Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> XLII Olimpiada Historyczna
     
Exhume
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 97.076

Piotr
Zawód: uczen
 
 
post 4/05/2015, 23:51 Quote Post

Zakończyła się edycja 2014/15, więc czas na nowy temat. We wrześniu idę do 2 liceum i to będzie mój pierwszy start w OH. Jaką wybraliście specjalizację? Ja wcześniej chciałem starożytność, ale obecnie nie wiem co wybrać. Co polecacie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
courtrai
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 96.045

Zawód: student
 
 
post 6/05/2015, 10:49 Quote Post

Starożytność raczej wszyscy będą Ci odradzać... Ale niech wypowiedzą się specjaliści od tej epoki. Osobiście polecam kochane średniowiecze smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Exhume
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 97.076

Piotr
Zawód: uczen
 
 
post 6/05/2015, 13:29 Quote Post

Właściwie poza XX wiekiem mógłbym wziąć każdą specjalizację smile.gif XIX baaardzo obszerny, starożytność ma tą zaletę, że nie ma historii Polski. I czekam na wypowiedźi osób z innych epok smile.gif

Ten post był edytowany przez Exhume: 6/05/2015, 13:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
kozi800
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 90.759

 
 
post 29/05/2015, 14:54 Quote Post

Witam. Już po wakacjach pójdę do LO i chciałbym wziąć udział w Olimpiadzie Historycznej, ale nie mam pojęcia jak ona wygląda. Więc mam sporo pytań i liczę, że pomożecie smile.gif

1. Jak wygląda etap szkolny/ rejonowy/ wojewódzki/ centralny - moglibyście choć troszkę opisać (chodzi mi głównie o ten pierwszy).

2. Czy uczyliście się przez wakacji i ile - pytanie do laureatów biggrin.gif

3. Słyszałem, że można wybrać sobie specjalizację, mnie interesuje XIX, XX i trochę średniowiecze - co polecacie i dlaczego.

4. Co oznacza ,,specjalizacja''? Uczymy się tylko dany okres historyczny, a cała reszta nas nie obchodzi? - dobrze rozumiem?

5. Czy zdobycie laureata, oznacz zdobycie indeksu i iście na studia, bez konieczności matury?

6. W tym roku zdobyłem tytuł laureata konkursu przedmiotowego z historii. O ile trudniejsza jest ta Olimpiada od konkursu przedmiotowego - pytanie dla tych co mieli porównanie.

Z góry DZIĘKUJĘ za odpowiedź, jest to dla mnie bardzo ważne, abyście udzielili mi w miarę szybkiej i dobrej odpowiedz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Tarja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 76.894

Zawód: uczeñ
 
 
post 5/06/2015, 14:53 Quote Post

QUOTE(kozi800 @ 29/05/2015, 14:54)
Witam. Już po wakacjach pójdę do LO i chciałbym wziąć udział w Olimpiadzie Historycznej, ale nie mam pojęcia jak ona wygląda. Więc mam sporo pytań i liczę, że pomożecie smile.gif

1. Jak wygląda etap szkolny/ rejonowy/ wojewódzki/ centralny - moglibyście choć troszkę opisać (chodzi mi głównie o ten pierwszy).

2. Czy uczyliście się przez wakacji i ile - pytanie do laureatów biggrin.gif

3. Słyszałem, że można wybrać sobie specjalizację, mnie interesuje XIX, XX i trochę średniowiecze - co polecacie i dlaczego.

4. Co oznacza ,,specjalizacja''? Uczymy się tylko dany okres historyczny, a cała reszta nas nie obchodzi? - dobrze rozumiem?

5. Czy zdobycie laureata, oznacz zdobycie indeksu i iście na studia, bez konieczności matury?

6. W tym roku zdobyłem tytuł laureata konkursu przedmiotowego z historii. O ile trudniejsza jest ta Olimpiada od konkursu przedmiotowego - pytanie dla tych co mieli porównanie.

Z góry DZIĘKUJĘ za odpowiedź, jest to dla mnie bardzo ważne, abyście udzielili mi w miarę szybkiej i dobrej odpowiedz.
*




1. Wszystko masz napisane tutaj: http://olimpiadahistoryczna.pl/program

2. Myślę, że nie ma sensu uczyć się w wakacje smile.gif Ja sama miałam takie ambitne plany, by zajrzeć do książek, a skończyło się jak zwykle... I nie przeszkodziło mi to w tym, by zostać laureatką wink.gif

3. Ja wybrałam XX wiek, bo zawsze po prostu interesowałam się tą epoką. Dlatego też i Tobie radzę, byś wybrał to w czym czujesz się najlepiej.

4. Specjalizacja to epoka, którą sobie wybrałeś i którą powinieneś znać najlepiej. W drugim etapie nie musisz brać wypracowania ze swojej specjalności np. jeżeli wybrałeś XIX wiek, a z XX wieku dadzą II wojnę światową, którą też się interesujesz, możesz spokojnie pisać pracę z XX wieku. Na ustnym będziesz miał pytanie z podstawy programowej, czyli musisz znać całą historię jaka wymagana jest na poziomie rozszerzonym w liceum, a także dostaniesz pytanie ze swojej specjalności i tutaj warto byłoby wykazać się większą wiedzą wink.gif
Dopiero na etapie centralnym masz do czynienia tylko i wyłącznie ze swoją specjalnością. Reszta Cię nie obchodzi.

5. Zdobycie tytułu laureata lub finalisty daje Ci 100% z matury z historii. Jej nie musisz już pisać, natomiast resztę jak najbardziej tak. A z tymi indeksami jest różnie, to zależy od uczelni i zazwyczaj z tytułem finalisty czy laureata masz wstęp tylko na kierunki historyczne i prawo. Większość tych dobrych uniwersytetów jak UAM czy UW wymaga tytułu laureata by otrzymać 100% przy rekrutacji na prawo, w przypadku historii wystarczy zazwyczaj sam finalista. Z kolei na UJ tytuł finalisty daje Ci 100% punktów w tej grupie przedmiotowej, w której wymagana jest historia. Poza tym na UJ jako laureat OH otrzymujesz 100% przy rekrutacji nie tylko na historię czy prawo ale również na niektóre filologie np. szwedzką lub germańską.
No i oczywiście trzeba mieć zdaną maturę żeby móc skorzystać z tych uprawnień. Jeżeli komuś powinie się noga na matmie i nie uzyska tych upragnionych 30%, to musi sobie zrobić przynajmniej rok wolnego tongue.gif

6. A tutaj już Ci nie pomogę, bo nie brałam udziału w konkursie w gimnazjum, ale przypuszczam, że nie ma co porównywać poziomu z gimnazjum do olimpiady w liceum. Na pewno OH jest trudniejsza smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
kozi800
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 90.759

 
 
post 5/06/2015, 16:01 Quote Post

Tarja, bardzo dziękuję za odpowiedź biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Tarja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 76.894

Zawód: uczeñ
 
 
post 5/06/2015, 19:37 Quote Post

Spoko, gdybyś zdecydował się na XX wiek, to mogę Ci doradzić później lektury wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
guniaaa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 95.240

 
 
post 20/06/2015, 22:43 Quote Post

QUOTE(Tarja @ 5/06/2015, 19:37)
Spoko, gdybyś zdecydował się na XX wiek, to mogę Ci doradzić później lektury wink.gif
*



mogłabys podac mniej wiecej tytuły? sama zastanwiam sie czy startowac bo jestem na mat-fizie, ale historia sie zawsze interesowałam. A jak już miałabym wybierac to byłby to XX wiek albo sredniowiecze
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Tarja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 76.894

Zawód: uczeñ
 
 
post 28/06/2015, 9:29 Quote Post

QUOTE(guniaaa @ 20/06/2015, 22:43)
QUOTE(Tarja @ 5/06/2015, 19:37)
Spoko, gdybyś zdecydował się na XX wiek, to mogę Ci doradzić później lektury wink.gif
*



mogłabys podac mniej wiecej tytuły? sama zastanwiam sie czy startowac bo jestem na mat-fizie, ale historia sie zawsze interesowałam. A jak już miałabym wybierac to byłby to XX wiek albo sredniowiecze
*



Ogólnie w tym roku z wykazu lektur wybrałam sobie takie książki:
- Andrzej Garlicki, Przewrót Majowy
- Jerzy Tomaszewski, Ojczyzna nie tylko Polaków
- Andrzej Friszke, Polska. Losy państwa i narodu 1939-1989
- M. Mikeln, Stalin
- Piotr Łossowski, Po tej i po tamtej stronie Niemna. Stosunki polsko-litewskie 1883-1939
- Tomasz Szarota, Stefan Rowecki-Grot
- Stefan Korboński, Polskie Państwo Podziemne

I spoza wykazu wybrałam jedną lekturę:
- Romuald Romański, Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski


Najbardziej polecam "Ojczyznę nie tylko Polaków" i książkę prof. Friszke. Tą pierwszą bardzo szybko się czyta, jest napisana bardzo ciekawym i przystępnym językiem. Natomiast tą drugą można spokojnie potraktować jako podręcznik tongue.gif
Reszta lektur też jest bardzo przyjemna, jedynie odradzam "Stalina".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
mateuszmagalski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 96.173

Mateusz Magalski
Stopień akademicki: Nie posiadam
Zawód: Uczen
 
 
post 2/07/2015, 21:47 Quote Post

siemka, ja też będę miał pierwszy raz okazję występu na olimpiadzie, czy mogłyby się odezwać osoby, których specjalizacją było średniowiecze lub nowożytność ? Chciałbym z nimi powymieniać spostrzeżenia co do tych epok.Mile widziani uczestnicy starszych edycji, finaliści itd
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Dziuch
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 72.276

Conrad Golembiowski
Zawód: uczen
 
 
post 9/09/2015, 21:22 Quote Post

Hej, też startuję w tym roku i wybieram średniowiecze smile.gif Na razie mam problem co do pierwszego etapu - w teorii trzeba przeczytać 3 lektury do etapu ustnego, z nich (między innymi) się będzie pytanym. Tyle że większość "weteranów" pisze, że do ustnego czytali tylko jakieś podręczniki/vademeca, prawdziwa praca zaczynała się potem. Ale jednak na ustnym te lektury trzeba mieć wybrane, będzie z nich zadawane pytanie (pytania)... Zatem jak to jest? Do ustnego tylko miesiąc, nie bardzo mi się widzi czytanie trzech książek do tego czasu + powtarzanie historii powszechnej :/
Proszę, pomóżcie worthy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
verty
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 97.887

Zawód: uczeñ
 
 
post 10/09/2015, 19:24 Quote Post

Hej wszystkim, jestem w drugiej klasie, w Olimpiadzie Historycznej startuję pierwszy raz i wybrałam XX wiek smile.gif Również mam problem związany z lekturami. Nie ukrywam, że wolałabym się skupić na tym, czego jeszcze w liceum nie przerabiałam - czyli na podstawie programowej, jednak perspektywa odpowiadania z książki, do której się w ogóle nie zajrzało, nie brzmi zbyt zachęcająco. Jak to wygląda w praktyce? Zdaję sobie sprawę, że co komisja to obyczaj, ale doświadczenia innych na pewno pomogłyby w rozwiązaniu tej kwestii smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Il Duce
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 97.929

Zawód: Uczen
 
 
post 14/09/2015, 16:03 Quote Post

I jak Wam się podobają tematy? Ja osobiście jestem zachwycony, Międzywojnie to mój konik, mam nawet gotową literaturę w domu i niczego szukać nie muszę :)Zabieram się zaraz do pracy, choć czasu jeszcze sporo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
courtrai
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 96.045

Zawód: student
 
 
post 14/09/2015, 16:26 Quote Post

Średniowiecze też dostało wymarzony chyba temat, łatwy do ciekawego opracowania. smile.gif Z bogatą literaturą, jest o czym pisać, zdecydowanie. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
verty
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 97.887

Zawód: uczeñ
 
 
post 14/09/2015, 17:14 Quote Post

Coś czułam, że XX Wiek dostanie dwudziestolecie. Nie jestem z tego powodu jakoś szczególnie szczęśliwa, liczyłam po cichu na II Wojnę Światową, ewentualnie czasy powojenne, ale nie mogę narzekać, patrząc na to, jaki był przewidziany temat w zeszłym roku biggrin.gif Starożytność i średniowiecze mają w tym roku świetne tematy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej