Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
53 Strony « < 51 52 53 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Plan "Z" czyli plan zwycięskiej wojny, A może jednak plan był doskonały
     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 20/06/2010, 7:29 Quote Post

QUOTE
Idą wakacje - dobry czas na rozegranie kampanii!

???? chcesz tak poważne rozważania rozpatrywać przy grillu ? smile.gif
Może dajmy sobie spokój do "powakacji".
 
User is offline  PMMini Profile Post #781

     
Szamsziadad
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 334
Nr użytkownika: 14.942

Zawód: Historyk
 
 
post 24/06/2010, 21:11 Quote Post

Przeglądając jakiś czas temu (początek maja) Internet, odnalazłem dane poświęcone szkoleniu naszych lotników w szkole dla oficerów (wstyd rzec, ale nie mogę obecnie znaleźć strony, gdzie były omawiane dane...). Dane były pogrupowane kolejnymi promocjami, a każdej promocji z nazwiska podano wyszkolonych oficerów (pilotów, obserwatorów, oficerów technicznych). Podaję wykonane wówczas zestawienie, zwracam przy tym uwagę, że chodzi jedynie o szkołę oficerską.

1 promocja - 1927 r. - 57 oficerów - sami obserwatorzy (!), 22 z nich później przeszkoliło się też na pilotów.
2 promocja - 1928 r. - 77 oficerów - znów sami obserwatorzy, w późniejszym okresie uprawnienia pilota zdobyło 39 z nich.
3 promocja - 1929 r. - 67 oficerów - sami obserwatorzy, w późniejszym okresie uprawnienia pilota zdobyło 25 osób.
4 promocja - 1930 r. - 41 oficerów (zaledwie! Ale to okres kryzysu gospodarczego) - sami obserwatorzy, w późniejszym okresie uprawnienia pilota zdobyło 22 świeżo upieczonych oficerów.
5 promocja - 1931 r. - 38 oficerów - ponownie sami obserwatorzy. Na pilota przeszkoliło się 11 z nich, 2 przeszkoliło się na oficera technicznego.
6 promocja - 1932 r. - 52 oficerów - sami obserwatorzy, w późniejszym okresie uprawnienia pilota zdobyło 18 z nich.
7 promocja - 1933 r. - 63 oficerów - 62 obserwatorów, 1 obserwator balonowy, na pilotów przebranżowiło się w późniejszym okresie 35 obserwatorów.
8 promocja - 1934 r. - 76 oficerów - 75 obserwatorów, 1 obserwator balonowy, na pilotów przebranżowiło się w późniejszym okresie 34 obserwatorów, 1 przeszkolił się na oficera technicznego.
9 promocja - 1936 r. (w 1935 roku nie było promocji!!!) - wreszcie nowe zasady - 38 oficerów ukończyło, w tym 30 pilotów, 4 obserwatorów, 1 pilot balonowy, 2 obserwatorów balonowych, 1 oficer techniczny.
10 promocja - 1937 r. - 47 oficerów, w tym 40 pilotów, 6 obserwatorów, 1 obserwator balonowy.
11 promocja - 1938 r. - 70 oficerów, w tym 34 pilotów, 35 obserwatorów, 1 obserwator balonowy. 2 obserwatorów przebranżowiło się na pilotów.
12 promocja - 1939 r. - 173 oficerów (!!!) - 130 pilotów, 43 obserwatorów, 2 obserwatorów później uzyskało uprawnienia pilota.
13 promocja - także 1939 r.(!) - 147 oficerów - 101 pilotów, 46 obserwatorów, 10 obserwatorów później uzyskało uprawnienia pilota. (Mam podejrzenia, ze w kilku ostatnich przypadkach to "później" to już czasy wojenne)
14 promocja - niedoszła (szkolenie przerwała wojna) - szkolono 208 podchorążych - samych pilotów(!!!), 2 pilotów przebranżowiło się później na obserwatorów.

I teraz refleksja - mimo, że liczba szkolonych pilotów wzrosła dramatycznie w ciągu kilku ostatnich lat, w żaden sposób nie przełożyło się to na tworzenie kolejnych eskadr! Nowych pilotów "zassały" jednostki już istniejące... Ilu pilotów należałoby szkolić, by zakładać wzrost liczby eskadr?
 
User is offline  PMMini Profile Post #782

     
WunderWaffel
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 66.118

Stopień akademicki: licencjat
Zawód: BANITA
 
 
post 30/06/2010, 13:54 Quote Post

Witam,
Ja jednak powiem, że moim zdaniem obrona była możliwa jeśli spełniłyby sie 2 warunki:
1. Francuzi wpadają głębiej niż 20 km wgłąb Niemiec.
2. Mobilizacja awaryjna sie w pełni powiodła i walczyliśmy wszelkimi dostepnymi środkami.

Dlatego uważam też, żę linia obrony powinna leżeć w innym miejscu niż się znajdowała a obrona kordonowa to był poroniony pomysł. Na miejscu Rydza zakładałbym, że Niemcy połączą się z Prusami a zatem obrona odcinka Poznań - Bydgoszcz - Gdańsk powinna być krytyczna! Dlaczego? Niemcy muszą rzucić więcej wojsk na półnoć by połączyć się z Prusami i iść na Wa-wę. Linia Kraków - Częstochowa powinna być broniona w minimalnym stopniu i mieć za zadanie "spalonej ziemi" utrudniając dywizjom zmotoryzowanym dalszy marsz przez zniszczone drogi. Armia Prusy powinna mieć za zadanie (po odpowiednim wzmocnieniu osobowym) za zadanie zajęcie Królewca lub wydanie walki na terenie korzystnym (czyt. bagnach gdzie ofensywa niemiecka nie byłaby możliwa). Najważniejsze sa pierwsze dni walki - liczą się morale. Jeśli 2 - giego dnia walk Armia dokonuje odwrotu na całym froncie żołnierz nie powinien nawet myśleć o kontrataku! Gdyby udało się osiągnąc zwycięstwo na Prusach osięgnelibyśmy zwycięstwo strategiczne - armia Niemiecka musiałaby sie reorganizować a to oznacza, że przeciwnik sobie nie radzi. Cała obrona powinna trwać do listopada, ale jak już wspomniałem - wymagana byłaby pomoc Francji gdyż II RP nie miała możliwości operacyjnych zadających Niemcom strat strategicznych. Nasza "taktyka" Powinna zakładac dodatkowo przemieszczenie COPu za Wisłe by mieć możliwości produkcyjne , ale i tak byłyby problemy z zaopatrzeniem.

Pozdrawiam,
WunderWaffel
 
User is offline  PMMini Profile Post #783

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 2/07/2010, 10:37 Quote Post

QUOTE
Witam,
Ja jednak powiem, że moim zdaniem obrona była możliwa jeśli spełniłyby sie 2 warunki:
1. Francuzi wpadają głębiej niż 20 km wgłąb Niemiec.
2. Mobilizacja awaryjna sie w pełni powiodła i walczyliśmy wszelkimi dostepnymi środkami.


W całości muszę się z Kolegą nie zgodzić.

QUOTE
Prusami a zatem obrona odcinka Poznań - Bydgoszcz - Gdańsk powinna być krytyczna! Dlaczego? Niemcy muszą rzucić więcej wojsk na półnoć by połączyć się z Prusami i


Bronienie Korytarza nie ma sensu - w istocie jest sprzeczne z sztuką wojenną i zdrowym rozsądkiem.

QUOTE
Linia Kraków - Częstochowa powinna być broniona w minimalnym stopniu


To zawias naszego frontu brak obrony tego zawiasu - w istocie jest sprzeczne z sztuką wojenną i zdrowym rozsądkiem.

QUOTE
Prusy powinna mieć za zadanie (po odpowiednim wzmocnieniu osobowym) za zadanie zajęcie Królewca


Ten kierunek jest najgłupszy z możliwych - w istocie jest sprzeczne z sztuką wojenną i zdrowym rozsądkiem.

QUOTE
wydanie walki na terenie korzystnym (czyt. bagnach gdzie ofensywa niemiecka nie byłaby możliwa)


Czyli zdaniem Kolegi dla Armii Prusy musimy znaleść jakieś bagno do obrony?

Biebrzańskie bagna odpadają - jest tam GA "Narew" - pozostają bagna Polesia ( ale tam nie ma Niemców )

Czyli w ramach naszego Planu Obronnego -mamy zorganizować jakieś bagno? Np: pod Warszawą?

QUOTE
Gdyby udało się osiągnąc zwycięstwo na Prusach osięgnelibyśmy zwycięstwo strategiczne - armia Niemiecka musiałaby sie reorganizować a to oznacza, że przeciwnik sobie nie radz


Z całym szacunkiem w Prusach Niemcy Posiadali minimum 11 dywizji, umocnienia i korzystny dla siebie teren.
By je zdobyć potrzebowalibyśmy 30 dywizji i 30 dni.
Cały pozostały front musiałoby zabezpieczać 9-12 naszych dywizji.
NIEREALNE oraz - w istocie jest sprzeczne z sztuką wojenną i zdrowym rozsądkiem.

QUOTE
Nasza "taktyka" Powinna zakładac dodatkowo przemieszczenie COPu za Wisłe by mieć możliwości produkcyjne , ale i tak byłyby problemy z zaopatrzeniem.


1 Część zakładów COP-u już była za Wisłą.
2. Przenoszenie przemysłu to nie "taktyka"
3. Nawet przeniesione zakłady pomiędzy wrześniem a Twoim listopadem - praktycznie nic by nie wyprodukowały.

rozwiązaniem jest brak COP-u.
Rozbudowa istniejących zakładów i budowa nielicznych nowych w trójkącie Warszawa-Lublin, Dęblin.

pozdrawiam
tadato

Już wróciłem z urlopu i odrobiłem się z pracą.

Sam zostawiłbym temat "do września" a zajął się grillem.
Ale skoro część Kolegów zamierza Walczyć letnią porą Marszałek Tadato jest do dyspozycji.
smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #784

     
Szamsziadad
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 334
Nr użytkownika: 14.942

Zawód: Historyk
 
 
post 2/07/2010, 11:34 Quote Post

Szefostwo powróciło z "podróży inspekcyjnej"? smile.gif Świetnie! Wracajmy do pracy.

Proponuję, by w wakacje dopracować szczegóły naszych sił zbrojnych wg zakładanego scenariusza, natomiast rozgrywkę kampanii zacząć we wrześniu, gdy już większość zainteresowanych przesyci się grillowaniem i znów zapragnie wyzwań strategicznych. ja osobiście wolałbym maksymalnie wiele zrobić teraz (wakacje), gdyż po czterech bardzo ciężkich miesiącach wreszcie mam CZAS, by w większym stopniu posiedzieć nad historią dla przyjemności. "Meldowałem" już wykonanie pewnych prac w kilku dziedzinach - od czego zaczniemy?

 
User is offline  PMMini Profile Post #785

     
Smardz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 842
Nr użytkownika: 34.798

Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: ekscentryczny
 
 
post 2/07/2010, 11:45 Quote Post

QUOTE
Linia Kraków - Częstochowa powinna być broniona w minimalnym stopniu


To zawias naszego frontu brak obrony tego zawiasu - w istocie jest sprzeczne z sztuką wojenną i zdrowym rozsądkiem.

Dodałbym nawet, że - tak jak doszło do tego w rzeczywistości - wysadzenie przez Niemców całego południowego zawiasu czyniło dalszą kampanię bezsensowną i skazaną na stopniową agonię.

Ja właśnie uzupełniam braki literatury w tej tematyce smile.gif - w końcu rozstaje się z Prawem i nie muszę poświęcać ogromu czasu na jego czytanie.
Zdobyłem dziś "Plan Wschód" Szubańskiego dla zabawy intelektualnej smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #786

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 2/07/2010, 11:52 Quote Post

Zaczynajmy od lotnictwa i fortyfikacji ( by skoczyć te dwa niekończące się tematy ), potem wojska lądowe i mobilizacja.
LOW i Marynarkę - darujmy sobie

Od 1 września rozgrywka kompani w czasie rzeczywistym
smile.gif

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #787

     
Szamsziadad
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 334
Nr użytkownika: 14.942

Zawód: Historyk
 
 
post 2/07/2010, 12:07 Quote Post

Gut! smile.gif

Tworzymy nowy temat dla fortyfikacji? Gdzie będziemy omawiali lotnictwo - tutaj?

Kol. Tadato - jeżeli uważasz za słuszne, możesz wrzucić do wielkich jednostek mój "referat" o mobilizacji wielkich jednostek. Niech inni koledzy będą mieli czas by przez podobne zestawienie przebrnąć. W momencie, gdy dojdziemy do tego problemu będzie więcej dyskutantów i więcej pomysłów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #788

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 2/07/2010, 12:37 Quote Post

Już wrzucam.
W temacie mobilizacji polegam na Szefie Sztabu
Ostatnim razem wspominałem o 42 dywizjach – 30 czynnych, 10 rezerwowych z OK, jednej KOP-owej i jednej z ON. Tym razem, po znacznie dogłębniejszym zapoznaniu się z naszymi możliwościami mogę w ogólnych założeniach potwierdzić to co napisałem – z poważnym założeniem – mobilizacja tak dużych sił wymaga gruntownych zmian w naszej armii, i to już od 1935 roku.

Po pierwsze – jakkolwiek mieliśmy spore zapasy personalne żołnierzy, i nie brakowało nam oficerów (nasze szkolenie oficerów rezerwy było bardzo wydajne), w warunkach realnych brakowało nam odpowiedniej liczby dobrych podoficerów. potrzebowalibyśmy przynajmniej jedną nową placówkę, która zajmowałaby się ich szkoleniem. Oznacza to koszt wegetacyjny. rzecz do przeskoczenia, czyż nie?

Po drugie – sama piechota to nie wszystko. Znacznie bardziej brakowało podoficerów artylerii (ciężkiej, lekkiej, plot, nie wspominając już o ppanc), brakowało też… oficerów do służby pokojowej w oddziałach, które musiałyby przecież stać się bardziej liczne. Bardzo brakowało saperów – należałoby przynajmniej zdublować stan wojsk saperskich, by chociażby wyposażyć w saperów wszystkie wielkie jednostki i armie (a Brygady Zaporowej raczej i tak by się nam wystawić nie udało). Jeszcze gorzej było z łącznością – we wrześniu nawet podchodzący pod pięćdziesiątkę specjaliści łączności byli wezwani do szeregów, tak nam brakowało fachowców. Rozpaczliwie brakowało kadr wojsk taborowych. A jeżeli chodzi o kierowców i mechaników… Musimy szkolić – wszystkie specjalizacje wojskowe – poza kawalerią, której kadr było w nadmiarze.

Po trzecie – powiększana armia potrzebuje znacznie więcej sprzętu. Musielibyśmy go mieć w magazynach.

Ja widzę to tak – jesienią 1935 roku należałoby założyć, że w 10 lat chcemy móc 45-50 dywizji piechoty, i że poziom bezpieczeństwa, do osiągnięcia w ciągu dwóch-trzech lat to 40 wielkich jednostek piechoty. Dywizje można by wyciągać z trzech źródeł – z OK-ów, z KOP-u i z zaciągu ochotniczego, który wyewoluował w ciągu mniej więcej roku w Obronę Narodową. Ja z całą pełnią świadomości sugeruję wykorzystanie przede wszystkim dwóch pierwszych opcji, natomiast w przypadku ON sugeruję wstrzymać się, nie formować ani jednej „klasycznej” dywizji, za to przygotować kilka jednostek do przekształcenia w dywizję w późniejszym czasie.

Po przewertowaniu kilku pozycji jestem pewny, iż nie wystawimy w 1939 roku (ani w 1941 roku też) 10 dywizji z OK. Zdecydowanie nie da się wystawić dywizji w ten sposób w OK nr VI (za mało Polaków podoficerów do poboru, nawet uwzględniając dotacje z innych OK). Historycznie przecież aż dwie z trzech dywizji z tego OK mobilizowało się w mob. powszechnej z tego właśnie powodu. Trudne byłoby wystawienie dywizji z OK nr IX. Ponadto (co mnie zaszokowało) straszne problemy były z zasobnymi w Polaków OK nr VII i nr VIII. Tam dla odmiany… za dużo poborowych mieszkało nad samą granicą, a ówczesne regulaminy nakazywały poborowych zamieszkujących do 50 km od granicy wykorzystywać tylko w mob. alarmowej. Rozwiązaniem byłoby tworzenie wielu wojsk z ON (ale tym nie było łatwo stworzyć odpowiednio szybko tyłów), albo tworzenie Kadr Zapasowych Piechoty na tyłach, które przejęłyby mobilizację części oddziałów od nadmiernie wysuniętych nad granicę jednostek pokojowych.
Oto efekt:

• Do jesieni 1936 roku należałoby przygotować prowizoryczny plan mobilizacyjny dostosowany do nowych ustaleń. mogłyby się w nim znaleźć pierwsze nowe dywizje: 33 DPRez (z KOP-u z nad granicy z Litwą), 36 DPRez (z KOP-u z płd odcinka granicy z ZSRR oraz z OK X, bo z „szóstki” się puki co nie da), 41 DPRez (ze szkół i jednostek OK nr I, w widłach Narwi i Bugu), 42 DPRez (z jednostek z OK na wschód od Wisły) i wreszcie 44 DPRez (z jednostek z OK na zachód od Wisły). Byłyby to jeszcze jednostki dostosowane głównie do wariantu Wschód, ale ważne byłyby nowoczesne rozwiązania mobilizacyjne.
• W ciągu dwóch lat powinien zostać ukończony nowoczesny plan mob. Na przełomie 1937 i 1938 roku powinniśmy mieć już ok. 38 dywizji. Doszłyby 43 DPRez (na bazie wcześniejszych planów OWar „Wilno” – przy czym jednostki typowo forteczne pozostałyby niezależne), 45 DPRez (DOK V i X) i 48 DPRez (z OK VII i VIII).
• Druga połowa 1938 roku to czas, w którym powstałyby liczne silne Kadry Zapasowe Piechoty, dzięki którym możliwości mob. by się powiększyły. Doszłoby do przetasowań w karnetach mobilizayjnych, w wyniku czego do wiosny 1939 roku moglibyśmy poszerzyć O. de B. o 47 DPRez (z Wielkopolski, 48 DPRez byłaby odtąd dywizją typowo pomorską), 49 DPRez (z OK IX, co wymagałoby przetasowań w 42 DPRez), 50 DPRez (co wymagałoby zmian w 36 i 45 DPRez), wreszcie 39 DPRez – prawie wyłącznie z odwodowych baonów KOP-u, mobilizowaną tylko w wariancie Zachód, za to niezależnie od typowej mobilizacji (jednostka „alarmowa”). 39 DPRez zastąpiłaby 1 BGór, i przyniosło by nam to wymierną korzyść.
• Teoretycznie wiosną 1939 roku moglibyśmy sobie pozwolić na dwie dalsze DPRez z baonów granicznych KOP-u, ale odradzam ten pomysł. Plan mob. i tak by trzeszczał.

Jeżeli chodzi o Obronę Narodową, to założyłem sobie docelowo 3-4 regularne dywizje rezerwowe (trzy stałe a czwartą w zamian za 39 DPRez dla wariantu Wschód), ale w 1939 roku wystawiłbym jedynie trzy „regularne” Brygady Piechoty ON (55 i 65 w OK nr V, oraz 58 w OK nr VIII) po dwa trzybaonowe pułki strzeleckie, baon km-ów i dyon artylerii, oraz pewną liczbę Lekkich Brygad Mieszanych grupujących różne luźne baony (bez dowództw pułkowych). ON, jeżeli ją inaczej zorganizować mogłaby wystawiać własne dal-e, kompanie ppanc, szwadrony krakusów, oddziały cyklistów, a nawet tabory. Do tego powoli bym dążył.

Gdy idzie o wojska forteczne, to wydzieliłbym je jako oddzielną „broń” i od 1936 roku zacząłbym tworzyć jednostki regularne i szkolne. Na razie do wielkości baonu, ale przewidziałbym dowództwa Okręgów Warownych, które w razie wojny przekształcałyby się w Brygady Forteczne. Docelowo w 1939 roku dobrze byłoby mieć następujące tego typu brygady: „Ciechanów” (w mojej numeracji 71 BFort) dla zgrupowania fortecznego od Działdowa do Przasnysza, 72 BFort „Sarny” (znana z realnych dziejów, ale nie podporządkowana pod KOP), 73 BFort „Wilno”, 75 BFort „Śląsk” (poszerzona względem rzeczywistej) oraz 79 BFort „Szczara”, przy czym 72, 73 i 79 BFort oddałyby gros etatowych oddziałów na zachód. Mogłyby dzięki temu powstać liczne mniejsze - baonowej lub kompanijnej wielkości oddziały fort., wspierane doraźnie przez jednostki regularne lub ON. Przydałyby się także szkolne baony fort. w Modlinie i Brześciu, które także wydzieliłyby siły na zachód. W 1939 roku powinny powstać, częściowo według planów, częściowo ad hoc mniejsze dowództwa 9pułkowej wielkości) dla kilku zgrupowań wojsk fortecznych na zachodniej granicy.
Jeżeli chodzi o kawalerię i wojska motorowe to już swą propozycje przedstawiłem. Zmieniłbym tylko sposób nazewnictwa brygad – ze względów bezpieczeństwa utrzymałbym nazwy kawaleryjskie dla wszystkich brygad, także motorowych. Kawaleryjskimi byłyby brygady 1 (Mazowiecka), 2 (Wołyńska), 3 (Wileńska), 4 (Suwalska), 5 (Krakowska), 6 (Podolska), 7 (Wielkopolska), 8 (Pomorska), 9 (Nowogródzka) i 14 (Kresowa), a motorowymi: 10 (Rzeszowska), 12 (Ostrołęcka), 13 (Płocka), 17 (Kraśnicka) i 18 (Wołkowyska). Pułki już niegdyś rozpisałem. Wszystkie „numery” mają umocowanie w tradycji. Wycofuję się przy okazji z nazwania brygady Kresowej brygadą „drugą”. „Drugą” brygadą była brygada Wołyńska, później z jakiegoś dziwnego powodu numeracja „zmigrowała” z Równego do Brodów.

Rozpis oddziałów w dywizjach:

33 DPRez – dowództwo i oddziały sztabowe z Brygady KOP „Grodno” (należy przewidzieć, iż KOP może wystawić własne kompanie sztabową i łączności)
• 131 pp – d-ctwo i I/131 pp – baon KOP „Orany”, II/131 pp baon KOP „Sejny”, III/131 pp baon odwodowy KOP „Suwałki” – nie zlikwidowany
• 132 pp – d-ctwo na bazie pułku KOP „Wilno”, I/132 pp baon KOP „Nowe Święciany”, II/132 pp baon KOP „Niemenczyn”, III/132 pp baon KOP „Troki”
• 133 pp – d-ctwo i wszystkie trzy baony - Centralna Szkoła Podoficerów KOP z Osowca
• 34 pal – d-ctwo, I/34 pal (armaty) i III/34 pal (haubice) - Mazowiecka Szkoła Podchorążych Artylerii (przekształcona tak, by szkolono tam także podoficerów, stąd aż dwa dyony, 34 dal „szkolny” istniałby pokojowo), II/34 pp (armaty) – dal KOP „Osowiec” (jedna bateria pokojowa, dwie dalsze rozwijane w mob.)
• baon sap – ksap KOP „Grodno”

dywizja alarmowa, mobilizowana wraz jednostkami pokojowymi przed wybuchem wojny

36 DPRez – dowództwo i oddziały sztabowe z Brygady KOP „Podole”
• 161 pp – d-ctwo oraz I/161 pp i II/161 pp baon odwodowy KOP „Czortków”, III/161 pp – 48 pp Stanisławów
• 162 pp – d-ctwo pułk KOP „Karpaty I”, I/162 pp – baon „Delatyn”, II/162 baon KOP „Skole”, III/162 pp - 53 pp Stryj
• 163 pp – d-ctwo i II/163 pp – 19 pp Lwów, I/163 pp – II/43 pp Brody, III/163 pp – 6 pspodh Sambor
• 46 pal – d-ctwo, II/46 pal (armaty), oraz III/46 pal (haubice) – 5 pal Lwów, I/46 pal – dal KOP „Czortków”
• baon saperów - ksap KOP „Czortków”

dywizja z mob. mieszanej, max. sześć baonów i dwa dyony art. w mob. alarmowej 9choć nie musimy aż tyle), reszta w I fazie mob. powszechnej

39 DPRez - dowództwo i oddziały sztabowe z Brygady KOP „Polesie”
• 1 pp - d-ctwo pułk KOP „Głębokie”, I/ pp i II/ pp baon odwodowy KOP „Berezwecz”, III/ pp baon KOP „Słobódka”
• 2 pp - d-ctwo pułk KOP „Wołożyn”, I/ pp i II/ pp – baon odwodowy KOP „Wilejka”, III/ pp baon odwodowy KOP „Wołożyn”
• 3 pp - d-ctwo, I/ pp i II/ pp baon odwodowy KOP „Snów”, III/ pp baon odwodowy KOP „Żytyń”
• 36 pal – na bazie Wołyńskiej Szkoły Podchorążych Artylerii z Włodzimierza (znów poszerzonej o szkolenie podoficerów, proponuję zawiązki pułku stworzyć jeszcze przed ogłoszeniem mobilizacji alarmowej (jako dywizjon ćwiczebny nr 35) - sztab i oddz. pułkowe, II/35 pal (armaty) oraz III/35 pal (haubice) – Włodzimierz, I (armaty)/35 pal – dal KOP „Kleck” (rozwinięta bateria)
• bsap – ksap KOP „Stolin”

Dywizja nietypowa, bo wszystkie oddziały liniowe i spora część służb istniałaby już na stopie pokojowej. Zwracam uwagę, że takie rozwinięcie piechoty wymaga wzmocnienia baonów odwodowych KOP! Nie wiem jeszcze jakie nazewnictwo pułków proponować – typowe (od okręgu korpusu – wymusiłoby to zmiany w numeracji części innych pułków), czy nietypowe. Do przemyślenia w ogóle sama koncepcja tej dywizji.

41 DPRez – dowództwo i oddziały sztabowe ze Szkoły Podchorążych Piechoty z Komorowa
• 111 pp - sztab i oddz. pułkowe, I i II/112 pp – Ośrodek Wyszkolenia Rezerw Piechoty w Różanie, III/111 pp - Szkoła Podchorążych Piechoty z Komorowa pod Ostrowią Mazowiecką
• 112 pp - sztab i oddz. pułkowe, oraz wszystkie trzy baony – Szkoła Podchorążych Piechoty z Komorowa pod Ostrowią Mazowiecką
• 113 pp - sztab i oddz. pułkowe - Szkoła Podchorążych Piechoty z Komorowa pod Ostrowią Mazowiecką, I/113 pp – 33 pp Łomża, II/113 pp – 71pp Zambrów, III/113 pp – 13pp Pułtusk
• 32 pal – na bazie 32 dal z Rembertowa - sztab i oddz. pułkowe, oraz wszystkie trzy dywizjony (I i II – armaty 75 mm, III – haubice 100 mm),
• bsap – jednostka saperska z OK. nr I

Dywizja do obrony linii Narwi w rej. Różana, cały 111 pp powinien powstać w alarmie. niewielkie jedynie zmiany w stosunku do „realnej” 41 DPRez generała Piekarskiego.

42 DPRez – dowództwo i oddziały sztabowe z 7 ppLeg Chełm
• 115 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/115 pp 72 pp Radom, II/115pp i III/115 pp – 15 pp Dęblin
• 121 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/121 – 8 ppLeg Lublin, II/121 – 7 ppLeg Chełm, III/121 – 9 ppLeg Zamość
• 122 pp - sztab i oddz. pułkowe, II/122 – 23 pp Włodzimierz Wołyński, I/122 pp – 50 pp Kowel, III/122 pp – KZP (Kadra Zapasowa Piechoty) Włodzimierz
• 41 pal - sztab i oddz. pułkowe, I/41 pal (armaty)i III/41 pal (haubice) z 28 pal w Dęblinie/Zajezierzu, II/41 pal (armaty) – 3pal Zamość
• bsap – jednostka saperska z OK. nr II

„Trudna” dywizja, gdyż ograniczamy ją prawie całkowicie do OK. nr II. Efekt to wykorzystanie głównie rezerw 3 DPLeg (która sama wymaga mob. powszechnej…), pogranicznych pułków z OK I (Radom, Dęblin), oraz części terenów wołyńskich. KZP w Włodzimierzu Wołyńskim musiałaby być bardzo silna. Baon kowelski, zamiast dodatkowego baonu 50 pp.

43 DPRez - dowództwo i oddziały sztabowe z Okręgu Warownego „Wilno” (73 BFort w takim wariancie nie rozwinie się w mobilizacji, zostawiłbym w Wilnie jeden szkolny baon forteczny i część tyłów
• 134 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/134 pp – 1ppLeg Wilno, II/134pp i III/134 pp – 5 ppLeg Wilno
• 135 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/135 pp, II/135 pp – 85 pp Nowa Wilejka (II/135 pp częściowo z kadr 86 pp z Mołodeczna odesłanych do Nowej Wilejki), III/135 pp – 6 ppLeg Wilno
• 136 pp – sztab i oddziały pułkowe, I/136 pp – 76 pp Grodno, II/136 pp – 81 pp Grodno, III/136 pp – 41 pp Suwałki
• 33 pal – na bazie 33 dal, formuje dowództwo, oddziały pułkowe i wszystkie trzy dyony artylerii (dwa – armat, jeden – haubic)
• bsap – jednostka saperska z OK. nr III

Kolejna trudna dywizja. Sześć baonów ze specjalnych batalionów marszowych 1 i 19 DP, mających „w realu” obsadzić fortyfikacje wileńskie. Jeżeli inaczej rozwiążemy obsadę fortyfikacji wileńskich, sprawimy, iż i 1 i 19 DP nie będą miały baonów marszowych ze swych garnizonów – musi je mobilizować jakaś KZP (Sokółka?). 136 pp na bazie oddziałów 29 DP jest niezagrożony. Dywizja, pacząc przez pryzmat innych „wschodnich” dywizji „okręgowych” będzie gotowa relatywnie szybko.

44 DPRez - dowództwo i oddziały sztabowe z 10 pp z Łowicza
• 114 pp – sztab, oddziały pułkowe, I/114 pp – 30 pp Warszawa, II/114 pp – 21 pp warszawa, III/114 pp – 36 pp Warszawa
• 141 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/141 pp, II/141 pp – 28 pp Łodź, III/141 pp – 18 pp Skierniewice
• 142 pp - sztab i oddz. pułkowe, II/142 pp – 37 pp Kutno, I/142 pp – 10 pp Łowicz, III/142 pp KZP Kutno
• 44 pal - sztab i oddz. pułkowe, I/44 pal (armaty) – 26 pal Skierniewice, II/44 pal (armaty) i III/41 pal (haubice) – 10 pal Łódź
• bsap - jednostka saperska z OK. nr IV

Znów trudna dywizja - jak ją zmobilizować „na szybko”? Odpadają garnizony 7 DP, oraz Sieradz (31 pp) – tam potworzymy oddziały forteczne dla kierunku łódzkiego, co pozostawia nas z Łodzią i 26 DP. Znów potrzebna silna KZP (Kutno!). Cały pułk musi przyjechać z Warszawy…

45 DPRez - dowództwo i oddziały sztabowe z 20 pp Kraków
• 101 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/101 pp, II/101 pp – 17 pp Rzeszów, III/101 pp KZP Nowa Dęba (istniał tam przedwojenny poligon – bardzo ryzykowna lokalizacja)
• 151 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/151 pp – 1 pspodh, II/151 i III/151 pp – KZP Tarnów
• 152 pp – sztab i oddz. pułkowe, I/152 pp – 12 pp Wadowice, II/152 pp – 20 pp Kraków, III/152 pp – 16 pp Tarnów
• 45 pal - sztab i oddz. pułkowe, oraz I /45 pal (armaty) – 6 pal Kraków, II/45 pal (armaty) i III/45 pal (haubice) – 22 pal Przemyśl
• bsap - jednostka saperska z OK. nr V

Tu też były kłopoty. Odpadają dla mobilizacji wszystkie garnizony 23 DP, oraz garnizony w Bielsku, Cieszynie i Boguminie. Potężna KZP w Tarnowie konieczna! Myślałem o KZP w Oświęcimiu, ale lepiej niech mobilizuje ona baony marszowe dla pułków 23 DP. KZP w Nowej Dębie to najbardziej ryzykowne przedsięwzięcie, jakie tu proponuję. cały pułk i gros artylerii z OK. nr X… Przynajmniej kilka baonów powinno być mob. w mobilizacji alarmowej – tu trzeba by jeszcze podyskutować ile i które konkretnie.

47 DPRez - dowództwo i oddziały sztabowe z 69 pp Gniezno
• 171 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/171 pp – 57 pp Poznań, II/171 pp – 58 pp Poznań, III/171 pp – 68 pp Września
• 172 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/172 pp – 29 pp Kalisz, II/172 pp – 60 pp Ostrów Wielkopolski, III/172 pp – 70 pp Pleszew
• 173 pp – sztab i oddziały pułkowe, I/173 pp – 69 pp Gniezno, II/173 pp i III/173 pp – KZP Konin
• 47 pal - sztab i oddz. pułkowe, oraz I /47 pal (armaty) – 14 pal Poznań, II/47 pal (armaty) – 17 pal Gniezno, III/47 pal (haubice) – 8 pal Płock
• bsap - jednostka saperska z OK nr VII

Tu też się namęczyłem. Odpadają garnizony w Lesznie, Rawiczu i Krotoszynie – za blisko granicy. Część poborowych trzeba zostawić dla ON. Sądzę, że w realiach wrześniowych Oddział I naszego Sztabu Głównego nigdy nie zdecydowałby się na rezerwową dywizję z Wielkopolski w wariancie Zachód! By ją stworzyć (i to częściowo w alarmie!) trzeba tworzyć KZP w Koninie (oznacza to budowę dodatkowych koszar), a jeden dyon artylerii ściągać aż z Plocka…

48 DPRez - dowództwo i oddziały sztabowe z 63 pp Toruń
• 181 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/181 pp – 61 pp Bydgoszcz, II/181 pp – 62 pp Bydgoszcz, III/181 pp – 59 pp Inowrocław
• 182 pp – sztab i oddz. pułkowe, I/182 pp – 66 pp Chełmno, II/182 pp – 63 pp Toruń, III/182 pp – kadra baonu zapasowego 67 pp Toruń przy pomocy miejscowego II/67 pp (dla 67 pp w Brodnicy baon zapasowy zmobilizuje KZP z Włocławka)
• 183 pp – sztab i oddz. pułkowe, I/183 pp – 14 pp Włocławek, II/183 pp i III/183 pp – KZP Włocławek
• 31 pal (szkolny pułk pokojowy z Torunia) – na jego bazie sztab i oddz. pułkowe, oraz II (armaty) i III (haubice)/31 pal, I/31 pal - Szkoła Podchorążych Artylerii Toruń
• bsap - jednostka saperska z OK nr VIII

Tu jeszcze więcej pułków wypada z powodu bliskości granicy (garnizon Grudziądza przede wszystkim!). Tworzymy KZP we Włocławku, a w Toruniu robimy baon na kadrze dotychczasowego baonu marszowego 67 pp. Ponownie część baonów i artylerii powinno być gotowe w alarmie.

49 DPRez – dowództwo i oddziały sztabowe z 82 pp Brześć
• 137 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/137 pp – 77 pp Lida, II/137 pp – 80 pp Słonim, III/137 pp – 78 pp Baranowicze
• 191 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/191 pp – 22 pp Siedlce, II/191 pp – 34 pp Biała Podlaska, III/191 pp – 42 pp Białystok
• 192 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/192 pp – 35 pp Brześć, II/192 pp – 83 pp Kobryń, III/192 pp – 84 pp Pińsk
• 49 pal - sztab i oddz. pułkowe, oraz II/49 pal (armaty) i III/49 pal (haubice) – 18 pal Siedlce, I/49 pal (armaty)– 30 pal Brześć
• bsap - jednostka saperska z OK nr IX

Trudna sprawa. Teoretycznie brakuje nam Polaków. Wykorzystujemy jednak kadry „historycznych” baonów ckm z 20 DP, „realny” IV/84 pp z Pińska, pułk z realnej 39 DP (z Siedlec), oraz rezerwistów z rej. Brześcia i Kobrynia, i coś tam nam się uda. To będzie jednak baaardzo późna dywizja.

50 DPRez - dowództwo i oddziały sztabowe z 3 ppLeg Przemyśl
• 102 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/102 pp, II/102 pp – 4 ppLeg Kielce, III/102 pp – KZP Kozienice
• 103 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/103 pp - 2 ppLeg Sandomierz, II/103 pp – 3 ppLeg Jarosław, III/103 pp – 39 pp Jarosław
• 104 pp - sztab i oddz. pułkowe, I/104 pp – 38 pp Przemyśl, II/104 pp – 5 pspodh Przemyśl, III/104 pp – 2 pspodh Sanok
• 50 pal - sztab i oddz. pułkowe, oraz I/50 pal (armaty) i III/50 pal (haubice) – 2 palLeg Kielce, II/50 pal – 24 pal Jarosław
• bsap - jednostka saperska z OK nr X

Jednostka, która będzie trudna do zmobilizowania, a jeszcze trudniejsza do skoncentrowania w jednym miejscu. De facto to mocno osobny komponent z północnej części OK (na płn. od Wisły) i ciążący w innym kierunku komponent podkarpacki. Wina specyficznego „ułożenia” OK. nr X. Baon z KZP z Kozienic będzie późny…


Wiem, że możesz czuć się znużony tematem – ale mimo wszystko próbujmy go ciągnąć! Dawno już żadna dyskusja (i zwiana z dyskusją kwerenda w literaturze) tak bardzo nie zmieniła mego podejścia do tematu. Jakby klapki spadały z oczu…

Szef Sztabu Naczelnego Wodza
Szamsziadad
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #789

     
Szamsziadad
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 334
Nr użytkownika: 14.942

Zawód: Historyk
 
 
post 2/07/2010, 13:34 Quote Post

Pozwolę sobie zaraz przekleić mój priv do kol. Tadato także do tematu o wielkich jednostkach. Przy okazji - jest to propozycja, swego rodzaju zaproszenie do dyskusji - a nie gotowy i zatwierdzony już projekt. W kilka-kilkanaście dni po stworzeniu tego zestawienia sam jestem już gotów do wniesienia iluś tam poprawek do karnetów mob. planowanych Wielkich Jednostek. O błędzie w nazwie jednej z brygad kawalerii (powinna być 16, a nie 14) zdążyłem już nawet gdzieś na forum wspomnieć. W każdym razie moje propozycje jako podstawa do planowania O. de B. to 42 dywizje piechoty, 3 regularne brygady piechoty ON + pewna ilość "mieszanych" brygad ON, 11 brygad kawalerii (10 regularnych i alarmowa brygada z KOP), 5 brygad kawalerii motorowych, kilka (do ustalenia) brygad fortecznych (i jeszcze więcej samodzielnych pułków, baonów, kompanii tego rodzaju), ponadto uważam, że powinny być też samodzielne baony czołgów jako jednostki dyspozycyjne, tudzież samodzielne baony zaporowe, o których (chyba pod nieco inną nazwą) wspominał kol. Tadato. Jednocześnie zdaję sobie sprawę jak niełatwo będzie ponieść taki wysiłek mobilizacyjny, i tuszę, ze kol. Tadato też sobie zdaje sprawę, jak dużo kasy mu takie zwiększenie O. de B. zabierze. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #790

     
tadato
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.666
Nr użytkownika: 14.322

Tadeusz Malecki
Stopień akademicki: bêdzie dr
Zawód: dostawca wra¿eñ
 
 
post 7/07/2010, 7:10 Quote Post

QUOTE
Jednocześnie zdaję sobie sprawę jak niełatwo będzie ponieść taki wysiłek mobilizacyjny, i tuszę, ze kol. Tadato też sobie zdaje sprawę, jak dużo kasy mu takie zwiększenie O. de B. zabierze. wink.gif



dodatkowo - 1 500 mln zł na Wojska Lądowe.
w tym wielkie jednostki piechoty to:
30 DP + 9 rDP, 10 brygad i pułków KOP-u, 3 brygady Górskie, 14 brygad i półbrygad ON, 2 mps - już są ( oczywiście dostaną pakiet "wzmocniająco-doładowujący" )

Na razie 3 dodatkowe DP to 90 mln zł z
1 500 mln.
smile.gif

Mieścimy się w budżecie

tadato
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #791

53 Strony « < 51 52 53 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej