Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Trasa ucieczki i powrotu Jana Kazimierza ze Śląska
     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 18/08/2006, 13:10 Quote Post

Jaką trasą wracał Jan Kazimierz z habsburskich krajów w czasie Potopu? Przypomniało mi się, że gdy lata temu byłem w Pieninach, przewodnik na wycieczce do jakiegoś wąwozu u stóp Trzech Koron opowiedział miejscową legendę, że w tym właśnie wąwozie zbójnicy uratowali Janowi Kazimierzowi życie, gdy jego orszak trafił na oddział szwedzki. Może ktoś coś słyszał na ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 18/08/2006, 14:01 Quote Post

Slyszalem dokladnie ta sama legende od flisaka. Nie wiem czy to prawda niestety.

Z. Wojcik w biografii Jana Kazimierza podaje nastepujaca trase - Raciborz, Cieszyn, polnocne rejony Slowacji, Podkarpacie (i zapewne tu mialo miejsce spotkanie ze Szwedami pod Trzema Koronami, chyba, ze wliczac Trzy Korony do polnocnej Slowacji) i na koncu Lwow. 1 I 1656 w Podolincu krola przywital Lubomirski a pozniej goscil na zamku w Lubowli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 18/08/2006, 15:51 Quote Post

QUOTE
(i zapewne tu mialo miejsce spotkanie ze Szwedami pod Trzema Koronami, chyba, ze wliczac Trzy Korony do polnocnej Slowacji)

A wiesz może, jak wtedy przebiegała granica?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 18/08/2006, 16:00 Quote Post

Powiem szczerze, ze niestety nie wiem. Podczas tej samej wyprawy na Spisz odwiedzialem zamek w Niedzicy. Tam jest rozrysowana dokladna mapa z przebiegiem granicy w roznych okresach historycznych. Niestety nie pamietam jej dokladnie. O ile sie nie myle granica w tamtym czasie przebiegala podobnie jak dzisiaj. Inny niz dzisiaj, przebieg mial odcinek poludniowo-zachodni na Spiszu. Natomiast centrum wraz z Trzema Koronami wchodzilo w sklad RON. Ale mowie to z pamiec wiec moge sie mylic.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
pigini123
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 276
Nr użytkownika: 19.802

 
 
post 21/08/2006, 20:08 Quote Post

Ramond 18/08/2006, 15:10
QUOTE
Przypomniało mi się, że gdy lata temu byłem w Pieninach, przewodnik na wycieczce do jakiegoś wąwozu u stóp Trzech Koron opowiedział miejscową legendę, że w tym właśnie wąwozie zbójnicy uratowali Janowi Kazimierzowi życie, gdy jego orszak trafił na oddział szwedzki. Może ktoś coś słyszał na ten temat?


Otóż ciekawie jest opisana trasa Jana Kazimierza w "Potopie" Sienkiewicza. Również jest opis uratowania Króla w tych okolicach, co prawda przez górali, a nie zbójników, ale jednak coś w tym jest.

Jak wiadomo, Sienkiewicz bazował na polskich źródłach historycznych, i trasa opisana w powieści, może się pokrywać z tą rzeczywistą, odbytą przez Jana Kazimierza.
Sienkiewicz podaje tu miejscowośći: Racibórz, Żywiec, Jordanów, Nowy Targ, Czorsztyn, Lubowla, Dukla, Krosno, Łańcut, Lwów.
Jan Kazimierz napewno przejeżdzał przez Duklę oraz Krosno, gdyż jako mieszkaniec podkarpacia wiem, że w lokalnych źródłach są o tym wzmianki.

pozdr

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 21/08/2006, 20:12 Quote Post

QUOTE
Nowy Targ, Czorsztyn, Lubowla

To chyba trochę nie po drodze...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
pigini123
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 276
Nr użytkownika: 19.802

 
 
post 21/08/2006, 21:02 Quote Post

Ramond Dzisiaj, 22:12
QUOTE
QUOTE
Nowy Targ, Czorsztyn, Lubowla

To chyba trochę nie po drodze...


Ja tylko podałem jakie miejscowości wymienia Sienkiewicz. Niekoniecznie Jan Kazimierz musiał jechać przez Nowy Targ i Czorsztyn, choć i nawet tego bym nie wykluczał. Co do Lubowli to nie mam prawie żadnych wątpliwośći że Jan Kazimierz tam przebywał. Nastepnie jechał przez Duklę i Krosno (gdzie wydał Uniwersał, a nie jak bodajże pisze Sienkiewcz, że uczynił to w Nowym Sączu). Kolejno przybył do Łańcuta - jest to fakt potwierdzony w historii pałacu, choć do Lwowa nie było to po drodze(przez co nie wykluczam i trasy zapisanej przez Sienkiewicza).

pozdr.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 21/08/2006, 21:24 Quote Post

Co roku spędzam chociaż tydzień bądź dwa w górach w Rycerce Górnej. 8 km na północ jest usytuowana mała miejscowość Rajcza(ok 20 km od Żywca) z kościołem Matki Boskiej Kazimierskiej, w której znajduje się obraz jak to król Jan Kazimierz ofiarowuje rajczańskim góralem obraz z wizerunkiem Maryjnym. Według legendy oraz umiejętnie sprzedawanej turystom historyjce przez Rajczę przechodził król Jan Kazimierz. Wiadomo, z całą pewnością, że trasa jego pochodu wiodła na południe od Żywca, spalonego przez Szwedów, czyli gdzieś pomiędzy Węgierską Górką a Rajczą(możliwa jest też Milówka).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 22/08/2006, 9:12 Quote Post

Przeglądałem ostatnio książkę "Przez stulecia", czyli zbiór opowiadań i legend dotyczących polskiej historii. Jest tam rozdział "W tatrzańskim wąwozie" (o ile dobrze pamiętam), autorstwa Przerwy-Tetmajera. Opisuje właśnie to zdarzenie, kiedy zbójnicy uratowali królowi życie, ratując go przed Szwedami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 22/08/2006, 11:54 Quote Post

QUOTE(krzystofer @ 21/08/2006, 22:24)
Co roku spędzam chociaż tydzień bądź dwa w górach w Rycerce Górnej. 8 km na północ jest usytuowana mała miejscowość Rajcza(ok 20 km od Żywca) z kościołem Matki Boskiej Kazimierskiej, w której znajduje się obraz jak to król Jan Kazimierz ofiarowuje rajczańskim góralem obraz z wizerunkiem Maryjnym. Według legendy oraz umiejętnie sprzedawanej turystom historyjce przez Rajczę przechodził król Jan Kazimierz. Wiadomo, z całą pewnością, że trasa jego pochodu wiodła na południe od Żywca, spalonego przez Szwedów, czyli gdzieś pomiędzy Węgierską Górką a Rajczą(możliwa jest też Milówka).
*



też spędziłem długi majowy weekand w baskidzie żywieckim i tamtejsi wskazywali drogę Jana Kazimierza (przez Ujsoły), ale dotyczyło to kierunku na Śląsk, a nie powrotu.

Natomiast o powropcie Sienkiewicz chyba mówi o kotlinie "na zachód od Białego Dunajca". Czy więc jednak Podhale?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Jerzy Lubomirski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 20.705

Andrzej Borcz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 24/08/2006, 17:58 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 18/08/2006, 15:10)
Jaką trasą wracał Jan Kazimierz z habsburskich krajów w czasie Potopu? Przypomniało mi się, że gdy lata temu byłem w Pieninach, przewodnik na wycieczce do jakiegoś wąwozu u stóp Trzech Koron opowiedział miejscową legendę, że w tym właśnie wąwozie zbójnicy uratowali Janowi Kazimierzowi życie, gdy jego orszak trafił na oddział szwedzki. Może ktoś coś słyszał na ten temat?
*


Legenda dotyczy domniemanych wydarzeń, które rozegrały się w Wąwozie Sobczańskim w Pieninach. Co do szlaku powrotu Jana Kazimierza ze Śląska istnieją spore rozbieżności. Niemniej jednak parę punktów na trasie jest pewnych. Zapraszam do zapoznania się moją książką pt. Przemyśl 1656-1657 z serii "Historyczne Bitwy" Bellona 2006 oraz do zapoznania się z artykułem Krzysztofa Baczkowskiego "Król Jan Kazimierz w Jasielskiem i Krośnieńskiem w styczniu 1656r., Rocznik Jasielski, Tom III, Jasło 1990.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 24/08/2006, 21:30 Quote Post

QUOTE
też spędziłem długi majowy weekand w baskidzie żywieckim i tamtejsi wskazywali drogę Jana Kazimierza (przez Ujsoły), ale dotyczyło to kierunku na Śląsk, a nie powrotu.


Wyjście z Ujsół prowadzi tylko i wyłącznie przez Rajczę, tereny znam te bardzo dobrze, bo od 9 lat spędzam tam wakacje. Od południa, przez Sól i Glinkę jest polna droga(aktualnie o podłożu bitumicznym tongue.gif) na Słowację, a od północy droga na Rajczę(i dalej na Żywiec). W urzędzie gminy Rajcza dalej sprzedaje się legendę o powrocie króla przez Rajczę i cudownym obrazie darowanym góralom. Powrót przez Żywiec był podówczas chyba niemożliwy, musiał więc przekroczyć góry na odcinku ok 15 km pomiędzy Węgierską Górką a Rajczą, im dalej na południe, czyli w stronę Rajczy tym większe byłoby bezpieczeństwo króla.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 1/09/2006, 17:25 Quote Post

QUOTE
Legenda dotyczy domniemanych wydarzeń, które rozegrały się w Wąwozie Sobczańskim w Pieninach. Co do szlaku powrotu Jana Kazimierza ze Śląska istnieją spore rozbieżności. Niemniej jednak parę punktów na trasie jest pewnych. Zapraszam do zapoznania się moją książką pt. Przemyśl 1656-1657 z serii "Historyczne Bitwy" Bellona 2006 oraz do zapoznania się z artykułem Krzysztofa Baczkowskiego "Król Jan Kazimierz w Jasielskiem i Krośnieńskiem w styczniu 1656r., Rocznik Jasielski, Tom III, Jasło 1990.

Dziękuję bardzo zarówno za polecenie mi Pana książki (mam, ale czeka na przeczytanie) jak i za przypomnienie, o jaki wąwóz chodzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 31/07/2007, 5:05 Quote Post

QUOTE(pigini123 @ 21/08/2006, 20:08)
Ramond 18/08/2006, 15:10
QUOTE
Przypomniało mi się, że gdy lata temu byłem w Pieninach, przewodnik na wycieczce do jakiegoś wąwozu u stóp Trzech Koron opowiedział miejscową legendę, że w tym właśnie wąwozie zbójnicy uratowali Janowi Kazimierzowi życie, gdy jego orszak trafił na oddział szwedzki. Może ktoś coś słyszał na ten temat?


Otóż ciekawie jest opisana trasa Jana Kazimierza w "Potopie" Sienkiewicza. Również jest opis uratowania Króla w tych okolicach, co prawda przez górali, a nie zbójników, ale jednak coś w tym jest.

Jak wiadomo, Sienkiewicz bazował na polskich źródłach historycznych, i trasa opisana w powieści, może się pokrywać z tą rzeczywistą, odbytą przez Jana Kazimierza.
Sienkiewicz podaje tu miejscowośći: Racibórz, Żywiec, Jordanów, Nowy Targ, Czorsztyn, Lubowla, Dukla, Krosno, Łańcut, Lwów.
Jan Kazimierz napewno przejeżdzał przez Duklę oraz Krosno, gdyż jako mieszkaniec podkarpacia wiem, że w lokalnych źródłach są o tym wzmianki.

pozdr
*



I Suchą też podaje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Tyranus89
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 65.471

Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student
 
 
post 9/10/2011, 12:01 Quote Post

Witam wszystkich forumowiczów:)

Zwracam się z ogromną prośbą do Was. Otóż potrzebuję jakiś informacji na temat ucieczki i powrotu Jana Kazimierza podczas potopu szwedzkiego. Informacji którędy uciekał i którędy wracał. Opis trasy itp.

Potrzebuję takie informacje do konkursu przyrodniczego, w którym trzeba znaleźć w pobliżu mojej miejscowości jakiś obiekt przyrodniczy z którym wiązałoby się jakieś wydarzenie historyczne.

A jak się a to do potopu szwedzkiego? Od kiedy pamiętam to zawsze mówiono mi, że pod jednym z drzew (w Naprawie koło Jordanowa) odpoczywał król Jan Kazimierz podczas swojego (tu są dwie wersje) powrotu do Polski lub ucieczki na Śląsk.

Z góry dziękuję za pomoc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej