Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mit obrony Jasnej Góry w 1655 roku
     
Eshar
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 8.785

Jan
Stopień akademicki: uczeñ gimnazjalny:P
Zawód: uczeñ
 
 
post 3/11/2005, 14:26 Quote Post

tak przynajmniej mówią szwedzi i w rocznice zaczęcia oblęzenia jasnej góry w szwecji jest żałoba narodowa i wszyscy chodzą na czarno smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Anna@Historia
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 10.999

Lara Croft
Zawód: Uczen
 
 
post 11/11/2005, 9:42 Quote Post

Nie wiadomo
chociaz moim zdaniem to mozliwe!!!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 11/11/2005, 10:33 Quote Post

Bez watpienia mialo tutaj duze znaczenie samo rozpoczecie oblezenia przybytku kultu religijnego Polakow. To byl gruby blad Szwedow... Co spowodowal? Ano podejrzewam, ze nawet kolaborujacy z najezdzca Polacy, ale wierzacy, zaczeli sie zastanawiac na dprzejsciem z powrotem na strone Polska. Kwestia wiary nie podlegala w Rzeczypospolitej dyskusji. A Szwedzi popelnili gruby blad Public Relations... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
sanctus diavolos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 11.529

 
 
post 1/12/2005, 17:49 Quote Post

wydaje mi sie ze to tylko czysta fikcja literacka. Po pierwsze cięzkie działo z żelaza nie moze tak po prostu pęknąc , choćby bylo nawet -20 C . Po drugie, klasztor jest dość wysoki, więc przelatujące nad nim kule nie mogłyby spadać na wojsko szwedzkie otaczające Jasną Górę, które na dodatek musialo znajdowac sie w bezpiecznej odległości od klasztoru. To logiczne... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Girej
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 10.558

Tomek H.
Zawód: uczeñ
 
 
post 1/12/2005, 18:40 Quote Post

polacy zawdzięczają zwycięską obrone klasztoru na jasnej górze przede wszystki nowoczesnym fortyfikacją wzgórza na którym znajdowałsię klasztor sama jasna góra dla polaków jest miejsce świętym i po zdarzeniach z 1655 ta wiara pogłębiła się ale dla ludzi z okresu potopu szweckie oblężenie jasnej góry i zwycięstwo które wynikło z tego oblężenia udowodnił możliwość pokonania szwedów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
karpil
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 11.404

Karol Ferdynand Waza
Zawód: student
 
 
post 1/12/2005, 19:13 Quote Post

QUOTE(Girej @ 1/12/2005, 20:40)
oblężenie jasnej góry i zwycięstwo które wynikło z tego oblężenia udowodnił możliwość pokonania szwedów.
*



Teza ciekawa, ale jak udowadniał Kersten w książce o oblężeniu Jasnej Góry zwycięstwo to pozostało w większości bez echa(autor podawał, że nie znalazł w lstach z tego okresu żadnej o tym wzmianki),a że później to zwycięstwo wykorzystano w "propagandzie" to już inna sprawa rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 1/12/2005, 20:35 Quote Post

QUOTE
Teza ciekawa, ale jak udowadniał Kersten w książce o oblężeniu Jasnej Góry zwycięstwo to pozostało w większości bez echa(autor podawał, że nie znalazł w lstach z tego okresu żadnej o tym wzmianki),a że później to zwycięstwo wykorzystano w "propagandzie" to już inna sprawa

A jak wskazali Wójcik i Wasilewski, Kersten niestety się w tym mylił rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
karpil
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 11.404

Karol Ferdynand Waza
Zawód: student
 
 
post 1/12/2005, 21:05 Quote Post

QUOTE(corvinus @ 1/12/2005, 22:35)
Kersten niestety się w tym mylił


W takim wypadku zwracam honor wink.gif
Sprawa obrony Jasnej Góry jest o tyle niejasna, że trudno podejśc do niej zupełnie obiektywnie - bez emocji(to chyba niemożliwe dla Polaka), bo albo jest przedstawiana jako jedno pasmo cudów i nadzwyczajnych wydarzeń albo jako nic nie znaczące małe oblężenie.
Pozdrawiam rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 18/12/2005, 15:54 Quote Post

Mam pytanie nieco z innej beczki - klasztor jasnogorski bronil sie tez w XVIII wieku - w czasie konfederacji barskiej przeciw Rosjanom. Jak wtedy wygladalo jego oblezenie?? Jesli klasztor mogl stanowic silny punkt oporu w latach 70 XVIII wieku - to tym bardziej musial byc silna twierdza w latach 50 wieku XVII.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Anna@Historia
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 10.999

Lara Croft
Zawód: Uczen
 
 
post 31/12/2005, 9:52 Quote Post

Pozwolę sobie wtrącić do dyskusji moje zdanie
mianowicie-
trzeba zwrócić uwagę ,iż Jasną Górę w roku 1653-1654
odnawiano
mury zostały lekko wzmocnione
bastiony(czy jak to sie zwie)zostały wyposarzone w nowsze armaty
to niestety tylko tyle
i nie wiem czy to sie do obrony przyczyniło
ale chyba tak

 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
entropia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 12.336

Zawód: uczen
 
 
post 31/12/2005, 13:04 Quote Post

Nie wiem na ile to prawdziwe, ale artykuł ciekawy.

http://wiadomosci.onet.pl/1302746,1292,1,1,kioskart.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 31/12/2005, 13:20 Quote Post

to nie przypominało nawet oblężenia. dzięki atakowi heretyków na największą świętość w kraju, chłopi i cały naród chwycił za broń. uciekli spod jasnej góry bo od południa i od północy szły na nich "armie" chłopskie. ale osobiście podba mi się opis sienkiewicza w Potopie, takie wyimaginowane ale dodaje kolorytu do całej sprawy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Sagasudo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 10.379

Stopień akademicki: historyk
Zawód: logistyk
 
 
post 2/01/2006, 11:21 Quote Post

Ja słyszałem też o wersji że żadnej obrony nie było, tylko legendarna obrona została później dopisana. Sienkiewicz to ładnie przedstawił narodowi ("ku pokszepieniu serc") i niemożna już było zaprzeczyć rzeczywistości. Jeśli obrona była to nawet przy przeważającej sile Szwedów Polacy mieli duże szanse, ponieważ często w klasztorach ukrywali się byli zawodowi wojskowi(pod habitem), którzy mieli nie jedno na sumieniu albo byli ścigani. Tacy "mnisi" byli nieraz lepszym oddziałem niż niejeden oddział najemników. Słyszałem też, że źródła szweckie nic nie wspominają o żadnym oblężeniu Częstochowy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/01/2006, 12:41 Quote Post

QUOTE
Ja słyszałem też o wersji że żadnej obrony nie było, tylko legendarna obrona została później dopisana. Sienkiewicz to ładnie przedstawił narodowi ("ku pokszepieniu serc") i niemożna już było zaprzeczyć rzeczywistości. Jeśli obrona była to nawet przy przeważającej sile Szwedów Polacy mieli duże szanse, ponieważ często w klasztorach ukrywali się byli zawodowi wojskowi(pod habitem), którzy mieli nie jedno na sumieniu albo byli ścigani. Tacy "mnisi" byli nieraz lepszym oddziałem niż niejeden oddział najemników. Słyszałem też, że źródła szweckie nic nie wspominają o żadnym oblężeniu Częstochowy.


Wow. Mocny wjazd do tematu.

Obrona oczywiscie byla - czy mozesz podac jakies zrodla ktore temu zaprzeczaja? Uwazasz ze Nowa Gigantoamachia to mistyfikacja? Czy listy wymieniane przez ojca Kordeckiego i gen. Mullera to zarcik historii? Czy Szwedzkie kula na Jasnej Gorze to import? Jak jakis zawodowy wojskowy mial cos na sumieniu lub byl scigany to uciekal zagranice i tam sie zaciagal a na pewno nie dawali mu gosciny braciszkowie Paulini. Poza tym nazwiska obroncow Jasnej Gory sa dosyc dobrze znane - i poza garstka szlachty i zakonnikami ktorzy rzeczywiscie niegdys prochu wachali nie ma tam uciekinierow spod katowskiej reki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 2/01/2006, 14:47 Quote Post

pewnie, że obrona była. w końcu po co mieliby kłamać Paulini, kto jak kto, ale duchowni powinni mówić prawdę. szwedzi nie wspominają o oblężeniu, bo nie udało im się zdobyć jasnej góry, gdyby wygrali to trąbiliby o tym na całym świecie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej