Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najbardziej przereklamowana postać ...
     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 31/05/2009, 13:15 Quote Post

Istnieje na Forum mnóstwo tematów, które można by posumować: Naj... najlepszy, najgorszy, najgłupszy, ulubiony... i tak dalej. Mnie ciekawi jednak inna sprawa. Kto wg Was jest najbardziej przereklamowaną / przecenianą postacią w ogólnym odbiorze? Kto wg Was nie zasłużył na te hektolitry atramentu i tony papieru, zużyte ku jego chwale lub tylko biciu piany na temat? Kto - być może - jest tylko, lub w większości - wytworem PR-u, jego zasługi nijak się mają do skali czołobitnego hałasu lub jest za wcześnie by racjonalnie oceniać?

Zakładam, że część z Was może mieć takiego negatywnego ulubieńca i że w wielu wypadkach będą to nasłynniejsze postacie historii. Ankieta nie jest tu wskazana, bo trzebaby w niej wyliczyć chyba większość sławnych postaci. Jestem jednak ciekawa, czy pokaże się jakaś postać, zbierająca szczególnie liczne... laurki.

Proszę o Wasze typy z dowolnej długości uzasadnieniem. Byle to tylko nie było... „bo tak!”
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Stokrot
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 356
Nr użytkownika: 52.374

Zawód: siedze sobie w pracy
 
 
post 31/05/2009, 15:23 Quote Post

generał "Walter" Świerczewski, co sie kulom nie kłaniał smile.gif
Sztandarowy wręcz przykład na wykreowanie przez totalitarną propagandę totalnej miernoty na bohatera narodowego.
Rozpisywać sie o jego wyczynach nie będe i na szczęście w obecnych czasach już nie ma trudności z dostępem do materiałów przedstawiających w obiektywnym świetle tego herosa z "pięćdziesięciozłotówki".

najprościej na wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_%C5%9Awierczewski

I bynajmniej nie czepiam sie tu samego problemu alkoholizmu rzeczonego generała, żeby nie było wątpliwośći smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 31/05/2009, 16:38 Quote Post


Obstawiłem Montgomerry'ego. Jego "kult" jednak już zanika, nawet w Anglii. Jak podrapać, niczym szczególnym się nie wykazał, a jego jedyny w pełni samodzielny pomysł (Market-Garden)okazał się krwawą klapą. Był chybiony już na poziomie założeń...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 31/05/2009, 17:19 Quote Post

Ja bym powiedział, że Łokietek. Zresztą w kilku tematach pisałem, dlaczego
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 31/05/2009, 17:32 Quote Post

Napoleon I Bonaparte. Postać bez wątpienia wybitna, ale w głowach niektórych (a co za tym idzie - w kulturze) urosła do rangi niemal boga. Jest to klasyczny przykłąd tego, jak wielka charyzma i doskonały PR mogą zaślepić całe tabuny ludzi. Robić z wielkiego zadymiarza, wybitnego taktyka, niezłego stratega i polityka jakieś nie wiadomo co, zbawcę ludzkości i Polski w szczególności - to jest po prostu śmieszne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
tuliusz1971
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 408
Nr użytkownika: 52.937

Pawel Hrankowski
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 31/05/2009, 18:00 Quote Post

Che Guevara-zrobiono z niego idola.W większosci przypadków ludzie noszący wizerunki rewolucjonisty na koszulkach nie mają bladego pojęcia kim był w rzeczywistości.Spotkałem się nawet z odpowiedzią,iż był przywódcą studentów paryskich w 1968r.(sic!).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 31/05/2009, 18:14 Quote Post

Co do wielbicieli Che Guevarry: zachodzi chyba zjawisko tzw. owczego pędu. Zenek ma koszulke z Che, to ja też. Zero myślenia. Zero wiedzy. Jeśli chodzi o dalej posunięte zapędy lewackie (nie mylić z liberalnymi), to większość z „zapędzających się” nie zdaje sobie sprawy z tego jak szkodliwe są anarchia i urawniłowka. Nawet osobno, nie koniecznie razem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 31/05/2009, 18:22 Quote Post

QUOTE(Eamr @ 31/05/2009, 19:14)
Co do wielbicieli Che Guevarry: zachodzi chyba zjawisko tzw. owczego pędu. Zenek ma koszulke z Che, to ja też. Zero myślenia. Zero wiedzy. Jeśli chodzi o dalej posunięte zapędy lewackie (nie mylić z liberalnymi), to większość z „zapędzających się” nie zdaje sobie sprawy z tego jak szkodliwe są anarchia i urawniłowka. Nawet osobno, nie koniecznie razem.
*


Większość nie zdaje sobie sprawy jak on się faktycznie nazywał;
ERNEST GEVARA pseudonim - "Che"
Jakoś nie mogę strawić tej słownej zbitki w stylu "Chegewara".
O jakości tej osoby świadczy decyzja Fidela aby się go pozbyć z terytorium Kuby. Ernest nie nadawał się na administratora - On dalej chciał robić rewolucję w kraju który był dopiero co po rewolucji.
pzdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 31/05/2009, 18:28 Quote Post

QUOTE(poldas372)
Ernest nie nadawał się na administratora - On dalej chciał robić rewolucję w kraju który był dopiero co po rewolucji.

Na tle ówczesnych ideologii skrajnej lewicy nie powinno się dziwić. Ideę permanentnej rewolucji stworzył przecież już Lew Trocki, a Chińczycy (na których wzorował się Guevara) również wyznawali podobną koncepcję.
A czy postać Che jest dobrym przykładem osoby "przereklamowanej"? Nie jestem pewien - Che to symbol i ikona popkultury, ale raczej nikt nie wyolbrzymia jego znaczenia i jego dokonań. A już na pewno nie wiadomo jakiego znaczenie nie przypisują mu poważni historycy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
vifon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 33.547

Stopień akademicki: leñ dyplomowany
Zawód: student
 
 
post 31/05/2009, 18:46 Quote Post

QUOTE
A czy postać Che jest dobrym przykładem osoby "przereklamowanej"? Nie jestem pewien - Che to symbol i ikona popkultury, ale raczej nikt nie wyolbrzymia jego znaczenia i jego dokonań. A już na pewno nie wiadomo jakiego znaczenie nie przypisują mu poważni historycy.
Problem polega na tym, że wielu młodych ludzi uznaje swoisty etos tego zbrodniarza za fakt historyczny.

QUOTE
Obstawiłem Montgomerry'ego. Jego "kult" jednak już zanika, nawet w Anglii. Jak podrapać, niczym szczególnym się nie wykazał, a jego jedyny w pełni samodzielny pomysł (Market-Garden)okazał się krwawą klapą. Był chybiony już na poziomie założeń...
Zgodzę się w 100%.


Do wymienionych wyżej nazwisk dodałbym jeszcze JFK- prezydent niczym szczególnym się nie wyróżniającym (w sensie pozytywnym) a zasłynął jedynie dzięki temu, że został publicznie zamordowany.

 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 31/05/2009, 19:07 Quote Post

Ludwika XIV przedstawia się jako twórcę militarnej potęgi Francji. Co prawda za jego panowania Francja posiadała bardzo liczną armię ( choć podobno niezdyscyplinowaną ), ale nieustanne wojny, które prowadził doprowadziły kraj do powolnego osłabienia potęgi. Jednak wiele ludzi krytykuje jego politykę reunionów. Sam LUDWIK XIV powiedział podobno tuż przed śmiercią "za dużo wojowałem". Francję podobno bardzo wiele kosztowała wojna o sukcesję hiszpańską.

-OFF TOP - WYCIĘTY; NA PRZYSZŁOŚĆ PROSZE
1- PISAĆ JAŚNIEJ
2- POWSTRZYMYWAĆ SIE OD OFF TOPÓW

CELT

Ten post był edytowany przez Celt: 31/05/2009, 19:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 3/06/2009, 13:20 Quote Post

Joszua ha Nocri. O gościu niewiele wiadomo. A literatura o nim olbrzymia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 3/06/2009, 14:45 Quote Post

Jan Zamoyski. Brak jakichś sukcesów w polityce zagranicznej (kanclerz), brak oszałamiających sukcesów wojskowych (hetman). A tu co rusz zdanie "wybitny polityk", "wybitny wódz", "wybitny, zasłużony patriota"...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Iwan Groźny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 298
Nr użytkownika: 52.871

 
 
post 3/06/2009, 15:17 Quote Post

Przemysł II.Po za zdobyciem korony nic nie osiągnął
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 3/06/2009, 15:26 Quote Post

QUOTE(balum @ 3/06/2009, 13:20)
Joszua ha Nocri. O gościu niewiele wiadomo. A literatura o nim olbrzymia.
*




No tak. Jeśli porównać szczupłość źródeł z tym jak rozrosła się ta... legenda, to jest coś na rzeczy. smile.gif

Uprzedzam polemistów apologetów i polemistów arcyracjonalistów - mówimy tu o historii...

Chociaż - jeśli spojrzeć na skalę zamieszania i zakres skutków wywołany przez jednego żydowskiego nauczyciela i filozofa, to jest to ewenement w skali światowej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej