Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
28 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsi dowódcy polscy Kampanii Wrzesniowej
     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 14/05/2004, 14:01 Quote Post

jak tytuł wskazuje proponuję małą dyskusję o zdolnosciach dowódczych polskiego wojska i poszczególnych armii podczas wojny obronnej 39 roku zarówno na froncie zachodnim jak i wschodnim. Do dzieła...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 14/05/2004, 14:09 Quote Post

może rola gen. Kutrzeby była troche przeceniona, ale dawała wielkie nadzieje.
gen. Szyling 3x wyciągał swoje jednostki z okrążenia smile.gif. Prezydent Warszawy St. Starzyński bronił swego miasta. maj. H. Sucharski dowodził obroną Westerplatte (słyszałem, żę już po kilku godzinach, czy dniach chciał się poddać).



Kutrzeba
Szylling
Starzynski
Sucharski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Maciek SZZAK
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 1.106

 
 
post 29/05/2004, 11:51 Quote Post

Wielu było świetnych dowódców podczas wojny. Wartym szczególnego podkeślenia jest to, że ludzie ci w tak tragicznych momentach stanęli z bronia w reku by bronić niepodleglości naszej Ojczyzny. Czy my dzisiaj, gdyby wybuchla wojna - moglibysmy wstapic do wojska (bez najmniejszych oporow) i walczyc na smierc i zycie? Dobrze sie mowi; ten dowodca byl dobry, ten zly a w efekcie nikt nie patrzy na tlo wydarzen, na codzienna konspiracje na ciagle oszukiwanie, nawet wlasnej rodziny (przed dekonspiracja). Naprawde wielu bylo dobrych dowodcow, o ktorych dzisiaj juz nikt praktycznie nie pamieta, poza tym mowimy o dowodcach, a sami zolnierze ktorzy zostawili swoje rodziny i poszli na wojne, walczyc na smierc i zycie - za bialo- czerwona(...) - czasem oni decydowali wiecej niz sami dowodcy!!!

Załączony/e obraz/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 30/05/2004, 11:13 Quote Post

Naprawde wielu bylo dobrych dowodcow, o ktorych dzisiaj juz nikt praktycznie nie pamieta, poza tym mowimy o dowodcach, a sami zolnierze ktorzy zostawili swoje rodziny i poszli na wojne, walczyc na smierc i zycie- za bialo- czerwona(...)- czasem oni decydowali wiecej niz sami dowodcy!!!

Ależ nam tu chodzi o wyłapanie właśnie takich - nie tylko strategicznych ale i taktycznych dowódców liniowych.
Przecież do dziś np. praktycznie nie rozstrygnięto kto dowodził obroną Westerplatte; jest wiele glosów że mjr.Sucharski chciał poddać placówkę bo 12-24 godzinach.
Zwykli żołnierze czasami przejmowali dowodzenie - przez to stawali się więc DOWÓDCAMI. Co do gotowości śmierci za ojczyznę.. Wiele mozna gadać ale najlepiej byłoby sprawdzić.
Myślę że w obronie SWOJEGO DOMU stanęłoby 99% ludzi; bo np nie uważam że bronimy Polski okupując Irak.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 13/07/2004, 22:39 Quote Post

Według mnie generał Kutrzeba - jako chyba jedyny miał spójną i logiczną koncepcję przeprowadzenia operacji i w zasadzie ją zrealizował - Niemcy musieli wstrzymać natarcie na Warszawę.


Kutrzeba 2
Szylling
Starzynski
Sucharski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 16/07/2004, 9:46 Quote Post

Dla mnie Gen. Filipowicz d-ca Wołyńskiej Brygady Kawalerii, która pod Mokrą 1 wrześna walczyła z 4 Dywyzją Pancerną.



Kutrzeba 2
Szylling
Starzynski
Sucharski
Filipowicz
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
rikku
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 1.282

 
 
post 21/07/2004, 23:38 Quote Post

Kapitan Władysław Raginis, gen. Kutrzeba i wielu innych





Kutrzeba 2
Szylling
Starzynski
Sucharski
Filipowicz
Raginis
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 21/07/2004, 23:51 Quote Post

QUOTE(Danielp @ Jul 16 2004, 10:46 AM)
Dla mnie  Gen. Filipowicz d-ca Wołyńskiej Brygady Kawalerii, która pod Mokrą 1 wrześna walczyła z 4 Dywyzją Pancerną.

Dla mnie Gen. Filipowicz d-ca Wołyńskiej Brygady Kawalerii, która pod Mokrą 1 wrześna walczyła z 4 Dywyzją Pancerną.

Płk J. Filipowicz.
Dowódcy Brygad Kawalerii w stopniach generalskich to:
- Pomorska BK - gen. bryg. S. Grzmot - Skotnicki
- Nowogródzka BK - gen. bryg. W. Anders
- Suwalska BK - gen. bryg. Z. Podhorski
- Wielkopolska BK - gen. bryg. R.Abraham
- Krakowska BK - gen. bryg. Z.Piasecki
- Podlaska BK - gen. bryg. L. Kmicic - Skrzyński

wacko.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Heydrich
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 1.297

 
 
post 25/07/2004, 9:01 Quote Post

Polscy dowódcy walczyli w cięzkich warunkach. Przytłaczająca przewaga Niemców z góry skazywała nas na porażkę. Jedynym dowódcą który przeprowadził w miarę udany manewr zaczepny to Kutrzeba, ale gdyby nie niekompetencja Rydza-Śmigłego to Kutrzeba zaatakowałby pare dni predzej a wtedy bitwa nad Bzura potoczyłaby sie inaczej. Cenie równiez Kleeberga, Steyera, Dąbka, Raginisa i wielu innych za walke do końca. Sytuacja strategiczna we wrześniu nie pozwoliła na pokazanie pełni swoich zdolności. Jak już mówiłem, najwyżej cenie Kutrzebę za śmiały manewr ofensywny.


Kutrzeba 3
Szylling
Starzynski
Sucharski
Filipowicz
Kleeberg
Steyer
Dabek
Raginis 2
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Rothman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 1.357

 
 
post 15/08/2004, 11:36 Quote Post

Ja tylko dodam ze maj. Sucharski (obronca Westerplatte) po oddaniu sie do niewoli nie zostal przez Niemcow pozbawiony szabli oficerskiej - w gescie uznania, za wspaniala postawe. Jest to jedyny znany mi taki przypadek w tej wojnie - choc szczerze mowiac nie szukalem innych informacji, wiec prawdopodobnie sie myle.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 15/08/2004, 21:35 Quote Post

Ja tylko dodam ze maj. Sucharski (obronca Westerplatte) po oddaniu sie do niewoli nie zostal przez Niemcow pozbawiony szabli oficerskiej - w gescie uznania, za wspaniala postawe. Jest to jedyny znany mi taki przypadek w tej wojnie - choc szczerze mowiac nie szukalem innych informacji, wiec prawdopodobnie sie myle. (Rothman)

Muszę cę rozczarować. Mjr Sucharski załamał sie psychicznie juz w dniu 02.09.39.
Faktycznym owódcą obrony Westerplatte był od tego momentu zastępca dowódcy kpt. Dąbrowski. Tylko jego postawa zapewiła aż 7 dniową obronę. Jego honorowy postępek i zaprzysiężenie pozostałych pozostawiły prawdę nieznaną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Rothman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 1.357

 
 
post 15/08/2004, 22:24 Quote Post

Slysze o tym po raz pierwszy, wiec trudno mi sie ustosunkowac. Ale w takiej sytuacji moznaby sie pokusic o stwierdzenie, ze wszelkie honory przyznane mjr. Sucharskiemu nalezne sa tak naprawde kpt. Dabrowskiemu i to jego powinnismy tutaj wypisac.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 15/08/2004, 22:37 Quote Post

Thomee, Sosnkowski i Szyling...



Kutrzeba 3
Szyling 2
Starzynski
Sucharski
Filipowicz
Kleeberg
Steyer
Dabek
Raginis 2
Sosnkowski
Thomee
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 15/08/2004, 23:06 Quote Post

Slysze o tym po raz pierwszy, wiec trudno mi sie ustosunkowac. Ale w takiej sytuacji moznaby sie pokusic o stwierdzenie, ze wszelkie honory przyznane mjr. Sucharskiemu nalezne sa tak naprawde kpt. Dabrowskiemu i to jego powinnismy tutaj wypisac. (Rothman)

Nie chcę cię przekierowywać na jakieś konkretne artykuły. Ale poszukaj lieratury związanej z historią ostatnich żyjących obrońców. Zaczynają często mówić prawdę. Zresztą obraz St. Różewicza mimo wielu schematów myślowych, pokazuje postać kpt. Dąbrowskiego w dość jasnym i pozytywnym sensie.

Thomee, Sosnkowski i Szyling... (Corvinus)

Gen. Thomme jest jedną z najjaśniejszych postaci kampanii wrzesniowej. Rozpoczał ją jako dowódca Grupy Operacyjnej (Korpusu). W trudnej stuacji przejął dowodzenie Armia Łódź, która doprowadził do Modlina.
Gen. Sosnkowski jako dowódca frontu faktycznie nim nie dowodził ze względu posiadane środki łączności.
Gen. Szyling dowodził Armia Kraków w czasie jej 20 dniowego odwrotu, ciągle przeskrzydlona XXII KPanc. Nie wykorzystał do końca fortyfikacji śląskich.
Ja bym podał - nie podając szerszej motywacji - np.:
płk. Maczka,
gen. Piskora,
gen. Kutrzebe



Kutrzeba 4
Szyling 2
Starzynski
Sucharski
Filipowicz
Kleeberg
Steyer
Dabek
Raginis 2
Sosnkowski
Thomee
Maczek
Piskor
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 15/08/2004, 23:50 Quote Post

QUOTE
Gen . Sosnkowski jako dowódca frontu faktycznie nim nie dowodził ze względu posiadane środki łączności.
Gen. Szyling dowodził Armia Kraków w czasie jej 20 dniowego odwrotu , ciągle przeskzydlona XXII KPanc. Nie wykorzystał do końca fortyfikacji śląskich.


Sosnkowski pokazał jak powinien przeprowadzony być odwrót - nocne ataki, agresywna postawa i do końca nieugięte dowodzenie.. Generalnie wzór dla innych dowódców tego okresu..
Szyling z koleji przeprowadził odwrót armii od pierwszych dni wojny wzorowo, mimo że zawiodło wspódziałanie z jego skrzydłowymi armiami (Karpaty, a nade wszystko Łódź)

QUOTE
płk. Maczka,


Tak, Maczek chyba najlepiej się sprawdził jako dowódca zwiazku taktycznego..

QUOTE
gen. Piskora,

po prostu średni...

QUOTE
gen. Kutrzebe

Sprawdził się jako sztabowiec ale nie jako dowódca armii.. w chwilach krytycznych dowodził miękko ulegając znacznie mniej utalentowanemu Bortnowskiemu...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

28 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej