Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Epoka kamienia: cechy charakterystyczne
     
Westa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 37.768

Zawód: student
 
 
post 28/11/2007, 16:36 Quote Post

Jak wiadomo epoka kamienia jest najstarsza z epok. dzieli sie na paleolit mezolit i eneolit wink.gif. Głównym surowcem stosowanym w niej jest oczywiscie kamien.wink.gif Czy znajdujemy jednak inne cechy tej epoki ?



i mam jeszcze jendo pytanko wink.gif co sprawia ze waszym zdaniem ten okres jest interesujący?smile.gif

jezeli chodzi o mnie to najbardziej podoba mi sie kultura grawecka wink.gif dlatego ze najlatwiej mi zapamietac jej osiagniecia i dlatego ze sie wyroznia.....

o wlasnie jeszcze taka mysl moze troche glupia i naiwna .. jak to jest ze archeologowie wyrozniaja tyle roznych kultur np na podstawie roznorodnosci naczyc, grobow, osad itd. czy nie moglo byc tak ze tak naprawde byli to przedstawiciele jednej kultury tylko sobie wymyslili np nowy wzór na garnku ? smile.gif ... mam nadzieje ze wyznajcecie zasade ze kto pyta nie bladzi i ze bardzo mnie nie zlinczujecie za to pytanie ;d smile.gif pozdrawiam wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
leszek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 3.472

Zawód: BANITA
 
 
post 28/11/2007, 17:10 Quote Post

QUOTE
o wlasnie jeszcze taka mysl moze troche glupia i naiwna .. jak to jest ze archeologowie wyrozniaja tyle roznych kultur np na podstawie roznorodnosci naczyc, grobow, osad itd. czy nie moglo byc tak ze tak naprawde byli to przedstawiciele jednej kultury tylko sobie wymyslili np nowy wzór na garnku ? smile.gif

Nie ma w twojej wypowiedzi głupoty ani naiwności. W istocie jest to poważny problem - na ile dzięki wynikom badań archeologicznych możemy poznać życie dawnych ludzi. Badaniea z kolei etnologiczne przekonuja nas, że między kulturą archeologiczną - sztuczną jednostką wymyśloną przez archeologów dla usystematyzowania znalezisk - a prawdziwą kulturą danego ludu, moga być nieraz znaczne róznice. Co nie powinno dziwić. Wszak archeolodzy dysponują tylko garstką przedmiotów materialnych, nieraz o niepewnym zastosowaniu, stanowiących jedynie część dawnego inwentarza. A kultura to język, religia, obrzędy, pieśni, opowieści. To, w przeciwieństwie do garnków jest niedostępne badaniom archeologicznym.
Polecam do przeczytania: Z. Skrok "Wyjscie z kamiennego świata"; R. Droessler "Mosty w przyszłość"; R. Rudgley "Zaginione cywilizacje epoki kamienia".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Westa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 37.768

Zawód: student
 
 
post 28/11/2007, 18:50 Quote Post

mam jeszce takie pytanie .. czym sie rózni zabytek archeologiczny od źródła archeologicznego ? bo mam 2 opcje

A) zabytek= luźny relikt kultury ludzkiej wyrwany z kontekstu

a źródło archeologiczne = zabytek + kontekst czyli miejsce wystepownaia i wzajemny uklad (tych przedmiotów)

wersja cool.gif źródla archeologiczne majace znaczenie dla dziedzictwa kulturowego i wciagniete w rejestr muzeum staja sie zabytkiem..

wiec jak to jest zbaytek staje sie zrodlem czy zrodlo zabytkiem ? :|
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
russ10
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 12.844

Zawód: student
 
 
post 29/11/2007, 9:21 Quote Post

Jeden z moich wykładowców przytaczał często taką opowiastkę, że za milion lat ktoś znajdzie na ziemiach polskich kapsel od coli albo jakieś dżinsy. Jednocześnie będzie miał dane, że takie coś było produkowane w stanach. Wniosek: w polsce osiedlali się amerykanie. Trochę to przesadzone ale w pełni pokazuje lekką naiwność przeprowadzanych przez archeologów (zwłaszcza tych starszej daty) różnych podziałów i typologii. Wprawdzie ułatwia to trochę naukę ale IMO jest błędne.

Co sprawia, że jest to okres ciekawy? Moim zdaniem jego nieznajomość (względna). Zawsze znajdzie się jakieś pole do nowych rozważań, wniosków i teorii. Większość założeń ma dosyć kruche podstawy i można z nimi polemizować. Po prostu daje duże pole do popisu. Niestety na terenie Polski przez dłuższy okres tej epoki siedział lądolód i nie mamy wielu znalezisk z jej starszych okresów.

Twoje ostatnie pytanie jest trudne i wiele mądrych głów już się nad tym zastanawialo. Jeżeli chodzi o zabytek archeologiczny to pierwszy raz spotykam się z takim określeniem w sensie naukowym. Zabytek to coś co pozostało po dawnych kulturach i np. leży teraz w muzeum albo jest otwarte do zwiedzania (prawdę mówiąc nie bardzo wiem o co konkretnie Ci chodzi).
Jeśli chodzi o źródło archeologiczne to definicji jest tyle ilu teoretyków archeologii. Na prawdę nie sposób przytaczać tutaj wszystkich tych rozważań i wywodów. O ile dobrze pamiętam to na ten temat pisał Urbańczyk i Szymański. Ja uważam, że źródłem archeologicznym jest wszystko to co dostarcza nam informacji o dawnych kulturach. I zaliczam do tego grona zarówno stricte znaleziska rzeczowe (jak to określach- zabytki) jak i inne rzeczy- np. wyniki badań dendrologicznych, analizy pyłków itd. Wszystko to co może przekazać archeologowi dane o dawnej kulturze oraz to co te dane przekazuje (nośnik).

I pamiętaj: archeolog nie odtwarza dawnych kultur, grup społecznych czy innych. On po prostu tworzy prawdopodobne modele, które nie koniecznie muszą pkrywać się z prawdą.

Pozdrawiam

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Westa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 37.768

Zawód: student
 
 
post 5/12/2007, 18:08 Quote Post

a co wiecie na temat "grobów książęcych" w okresie wplywów rzymskich?
jezeli wplywy rzymskie to chyba epoka zelaza tak ?wink.gif czy sa to groby mezczyzn gdzie znajdywano b bogate wyposazenie i byly one kurchanowe gdy pozostale byly plaskie ? aha i byly w nich "berła".. wiem ze moze troche nie na temat epoki kamienia ;d no ale nie wiedzialam gdzie wcisnac ;d
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
micaj
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 40.685

MAJ
 
 
post 28/01/2008, 16:20 Quote Post

QUOTE(Westa @ 5/12/2007, 18:08)
a co wiecie na temat "grobów książęcych" w okresie wplywów rzymskich?
jezeli wplywy rzymskie to chyba epoka zelaza tak ?wink.gif czy sa to groby mezczyzn gdzie znajdywano b bogate wyposazenie i byly one kurchanowe gdy pozostale byly plaskie ? aha i byly w nich "berła".. wiem ze moze troche nie na temat epoki kamienia ;d no ale nie wiedzialam gdzie wcisnac ;d
*



Polecam Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.) panów Kaczanowskiego i Kozłowskiego. Książka dobrze się czyta.
Dodatkowo Słownik ortograficzny.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Simeana
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 68.087

Zawód: Barmanka
 
 
post 13/10/2010, 11:31 Quote Post


QUOTE(Westa @ 5/12/2007, 18:08)
o wlasnie jeszcze taka mysl moze troche glupia i naiwna .. jak to jest ze archeologowie wyrozniaja tyle roznych kultur np na podstawie roznorodnosci naczyc, grobow, osad itd. czy nie moglo byc tak ze tak naprawde byli to przedstawiciele jednej kultury tylko sobie wymyslili np nowy wzór na garnku ? smile.gif ... mam nadzieje ze wyznajcecie zasade ze kto pyta nie bladzi i ze bardzo mnie nie zlinczujecie za to pytanie ;d smile.gif pozdrawiam
*



Mamy przecież mnóstwo sposobów datowania, które również są w książce Kaczanowicza, ale spokojnie już dawno wyszliśmy z jaskini i używamy nauki: chemii, biologii, aby określić datę garnka, jego skład - rodzaj gliny rzecznej. Tak teraz archeolodzy dochodzą do pracy, czasem rzucają coś niepotrzebnie w eter, idzie do prasy i mamy wielką sensację o nic wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 13/10/2010, 18:28 Quote Post

QUOTE(Simeana @ 13/10/2010, 12:31)
QUOTE(Westa @ 5/12/2007, 18:08)
o wlasnie jeszcze taka mysl moze troche glupia i naiwna .. jak to jest ze archeologowie wyrozniaja tyle roznych kultur np na podstawie roznorodnosci naczyc, grobow, osad itd. czy nie moglo byc tak ze tak naprawde byli to przedstawiciele jednej kultury tylko sobie wymyslili np nowy wzór na garnku ? smile.gif ... mam nadzieje ze wyznajcecie zasade ze kto pyta nie bladzi i ze bardzo mnie nie zlinczujecie za to pytanie ;d smile.gif pozdrawiam
*



Mamy przecież mnóstwo sposobów datowania, które również są w książce Kaczanowicza, ale spokojnie już dawno wyszliśmy z jaskini i używamy nauki: chemii, biologii, aby określić datę garnka, jego skład - rodzaj gliny rzecznej. Tak teraz archeolodzy dochodzą do pracy, czasem rzucają coś niepotrzebnie w eter, idzie do prasy i mamy wielką sensację o nic wink.gif
*




Kaczanowicza? Profesor Kaczanowski nie byłby zadowolony z tego określenia smile.gif
Co do metod datowania są one naturalnie rozmaite w zależności od danej epoki.Natomiast samo datowanie nie jest naturalnie podstawą wyróżnienia określonej kultury czy grupy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej