Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fidel Castro, 1926 - 2016
     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 26/11/2016, 9:07 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 26/11/2016, 9:02)
Ponadto podoba się mnie poziom kubańskiej medycyny.
*



A miałeś z nią coś do czynienia? Bo ja tak. Szału nie było...
 
User is offline  PMMini Profile Post #76

     
freddy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 881
Nr użytkownika: 85.709

 
 
post 26/11/2016, 9:15 Quote Post

To znaczy, że świat wolny jest od kolejnego komunistycznego państwa ? Kuba opierała się wyłącznie na Fidelu, i Raul nie będzie w stanie uzyskać taki autorytet jak brat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #77

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 26/11/2016, 9:16 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 26/11/2016, 10:02)
To, że miał "jaja" i nie bał się konfrontacji z USA.
Ponadto podoba się mnie poziom kubańskiej medycyny.
Za panowania Fulgencio Batisty mniej dbano o Lud Kuby, niż za Fidela.
*


A co ma wspólnego poziom medycyny z pozytywnoscia Fidela? I niby jak powszechna służba zdrowia ma równoważyć całe zło jakie wyrządził? Jakoś wszyscy admiratorzy kubańskiej rewolucji pomijają egzekucje, więzienia i obozy, emigrację i konfiskaty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #78

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 26/11/2016, 9:23 Quote Post

QUOTE(freddy @ 26/11/2016, 9:15)
To znaczy, że świat wolny jest od kolejnego komunistycznego państwa ? Kuba opierała się wyłącznie na Fidelu, i Raul nie będzie w stanie uzyskać taki autorytet jak brat.
*


Raul od lat luzuje reżim. Może teraz przyspieszy.
Pytanie kto będzie rządził po Raulu bo on też nie młodzieniaszek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #79

     
freddy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 881
Nr użytkownika: 85.709

 
 
post 26/11/2016, 9:26 Quote Post

Teraz pozostaje pytanie, czy zwykłym Kubańczykom pasuje ustrój jaki u siebie mają ? Już lepsza od komunizmu była dyktatura Batisty.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #80

     
Miro P
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.414
Nr użytkownika: 97.341

 
 
post 26/11/2016, 9:41 Quote Post

Był dyktatorem jakich wielu było w Ameryce Środkowej , czy Południowej. Ani lepszym ani gorszym, od takich , którzy pewnie tobie imponują(jak np. Pinochet, zasłużonych w walce z komuną)

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 26/11/2016, 13:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #81

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.506
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 26/11/2016, 12:11 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 26/11/2016, 9:16)
QUOTE(poldas372 @ 26/11/2016, 10:02)
To, że miał "jaja" i nie bał się konfrontacji z USA.
Ponadto podoba się mnie poziom kubańskiej medycyny.
Za panowania Fulgencio Batisty mniej dbano o Lud Kuby, niż za Fidela.
*


A co ma wspólnego poziom medycyny z pozytywnoscia Fidela? I niby jak powszechna służba zdrowia ma równoważyć całe zło jakie wyrządził? Jakoś wszyscy admiratorzy kubańskiej rewolucji pomijają egzekucje, więzienia i obozy, emigrację i konfiskaty.
*


A czy są gdzieś informacje (dane liczbowe) o liczbie ofiar, więzień, obozów, emigracji (tutaj szczątkowe dane poznałem).

gregski
Zaciekawił mnie wątek kubańskiej medycyny z która miałeś do czynienia - jak ona wyglądała np. na poziomie karaibskiej medycyny no Dominikana, Haiti - tak żeby mieć jakis punkt odniesienia)

Co do Fidela.
Jakby na Kubie lat 50 było fajnie to by Fidelowi rewolucja się nie udała. PO za tym to co juz napisano - postawił się USA.

Zmarł jeden z najdłużej panujacych/ rządzacych nam współczesnych przywódców tego świata.
 
User is offline  PMMini Profile Post #82

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 26/11/2016, 14:53 Quote Post

No na Haiti ani na Dominikanie kontaktu ze służbą zdrowia nie miałem, więc nie będę ściemniał.

Jeśli ja miałbym się zastanawiać nad osiągnięciami Kuby to chyba przychodzi mi na myśl edukacja.
Bardzo duża liczba ludzi mówi obcymi językami (angielski, francuski a nawet niemiecki) są o niebo lepiej zorientowani niż tacy Amerykanie.
No i ten wspaniały widok czytających ludzi. Wszędzie. W parkach, kawiarniach czy w komunikacji publicznej.
Coś jak u nas w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Ten post był edytowany przez gregski: 26/11/2016, 14:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #83

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 26/11/2016, 15:01 Quote Post

QUOTE(freddy @ 26/11/2016, 9:15)
To znaczy, że świat wolny jest od kolejnego komunistycznego państwa ?  Kuba opierała się wyłącznie na Fidelu, i Raul nie będzie w stanie uzyskać taki autorytet jak brat.
*


Ważniejsze- ile rzeczywistej władzy do tej pory skupił w swoim ręku. Jego pozycja w momencie przejmowania władzy (brat Pierwszego, który w dodatku trzymał tajne służby) sprzyjałaby przejęciu władzy. Kwestia, na ile się rzeczywiście usadził do tej pory. Kluczowym tu będzie na ile Raul rzeczywiście panuje nad wojskiem. Jednak jego największym wrogiem jest jego wiek i co za tym idzie kondycja zdrowotna; jest tylko pięć lat młodszy od brata czyli ma 85 lat...

Ten post był edytowany przez emigrant: 26/11/2016, 15:54
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #84

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 26/11/2016, 15:11 Quote Post

Tyle, że kubańska rewolucja nie była rewolucją komunistyczną ani nawet socjalistyczna. Ten reżim Batisty też nie był aż tak okrutny jak go później przedstawiono. Sam Fidel przykładem. Za próbę zbrojnego przewrotu i atak na wojskowe koszary nie został rozstrzelany, ba ten dyktator Batisty kazał go wypuścić po 2(slownie dwóch) latach. Toż w obecnej Polsce więcej by dostał. Większość komendantow wojskowych castrowskiej rewolucji dostała znacznie cięższe wyroki albo kulki ale już od Fidela Castro gdy zorientowali się, że ta Kuba to nie ta o którą walczyli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #85

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 26/11/2016, 15:53 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 26/11/2016, 15:11)
Tyle, że kubańska rewolucja nie była rewolucją komunistyczną ani nawet socjalistyczna.

Tak? A jaką była?

Tu reakcja emgracji kubańskiej na wieść o śmierci dyktatora:

http://telewizjarepublika.pl/koniecznie-zo...tora,41179.html

Ten post był edytowany przez emigrant: 26/11/2016, 17:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #86

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 26/11/2016, 16:29 Quote Post

Emigranci, nie chodzi o to jaką się stała gdy wygrała ani o to jaką się okazała po sojuszu z ZSRR. Pisałem wyłącznie o tym jak wyglądała na początku. A początkowo była ona od komunizmu sowieckiego bardzo daleka. Dlatego też mogła odnieść sukces szermujac hasłami reformy rolnej, które jak to się w najlepszym z ustrojow też okazało kłamstwem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #87

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 26/11/2016, 16:40 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 26/11/2016, 16:29)
Emigranci, nie chodzi o to jaką się stała gdy wygrała ani o to jaką się okazała po sojuszu z ZSRR. Pisałem wyłącznie o tym jak wyglądała na początku. A początkowo była ona od komunizmu sowieckiego bardzo daleka. Dlatego też mogła odnieść sukces szermujac hasłami reformy rolnej, które jak to się w najlepszym z ustrojow też okazało kłamstwem.
*


To jaki był program Komunistycznej Partii Kuby (i jej przekształceń (SPL np.) oraz ruchów (np. 26-go Lipca) z jakim przejmowała władzę, że tak bardzo różnił ich od programu komunistów sowieckich, że ta rewolucja według Ciebie nawet nie była komunistyczną czy socjalistyczną?

Ten post był edytowany przez emigrant: 26/11/2016, 16:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #88

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 26/11/2016, 17:03 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 26/11/2016, 9:50)
Oczywiście osoby i państwa  o antyamerykanskim nastawieniu będą mu pomniki stawiać ale to  w żaden sposób nie wskrzesi   ofiar Castryzmu.
*


Z tymi pomnikami na Kubie jest ciekawie. Nie wiem, czy są tam pomniki Lenina - nie słyszałem o nich. Pomników Castro sobie nie postawił, "Che" Guevarze postawiono stosunkowo niedawno. Czytałem kiedyś, że Castro podczas wizyty w KRLD skrytykował pomnik Kim Ir Sena wykonany ze złota z uwagi na materiał z jakiego go wykonano i po tym Koreańczycy go zdemontowali. Na marginesie, Ameryka Południowa nie kojarzy mi się ze stawianiem pomników na cześć dyktatorów. Ale może się mylę i ktoś mnie poprawi.

QUOTE(czarny piotruś @ 26/11/2016, 16:11)
Większość komendantow wojskowych castrowskiej rewolucji dostała znacznie cięższe wyroki albo kulki ale już od Fidela Castro gdy zorientowali się, że ta Kuba to nie ta o którą walczyli.
*


Większość to znaczy ilu z ilu? I którzy? Guevara dostał kulkę, ale nie od Castro, choć niewykluczone, że i jemu podobnie jak USA, czy ZSRR było to na rękę. Camilo Cienfuegos zginął w okolicznościach, podobno niejasnych. Huber Matos, o którym już kiedyś wspominałem na forum - postać kompletnie zapomniana, o której, moim zdaniem, nie można nie pamiętać i nie wspomnieć jeżeli pisze się o rewolucji kubańskiej, F. Castro i jego rządach odsiedział długoletni wyrok w straszliwych warunkach, później pozwolono mu wyjechać do USA. Zmarł w 2014 roku.

Schyłek rządów Castro to powolny upadek systemu, który może powstrzymało pompowanie pieniędzy przez Wenezuelę. Sprzyjał mu też sukces turystycznego otwarcia w latach dziewięćdziesiątych i dewizy napływające od imigrantów. Niemniej w porównaniu z latami 70. i 80. kiedy z rozmachem i zaanagażowaniem próbował wpływać na sytuacje polityczną w południowej Afryce, czy Ameryce Środkowej był to łabędzi śpiew. Jeżeli porównać jakie tematy podejmowano na I (w 1975 r.), a jakie na VI (w 2011 r.) zjeździe Komunistycznej Partii Kuby zmianę tą widać wyraźnie.

Ciekawe, kto przyjedzie na pogrzeb? Przywódców państw latynoamerykańskich raczej nie zabraknie.

Ten post był edytowany przez Fuser: 26/11/2016, 17:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #89

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 26/11/2016, 17:13 Quote Post

Luzowanie przez kilka lat póki Raul da radę, a później pewnie wejście do świata zachodniego z wolnymi wyborami. Już USA o to zadbają. Tak na osłodzenie i podreperowanie samopoczucia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #90

8 Strony « < 4 5 6 7 8 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej