Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Alanowie

Satanael

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 95.839

Damian
Zawód: Uczen

post 11/12/2014, 22:10 Quote Post

Witam. Z góry chciałbym przeprosić jeśli napisałem ten wątek w złym dziale i jeśli tak uczyniłem, to również z góry chciałbym poprosić o przeniesienie go do "dobrego działu". Ale przechodząc do rzeczy... Jakiś czas temu dowiedziałem się o istnieniu plemienia Alanów i od tamtej pory zacząłem szukać o nich informacji, lecz znajduję w sumie głównie tylko jakieś teorie o tym, iż są to protoplaści Słowian. Bardzo bym chciał poznać historię tego plemienia jakoś konkretniej. A mianowicie czym się zajmowali (tzn. czy byli ludem pasterskim, koczowniczym, rolniczym itp.), jaki był ich system wierzeń, jak mogli wyglądać, jak mogli się ubierać i co można uznać za ich ewentualne osiągnięcia kulturowe czy też cywilizacyjne. Jeśli ktoś mógłby mi przybliżyć historię tego narodu bądź polecić jakiś artykuł/książkę o nich, to byłbym bardzo wdzięczny.

User is offline  PMMini Profile Post #1

Vapnatak

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
Nr użytkownika: 26.201

JAKUB
Zawód: dziennikarz

post 11/12/2014, 22:20 Quote Post

Zapraszam w pierwszej kolejności do lektury źródeł historycznych: Ammianus Marcellinus, Jordanes czy Hydacjusz.
Dalej to już opracowania, artykuły, hasła w encyklopediach i leksykonach. Nie ukrywam, że polskiej wersji Wikipedii jest nieźle rozpracowane to hasło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Alanowie Tam też stosowna literatura.

A co do teorii jakoby mieli by być protoplastami Słowian, to cóż, jest to bardzo złożony problem. Zwróć proszę uwagę w którym okresie, na jakim terytrium i w jakich okolicznościach pojawiają się Słowianie i co wtedy robili irańscy Alanowie.

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Vapnatak

JAKUB

post 28/12/2014, 1:56 Quote Post

Tak jeszcze nawiązując do tematu, osobiście interesują mnie dwie kwestie w przypadku Alanów. Pierwsza to te barwne opisy ich wojska ze szczególnym uwzględnieniem walorów wizualnych. Druga to mimo typowego barbarzyńskiego zachowania, Rzymianie i tak uznawali ich za "mniej barbarzyńskich". Ciekawa sprawa do omówienia. Ktoś chętny? wink.gif

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

jkobus

IX ranga
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik

post 28/12/2014, 5:56 Quote Post

Jako ciekawostkę mogę podać, że poznałem ongiś człowieka, który uważa się za Alana.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

Vapnatak

JAKUB

post 28/12/2014, 11:06 Quote Post

Apeluję tylko, aby nie zorbić z tego tematu kolejnej pustej polemiki z dziedziny genetyki, genetyki ludowej i innego rodzaju idei fix. smile.gif Niedługo dojdzie do tego, że jako ktoś będzie publikował nowe posty, albo nowe tematy, jako przypis zaznaczał będzie, że tak poprowadzonej dyskusji sobie nie życzy. smile.gif

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej