownika: 106.470

 
 
post 18/08/2023, 6:20 Quote Post

Co do wartości marki - spróbuj "z grubsza" i "na około".
Przelicz ówczesne marki na USD (4:1) lub GBP (25:1) i wtedy "na dzisiejsze". Materiały po angielsku i dla dolara łatwiej znaleźć.

"Suezy" - zgaduję, że to papiery wartościowe związane z kanałem sueskim. Ale czy to akcje czy obligacje nie mam pojęcia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej