Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Katastrofa czelabińska, Niewiele brakowało
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 16/02/2013, 17:23 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 16/02/2013, 1:25)
Dzięki za słuszną uwagę.
Wniosek jaki by z tego newsa wynikał?
Po co epatowano szkołami i przedszkolami?
*


Może podano po prostu liczbę uszkodzonych budynków? Czy musi się za tym kryć jakiś plan?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 16/02/2013, 17:45 Quote Post

QUOTE
A teraz na poważnie:
Taki "wybryk" nieczęsto się zdarza, w zasadzie to dobrze, że nie było to nic większego... jak ostatnio (w 1908) uderzyło na Syberii, to powaliło drzewa w promieniu 40 km.

Częściej niż myślisz: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_meteor_air_bursts
Zwracam uwagę, że niektóre z tych wybuchów miały siłę rzędu kiloton (jak ten nad Czelabińskiem).
QUOTE
Meteoryt, który przeszedł 27 000 km od Ziemi to jedna sprawa.

Meteoryt, który przeszedł 27 000 km od Ziemi to oksymoron - meteoroid staje się meteorytem dopiero, gdy uderzy w powierzchnię ziemi.
QUOTE
Czyli oba ciała nadleciały z zupełnie przeciwnych kierunków? Jesteś pewien?

Trudno nie być pewnym - 2012 DA14 nadlatywała z południa, a Czelabińsk leże na północnej półkuli.
QUOTE
Po co epatowano szkołami i przedszkolami?

Bo w szkołach i przedszkolach jest pełno dzieci, a te zawsze wywołują większą troskę, niż dorośli.

Taka refleksja mi się nasunęła: W czasach Zimnej Wojny Amerykanie ćwiczyli "Duck and cover" http://www.youtube.com/watch?v=IKqXu-5jw60 - nie wiem, czy w ZSRR ćwiczono cokolwiek podobnego. Tak czy inaczej jaskrawy błysk powinien być sygnałem, aby się ukryć - z dala od szyb. A gdy wczoraj błysnęło nad Czelabińskiem, co zrobiło wielu ludzi? PODESZŁO do okien zobaczyć, co się stało - w samą porę na nadejście fali uderzeniowej, która te okna powybijała.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 16/02/2013, 18:08 Quote Post

Fajerwerk czelabiński ma także swoją pozytywną rolę. Otóż obala on różne "śmiechowe" teorie na temat katastrofy tunguskiej w 1908 roku, podobne do tej zaprezentowanej przez Magnata Kresowego. Jak widać nawet niewielkie kamienie z kosmosu mogą wywołać pokaźne straty, a co dopiero oceniany na około 100 metrów średnicy meteoryt który wybuchł w 1908 roku.
Ciekawym aspektem wydarzenia czelabińskiego jest także wypowiedź Dmitrija Rogozina o tym, że ani Rosja ani żaden inny kraj nie jest w stanie samodzielnie obronić się przed zagrożeniami z kosmosu. Skoro tak i skoro według Rogozina system wczesnego ostrzegania nie istnieje to nasza planeta jest bezbronna wobec groźnych meteorytów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 16/02/2013, 18:44 Quote Post

Istnieje opracowana przez NASA 10 stopniowa skala Torino oceniająca potencjalne zagrożenie katastrofą kosmiczną. Zdecydowanie większość małych ciał niebieskich ma znane orbity więc naukowcy w przybliżeniu mogą obliczyć odległość z jaką miną naszą planetę. Większość małych planetek jest oszacowana na 0. Tylko ponad 1000 obiektów może potencjalnie zagrozić Ziemi. Do tej pory najbliżej nas była asteroida określana w skali na 2-4 czyli wymagała obserwacji astronomów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 16/02/2013, 19:16 Quote Post

QUOTE
Zdecydowanie większość małych ciał niebieskich ma znane orbity

Poproszę o źródło tego twierdzenia. Przypominam, że w definicji SSSB (Small Solar System Body) nie ma żadnego dolnego ograniczenia, a więc mówimy to również o ciałach wielkości 1 m (jak najmniejsze planetoidy), albo nawet 10 μm (dolny zakres meteoroidów). Jesteś pewna, że znamy większość ciał wielkości 10 μm i więcej w Układzie Słonecznym?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 16/02/2013, 19:28 Quote Post

Mówiłam o większych obiektach, tych, które mogą stanowić realne zagrożenie dla życia na Ziemi. Oczywiście, że nie znamy większości tak małych obiektów. Codziennie płonie w atmosferze setki tysięcy, o ile nie więcej meteoroidów.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 16/02/2013, 19:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 16/02/2013, 20:04 Quote Post

QUOTE
Mówiłam o większych obiektach, tych, które mogą stanowić realne zagrożenie dla życia na Ziemi.

A nie wiem, o czym mówiłaś, bo nic w Twojej wypowiedzi nie świadczyło, żebyś miała na myśli tylko tak duże obiekty. No i co to znaczy, "obiekty mogące stanowić realne zagrożenie dla życia na Ziemi"? Takie, które mogą zabić wszelkie życie na Ziemi? Takich w Układzie Słonecznym w tej chwili nie ma. Takie, które mogą spowodować wielkie wymieranie à la K/T? Takie, które mogą spowodować wymierania à la Młodszy Dryas? Takich, które mogą zabić kogoś na powierzchi? To ostatnie może zrobić byle meteoryt.
Obiekt, który eksplodował wczoraj nad Czelabińskiem, eksplodował z siłą ok. 500 kt TNT - to odpowiada sile współczesnych strategicznych głowic nuklearnych. Gdyby eksplodował na wysokości kilku, a nie kilkudziesięciu kilometrów, z Czelabińska NIC BY NIE ZOSTAŁO. Planetoida 2012 DA14, która wczoraj minęła Ziemię, gdyby w nią jednak trafiła, eksplodowałaby z siłą ok. 3 Mt TNT. Meteoryt Tunguski eksplodował z siłą szacowaną na 3-20 Mt TNT. Żaden z tych impaktów nie zagrażał życiu na Ziemi jako takiemu ale nie sądzisz, że warto byłoby móc się bronić (albo chociaż za wczasu przygotować ewakuację zagrożonego obszaru) przed takimi obiektami, które dobrze "ulokowane" mogą spowodować śmierć paru milionów ludzi i straty idące w miliardy dolarów?
A o jakich obiektach Ty mówisz, których rzekomo znamy większość?
NEOWISE data estimates that there are 4,700 ± 1,500 potentially hazardous asteroids with a diameter greater than 100 meters.[2] As of 2012, an estimated 20 to 30 percent of these objects have been found.[2]
http://en.wikipedia.org/wiki/Potentially_hazardous_asteroid
100-metrowa planetoida może wywołać eksplozję silniejszą, niż największa eksplozja jądrowa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 16/02/2013, 21:44 Quote Post

Kongres USA zobowiązał NASA do skatalogowania wszystkich obiektów typu plenetoidy, komety mających ponad 1 km, jest ich ponad 1000, potencjalnie zagrażających Ziemi. To je dotyczy skala Torino. Przyjmuje się, że w określonych warunkach uderzenie obiektu tej wielkości może spowodować lokalne zniszczenia mogące mieć wpływ na życie całej planety. Nie chce mi się szperać po książkach, cześć danych zawartych w nich może być już nieaktualne, astronomią interesowałam się dobre kilka lat temu więc pozwolę sobie dać link do wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Obiekty_bliskie_Ziemi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 17/02/2013, 0:11 Quote Post

Czy meteoryt czelabiński był znany NASA? Czy był znany rosyjskiej agencji kosmicznej? Z tego co wiem to zaatakował z zaskoczenia. A jakie były szanse na to, że wybuchnie niżej, tak jak pisał Ramond? Prawdopodobnie niemożliwe do oszacowania. Jednym słowem - jesteśmy bezbronni w większości przypadków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 17/02/2013, 1:00 Quote Post

A tak mówiąc o zaskoczeniu.Jakie jest prawdopodobieństwo że meteoryt o takiej sile niszczenia
wyceluje dokładnie w Tankograd otoczony przez http://pl.wikipedia.org/wiki/Majak_(Rosja) oraz
http://pl.wikipedia.org/wiki/Oziorsk_(obw%...i%C5%84ski).Kto się zna na matematyce niech liczy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 17/02/2013, 7:55 Quote Post

Jak wspomniałam jestem laikiem, który interesował się niegdyś astronomią, więc nie mogę wypowiadać się w bardzo wielu kwestiach, ale z tego co wiem to nie tylko jesteśmy bezbronni, ale i non stop atakowani. Sprawdziłam, codziennie mamy około miliona gości z kosmosu. Przecież spadające gwiazdy to nic innego niż palące się w atmosferze meteroidy. Część spada jak grom z jasnego nieba (przecież to też wspomnienie po meteorytach) na naszą planetę. Większość naszego globu pokryta jest wodą, część lądu niezamieszkałego więc większości nic nie wiemy, być może odnotowują je astronomowie. Jeżeli chodzi o Czelabińsk to tak naprawdę nic nie wiemy. Nie wiem, czy zniszczenia spowodowały fragmenty rozerwanego w powietrzu bolidu, czy fala uderzeniowa. Z tego co podawano można wnioskować, że najwięcej poszkodowanych zostało poranionych szkłem, więc to skutek fali uderzeniowej. Mnie zastanawia jedno. Jak szybko ludzie zapominają nauki. Przecież to zdarzyło się w dawnym ZSRR, każdy musiał przejść przeszkolenie wojskowe. Mnie na p o uczono, że jak widzimy błysk na niebie to chronimy się, a nie podchodzimy do okna.
Wątpię aby udało się gości z kosmosu zestrzelić. Część nieba jest dla nas niewidoczna, rakiety, czy system przeciwrakietowy z tego co mi wiadomo są ustawione w kierunku wroga, więc wojsko jest bezsilne. Wszystko rozgrywa się w ciągu minut. Bolit może walnąć w potężną aglomerację i spowodować potworne zniszczenia. W radio mówili o tym, że potencjalnego znanego nauce gościa, który jest na orbicie kolizyjnej z Ziemią można zniszczyć. Szczerze mówiąc wątpię, aby to było możliwe w praktyce. Na razie tylko kilka planetoid, czy komet zostało odwiedzonych przez kosmiczne roboty.

Edycja
Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin stwierdził, że ani Rosja, ani USA nie mają możliwości zestrzelenia gości z kosmosu.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 17/02/2013, 9:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 17/02/2013, 9:58 Quote Post

QUOTE
Edycja
Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin stwierdził, że ani Rosja, ani USA nie mają możliwości zestrzelenia gości z kosmosu.

ROTFL. Kilka postów wyżej Arbago napisał to samo, na co Ty zaczęłaś twierdzić, że znamy wszystkie zagrażające nam obiekty.
QUOTE
obiektów typu plenetoidy, komety mających ponad 1 km, jest ich ponad 1000, potencjalnie zagrażających Ziemi.

Źródła poproszę.
QUOTE
To je dotyczy skala Torino.

Bzdura, skala Torino nie dotyczy tylko obiektów o rozmiarach powyżej 1 km. http://en.wikipedia.org/wiki/Torino_Scale Planetoida 2007 VK184, obecnie mająca wartość 1 w skali Torino ma średnicę ok. 130 metrów.
QUOTE
Nie chce mi się szperać po książkach, cześć danych zawartych w nich może być już nieaktualne, astronomią interesowałam się dobre kilka lat temu

Jeśli Ci się nie chce, to po co się wypowiadasz?
QUOTE
więc pozwolę sobie dać link do wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Obiekty_bliskie_Ziemi

Już dawałem link do Wiki - do bardziej odpowiedniego artykułu z bardziej wiarygodnej wersji językowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 17/02/2013, 10:14 Quote Post

W sumie to masz rację, niepotrzebnie wzięłam udział w dyskusji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
memex
 

VI ranga
******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 1.184

Stopień akademicki: N/D
Zawód: kalkulator mocy
 
 
post 18/02/2013, 9:21 Quote Post

QUOTE(lucyna beata @ 17/02/2013, 7:55)
Mnie na p o uczono, że jak widzimy błysk na niebie to chronimy się, a nie podchodzimy do okna.

A mnie uczono, że na widok wiadomego błysku na niebie bądź gustownego grzybka, należy owinąć się w białe prześcieradło i powoli czołgać w kierunku najbliższego.... cmentarza wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 18/02/2013, 9:36 Quote Post

QUOTE(memex @ 18/02/2013, 10:21)
QUOTE(lucyna beata @ 17/02/2013, 7:55)
Mnie na p o uczono, że jak widzimy błysk na niebie to chronimy się, a nie podchodzimy do okna.

A mnie uczono, że na widok wiadomego błysku na niebie bądź gustownego grzybka, należy owinąć się w białe prześcieradło i powoli czołgać w kierunku najbliższego.... cmentarza wink.gif
*




A jak tak powiedziałem na PO to dostałem pałę i facet mi to wypominał nawet po kilku latach smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej