Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Węgry miały aż taki zasięg ?, Ludwik Węgierski miał aż takie wpływy ?
     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 17/01/2012, 13:07 Quote Post

Witam. Dzisiaj w sieci natknąłem się na mapki przedstawiające Polskę i Węgry we władaniu Ludwika plus do tego prawie całą byłą Jugosławię i dużą część Bułgarii, nie wspominając już o krajach multańskich, nad którymi wiadomo mi, że wpływy miała najpierw Polska a później Turcja, ale Węgry ?

Oto kilka z tych mapek. Czy ktoś potrafi mi to jakoś wyjaśnić ?

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Louis_role.jpg

http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=...=20090912141029

Śląsk też ?

http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=...=20080125115600

Dziwnie dziwne. To nawet na mapach Polski, Polska nie ma granicy na Donie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 17/01/2012, 13:21 Quote Post

Mołdawia, Księstwa wołoskie, Serbia, Chorwacja itd. były zhołdowane, albo uzależnione przez Ludwika Węgierskiego. Nie mówiąc już o tym, że ów wielki król Węgier prowadził politykę w Italii - wojny z Wenecją pozwoliły mu opanować wybrzeże dalmatyńskie, po śmierci swego brata Andrzeja wysunął pretensje do królestwa Neapolu i prowadził walki na południu dzisiejszych Włoch - militarnie zwycięski, jakkolwiek wobec sytuacji politycznej w Neapolu Ludwik nie udało się opanować na stałe tego terenu. W każdym razie, jeśli popatrzymy na mapę posiadłości króla Węgier i Polski, zrozumiemy, czemu nasz kraj znajdował się raczej na uboczu zainteresowań wybitnego monarchy z dyn. Andegawenów.
Jeśli chodzi o Śląsk, to wówczas, czyli w 2 poł. XIV w. nie wchodził w skład Węgier. Mapa tego kraju ze Śląskiem, jak wskazuje legenda, dotyczy panowania króla Macieja Korwina i r. 1490.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 20/01/2012, 16:55 Quote Post

Mapy są przesadzone, zwłaszcza jeżeli chodzi o Bułgarię, Serbię i Bośnię. Bardziej jest to oznaczenie strefy wpływów węgierskich, niż granic ich państwa. Później państwo bułgarskie, tak jak serbskie i bośniackie zostało podbite przez Turków, na ich rzecz utraciły także Węgry kontrolę nad Wołoszczyzną. Kontrolę na Mołdawią Węgry utraciły na rzecz Polski. Chorwacja natomiast była w unii personalnej z Węgrami.

Pierwsza mapa pokazuje także ziemię halicką włączoną do Węgier za panowania Ludwika, a odzyskaną za Jadwigi oraz zniekształcone granice połączonej Polski i Litwy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 20/01/2012, 17:04 Quote Post

QUOTE(Magnat Kresowy @ 17/01/2012, 13:07)

Pewnie chodzi tu o ten okres:
W 1469 roku Śląsk opanował wybrany przez część katolickiej szlachty na króla Czech (antykróla) król Węgier Maciej Korwin. W związku z tym w 1474 roku król Czech Władysław II Jagiellończyk i król Polski Kazimierz IV Jagiellończyk podjęli interwencję zbrojną. W jej trakcie wojska polskie pokonały Węgrów pod Swanowicami, jednak nie były w stanie razem z Czechami zająć Wrocławia, w związku z tym pod koniec roku zawarto rozejm w Muchoborze Wielkim pod Wrocławiem. Na mocy pokoju ołomunieckiego z 1478 roku zarówno Władysław II Jagiellończyk, jak i jego konkurent Maciej Korwin mieli prawo do używanie tytułu króla czeskiego. Maciej Korwin dążył do centralizacji władzy, a rządy sprawował przez nadstarostów: Stefana Zapolyę i Jerzego von Steina, którzy piastowali także urząd starosty księstwa świdnicko-jaworskiego[43]. Po śmierci Korwina w 1490 roku biskup wrocławski oraz książęta śląscy wyrazili zgodę na uznanie swoim panem Władysława Jagiellończyka.
Oczywiście nazywanie tej sytuacji "przynależnością Śląska do Węgier" jest nieco naciągane... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 20/01/2012, 23:05 Quote Post

Śląsk przynależności politycznej nie zmienił. To nadal była część Korony Św. Wacława. Do Korony Św. Stefana nie został przyłączony, a jedynie przez Węgry był kontrolowany.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 15/02/2012, 15:48 Quote Post

QUOTE(Magnat Kresowy @ 17/01/2012, 13:07)
Dziwnie dziwne. To nawet na mapach Polski, Polska nie ma granicy na Donie.

Na żadnej z tych mapek też nie ma.
Granice są oczywiście mocno zniekształcone i dlatego dają tak dziwny efekt ogromności posiadłości polskich na wschodzie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
stefańczuk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 76.836

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 16/02/2012, 13:36 Quote Post

Ja widziałem mapę na której do Węgier należą kawałki... Polski koło Nowego Targu i Zakopnaego. Ki czort pomyśalłem. Jakiś zabór węgierski był może kiedyś czy jak?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 16/02/2012, 14:30 Quote Post

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=...=20091217160147

Nie jest to żadna tajemnica dla osób interesujacych sie XX wiekiem. II Rzeczpospolita skladała się, jak zapewne wiesz, z ziem trzech byłych zaborów: rosyjskiego, austriackiego i niemieckiego. 99% (na moje oko) ziem dawnego zaboru austriackiego należało przed 1918 r. do austriackiej części Austro-Węgier, mały fragmencik (a mówiąc precyzyjniej: dwa fragmenciki) o który pytasz jednak, wchodził faktycznie w skład Korony Świetego Stefana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
stefańczuk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 76.836

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 16/02/2012, 22:09 Quote Post

QUOTE(Travis @ 16/02/2012, 14:30)
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=...=20091217160147

Nie jest to żadna tajemnica dla osób interesujacych sie XX wiekiem. II Rzeczpospolita skladała się, jak zapewne wiesz, z ziem trzech byłych zaborów: rosyjskiego, austriackiego i niemieckiego. 99% (na moje oko) ziem dawnego zaboru austriackiego należało przed 1918 r. do austriackiej części Austro-Węgier, mały fragmencik (a mówiąc precyzyjniej: dwa fragmenciki) o który pytasz jednak, wchodził faktycznie w skład Korony Świetego Stefana.
*



Dzięki za wyjaśnienie. Zawsze myślalem, że zaborców było trzech Rosja, Prusy i Austria, a tu okazuje się że cztery, bo jeszcze Węgry. Ciekawostka.

Ciekawe czy Węgry chcą nam podwędzić (rewindować) te tereny? Jak Rumunom część Rumunii i Słowakom część Słowacji. Jak myślisz?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 16/02/2012, 22:31 Quote Post

Maria Teresa czy Józef II byli i cesarzami, i królami Węgier, stąd chodziło o jednego zaborcę. Jak chcesz sobie poczytać o kwestiach korekt granicznych miedzy Galicją a Węgrami, to np. poszukaj coś w internecie posługując się hasłem "spór o Morskie Oko", a ogólnie zwracam uwagę, że temat dotyczy ŚREDNIOWIECZA !

Ten post był edytowany przez szapur II: 16/02/2012, 22:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
stefańczuk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 76.836

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 19/02/2012, 20:16 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 16/02/2012, 22:31)
Maria Teresa czy Józef II byli i cesarzami, i królami Węgier, stąd chodziło o jednego zaborcę. Jak chcesz sobie poczytać o kwestiach korekt granicznych miedzy Galicją a Węgrami, to np. poszukaj coś w internecie posługując się hasłem "spór o Morskie Oko", a ogólnie zwracam uwagę, że temat dotyczy ŚREDNIOWIECZA !
*



Historia to ciąg przyczynowy ale także i skutkowy, co miało miejsce w średniowieczu oddziałuje na następne wieki. Podstawą do rozbiorów ze strony Austrii były właśnie ze średniowiecza prawa Węgier do Halicza i Włodzimierza, niewykupione przez Polskę w zastaw starostwa spiskie. Wnioskuje więc że może powinno jednak mówić się o zaborze austriacko-węgierskim a nie tylko samym austriackim?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 19/02/2012, 22:25 Quote Post

Vitam

Wnioskuje więc że może powinno jednak mówić się o zaborze austriacko-węgierskim a nie tylko samym austriackim? (Stefańczuk)

Zawnioskuj w tej sprawie do PAN, Wydział I. Może uznają...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 20/02/2012, 17:51 Quote Post

QUOTE(stefańczuk @ 19/02/2012, 20:16)
niewykupione przez Polskę w zastaw starostwa spiskie.

A to Polska miała wykupywać Spisz a nie Węgry?
Dziwne bo wydawało mi się iż zastaw powinien wykupywać ten który pieniądze pożyczał czyli w tej sytuacji król węgierski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
stefańczuk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 76.836

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 28/02/2012, 19:20 Quote Post

QUOTE(Anasurimbor @ 20/02/2012, 17:51)
QUOTE(stefańczuk @ 19/02/2012, 20:16)
niewykupione przez Polskę w zastaw starostwa spiskie.

A to Polska miała wykupywać Spisz a nie Węgry?
Dziwne bo wydawało mi się iż zastaw powinien wykupywać ten który pieniądze pożyczał czyli w tej sytuacji król węgierski.
*



Tak czy owak Zenon Nowak. Zastaw pozostał niewykupiony i ultymatywnie mogło to stanowić pretekst do rozbiorów ze strony Austro-Węgier. I moim zdaniem stanowiło (przynajmniej na obecny stan badań nad tym tematem). Ale Ty oczywiście możesz nie zgadzać się z moją tezą, masz prawo mieć swoje zdanie, ja Ciebie do Mojego zmuszać nie będę. Pozdrowienia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 29/02/2012, 15:15 Quote Post

QUOTE(stefańczuk @ 28/02/2012, 19:20)
Zastaw pozostał niewykupiony i ultymatywnie mogło to stanowić pretekst do rozbiorów ze strony Austro-Węgier.

Wykupienie zastawu było w gestii króla Węgier więc dopóki go nie wykupiono terytorium Spiszu prawnie należało się Polsce.
Taki to pretekst do udziału Austrii w rozbiorach (bo Austro-Węgry jeszcze nie istniały) na zasadzie geopolitycznego "widzimisię".
Równie dobrze cesarz jako król czeski mógł się upomnieć o Mazowsze gdyż przez krótki okres w XIV wieku Płock był lennem czeskim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej