Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> WILK I WILCZEK. Historia najsłynniejszego korsar-, skiego rejsu Wielkiej Wojny - A. Olejko
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 20/11/2016, 11:10 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Andrzeja Olejki pt. WILK I WILCZEK. Historia najsłynniejszego korsarskiego rejsu Wielkiej Wojny.



QUOTE
Liczba stron 173
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Format 145x20


Spis treści:

Wstęp
I Hydroplany z czarnym krzyżem czyli lotnictwo morskie Kaizera
II Narodziny duetu „Wilka” i „Wilczka”
III „Morska wataha” rusza na łowy
IV Czarne krzyże nad Pacyfikiem
V Ocena rejsu przez trzy oceany
Aneks
Bibliografia


Notka o książce:
Historia działań wojennych na morzach i oceanach świata w ramach pierwszej wojny światowej nie doczekała się w Polsce szczególnie wielu opracowań. Tematyka lat 1914-1918 jest dla polskich historyków dużo trudniejsza niż okresu następnej wojny światowej. Przez długie lata po 1945 roku był to temat zapomniany, pomijany, także ze względów politycznych. Po 1989 roku powrócono tu do bardziej otwartych badan. Obecnie można zaobserwować potężny ruch wprowadzania na polski rynek tłumaczeń prac obcojęzycznych, odnoszących sie do losów pierwszej wojny światowej, co prawda często fundamentalnych, ale jednak zasadniczo powstałych 70 lat temu i dawniej. Patrząc na ten ruch, pozytywnie przyjąłem pracę A. Olejki. Uważam, że ta praca oparta o gruntowne badania, korzystająca z całego dorobku historiograficznego, jest dużo lepszym rozwiązaniem, niż kolejne wprowadzane na polski rynek tłumaczenie. A może inaczej, cieszę się jako historyk wojen morskich, że obok tłumaczeń, zalewających nasz rynek, pojawia sie opracowanie nowe, współczesne... (z recenzji dra hab. Macieja Franza).


Notka o autorze:
Andrzej Artur Olejko (ur. w 1963 r. w Brzozowie) – historyk, doktor habilitowany prof. URz, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, wykładowca historii  w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie – „Szkole Orląt”, kierownik Zakładu Historii i Wychowania Patriotycznego. Jest również wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.
Wraz z red. Jerzym Pasierbem na falach „Polskiego Radia Rzeszów” prowadzi cykliczny program „Bitwy, Kampanie, Militaria”. Jest również twórcą cyklu programowego „Zakamarki Przeszłości” ukazującego się od 2007 r. w TVP Rzeszów oraz członkiem Stowarzyszenia Kolekcjonerów „Ziemia Pucka” i Stowarzyszenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Autor, współautor, redaktor i współredaktor wielu artykułów i pozycji książkowych.

http://wanax.pl/index.php?p1749,wilk-i-wil...-wielkiej-wojny
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Filipdan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 82.788

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 8/12/2016, 20:42 Quote Post

Czekam z niecierpliwośća na tę książkę. Bowiem.. Karpacka wojna trzech cesarzy, " Niedoszły sojusznik czy trzeci agresor" bardzo mocno mnie rozczarowały stylem Autora. Tematy genialne lecz dar opowieści bardzo dyskusyjny. Do trzech razy sztuka jak to sie mówi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 8/12/2016, 21:23 Quote Post

Wiesz, to, że "Karpacka wojna Trzech Cesarzy" miała kiepski styl, to akurat najmniejszy problem tej książki...
W "Dziejach Najnowszych" ukazała się recenzja, której jestem współautorem. "Karpacka wojna..." zawiera wiele fragmentów ŻYWCEM przepisanych od innych. Ciekawe czy "Wilk..." też cierpi na tężp przypadłość?

Ten post był edytowany przez redbaron: 8/12/2016, 21:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Filipdan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 82.788

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 9/12/2016, 12:17 Quote Post

Dzisiaj książkę mam odebrać z księgarni. Renenzji karpackiej wojny nie czytałem lecz dziś to nadrobię bo mnie zainteresowałeś. Masz rację. Styl to w tej sytuacji problem najmniejszy. Mam nadzieję,ze te fragmenty książki poprzepisywane z innymch prac są oznaczone jednak przypisami. Jeśli nie to troche plagiatem tutaj pachnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Filipdan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 82.788

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 10/12/2016, 21:27 Quote Post

Jak pisałem to i odebrałem wczoraj. Pierwsze spostrzeżenia. Pozycja zawiera 158 stron. Niewątpliwa zaleta książki to zdjęcia. Niektóre znane, inne, przy najmniej dla mnie nie znane. Te zdjęcia to chyba niestety największy atut książki.
Jak wspomniałem pozycja ma 158 stro. Teraz podam strony tylko ze zdjęciami lub rycinami : 11,15,31,35,49,51,55,61,79,81,87,91,101,105,107,111,115,117,121,127,139,143,147,
149,151,153. Wymienione strony to tylko zdjecia i zero tekstu.
Nadto. Reszta stron to zdjecia do połowy strony i tekst. Nie będę tego przytaczał w całości ale dla przykładu: str. 138. na górze strony zdjęcia, na dole przypisy a samego autorskiego tekstu 7 linijek. Tak to mniej wiecej wygląda. O wiele wiecej o Wilku i Wilczku dowiedziałem się z książki wydanej przez inne wydawnictwo ( nie będę reklamował). Wówczas miałem 286 stron do czytania plus aneksy. Teraz w zasadzie mam zdjęcia bo styl Autora podobny jest do Karpackiej Wojny. Zreztą trudno cokolwiek mówić o stylu wobec tak szczułej pozycji. Cóż. Niestety nie polecam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
kirow
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 279
Nr użytkownika: 20.280

leszek gumbisz
Zawód: prawnik
 
 
post 11/12/2016, 13:00 Quote Post

Widać, że autor to "lotnik", a nie marynista gdyż książka opisuje historię Wilczka właśnie czyli wodnosamolotu. To zapewne plus choć forma może być już dyskusyjna gdyż w mojej ocenie za dużo cytatów z pamiętników pilotów. Niektóre nawet po trzy strony.

Zaś operacje morskie stanowią tylko tło, są zrobione skrótowo i w stylu dużo słabszym niż to co było wcześniej w tego typu pracach /vide Perepeczko/. Na plus liczne zdjęcia choć niektóre są tak małe, że niewiele tam widać.

Oczywiście nowa jakość Infortu czyli brak jakiejkolwiek mapy.

Temat więc zmarnowany, a epopeja Wolfa jest naprawdę warta uwagi. Popieram przedmówcę i nie polecam.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Filipdan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 82.788

Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 11/12/2016, 16:57 Quote Post

Masz racje Kirow. Widać,że Autor interesuje sie lotnictwem {czego dał wyraz takze w karpackiej wojnie..). Jednak obecnie temat powalił. Biorąc pod uwagę objetośc pracy, strony z fotografiami, opis, to ani za wiele nie dowiemy się o SMS Wolf i jego rejsie ani o jego wodnosamolocie.Szkoda tematu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 5/01/2018, 10:26 Quote Post

Właśnie ukazała się recenzja tej książki napisana przeze mnie i przez dra Sławomira Kułacza.
Można się z nią zapoznać bądź na moim profilu na academia.edu:
https://www.academia.edu/35584622/Nieudana_...e_2016_ss._173_
Bądż na stronie czasopisma (skąd każdy możne również pobrać pdf)
http://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/KL...ew/1248/showToc
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 22/09/2019, 21:29 Quote Post

No to jeszcze dorzucam swoją wideorecenzję tej książki:
https://youtu.be/6UXck6Or4KE
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej