Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jean Lannes, sylwetka
     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 26/12/2015, 22:46 Quote Post

Pracy Thoumasa jeszcze w łapkach nie miałam, jednak nie spodziewam się po niej nowych informacji, biorąc pod uwagę jej czas powstania.

Rozumiem punkt widzenia Pietrowa, jednak mam zupełnie na odwrót - sięgając po książki o charakterze biograficznym oczekuję właśnie, że będą one biografiami.
Niestety często opisy bitew, ordres de batailles, istotne wydarzenia polityczne zajmują najwięcej miejsca, a relacji międzyludzkich tyle, co kot napłakał. tongue.gif

Lannes, mimo iż piastował wysoką pozycję w osobistym rankingu Napoleona oraz był Marszałkiem Cesarstwa, wbrew pozorom nie pojawia się zbyt często w tekstach okołonapoleońskich, w porównaniu do innych podopiecznych Marsa, niekiedy mniej "prominentnych". wink.gif
Dla przykładu, wśród rozkazów Napoleona z l. 1807 i 1808, sporo z nich zawiera nazwiska Decrèsa, Soulta, Clarke'a, Junota (!) i Lassalle'a (!), zaś Lannes pojawia się na relatywnie niewielu.

Chyba najpełniejszą biografią Lannesa jest pozycja autorstwa Ronalda Zinsa. Przeglądnęłam ją pobieżnie, dlatego w tej chwili nie wypowiem się na temat treści.

QUOTE(Pietrow @ 26/12/2015, 17:03)
"żołnierze na koniach stali po obu stronach rzeki [Łyny]...". Dopiero po chwili dotarło do mnie, że może chodzić o metaforyczne wyrażenie "a cheval" czyli m.in. "okrakiem", "po obu stronach", "na obu brzegach jednocześnie" itp. - a to już ma w tym wypadku sens smile.gif
Urocze! biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #91

7 Strony « < 5 6 7 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej