Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Emilia Plater
     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 4/12/2005, 23:09 Quote Post

Założyłem już dzisiaj temat o Karolu Kniaziewiczu i trzymając się tych czasów, uważam że warto także podyskutować o naszej narodowej bohaterce Emilii Plater. Nie wiedziałem o niej prawie nic, poza tym, że jej imieniem nazwana jest ulica w Warszawie. Oto co znalazłem na wikipedii:
Kapitan Emilia Plater (13 listopada 1806 w Wilnie - 23 grudnia 1831 w Justianowie) – bohaterka narodowa Polski, żołnierz powstania listopadowego. Wsławiła się jako jedna z niewielu kobiet w oddziałach powstańczych. Córka Franciszka Ksawerego i Anny von der Mohl. Wyróżniła ją odwaga i upór, ale także współczucie, ciepło i umiejętność pobudzenia do walki innych żołnierzy ze swojego hufca. Podczas długotrwałych walk podupadła na zdrowiu. Po ciężkiej chorobie, na którą zapadła podczas próby przebicia się ze swoim oddziałem do zagrożonej przez Rosjan Warszawy zmarła. Jej imię (Platerówki) nosiły kobiece oddziały pomocnicze I armii Ludowego Wojska Polskiego. Jej sylwetka została utrwalona przez poetów, między innymi przez Adama Mickiewicza w "Śmierci pułkownika".

Emilia została także umieszczona w 1940 roku na banknocie 50-cio złotowym jej portret od głowy do szyi przedstawia wojowniczkę i chlubę narodu.

Imię nosiły: Platerówki, Platerówka.

Zachęcam do dyskusji i proszę o jeszcze jakieś inne od tych dodatkowe informacje. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Lucrecia-Borgia-Aragońska
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 12.242

Magda Cichon
Zawód: uczennica
 
 
post 27/12/2005, 13:44 Quote Post

Jak miałam 11 lat przeczytałam gdzieś że była bohaterką powstania listopadowego. (encyklopedia bodajże) i musicie się domyślać jakie było moje zdziwienie gdy nauczyciel historii w mojej podstawówce kłócił się ze mną że nie było jej w powstaniu listopadowym, ale w powstaniu styczniowym :| No ale. Tylu historyków jest bezrobotnych żeby idioci, siostrzeńcy burmistrzów mogli udawać że znają się na historii.

A co do Emilii... Gdzieś wyczytałam, że miała kilku braci którzy zginęli w walkach partyzanckich(?). Gdy nadarzyła się okazja Emilia "zaciągnęła się" by pomścić ich śmierć.

Wiem jednak na pewno, że zadaniem Emilii była opieka nad chorymi oraz otucha jaką miała wlewać w serca żołnierzy. Walczyć raczej nie walczyła. Od rannych zaraziła się jakąś chorobą i zmarła.

Można znaleźć jej dość ubarwioną postać w utworach Mickiewicza.

Podobno w czasie powstania zakochała się ;]

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 8/02/2007, 22:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Napoleon M
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 128
Nr użytkownika: 11.192

Zawód: student
 
 
post 27/12/2005, 13:53 Quote Post

Dokładna biografia Emili Plater dostępna jest tutaj oraz tutaj
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
akaptur
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 9.213

Agata Kapturkiewicz
Zawód: uczen
 
 
post 29/01/2006, 22:16 Quote Post

Mogę jeszcze dodać, że pierwsza żeńska drużyna skautowa na ziemiach dawnej Rzplitej, czyli we Lwowie, nosiła imie Emilii Plater.

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 8/02/2007, 22:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 29/01/2006, 23:33 Quote Post

Nic nie ujmując tej dzielnej kobiecie, ale jej postać przyczyniła sie do pewnego nieszczęśliwego przypadku. W dniach 27-28.06.1831 rosyjski gen. Chiłkow uderzył z około 15 tys. żołnierzy na Kowno. W tym mieście formowały się dwa nowe pułki powstańcze 25 i 26 ppl (pułki piechoty liniowej). Właśnie w 25 ppl honorowym dowódcą 1 kompanii była Emilia Plater. Oczywiście nikt powaznie nie traktował jej jako dowódcy. Była po prostu symbolem walki i pewnego rodzaju "maskotką". A to dlatego, że pomimo olbrzymiego zaangazowania i poświęcenia nie posiadała żadnych zdolności dowódczych. Całością sił polsko-litewskich dowodził ppłk Piotr Kiekiernicki . Jeden z najzdolniejszych polskich oficerów okresu powstania (był już dowódcą brygady). Oddziały rosyjskie miały przygiatającą przewagę i garnizon polski został rozbity. W trakcie ucieczki zabito pod p. Emilią Plater konia. I wtedy to odezwała się w panu płk Kiekiernickim polska dusza. Dzentelmeńsko oddał kobiecie swego konia i dostał się do niewoli rosyjskiej. Była to niepowetowana strata dla powstania, w którym zdolnych dowódców naprawde objawiło się niewielu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Krzysztof Grodzicki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 16.298

S.K
Zawód: uczen
 
 
post 18/09/2006, 19:27 Quote Post

QUOTE
Była to niepowetowana strata dla powstania, w którym zdolnych dowódców naprawde objawiło się niewielu.


Być było, ale niestety nie mogli się objawić, między innymi z tego powodu, że ci co byli niezdolni wojskowo byli zdolni propagandowo jak Skrzynecki.


Plater realne osiągnięcia tak naprawdę były niewielkie. Ale jej postawa, bogatej dziewczyny, która wymyka się z domu i walczy za Ojczyznę w pierwszym szeregu to jest coś. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Mała Morderczyni
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 22.974

Marta Lesiak
Zawód: uczen
 
 
post 12/10/2006, 15:07 Quote Post

Emilka Platerówna jest przed kilkoma jeszcze ciekawymi postaciami moim ideałem. Odwaga, ambicja, patriotyzm, wiara we własne siły. I brak wywyższenia ze względu na majątek. Wysocki w spódnicy, albo i lepiej. Tak sobie czasem myślę: co by było, gdyby Piotra z Emilią...ożenić?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
TomekGeralt
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 25.379

Geralt z Rivii
Zawód: uczen
 
 
post 17/12/2006, 12:33 Quote Post

Tak, tak Emilia Plater. Ona była wielka, ale wiele innych kobiet również brało udział w powstaniu listopadowym, chociaż mniej walczyło. A kobiece pismo "Sarmatka"? Pojawiły się nawet projekty sformowania pułku Sarmatek. Formę politycznego zaangażowania w Towarzystwie Patriotycznym wybrały Cecylia Chłędowska i Marianna Dębińska. DSuże znaczenie dla wojska miały organizowane przez kobiety transport, łącznośc i zaopatrzenie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Mlim
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 23.947

Zawód: Zona Napoleona
 
 
post 17/12/2006, 23:15 Quote Post

Nie jestem przekonana czy na pewno Emillia była tak wielkim bohaterem narodowym. Duzo hałasu, bo była kobietą. Miała charakterek to prawda, charyzmę, na pewno była szczera patriotką, ale nie doczytałam sie o jej wielkich zasługach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
dzastineczka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 22.310

Justyna P.
Zawód: gastronomka ;P
 
 
post 1/01/2007, 22:59 Quote Post

temat zamiera a szkoda sad.gif
ja tam Emilkę podziwiam...
kilka ciekawostek Emilia była blondynką!!-- debaty wink.gif ale niezbyt ładna więc mity, że była piękna kobietą, symbolem słowiańskiej urody to fałsz...
Emilia nie była taka sama w swoim odziale były z nią dwie inne panienki Maria Raszanowiczówna oraz Antonina Tomaszewska
Oczywiście Emili Plater nie była obdarzona jakimś niezwykłym zmysłem strategicznym, nigdy nie była uwikłana w trudne zdobycie twierdzy czy czegokolwiek...
A dlaczego - może troszkę nadmierne rozdmuchano - jej życiorys w przeciwieństwie do jej towarzyszke ( musicie przyznać, że te nazwiska są kompletnie nieznane)
może dlatego, że odłączyła się od odziałów Chłapowskiego, który wraz z armia przekroczył granicę Prus
ona dała sie rozbroić i ponownie chciała wrócić na Litwę ten niezwykle trudny marsz przypłaciła życiem
z wyczerpania i głodu zmarła w chałupie do której przygarnęli ją litewscy chłopi
a jej współtowarzyszki?? poszły z Chłapowskim i wyszły za mąż na emigracji
a może zainteresujecie sią postaciami innych kobiet - wojowników Barbarą Sandomierską- Żbikowską, Zaborowską, Dębickiej, Ogńskiej, Magdaleny Wojciechowskiej, Tekli Sobolewskiej, Wilhelmy Kasprowiczówny...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 8/02/2007, 22:27 Quote Post

QUOTE(Mała Morderczyni @ 12/10/2006, 15:07)
...Tak sobie czasem myślę: co by było, gdyby Piotra z Emilią...ożenić?
*


Piotr Kiekiernicki miał wtedy 42 lata i był uznawany zatwardziałego kawalera. Emilia miała 24 lata. Jak na ówczesne czasy to był chyba tez spora różnica wieku.
No i podległość służbowa. Możliwość takiego romansu może wyglądać bardzo romantycznie ale była po prostu niemożliwa. Zaś sam fakt oddania jej konia oznacza, że nie traktowano jej jako prawdziwego żołnierza, tylko raczej jako symbol, a już najbardziej po prostu jako kobietę.

Co do wyglądu i charakteru pani Emilii Plater pamiętnikarze wypowiadali się kilkakrotnie. Większość z nich potwierdza, że nie była kanonem urody. Do tego była stosunkowo niska. Nie wzbudzała zachwytów wśród mężczyzn. Być może chodziło o to, że większość tych co jej nie znali (nie widzieli) traktowali ją w swej wyobraźni jak heroinię, a tu okazywało się że spotykali małą nie zbyt ładną a za to mądrą i zaradną kobietkę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 9/02/2007, 18:35 Quote Post

QUOTE
Piotr Kiekiernicki miał wtedy 42 lata i był uznawany zatwardziałego kawalera

Sarissoforoju, Małej Morderczyni chodziło zdaje się o Wysockiego. Też Piotr smile.gif Takie mam przekonanie, bo wcześniej MM pisze "Wysocki w spódnicy".

Co do wyglądu - to chyba właśnie te wybujałe oczekiwania - ktoś, o kim słyszy się tyle, jest automatycznie wyobrażany jako półbóg (tutaj półbogini wink.gif). Przy spotkaniu, kiedy okazuje się, że ma przeciętną urodę, jest uznany za brzydkiego, choć nie uznalibyśmy za brzydką tej osoby, gdyby miala inne nazwisko smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.915
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 9/02/2007, 19:13 Quote Post

QUOTE
Sarissoforoju, Małej Morderczyni chodziło zdaje się o Wysockiego. Też Piotr smile.gif Takie mam przekonanie, bo wcześniej MM pisze "Wysocki w spódnicy".
Ach te moje zdolności dedukcyjne. Nigdy sobie z tym nie poradzę. wink.gif
QUOTE
Co do wyglądu - to chyba właśnie te wybujałe oczekiwania - ktoś, o kim słyszy się tyle, jest automatycznie wyobrażany jako półbóg (tutaj półbogini wink.gif). Przy spotkaniu, kiedy okazuje się, że ma przeciętną urodę, jest uznany za brzydkiego, choć nie uznalibyśmy za brzydką tej osoby, gdyby miala inne nazwisko
Mężczyźni są wzrokowcami. Do tego, to była epoka raczej nie sprzyjająca silnym (charakterem) kobietom. Ale jak się okazało w rzeczywistości, przy dłuższym przebywaniu w jej otoczeniu uwidoczniały się jej cechy charakteru, silny charakter i determinacja. W końcu przez długi czas potrafiła utrzymać kilka oddziałów partyzanckich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
wolaj
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 37.267

Wolski krzysztof
Zawód: uczeñ
 
 
post 28/11/2007, 11:35 Quote Post

Żeby niektórzy z mężczyzn powstania było tak dzielnych jak ona, powstanie nie trwało by długo i zakończyło się zwycięstwem polski. sad.gif sad.gif sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
asqqq
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 68.519

Stopień akademicki: student
 
 
post 27/10/2010, 12:08 Quote Post

Ciesze się ze zanalazlam ten temat gdyż pisze prace na temat Emilii Plater czy moglibyście mi pomóc w znalezieniu materiałów np. książek,które uważacie za godne polecenia, o tej postaci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej