Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Udział Polaków na frontach I WS,
     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 21/12/2004, 15:18 Quote Post

DZiwię się, że nie był jeszcze poruszany temat udziału naszych rodaków na frontach I wojny światowej. Być może nie był to jakiś wielki czy bohaterski udział, ale tematy takie jak np. Błękitna Armia J. Hallera, czy Legiony Polskie są godne uwagi.

Zapraszam do dyskusji!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 21/12/2004, 22:57 Quote Post

Do tego należy pamiętać o czynie zbrojnym pododdziałów polskich w armiach zaborczych - vide mój post w temacie "zapomniane bitwy" o polskich pułkach w ofensywie gorlickiej. Warto też wspomnieć Legion Puławski i pułk syberyjski - mieli śmieszną oswojoną białą niedźwiedzicę imieniem Baśka, która nawet defilowała przed Marszałkiem po wojnie z bolszewią. Zadźgał ją widłami jakiś niedouczony dzban koło poligonu w Rembertowie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Kecaj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 12.143

 
 
post 16/03/2006, 16:09 Quote Post


W armiach zaboryczych przed wojną było prazie 300000 żolierzy polskich , którzy byli obywatelami tych państw i obowiązywała ich służba wojskowa. W trakcie wojny liczba ta powiększyła się kilkukrotnie i osiągneła prawdopodobnie 2,9 mln.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
soniaczek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 9.057

Sonia
Zawód: uczen
 
 
post 16/03/2006, 19:33 Quote Post

Polskie foramcje wojskowe w 1918r:
-utworzone w Rosji:
*I Korpus Polski (stacjonował w Mińsku)
*II Korpus Polski (stacjonował w Besarebi, w okolicach miejscowości Soroki)
*III Korpus Polski (stacjonował na Ukrainie)
*Pułk Zapasowy (stacjonował w Biełgorodzie)
*Zachodnia Dewizja Strzelecka (stacjanowała w Tambowie i w Moskwie)
-utworzone w Austrii:
*Polski Korpus Posiłkowy
-na terytorium Polski
*Polska Siła Zbrojna
-utworzone we Francji
*Armia Polska
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Kecaj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 12.143

 
 
post 7/05/2006, 20:08 Quote Post

Planowano stworzyć jeszcze IV korpus polski, lecz za mało ochotników bylo i nic z tego nie wyszło.
Inne jednostki powstawały na kaukazie.
A poza tym to ważną rolę odgrywała POW.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
iglak
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 6.782

Stopień akademicki: GENERAl
 
 
post 13/05/2006, 10:42 Quote Post

QUOTE(Domino @ 22/12/2004, 0:57)
Do tego należy pamiętać o czynie zbrojnym pododdziałów polskich w armiach zaborczych - vide mój post w temacie "zapomniane bitwy" o polskich pułkach w ofensywie gorlickiej. Warto też wspomnieć Legion Puławski i pułk syberyjski - mieli śmieszną oswojoną białą niedźwiedzicę imieniem Baśka, która nawet defilowała przed Marszałkiem po wojnie z bolszewią. Zadźgał ją widłami jakiś niedouczony dzban koło poligonu w Rembertowie.
*



Hehe o tej niedźwiedzicy słyzałem ae nigdy w to nie uwięże że jakiś chłopek w pojedynkę z widłami zabił niedźwiedzia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 29/06/2006, 13:56 Quote Post

A czy jakieś oddziały polskie były kierowane do walk z innymi polskimi oddziałami, po przeciwnej stronie? Nie chodzi mi o Polaków wziętych w kamasze, ale o np. Legiony Polski przeciwko Legionowi Puławskiemu? (czysto przykladowo). Czy raczej nie ufano im na tyle?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Kozmicki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 19.329

Andrzej
Zawód: amator
 
 
post 5/07/2006, 11:27 Quote Post

QUOTE(godfrydl @ 29/06/2006, 15:56)
A czy jakieś oddziały polskie były kierowane do walk z innymi polskimi oddziałami, po przeciwnej stronie? Nie chodzi mi o Polaków wziętych w kamasze, ale o np. Legiony Polski przeciwko Legionowi Puławskiemu? (czysto przykladowo). Czy raczej nie ufano im na tyle?
*



O takich przypadkach wspomina Janusz Bator w "Wojnie Galicyjskiej". Chodzi tu o Polaków znajdujących się w pułkach rosyjskich i austro-węgierskich, walczących w okolicach Gorlic. Nie były jednostki "polskie" tylko regularne jednostki obu armii, w której przeważali żołnierze pochodzenia polskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 5/07/2006, 11:54 Quote Post

No nie, właśnie chodzi mi o jednostki pod polską nazwą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Von Slavek
 

Unregistered

 
 
post 5/07/2006, 15:30 Quote Post

W armii Austro Węgierskiej bylo 6 pułków o charakterze czysto polskim a więc 13, 20, 40, 56, 57, i 90. Były także pułki mieszane gdzie Polacy służyli razem z Ukraińcami.
 
Post #10

     
mroczna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 197
Nr użytkownika: 21.335

Ewelina (wiem, okropne imie;D)
Zawód: uczen
 
 
post 18/10/2006, 15:00 Quote Post

największym dramatem Polaków w I wojnie swiatowej było własnie to, że czesto musieli walczyc przeciwko sobie
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Morgan Ghost
 

Wodzu
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 792
Nr użytkownika: 2.205

 
 
post 11/08/2007, 20:36 Quote Post

Hehe, dopiero teraz zauważyłem ten temat. Otóż tak się składa iż mieszkam w Gorlicach - miejscowości znanej z I wojny światowej jako "operacja Gorlicka". To tutaj nastąpiło przełamanie frontu radzieckiego. Ale co tam się będę rozpisywał, poczytać o tym wydarzeniu można tutaj:
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

P.S.
Jakieś szczegółowe pytania? chętnie odpowiem na PW.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 11/08/2007, 20:56 Quote Post

Mój pradziadek walczył w armii cesarsko - królewskiej. Najprawdopodobniej nie w żadnej formacji polskiej, ale jakieś mieszanej. Niestety zmarł w 1996 roku (urodzony w 1898), a mnie wtedy nie interesował za bardzo okres I wojny, a i pamięć pradziadka już była nie ta pomimo, że do końca się trzymał nieźle. Niestety jego mundur został wykorzystany jako źródło materiału, a medale się gdzieś zapodziały. Na pewno nie był w oddziale polskim, bo opowiadał, że nie mógł się dogadać. Z tego, co pamiętam wspominał, że był na południu, a potem przerzucili ich na wschód. Pod koniec wojny wracał już na piechotę spod Tarnopola. Może pierwotnie walczył z Serbami lub Rumunami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
ahstencel
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 48.208

Agnieszka
Zawód: Inspektor
 
 
post 8/09/2008, 21:10 Quote Post

Mój ojciec opowiadał, ze jego ojciec w czasie I wojny światowej służył w wojsku rosyjskim (pobór z zaboru rosyjskiego). Ostatnio znalazłam kopię zdjęcia, na którym stoi mój dziadek wraz z dwoma innymi osobami - wszyscy w mundurach rosyjskich.

Interesuje mnie, czy mundury te zdradzają przynależność do jakiegoś konkretnego rodzaju wojska? Chciałabym prześledzić losy mojego dziadka w okresie I wojny światowej, a nie mam nic poza tym zdjęciem.

Kiedy tak przyglądam się zdjęciu widzę np. że guziki na mundurze mojego dziadka - pierwszy po lewej są inne niż na pozostałych dwóch mundurach.Czy to może mieć jakieś znaczenie? Czy guziki mogą świadczyć o randze? Wszyscy panowie mają zegarki na łańcuszkach, choć każdy nosi go w inny sposób. Nie mają żadnych nakryć głowy ani pasów. Buty też nie są widoczne. Jedynie środkowy pan ma pojedyncze lampasy na spodniach. Pan po prawej za to - mundur w ciemniejszym kolorze. Charakterystyczne są chyba te białe "golfy" pod szyją.

Przyglądając się panom zastygłym w przyjacielskiej pozie - mój dziadek otacza pana siedzącego pośrodku ramieniem, zaś pan po prawej trzyma swoją dłoń na jego ręce - i widząc w miarę pogodne twarze - mój dziadek jakby się miał zaraz uśmiechnąć - zastanawiam się kiedy mogło być wykonane to zdjęcie? Na jakim etapie działań wojennych? Czy tylko ze względu na bliskich, dla których zapewne przeznaczone było zdjęcie zachowują pogodę ducha? Otoczenie, w którym zdjęcie zrobiono, też mi niewiele mówi - budowla z tyłu co najmniej XVII wieczna, bo z wątkiem ceglanym krzyżowym, drewniane drzwi z okuciami, wysokie dosyć chyba schody. Brak jakichkolwiek emblematów na mundurach. Mój mąż mówi, że to możliwe w przypadku mundurów polowych. Czy ma rację?

Dziadek trafił w końcu do niewoli niemieckiej skąd uciekł. O tym etapie jego życia wiem tylko tyle, że przez bagna - ukrywał się wiele dni i przepłacił to zdrowiem.

Będę wdzięczna, jeśli się znajdzie ktoś, kto pomoże mi wyruszyć w tę trudną dla mnie podróż w czasie, zdradzając mi co nieco szczegółów związanych z mundurami na zdjęciu. [attachmentid=7777][attachmentid=7777]

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
oskarxyz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 60.864

Piotr
 
 
post 25/07/2010, 10:20 Quote Post

SZczerze mówiąć to te mundury nie wyglądają mi na rosyjskie .Predzej kroj kieszeni podchodzi pod austryjackie.Poprawcie jeżeli się mylę
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej