Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tworczosc Michala Aniola
     
Queen Elizabeth
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 7.290

Stopień akademicki: Treasure Hunter
Zawód: uczennica
 
 
post 11/06/2005, 9:36 Quote Post

chcialabym, jesli to mozliwe, poprosic wszystkich zainteresowanych tym tematem o szybka pomoc. Otoz dostalam zadanie z ktorym nie bardzo sobie radze, gdyz nie mam dostepu do odpowiednich zrodel sad.gif Interesuje mnie tworczosc Michala Aniola, glownie ewolucja jego tworczosci w pietach. Potrzebuje do tego trzy piety, z tym ze dwie juz mam, pozostala tylko jedna. sleep.gif Chodzi o tajemnicza piete odnaleziona w ruinach domu jednego z rodow florenckich. No i tu jest problem, gdyz zupelnie nie moge tego znalezc. Prosze pomozcie! Bede bardzo wdzieczna za szybka pomoc(z zalacznikami lub przeslane prosto na moj e-mail)!!!! smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
gucelin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 4.597

 
 
post 11/06/2005, 11:29 Quote Post

Może ta Strona o Pietach w czymś pomoże. Są na niej jakieś dwie co ich nigdy wcześniej nie widziałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 12/06/2005, 5:07 Quote Post

Najslynniejsza jest ta niedokonczona.Na linku podanym wyzej Pieta Rondanini (unfinished). Do dzisiaj wszyscy sie glowia czy rzeczywiscie jej nieskonczyl. Moze jest skonczona ? Wyglada dosc wspolczesnie i stad pytanie: zamiar geniusza czy przypadek?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
eRemita
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 8.594

Zawód: historyk
 
 
post 5/09/2005, 8:32 Quote Post

Co do Piety Rondanini
Według przekazów, Michał Anioł twierdził, ze w kamieniu uwięziona jest rzeźba, postać, która chce się wydostać, a on ją tylko uwalnia. Rondanini jest własnie chyba taką rzeźbą, która się dopiero "wyłania" z kamienia. Moim zdaniem, zamiar był taki, by pozostała niedokończona. Poza tym, miała być to rzeźba, którą Michelangelo chciał mieć na swoim grobie.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Babuch
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 9.311

Lukasz Wudarski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk sztuki
 
 
post 26/09/2005, 12:15 Quote Post

Polecam artykuł Tadeusza Żuchowskiego (prof z Torunia i Poznania), Traktat o rzeźbie Michała Anioła - Pieta Rondanini, "Rocznik Historii Sztuki", XXV, 2001, s. 63-87. Pokazuje ewolucję piet Michałą Anioła od troszke innej strony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 2/10/2005, 8:18 Quote Post

Ja polecam książke Leopolda Staffa pt. "Michał Anioł". Jak nietrudno się domyślić jest to biografia tego Michała Anioła, napisana bardzo ładnym i przystępnym językiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
eRemita
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 8.594

Zawód: historyk
 
 
post 2/10/2005, 9:27 Quote Post

Jeśli już o biografiach mowa to polecam książkę Jerzego Cepika - Michał Anioł i Irwnga Stone'a KAMIEŃ I CIERPIENIE.

ukłony
eRemita
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Mamotte
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 24.436

 
 
post 20/11/2006, 0:45 Quote Post

warto wspomnieć o książce Irvinga Stone'a "Udręka i ekstaza" na podstawie której powstał film o Michale Aniele (o tym samym tytule). Bardzo polecam zarówno powieść (napisana bardzo przystępnie i ciekawie a zarazem zawiera wiele cennych informacji o życiu i twórczości Michała Anioła jak i o wydarzeniach historycznych w danym okresie), jak i jej ekranizację.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
tola
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 47.123

leoniak wioletta
Zawód: pracownik biurowy
 
 
post 19/07/2008, 20:06 Quote Post

QUOTE(eRemita @ 2/10/2005, 10:27)
Jeśli już o biografiach mowa to polecam książkę Jerzego Cepika - Michał Anioł i Irwnga Stone'a KAMIEŃ I CIERPIENIE.

ukłony
eRemita
*


"Kamień i cierpienie" napisał Karol Schulz książka ta miała być trylogią niestety autor zmarł tuż po napisaniu pierwszego tomu więc nie jest to kompletna biografia. Gorąco jednak polecam mnie zachwyciła
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 19/07/2008, 20:33 Quote Post

Te trzy Piety, to Pieta Rondanini, Pieta z Palestriny oraz słynna Pieta Watykańska. smile.gif
Na początek warto byłoby przeczytać biografię Michała Anioła pióra Giorgia Vasariego w Żywotach najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów, wydane jeszcze za życia Michala Anioła w 1550, a potem w 1568 r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 22/07/2008, 9:15 Quote Post

Michał Anioł ma w swoim dorobku prawdopodobnie CZTERY rzeźby przedstawiające boleść i żal (pieta') nad ciałem zmarłego Chrystusa:
Pieta' Watykańska (najsłynniejsza, w Bazylice Św. Piotra)
Pieta' Bandini (we florenckim Muzeum Katedralnym)
Pieta' Rondanini (niedokończona, w Muzeum w Zamku Sforzów w Mediolanie)
Pieta' z Palestriny (również niedokończona, we florenckiej Akademii).
Co do tej ostatniej nie ma pewności, czy faktycznie jest dziełem Michała Anioła.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Ewellina
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 41.239

Ewelina kosinska
 
 
post 28/09/2008, 10:18 Quote Post

Bardzo proszę o pomoc.
Nie będę zakładała nowego tematu,tytuł pasuje do mojej prośby smile.gif
pani z historii zadała na, pracę- referat do napisania na temat jednego z renesansowych twórców.
Ale chodzi o wymienienie najwybitniejszych dzieł i opisanie ich to by było za łatwe smile.gif
Musimy wybrać tego artystę który najbardziej nam się podoba i napisać dlaczego tak jest, co mnie w nim urzekło. Dlaczego właśnie ten. Praca ma zajmować przynajmniej jedna stronę, kartki podaniowej.
Błagam napiszcie coś, nie interesuje się sztuką na tyle żeby zapisać kartkę A4, swoimi zachwytami.

Pomyślałam o Michale Aniole ale może to być też ktoś inny np. Leonardo da Vinci są to najwybitniejsi reprezentanci renesansu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 28/09/2008, 10:27 Quote Post

Jak ci się MA nie podoba, to napisz dlaczego. IMO łatwiej coś skrytykowac niż chwalić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Ewellina
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 41.239

Ewelina kosinska
 
 
post 28/09/2008, 11:06 Quote Post

Tylko że my mamy chwalić a nie krytykować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 28/09/2008, 11:09 Quote Post

Ale jak Ci się zaden nie podoba, to IMO za sensowne uzasadnienie, tez powinnaś otrzymać dobra ocenę. przeciez nauczyciel nie moze od ciebe wymagać, by zachwycało, kiedy nie zachwyca. Ewentulanie napisz, co Ci sie niepodoba, tylko skłam, ze własnie to Ciebie zachwyca.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej