Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejszy dowódca z czasu wojny domowej
 
Kto po Cezarze i Pompejuszu?
Labienus [ 2 ]  [7.14%]
Sekstus Pompejusz [ 0 ]  [0.00%]
Marek Antoniusz [ 18 ]  [64.29%]
Marek Agryppa [ 7 ]  [25.00%]
Scypion Metellus [ 0 ]  [0.00%]
Marek Emiliusz Lepidus [ 1 ]  [3.57%]
Gnejusz Pompejusz Młodszy [ 0 ]  [0.00%]
Gajusz Kasjusz Longinus [ 0 ]  [0.00%]
Katon Młodszy [ 0 ]  [0.00%]
Suma głosów: 28
Goście nie mogą głosować 
     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 25/11/2008, 19:54 Quote Post

Najwybitniejsi dowódcy z czasów wojny domowej pomiędzy zwolennikami Juliusza Cezara i Pompejusza Wielkiego to niewątpliwie ci dwaj wodzowie. Warto jednak zastanowić się który z nich zasługuje na trzecie miejsce. Spośród poważniejszych kandydatów należy niewątpliwie wziąć pod uwagę min. Marka Antoniusza, Marka Emiliusza Lepidusa, Scypiona Metellusa, Kasjusza, Sekstusa Pompejusza czy Gnejusza Pompejusza Młodszego. Którego z nich uważacie za najwybitniejszego (chodzi mi zarówno o zdolności taktyczne, jak i talent organizacyjny)?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 25/11/2008, 20:41 Quote Post

To o której wojnie mowa? O 49-45 czy 44-31, czy o obu? Bo jeśli o obu to stawiam na Agryppę. Jeśli chodzi o pierwszą to na Labienusa.
Tak przy okazji to do takich tematów możesz założyć ankietę, będzie to ciekawe podsumowanie toczących się tu rozmów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 26/11/2008, 15:34 Quote Post

Sonda dotyczy przede wszystkim walk 49-45 , ale biorę pod uwagę również późniejsze dokonania dowódców z walk z cezarobójcami.
W wypadku tych drugich występuje pewien problem- jak by się zastanowić, do Marek Agryppa może okazać się lepszy od Pompejusza.
Ja głosowałem na Agryppę, chociaż zastanawiałem się na Sekstusem Pompejuszem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 27/11/2008, 15:12 Quote Post

Jak na razie po dwa głosy mają MarekAgryppa i Marek Antoniusz. Szczerze mowiąc zastanawia mnie duża popularność tego drugiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 27/11/2008, 17:32 Quote Post

QUOTE
Szczerze mowiąc zastanawia mnie duża popularność tego drugiego.
Dlaczego? Przecież Antoniusz miał w tej wojnie znaczne osiągnięcia. Powtórzył sukces Cezara, czyli przeprawił siły przez Adriatyk, mimo, że nad jego wodami panował Pompejusz. Dowodził lewym skrzydłem pod Farsalos. Jego dokonania na pewno są większe niż takiego np. Katona.
Mnie za to dziwi popularność Agryppy. Czy my mówimy o tej samej wojnie? Przecież Agryppa w dniu bitwy pod Farsalos miał dopiero 15 lat. Trudno, żeby wtedy był lepszy od Pompejusza smile.gif
Jeśli mówimy o wojnie domowej Cezar-Pompejusz + wojna z "wyzwolicielami", to nie mieści się w tym Akcjum. A jeśli w ogóle o wszystkich wojnach domowych ostatniego wieku Republiki, to stawiam na Sullę albo Mariusza smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 27/11/2008, 19:40 Quote Post

Oczywiście dobry wódz powinien mieć szczęście, ale określanie jego wielkości na podstawie korzystnego splotu przypadków jest chyba błędne. Dla jasnego obrazu mam tu na myśli przeprawę Antoniusza przez Adriatyk. Ponadto ominięcię antycznych blokad morskich nie było, aż tak dużym wyzwaniem, tak jak pokazał to Cezar, Kartaginczycy dostarczając posiłki Hannibalowi czy Rzymianie lądując na Sycyli w 264 p.n.e.
Co do lewego skrzydła to po pierwsze jest ono uznawane przez Rzymian za mniej prestiżowe niż prawe. Po drugie to na prawym rozegrały się wydarzenia mające wpływ na wynik starcia.
Natomiast Katon przynajmniej zdawał sobie sprawę z faktu, że jest kiepskim dowódcą i nigdy nie rościł sobie pretensji do funkcji militarnych był raczej przywódzcą duchowym tego obozu.
Co do Agryppy to skoro uznajemy Sekstusa Pompejusza za wodza z czasów których dotyczy ta ankieta to i Marek powinien się tam znaleźć.
Ale masz rację jeśli brać pod uwagę I w. p.n.e. to Mariusz lub Sulla.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 30/11/2008, 15:37 Quote Post

Agryppa to nie tylko Akcjum, ale również wcześniejsze walki z Sekstusem Pompejuszem, stłumienie powstania w Galii i walczył z Germanami.
A o zdolnościach Antoniusza nie mam zbyt dobrego zdania- poza Filippi niczym się nie wyróżnial, a przyczyną niepowodzeń pod Mutyną, Phraspą i Akcjum są w dużej mierze spowodowane błędami lub brakiem ostrożnosci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 30/11/2008, 17:34 Quote Post

QUOTE
A o zdolnościach Antoniusza nie mam zbyt dobrego zdania- poza Filippi niczym się nie wyróżnial, a przyczyną niepowodzeń pod Mutyną, Phraspą i Akcjum są w dużej mierze spowodowane błędami lub brakiem ostrożnosci.
Antoniusz miał swój udział nie tylko pod Filippi, ale i Farsalos, gdzie stawiał czoła jednym z lepszych oddziałów Pompejusza i kiedy sytuacja na prawym skrzydle Cezara była niebezpieczna, u niego nie było zagrożeń. Antoniusz za młodu dowodził też z sukcesami na Wschodzie.
Co do Fraaspy, to tam zawiedli podkomendni Antoniusza z drugiego korpusu (tego od machin i taborów) i Armeńczycy (Ormianie?), którzy zwyczajnie uciekli. O Akcjum nie wiemy zbyt wiele, więc trudno tu rozstrzygać o talentach czy ich braku - swoją drogą ciekawe, dlaczego tak jest.
Ale jeśli porównywać Antoniusza z Agryppą, to ten drugi chyba mimo wszystko był lepszy. Najlepiej pokazało to starcie tych dwojga. Głosując w ankiecie brałem pod uwagę osiągnięcia podczas wojny Cezara z Pompejuszem, a tutaj Antoniusz bije Agryppę na głowę smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 30/11/2008, 17:49 Quote Post

Niemniej Mutyna jest niepowodzeniem niezaprzeczalnym. a i pod Filippi zadanie Markowi Antoniuszowi ułatwiła śmierć Kasjusza ( który z resztą dowódcą był dobrym).
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej