Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polscy weterani wojny rosyjsko-japońskiej.
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 15/12/2016, 21:38 Quote Post

Obiecałem zajrzeć do Cuszimy Dyskanta i sprawdzić do czego autor odsyła.
Na wskazanych stronach 254-255 nie ma nic o Polakach (to część rozdziału podsumowującego bitwę oraz całą wojnę, temat Polaków tam nie występuje).

Ale jest tam, tzn. konkretnie na s. 254, przydatna w temacie informacja - liczebność armii mandżurskiej pod koniec wojny. Za Historią polityczną Dalekiego Wschodu p. Dyskant podaje, że w sierpniu 1905 r. armia ta liczyła 445 tys. żołnierzy, zaś 150 tys. przebywało na jej bliskich tyłach lub w Kraju Nadmorskim. W przypisie bibliograficznym do tej informacji poda jeszcze dodatkowa, że wg pracy Rostunowa (niestety trudno powiedzieć do jakiej konkretnie, ponieważ w tym miejscu jest op.cit. a w bibliografii nie widzę tego nazwiska) pod koniec sierpnia było to odpowiednio w Mandżurii i w Korei - 788 tys. i 150 tys.

Można te liczby porównać z podaną liczbą Polaków, czyli co najmniej 45 tys., i wyciągnąć procent.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
marek8888
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 897
Nr użytkownika: 99.930

Marek Zatorski
 
 
post 9/10/2020, 21:27 Quote Post

Być może warto sięgnąć do nieco odmiennie szacowanych liczb, które zamieszcza w swojej publikacji z 1913 W. Gizbert-Studnicki Wskazania polityczne irredentysty polskiego.
Wskazuje on, że gross sił dalekowschodnich zasilana była rekrutem min. polskim, i, że wedle źródeł rosyjskich liczbę krajowych wojaków szacowano na tym obszarze na ok. 20% całości potencjału z początku konfliktu.
Do tego należy doliczyć mobilizację 1904, która wchłonęła jakie 40 tyś rekruta, który jednak nie poszedł w całości na wschód oraz także oficjalne dane ministerialne dotyczące poległych w wojnie osób narodowości polskiej szacowane na ok. 20 tyś. Czyli straty były ponadprzeciętnie wysokie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
ewakurka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 106.426

Ewa Kurowska
 
 
post 26/11/2020, 17:32 Quote Post

Odgrzewam wątek, choć pewnie po zakładającym go opadł już dawno kurz. Jacek Legieć zebrał wspomnienia z listów drukowanych przez prasę polską w czasie wojny: Legieć, J. (2018). Żołnierzy-Polaków wrażenia z podróży na front wojny rosyjsko-japońskiej. Studia Z Historii Społeczno-Gospodarczej XIX I XX Wieku, 17, 113-125. https://doi.org/10.18778/2080-8313.17.08

Z pewną nieśmiałością przeczytałam dyskusję profesjonalistów i tak przy okazji chciałam zapytać, czy spotkaliście się może z danymi dotyczącymi struktury wiekowej żołnierzy biorących udział w wojnie rosyjsko-japońskiej? Wiem jak wyglądał nabór do armii carskiej, ale z rodzinnego przekazu wiem, że w latach 1904-1905 do armii z Królestwa Polskiego trafiali też rekruci, którzy nie ukończyli jeszcze 20 roku życia. Zastanawiam się jak zweryfikować tę informację.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej