Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kawaleria w Azji południowo-wschodniej
     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 27/03/2007, 8:30 Quote Post

Czy wiecie coś na ten temat? Czy kawaleria odgrywała jakąś rolę w późniejszych Indochinach? Jak z uzbrojeniem i sposobem walki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
sabreman
 

Wielki Seneszal
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 803
Nr użytkownika: 15.565

Zawód: z³o wcielone
 
 
post 27/03/2007, 15:43 Quote Post

Kawaleria wszedzie cieszyła się pewnym prestiżem, ale w Indochinach była piętą achillesową.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 30/03/2007, 16:01 Quote Post

Sabremanie mógłbyś podać jakieś uzasadnienie, źródła?P.Żygulski zawsze twierdził odwrotnie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 3/10/2007, 17:06 Quote Post

Niewiele wiem na ten ciekawy temat, aczkolwiek sądzę, że w konfliktach zbrojnych w Indochinach jazda nie odgrywała znaczącej roli ( decydowały popularne w tamtejszych armiach słonie). Po prostu w Azji Południowo-wschodniej konie zawsze występowały w niewielkiej ilości, a jak wiemy ilość często decyduje o wyniku starcia. Konnicy było mało, ale na ogół była lepiej wyposażona od innych formacji, np. w wojskach Khmerów wojownicy konni jako jedyni w armii byli osłonięci porządnymi pancerzami.

A teraz ja mam pytanie do znawcy tematu: czy w średniowiecznych armiach Półwyspu Indochińskiego istniał podział na jazdę ciężką i lekką, a może ciężka to słonie bojowe? Zaznaczam, że chodzi mi głównie o Khmerów w wiekach - XII - XIII.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 9/11/2007, 16:37 Quote Post

Co nieco na temat jazdy w Azji Południowo-wschodniej a właściwie Azji Południowej można znaleźć na anglo-języcznej Wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cavalry


Pozdrawiam!

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 17/12/2007, 19:16 Quote Post

Wczoraj wieczorem na TVP 2 leciał film którego tytułu niestety nie znam. Przedstawia on m.in konflikt syjamsko-birmański z pierwszej połowy XVI stulecia. Nie wiem na ile można ufać konsultantom historycznym, ale dość szczegółowo przedstawiono tam wojska Tajów. I na jazdę znalazło się troszkę miejsca.


Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 19/12/2007, 11:04 Quote Post

Polski tytuł: "Królowa Syjamu".
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/02/2008, 21:55 Quote Post

Film "Królowa Syjamu" ukazał sie w Polsce na dvd - polecam gorąco - ja sprowadziłem poprzez sieć empik - realia ukazane są doskonale...Drugą częścią jest film "King Naresuan the Great" z 2007 r. - ściągnąłem bit cometem - 5 godzin, doskonały,z przyjemnością obejrzałem ale po tajlandzku:) - da się jednak pojąć co nieco "na wyczucie", zresztą wystarczy wpisać Naresuan w angielskojęzycznej wikipedii i już wie się nieco więcej...W Imperium Khmerów nie było jazdy ciężkiej w naszym tego słowa znaczeniu - najlepszym źródłem do poznania wyglądu tej armii są płaskorzeźby z Angkor Wat. Są one zamieszczone w dużych nawet ilościach w książce "Angkor i Imperium Khmerów" wydanej lata temu w serii "ceramowskiej" (jutro postaram się to nabyć w antykwariacie bo tydzień temu widziałem, to bym podał autora i rok wydania). Przedstawieni tam kawalerzyści posługują się jednosiecznymi mieczami, nie mają żadnego uzbrojenia ochronnego...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
daigotsu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 556
Nr użytkownika: 20.769

Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/02/2008, 22:16 Quote Post

Tu masz fragment takiej płaskorzeźby
http://dharesearch.bowditch.us/Images/Image425.jpg
w tle piechota zbrojna we włócznie...tak właśnie wyglądała jazda Khmerów - wojownicy chyba nawet nie używają strzemion...bez wątpienia lekka jazda...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej