Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
14 Strony « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy Adam i Ewa byli postaciami historycznymi ?,
     
tellchar
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.724
Nr użytkownika: 100.061

Stopień akademicki: dr
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 18/04/2020, 0:13 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 10/05/2019, 14:59)
QUOTE(Quinque @ 10/05/2019, 10:11)
QUOTE("Chocholik")
Bo wszystko wskazuje na kazirodztwo i to włącznie z protoplastami.


Pewnie i wskazuje tylko co z tego? Np. Św. Tomasz z Akwinu twierdził że kazirodzctwo w tamtym okresie było konieczne i dopuszczalne moralnie

*


I to do czasów Lota, gdzie można już mówić o istnieniu cywilizacji. wink.gif
*


To że związek Lota został potępiony nie znaczy, że wcześniej kazirodztwo było dopuszczalne. Między Noem a Abrahamem jest jakieś 500 lat wg chronologii biblijnej. A jeszcze ile do czasów Kaina i Abla...
Z tego co pamiętam R. Greaves powołuje się w tej kwestii na Talmud, który ciekawie to wyjaśnia: Abel i Kain urodzili się z bliźniaczkami. Adam polecił im, żeby nie brali za żony swoich sióstr bliźniaczych (bo to byłoby kazirodztwo) tylko żeby "wymienili" się siostrami. Podobno Kain nie chciał się na to zgodzić i od tego się zaczęło, a nie od ofiar...
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #106

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.420
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/04/2020, 10:23 Quote Post

Ale związek pijanego Lota z córkami nie został potępiony. Gdzie padają słowa potępienia? confused1.gif


 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #107

     
tellchar
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.724
Nr użytkownika: 100.061

Stopień akademicki: dr
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 21/04/2020, 22:46 Quote Post

Wprost potępienia nie było, ale kontekst jest raczej negatywny, skoro tak opisani zostali przodkowie Ammonitów i Moabitów, czyli wrogów Izraela.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #108

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/04/2020, 6:14 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 21/04/2020, 10:23)
Ale związek pijanego Lota z córkami nie został potępiony. Gdzie padają słowa potępienia? confused1.gif
*


To akurat oczywista oczywistość była. Wystarczy pogrzebać w księdze kapłańskiej co sądzono o takich związkach.

tellchar
CODE
Wprost potępienia nie było, ale kontekst jest raczej negatywny, skoro tak opisani zostali przodkowie Ammonitów i Moabitów, czyli wrogów Izraela.

Ciekawe, że nie dorobiono takiej gęby Edomitom. A nic nie wskazuje, aby Izraelici mieli z nimi lepsze stosunki. Niemniej z przekazu o Ezawie przebija raczej jakiś niechętny szacunek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #109

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.420
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/04/2020, 7:40 Quote Post

@tellchar

Tylko, że takie przyjęcie jest naciągane.

@kmat

Znany mi jest tekst z tej księgi, a mi chodziło o fragment z córkami Lota. Zresztą owo prawo zostało objawione dopiero za czasów Mojżesza, a jeżeli jeszcze mowa o związkach kazirodczych mamy przykład Abrahama i Sary. Tutaj nie mamy potępienia, a nawet przyzwolenie na związek - Bóg nakazał Abimelekowi, królowi Geraru zwrócić Sarę, gdy ten dowiedział się, że jest przyrodnią siostrą Abrahama.

 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #110

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 22/04/2020, 8:17 Quote Post

QUOTE
Z tego co pamiętam R. Greaves powołuje się w tej kwestii na Talmud, który ciekawie to wyjaśnia: Abel i Kain urodzili się z bliźniaczkami. Adam polecił im, żeby nie brali za żony swoich sióstr bliźniaczych (bo to byłoby kazirodztwo) tylko żeby "wymienili" się siostrami. Podobno Kain nie chciał się na to zgodzić i od tego się zaczęło, a nie od ofiar...


Jeśli znowu powoływać się na Ks.Rodzaju to w czasie kiedy żyli Adam,Ewa,Abel i Kain był jeszcze jakiś rodzaj:

Skoro mnie teraz wypędzasz z tej roli,i mam się ukrywać prezed tobą,i być tułaczem i zbiegiem na ziemi ,każdy ,kto mnie spotka,będzie mg mnie zabić.Ale Pan mu powiedział O nie ! "Ktokolwiek by zabił Kaina , siedmiokrotna pomstę poniesie"Dał też Pan znamię Kainowi,aby go nie zabił,ktokolwiek go spotka"

Czyli na ziemi żyli ludzie którzy mogli rozpoznawać znamię Kaina,wieć nie było kazirodztwa bo Adam i Ewa z rodziną byłi już poza Rajem(ogrodem).

Ten post był edytowany przez Arheim: 22/04/2020, 8:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #111

     
kolodziej
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.436
Nr użytkownika: 95.608

Tomasz Kolodziejczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 22/04/2020, 9:47 Quote Post

Najwyraźniej Bóg stworzył Adama i Ewę jako pierwszych, ale nie jedynych. Byliby czymś w rodzaju matryc, form czy innych takich. Z początku utrzymywał oboje w zamkniętym ośrodku eksperymentalnym - Raju. Potem, w miarę postępu prac badawczo-rozwojowych tworzył kolejnych osobników.

QUOTE
a jeżeli jeszcze mowa o związkach kazirodczych mamy przykład Abrahama i Sary. Tutaj nie mamy potępienia, a nawet przyzwolenie na związek - Bóg nakazał Abimelekowi, królowi Geraru zwrócić Sarę, gdy ten dowiedział się, że jest przyrodnią siostrą Abrahama.

Z tego co zrozumiałem Abraham po prostu kupczył swoją żoną i sam "reklamował" ją jako tylko siostrę
 
User is offline  PMMini Profile Post #112

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/04/2020, 9:49 Quote Post

QUOTE(kmat)
To akurat oczywista oczywistość była. Wystarczy pogrzebać w księdze kapłańskiej co sądzono o takich związkach.

Ale Księga Kapłańska nie dotyczy samego Lota i jego "związku", gdyż ten narodził się przed Prawem Mojżeszowym, a o którym naucza Księga Kapłańska. Tak jak przed Noem można było spożywać krew, tak jak po potopie dopiero tego zabronił. W przypadku Noego w Biblii nie ma nic o związkach kazirodczych, że tego nie wolno. Dopiero jak sięgniemy do Talmudu odnoszącego się do Praw Noego to (według Wikipedii) tam możemy wyczytać o związkach kazirodczych jako zabronionych, ale to jest nauka wtórna, gdyż Talmud nie powstał w tym samym czasie, co Księga Rodzaju i nie wyszła spod pióra tego samego człowieka. Więc w zasadzie brak jest potępienia związku Lota z córkami, przedstawiając jego czasy to nie jest on nazywany grzechem. Nawet jak w czasach autora Księgi Rodzaju istniała tradycja dotycząca czasów zamierzchłych, która zabrania tego, to w samej Księdze Rodzaju brak o tym informacji.

Ten post był edytowany przez BLyy: 22/04/2020, 10:01
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #113

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 22/04/2020, 9:54 Quote Post

QUOTE
Najwyraźniej Bóg stworzył Adama i Ewę jako pierwszych, ale nie jedynych. Byliby czymś w rodzaju matryc, form czy innych takich. Z początku utrzymywał oboje w zamkniętym ośrodku eksperymentalnym - Raju. Potem, w miarę postępu prac badawczo-rozwojowych tworzył kolejnych osobników.


Mogło być na odwrót ,z Ks.Rodzaju można wywnioskowowac że było dwa stworzenia ,drugie to własnie te w ogrodzie Raju.Czyli mogło być tak że Adam i Ewa wyszli poza ogród (zostali wygnani)i zetknęli się z pierwotnym stworzeniem ludzi?

Ten post był edytowany przez Arheim: 22/04/2020, 9:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #114

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.420
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/04/2020, 10:49 Quote Post

QUOTE(kolodziej @ 22/04/2020, 10:47)
QUOTE
a jeżeli jeszcze mowa o związkach kazirodczych mamy przykład Abrahama i Sary. Tutaj nie mamy potępienia, a nawet przyzwolenie na związek - Bóg nakazał Abimelekowi, królowi Geraru zwrócić Sarę, gdy ten dowiedział się, że jest przyrodnią siostrą Abrahama.

Z tego co zrozumiałem Abraham po prostu kupczył swoją żoną i sam "reklamował" ją jako tylko siostrę
*



Abraham powiedział wprost Abimelekowi, że Sara jest jego przyrodnią siostrą:

11 Abraham odpowiedział: «Bo myślałem: Na pewno nie ma tu [u ludzi] bojaźni Bożej i zabiją mnie z powodu mej żony. 12 Zresztą jest ona rzeczywiście moją siostrą, jako córka ojca mego, lecz innej matki; mimo to została moją żoną.

http://www.biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=20

A, propo Lota i braku potępienia jego córek i ich potomstwa to jak należy patrzeć w takim razie na Sodomę i Gomorę? confused1.gif
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #115

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 22/04/2020, 12:08 Quote Post

To trochę offtop bo chodzi o postaci Adama i Ewe a nie o czasy Abrama. wink.gif
Abraham najwięcej dzieci miał z Keturą.Synowie jego to Zimran,Jokszan,Medan,Midian,Jiszbak i Szuach.

Abraham całą swą majętnośc oddał Izakowi ,synów zaś ,których miał z żon drugorzędnych, obdarował i kazała im jeszcze za swego zycia odejść od Izaaka ku wschodowi,do kraju lezącego na wschód"

Ten post był edytowany przez Arheim: 22/04/2020, 12:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #116

     
tellchar
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.724
Nr użytkownika: 100.061

Stopień akademicki: dr
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 22/04/2020, 13:29 Quote Post

@ChochlikTW
Sodoma i Gomora to potępienie różnych grzechów - z tekstu Księgi wynika że m.in. homoseksualizmu.

Mi się wydaje, że opowieść o Abrahamie i Sarze oraz Locie i jego córkach pokazuje rozwój moralności. Abraham mówi "mimo to została moją żoną", czyli traktuje to jako wyjątek od reguł, ale jeszcze nie grzech. Izaakowi każe wyruszyć na poszukiwania żony i wziąć za żonę kuzynkę. Związek Lota z córkami jest uznawany za naganny, choć takie słowo wprost nie pada i jest to późniejsza interpretacja poprzez stosunki - Izrael - Ammonici i Moabici. Ale jeszcze nie grzech.
Dopiero od Księgi Kapłańskiej wiemy, że to grzech. Ale to około 450 lat później, niż Abraham i Lot.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #117

     
dammy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.384
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow
 
 
post 22/04/2020, 17:16 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 22/04/2020, 11:49)
Abraham powiedział wprost Abimelekowi, że Sara jest jego przyrodnią siostrą:

11 Abraham odpowiedział: «Bo myślałem: Na pewno nie ma tu [u ludzi] bojaźni Bożej i zabiją mnie z powodu mej żony. 12 Zresztą jest ona rzeczywiście moją siostrą, jako córka ojca mego, lecz innej matki; mimo to została moją żoną.

http://www.biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=20


Może tu mamy jakieś odbicie dwóch tradycji-starszej, którą można poznać w archaicznych do końca nie przerobionych przez kapłanów tekstach z tradycji "ludowej" i prawodawstwa tradycji "kapłańskiej". Abraham bał się zabicia go za kazirodztwo, które było potępiane w tradycji kapłańskiej, ale mimo to żył w mocno nietypowym związku z przyrodnią siostrą, które grzechem zgodnie z Ks.Rdz. jeszcze nie było. Ta część tekstu mogła przez kilkaset lat funkcjonować w oparciu o archaiczne motywy równocześnie z nowszym bardziej rygorystycznym prawem ostatecznie spisanym i zredagowanym w tradycji kapłańskiej i w którejś wersji podania się z nią splątać.

QUOTE
A, propo Lota i braku potępienia jego córek i ich potomstwa to jak należy patrzeć w takim razie na Sodomę i Gomorę?  confused1.gif


Tutaj kazirodczy stosunek ma negatywny wydźwięk. Zapewne rodowód Moabitów i Ammonitów od Moaba i Ben-Ammiego synów-Lota był już tak ugruntowany w tradycji, że archaicznego tekstu kapłani po prostu nie mogli sobie ot tak zmienić. Sam Lot jawi się jako postać stosunkowo szlachetna. Więc kapłani by zbytnio nie uszlachetnić rodowodów swoich wrogów musieli trochę pomajstrować. Przede wszystkim córki były wcześniej "obiecane" przyszłym/niedoszłym mężom tyle, że straciły ich w Sodomie. We fragmencie widać, że córki wcale nie spały z Lotem w celu "rozrywkowym" tylko w celu czystej prokreacji.

"A gdy mieszkał z dwiema swymi córkami w pieczarze, 31 rzekła starsza do młodszej: «Ojciec nasz wprawdzie już stary, ale nie ma w tej okolicy mężczyzny, który by przyszedł do nas na sposób wszystkim właściwy. 32 Chodź więc, upoimy ojca naszego winem i położymy się z nim, a tak będziemy miały potomstwo z ojca naszego». 33 Upoiły więc swego ojca winem tej samej nocy; wtedy starsza poszła i położyła się przy ojcu swoim, on zaś nawet nie wiedział ani kiedy się kładła, ani kiedy wstała. 34 Nazajutrz rzekła starsza do młodszej: «Oto ostatniej nocy ja spałam z ojcem; upójmy go winem także tej nocy i idź ty, i śpij z nim, abyśmy obie miały potomstwo z ojca naszego». 35 Upoiły więc i tej nocy ojca swego winem i poszła młodsza i położyła się przy nim; a on nawet nie wiedział, kiedy się kładła i kiedy wstała. 36 I tak obie córki Lota stały się brzemienne za sprawą swego ojca."
Biblia Tysiąclecia Ks.Rdz 30-36

Nacisk był na zrodzenie potomstwa. Zresztą troska o przedłużenie rodu była na tyle silnym determinantem w życiu rodzinnym, że w tradycji ludów semickich dość powszechny był lewirat. Ponieważ wzmianka o seksie Lota z córkami była wg mnie najpewniej wstawiona za niewoli babilońskiej czyli za czasów potępienia tego typu zachowań to miało to mieć pejoratywny wydźwięk względem Ammonitów i Moabitów.

Jeśli chodzi o Sodomę i Gomorę, było to ogólnie potępienie grzechów wszelakich. A przede wszystkim pogwałcenie świętego prawa gościnności znanego u wielu ludów zarówno osiadłych jak i nomadycznych. Matti Nissinen w "Homoerotyźmie w Świecie Biblii" pisze wyraźnie:
“Gwałt homoseksualny był tradycyjną drogą ustanawiania relacji pomiędzy złapanym wrogiem a zwycięzcą” str.48 Można podziękować za artykuł @technites
natomiast generalnie przymusowy stosunek homoseksualny był formą poniżenia na Bliskim Wschodzie i mogło chodzić przede wszystkim o przemoc łamiącą zwyczaj prawa gościnności. Za stosunek homoseksualny mimo, że czasem można w ST znaleźć niechętną o nim opinię to wątpię, żeby ichniejszy Bóg miał spalić całe miasto:
"„dusza Jonatana przylgnęła do duszy Dawida, i umiłował go Jonatan jak siebie samego. […] Zawarli tedy Jonatan z Dawidem związek przyjaźni, ponieważ umiłował go jak siebie samego. Jonatan zdjął płaszcz, który miał na sobie, i dał go Dawidowi, tak samo swoją odzież – aż do swego miecza i łuku, i pasa” (1Sm 18,1.3-4)."

Jonatan jednak, syn Saula, sprzyjał bardzo Dawidowi. Jonatan zawiadomił o tym Dawida, mówiąc: »Ojciec mój Saul chce cię zabić, strzeż się więc jutro rano, pozostań w ukryciu i schowaj się«” (1Sm 19,1-2).

Termin, który kryje się pod słowem „sprzyjał (bardzo)” z polskiego tłumaczenia, to hafec – zazwyczaj tłumaczony jako „pożądać” (także erotycznie), „upodobać”, „rozkoszować się” lub „zachwycać”. Przykładów jego użycia nie brakuje: król Achaszwerosz i Estera („król ją sobie upodobał” – Est 2,14), Jozue w mowie do zboru izraelskiego („jeżeli Pan ma w nas upodobanie” – Lb 14,8), Salomon, który ukończył budowę „wszystkiego, co pragnął wykonać” (1Krl 9,1), lub Sychem o Dinie („pokochał córkę Jakuba” – Rdz 34,19).

„Żal mi ciebie, bracie mój, Jonatanie,
Byłeś mi bardzo miły;
Miłość twoja była mi rozkoszniejsza
Niż miłość kobiety” (2Sm 1,26)."

https://magazynkontakt.pl/milosc-twoja-byla...-dla-osob-lgbt/

QUOTE(kmat @ 22/04/2020, 07:14)
Ciekawe, że nie dorobiono takiej gęby Edomitom. A nic nie wskazuje, aby Izraelici mieli z nimi lepsze stosunki. Niemniej z przekazu o Ezawie przebija raczej jakiś niechętny szacunek.


Pewnie tradycja rodowodu Edomitów była już w momencie redakcji ST tak utrwalona, że nie dało się jej zmienić. Dorobienie do tekstu niechęci Boga do Ezawa to może efekt tego, że dla Edomitów Jahwe nie był bogiem opiekuńczym w tamtych czasach, a sprzedanie pierworództwa za miskę soczewicy to nie świadczy dobrze o Ezawie. Obie rzeczy dawały też przewagę w rodowodzie Izraelitom.

Ten post był edytowany przez dammy: 22/04/2020, 18:58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #118

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/04/2020, 20:25 Quote Post

QUOTE(dammy)
Tutaj kazirodczy stosunek ma negatywny wydźwięk. Zapewne rodowód Moabitów i Ammonitów od Moaba i Ben-Ammiego synów-Lota był już tak ugruntowany w tradycji, że archaicznego tekstu kapłani po prostu nie mogli sobie ot tak zmienić. Sam Lot jawi się jako postać stosunkowo szlachetna. Więc kapłani by zbytnio nie uszlachetnić rodowodów swoich wrogów musieli trochę pomajstrować. Przede wszystkim córki były wcześniej "obiecane" przyszłym/niedoszłym mężom tyle, że straciły ich w Sodomie. We fragmencie widać, że córki wcale nie spały z Lotem w celu "rozrywkowym" tylko w celu czystej prokreacji.

Warto to porównać z synami Noego, gdzie ten syn, Cham, coś miał zrobić niemiłego Noemu, więc ten przeklął jego syna, Kanaana, protoplastę ludów Kanaanu. Takie skazy na rodach dotyczyły też innych, jak Dawida i jego związku z Batszebą.

QUOTE
Jeśli chodzi o Sodomę i Gomorę, było to ogólnie potępienie grzechów wszelakich. A przede wszystkim pogwałcenie świętego prawa gościnności znanego u wielu ludów zarówno osiadłych jak i nomadycznych. Matti Nissinen w "Homoerotyźmie w Świecie Biblii" pisze wyraźnie:
“Gwałt homoseksualny był tradycyjną drogą ustanawiania relacji pomiędzy złapanym wrogiem a zwycięzcą” str.48
natomiast generalnie przymusowy stosunek homoseksualny był formą poniżenia na Bliskim Wschodzie i mogło chodzić przede wszystkim o przemoc łamiącą zwyczaj prawa gościnności. Za stosunek homoseksualny mimo, że czasem można w ST znaleźć niechętną o nim opinię to wątpię, żeby ichniejszy Bóg miał spalić całe miasto:
"„dusza Jonatana przylgnęła do duszy Dawida, i umiłował go Jonatan jak siebie samego. […] Zawarli tedy Jonatan z Dawidem związek przyjaźni, ponieważ umiłował go jak siebie samego. Jonatan zdjął płaszcz, który miał na sobie, i dał go Dawidowi, tak samo swoją odzież – aż do swego miecza i łuku, i pasa” (1Sm 18,1.3-4)."

Jonatan jednak, syn Saula, sprzyjał bardzo Dawidowi. Jonatan zawiadomił o tym Dawida, mówiąc: »Ojciec mój Saul chce cię zabić, strzeż się więc jutro rano, pozostań w ukryciu i schowaj się«” (1Sm 19,1-2).

Termin, który kryje się pod słowem „sprzyjał (bardzo)” z polskiego tłumaczenia, to hafec – zazwyczaj tłumaczony jako „pożądać” (także erotycznie), „upodobać”, „rozkoszować się” lub „zachwycać”. Przykładów jego użycia nie brakuje: król Achaszwerosz i Estera („król ją sobie upodobał” – Est 2,14), Jozue w mowie do zboru izraelskiego („jeżeli Pan ma w nas upodobanie” – Lb 14,8), Salomon, który ukończył budowę „wszystkiego, co pragnął wykonać” (1Krl 9,1), lub Sychem o Dinie („pokochał córkę Jakuba” – Rdz 34,19).

„Żal mi ciebie, bracie mój, Jonatanie,
Byłeś mi bardzo miły;
Miłość twoja była mi rozkoszniejsza
Niż miłość kobiety” (2Sm 1,26)."
https://magazynkontakt.pl/milosc-twoja-byla...-dla-osob-lgbt/

Też uważam, że chodzi tutaj o pogwałcenie niepisanego prawa gościnności. Tutaj pogwałcić się ją miało poprzez formę gwałtu na gościach, więc moim zdaniem miasto ukarane zostało za brak gościnności, gdzie gwałt (obojętnie, czy za homoseksualny czy anielski) był tylko narzędziem, który do tego braku gościnności się przyczyniał. Opowieść ta jest bardzo podobna do tej w mitologii greckiej. Zeus i Hermes pod ludzkimi postaciami, gdzie szukali gościny u kogoś, wszyscy ich odrzucali, a jedynie przyjęło ich małżeństwo, Filomon i Baucis. Zeus wynagrodził ich, a resztę mieszkańców zgładził. Motyw tej historii być może pochodzi ze wspólnego źródła, że bogowie doglądają czynów ludzi i to nawet dosłownie. W samej Odysei Homera podano, żeby uważać, bo bogowie mogą chować się nad pod postacią żebraka, więc należy się każdemu szacunek i gościnność.

QUOTE(ChochlikTW)
Abraham powiedział wprost Abimelekowi, że Sara jest jego przyrodnią siostrą

Widocznie w czasach Abrahama związek między bratem i siostrą nie był postrzegany negatywnie. Myślę, że związki kazirodcze od czasów Adama Ewy aż do Abrahama nie były czymś, co moglibyśmy nazwać grzechem, nawet, jeśli nie były czymś mile widzianym. W każdym razie od czasów Mojżesza, kiedy ten przyniósł Prawo, to tego rodzaju praktyki były zakazane, i to związki z własnymi córkami, jak i siostrami (tak jak przed Noem nie ma informacji o zakazie spożywania krwi)

Ten post był edytowany przez BLyy: 23/04/2020, 8:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #119

     
tellchar
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.724
Nr użytkownika: 100.061

Stopień akademicki: dr
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 22/04/2020, 23:23 Quote Post

QUOTE(kolodziej @ 22/04/2020, 10:47)
Najwyraźniej Bóg stworzył Adama i Ewę jako pierwszych, ale nie jedynych. Byliby czymś w rodzaju matryc, form czy innych takich. Z początku utrzymywał oboje w zamkniętym ośrodku eksperymentalnym - Raju. Potem, w miarę postępu prac badawczo-rozwojowych tworzył kolejnych osobników.

*


CODE

Mogło być na odwrót ,z Ks.Rodzaju można wywnioskowowac że było dwa stworzenia ,drugie to własnie te w ogrodzie Raju.Czyli mogło być tak że Adam i Ewa wyszli poza ogród (zostali wygnani)i zetknęli się z pierwotnym stworzeniem ludzi?

Ta hipoteza wiąże się z ciekawym wątkiem upadku ludzi przed potopem. W Tysiąclatce w rozdz. 6 Rdz mamy fragment:
"1 A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki.
2 Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.
3 Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat».
4 A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.
5 Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe,
6 żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się.
7 Wreszcie Pan rzekł: «Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem».
8 [Tylko] Noego Pan darzył życzliwością."
W przypisie wyjaśnia się, że "Synowie Boży" to potomkowie Seta, a "córki ludzkie" to potomkowie Kaina. Ale może wersja o dwóch stworzeniach jest bardziej pierwotna?
W każdym razie byłaby ona nie do przyjęcia pod kątem teologicznym chyba dla wszystkich chrześcijan, a na pewno dla katolików.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #120

14 Strony « < 6 7 8 9 10 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej