Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojskowość hellenistyczna, Szukam książki

Szymon lama

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 102.795

Szymon
Zawód: uczen

post 6/02/2018, 18:21 Quote Post

Czy ktoś może mi polecić jakąś książkę o wojskowości państw hellenistycznych? Książka najlepiej żeby była w języku Polskim. Mam na razie 2 książki o wojskowości państw hellenistycznych. Pierwsza to książka Ipsos 301 p.n.e. Grzegorza Lacha a druga to Armia Lagidów. Organizacja i struktura. Książka nie musi być tylko na temat wojskowości państw hellenistycznych ale żeby było o niej dość sporo. Czy ktoś mógłby coś polecić?

User is offline  PMMini Profile Post #1

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 6/02/2018, 23:41 Quote Post

Jeżeli odpowiada Ci HB-ek (jak widzę masz już jeden) to Magnezja 190r.p.n.e. Krzysztofa Kęćka http://esensja.pl/obrazki/okladkiks/20327_...190-pne-300.jpg Od lat sięgam (mimo wiedzy o pewnych minusach) po Armie świata antycznego Johna Warry'ego http://portal.strategie.net.pl/PortalImage...nego%20_k1_.jpg W innym miejscu pytasz o Kromayera i Delbrücka. Tego pierwszego póki co tylko przejrzałem ale zdaje mi się że armia helleńska jest ukazana na przykładzie armii Aleksandra, o późniejszych czasach na pewno dużo mniej. Tego drugiego jutro odbieram smile.gif więc jeśli ktoś mnie nie uprzedzi po przejrzeniu Ci napiszę.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Lord Mich

Capitaine
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 7/02/2018, 1:05 Quote Post

Benewent 275 p.n.e. Kęciaka, w Delbrucku jest nawet sporo o wojnach Diadochów, np. rozważania o liczebności armii.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #3

Teufel20

V ranga
Nr użytkownika: 8.518

Stopień akademicki: mgr
Zawód: adwokat

post 7/02/2018, 7:43 Quote Post

Jest przecież książka D. Lacha o Wojnach Diadochów z InfortEditions.

User is offline  PMMini Profile Post #4

Lord Mich

Capitaine

Michal Piekarski

post 7/02/2018, 11:33 Quote Post

Jeśli chcesz dużo fajnych obrazków + merytoryczna wiedza to polecam:
https://www.facebook.com/HellenisticAge/?hc...QBsBBIbVuGbgiVg

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #5

Harpalos

IV ranga
Nr użytkownika: 83.002

Michal
Zawód: historyk

post 7/02/2018, 16:02 Quote Post

W książce Tomasza Grabowskiego "Ostatni triumf Ptolemeuszy" jest rozdział opisujący armie Ptolemeuszy i Seleukidów. Podobnie w habeku K. Kęćka "Magnezja 190 p.n.e" (wydanej niedawno przez Attykę jako "Wojna syryjska")

W temacie słoni bojowych w armiach hellenistycznych warto zajrzeć do artykułu Daniela Budacza, opublikowanego w Res Militaris, t. II.

Jeśli chodzi o armię Macedonii, to warto zapoznać się z pracą M.J. Olbrychta "Aleksander Wielki i Świat Irański"; J. Rzepka, Cheroneja"; K. Kęciek "Wojny macedońskie". Rozdziały poświęcone armii Aleksandra Wielkiego znajdziesz też u E. Dąbrowa "Gaugamela 331 p.n.e"; K. Nawotka "Aleksander Wielki".

O armii królestwa Pontu możesz poczytać u mnie na blogu - klik
Patrząc po głosowaniu patronów pod koniec lutego będzie artykuł o armii Lagidów.

User is offline  PMMini Profile Post #6

Szymon lama

II ranga
**

Szymon

post 7/02/2018, 19:51 Quote Post

QUOTE(Harpalos @ 7/02/2018, 16:02)
W książce Tomasza Grabowskiego "Ostatni triumf Ptolemeuszy" jest rozdział opisujący armie Ptolemeuszy i Seleukidów. Podobnie w habeku K. Kęćka "Magnezja 190 p.n.e" (wydanej niedawno przez Attykę jako "Wojna syryjska")

W temacie słoni bojowych w armiach hellenistycznych warto zajrzeć do artykułu Daniela Budacza, opublikowanego w Res Militaris, t. II.

Jeśli chodzi o armię Macedonii, to warto zapoznać się z pracą M.J. Olbrychta "Aleksander Wielki i Świat Irański"; J. Rzepka, Cheroneja"; K. Kęciek "Wojny macedońskie". Rozdziały poświęcone armii Aleksandra Wielkiego znajdziesz też u E. Dąbrowa "Gaugamela 331 p.n.e"; K. Nawotka "Aleksander Wielki".

O armii królestwa Pontu możesz poczytać u mnie na blogu - klik
Patrząc po głosowaniu patronów pod koniec lutego będzie artykuł o armii Lagidów.
*

bardzo dobry artykuł(:

User is offline  PMMini Profile Post #7

Szymon lama

II ranga
**

Szymon

post 12/02/2018, 18:05 Quote Post

Przeczytałem już rozdział o armiach hellenistycznych w książce Armie antycznego świata dużo nowego się do dowiedziałem tylko trochę o oblężeniu i trochę o fortyfikacjach. Poza tym dużo o armiach diadochów się nie dowiedziałem. Wie ktoś gdzie można kupić książki Krzysztofa Kęcika Magnezja Benewent i Kynoskefalaj oraz książkę J. Rzepki Cheroneja za normalną cenę? Mam jeszcze jedno pytanie ile stron rozdział w książce Grzegorza Lacha Wojny Diadochów który opisuję wojskowość i czy po przeczytaniu Ipsos 301 dowiem się czegoś nowego? Czy w książce Broń starożytna Zdzisława Żygulskiego jest coś o broni wojowników państw hellenistycznych?

Ten post był edytowany przez Szymon lama: 12/02/2018, 18:10

User is offline  PMMini Profile Post #8

Lord Mich

Capitaine

Michal Piekarski

post 20/02/2018, 20:36 Quote Post

Stanisław Kalita Grecy w Baktrii i Indiach. Jest 14 stronicowy rozdział o armii tych zaginonych królestw. Chyba najlepsza rzecz o tym zagadnieniu w języku polskim.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #9

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej