Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największy władca, dowódca ,polityk ..., ...epoki hellenistycznej
 
Których z nich to najwybitniejszy "awanturnik"(władca,dowódca,polityk itp.) epoki hellenistycznej?
Ptolemeusz I [ 10 ]  [12.20%]
Seleukos I [ 10 ]  [12.20%]
Antygon Gonastas [ 1 ]  [1.22%]
Antioch III Wielki [ 7 ]  [8.54%]
Pyrrus [ 21 ]  [25.61%]
Kleopatra VII [ 10 ]  [12.20%]
Mitrytades VI Wielki [ 8 ]  [9.76%]
Aratos [ 0 ]  [0.00%]
Filip V [ 5 ]  [6.10%]
Demetriusz Poliorketes [ 5 ]  [6.10%]
Attalos I [ 0 ]  [0.00%]
Perseusz [ 2 ]  [2.44%]
Ptolemeusz II [ 1 ]  [1.22%]
Aristonikos [ 1 ]  [1.22%]
Inny [ 1 ]  [1.22%]
Suma głosów: 82
Goście nie mogą głosować 
     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 25/02/2008, 20:01 Quote Post

Po śmierci Aleksandra w świecie hellenistycznym zaistniała niezręczna sytuacja- kto ma przejąć władzę. Każdy z osbna generał wielkiego zdobywcy miał na to swój własny sposób. Wielu z nich oraz ich następców będzie próbowało zdobyć władze, sławę, bogactwo, będą też tacy którzy poświecą życie dla ideaów. Świat opanowali przeróżni "awanturnicy" dążący do swych ambitnych celów. Który z nich był najwybitniejszy?

Ja darzę wielu szacunkiem. Filipa V za opór wobec Rzymian (żal mi go trochę po śmierci jego syna Demetriusza). Ptolemeusza I za wyczucie w polityce. Demetriusza Poliorketesa za odwagę i zapał oraz zmienność. Mitrydatesa za zawziętość wobec Rzymian. Pyrrusa za umięjentości dowódcze. Kleopatre VII za sprytną politykę. Trudny wybór...

Wybrałem jednak Antiocha III Wielkiego. Odbudował imperium Seleukosa, był dobrym i potężnym władcą. Pokonał nawet słowem Rzymian, orężem jak każdy przegrał- nie pozostaje nic jak tylko płakać sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 25/02/2008, 21:42 Quote Post

Mimo wszystko awanturnikiem Antiocha III bym nie nazwał - dla mnie to określenie w 100% opisuje tylko dwie z tych postaci - Pyrrusa i Demetriusza. Z nich zagłosowałem na Pyrrusa. Dlaczego? Chyba zaważyło zdanie Antygonosa Gonatasa, syna Demetriusza - zapytany bodajże kogo uważa za najlepszego wodza wszechczasów, odpowiedział "Pyrrusa, jeśli kiedyś dorośnie". Ale rudowłosy "Orzeł z Epiru" nie dorósł - pozostał więc awanturnikiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 26/02/2008, 18:41 Quote Post

No dobra, Antioch czy Gonsatas na pewno nie byli "awanturnikami", miałem po prostu problem z określeniem ich wszystkich jednym słowem. W czasach hellenistycznych byli i dowódcy wojskowi i królowie i zwykli politycy. W "Helladzie Królów" Anny Świderskiej czasami nazywano ich po prostu "awanturnikami", stąd ten kontrowersyjny pomysł. A gdyby tak porównać wszystkie postacie nadal byś uważał Pyrrusa za najwybitniejszego(takie pytanie z ciekawości)?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 26/02/2008, 20:05 Quote Post

Nie sądzę - wyżej całościowo na pewno cenię Antygonosa Gonatasa i Ptolemeusza I Sotera, może mimo pewnych zastrzeżeń również Antioch III - o Mitrydatesie VI musiałbym doczytać, o Attalosie też wiem dość mało.

Ale kto wie, czy palmy pierwszeństwa nie przyznałbym człowiekowi, którego na liście nie ma, a który awanturnikiem był bezsprzecznie. I to dość wybitnym, skoro z wygnańca potrafił stać się królem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 26/02/2008, 21:08 Quote Post

QUOTE(Anders @ 26/02/2008, 21:05)
Ale kto wie, czy palmy pierwszeństwa nie przyznałbym człowiekowi, którego na liście nie ma, a który awanturnikiem był bezsprzecznie. I to dość wybitnym, skoro z wygnańca potrafił stać się królem.
*



Przypuszczam że chodzi o Demetriusza I Sotera. Wydaję mi się że on jednak żył w sferze marzeń i nie czuł rzeczywistości, marzył o odbudowaniu państwa Antiocha III, ale zapominał że teraz są czasy Rzymu, jego dynastia zaś to już przeszłość. Dosyć szybko i boleśnie przekonał się o tym, w porównaniu z innymi w ankiecie wypada blado. Awanturnikem jednak rzeczywiście był.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 26/02/2008, 23:51 Quote Post

Bynajmniej. Miałem na myśli Agatoklesa. A do podanego okresu łapie się jeszcze taka osobowość, jak Sertoriusz...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 27/02/2008, 18:36 Quote Post

Agatoklesa - syna Lizymacha? On chyba nie był wygnańcem. Może to ktos inny o tym imieniu, tak czy inaczej muszę trochę jeszcze o nim poczytać . A Sertoriusz to kwalifikuję się jednak chyba do okresu rzymskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 27/02/2008, 19:18 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 27/02/2008, 18:36)
Agatoklesa - syna Lizymacha? On chyba nie był wygnańcem. Może to ktos inny o tym imieniu, tak czy inaczej muszę trochę jeszcze o nim poczytać . A Sertoriusz to kwalifikuję się jednak chyba do okresu rzymskiego.
*



Hellenizm tradycyjnie datuje się 323 - 31 o ile pamiętam... Sertoriusz działał na zachodzie, ale chronologicznie się łapie.

Agatokles był tyranem Syrakuz na przełomie IV/III w.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 27/02/2008, 19:25 Quote Post

QUOTE(Anders @ 27/02/2008, 20:18)
Hellenizm tradycyjnie datuje się 323 - 31 o ile pamiętam... Sertoriusz działał na zachodzie, ale chronologicznie się łapie.

*



Od smierci Aleksandra do smierci Kleopatry, ale czy w takim razei postać Hanibala i wojny punickie też wiążą się z epoką hellenistyczną? Chyba nie. Epoka hllenistyczna odnosi się przede wszystkim do byłego imperium Aleksnadra. Nawet w podręcznikach Rzym to odzielna epoka , nie ta kultura.

QUOTE
Agatokles był tyranem Syrakuz na przełomie IV/III w.


To musze jednak poczytać i to sporo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 27/02/2008, 19:52 Quote Post

Hm. Jak dla mnie Hannibal - a może szerzej - Kartagina od przełomu IV/III w. do upadku - jak najbardziej łapią się do Hellenizmu pojmowanego jako okres czasu (i nie tylko). Rzym zresztą też - choć oba z zaznaczeniem, że nie byli przedstawicielami kultury Hellenistycznej w pełnym zakresie tego sformułowania, bowiem zachowali wyraźną odrębność kulturową. Jeżeli jednak definiować Hellenizm jako zasięg kulturowy, to mogłoby się okazać, że zamknąć go należy ok. 529 r.

A nieznajomością Agatoklesa się nie przejmuj. Postać raczej peryferyjna - tak jak i Sertoriusz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 27/02/2008, 20:46 Quote Post

Kontrowersyjna sprawa. A może oba okresy : hellenistyczny i rzymski w pewnym momencie mieszają się. Zauważyłem że gdy Norman Davies pisał o (w "Europie") uczonych kultury hellenistycznej to wymieniałem postacie które juz są w świecie w całości opanowanym przez Rzym, np. Filon z Aleksandrii. Zauwaz tez gdy się mówi o ośrodkach tej kultury to nigdy nie wymienia się Rzymu czy Kartaginy. A teraz pytania: kiedy zaczyna się okres Rzymski? Do jakiego terytorium ogranicza sie w twoiej opini kultura hellenistyczna? Bo jesli przyjąć podejście czasowe to mozemy przyjąć że w Chinach w latach 323-31 także trwała epoka hellenistyczna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 27/02/2008, 21:36 Quote Post

Ja bym się trzymał datacji 323 - 31 (ofkoz dla Europy, płn. Afryki i bliskiego wschodu jedynie), z pełną świadomością mniejszej lub większej odrębności kulturowej Rzymu, Kartaginy, Partii, Celtów, etc. Okres "rzymski" od 31, kiedy poza Rzymem pozostają już tylko peryferia. Jeżeli chodzi o kulturę - geograficzny zasięg określić trudno - jak bowiem traktować hellenizującą w niektórych aspektach Kartaginę, której obywatel był w IV wieku "dyrektorem" Akademii Platońskiej? Jak Rzym, w którym Katon gromił Filohellenów, a Plaut pisał de facto adaptacje dzieł Menandra? Jak wreszcie Partię, czy Mauretanię (której król poślubił córkę bodajże Marka Antoniusza i Kleopatry)?

Wiadomo, że centra kultury hellenistycznej to Aleksandria, Pergamon, Antiochia i może Ateny - ale kultura ta promieniowała na prawdę daleko i ograniczanie jej wyłącznie do terenów podbitych przez Aleksandra nie wydaje mi się słuszne.

W każdym razie na liście awanturników prędzej widziałbym Sertoriusza niż Antygonosa Gonatasa, czy Ptolemeusza I Sotera.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 28/02/2008, 18:16 Quote Post

Ja z kolei trzymał bym się opcji z mieszaniem kultur hellenistycznej i rzymskiej tak mniej wiecej w II w.p.n.e. W momencie śmierci Aleksandra Rzymianie walczyli w Itailii jeszcze z Samnitami i Etruskami. Do kultury hellenistycznej mieli jeszcze daleko. Z kolei w momencie śmiercii Kleopatry trudno było już rozróżnić elementy rzymskie i hellenistyczne.

QUOTE
Kartaginy, Partii, Celtów


Nie przesadzajmy, Kartagina to kolonia fenicka i to z ta kulturą wiąże się to państwo, Partia to kraj koczowników z środkowej Azjii który jest modelowany na lokalnych monarchiach, Celtowie to już totalnii "barbarzyńcy", sami helleni walczyli z nimi jak z Persami i brzydzili się ich obyczajów. No chyba że masz na mysli Galatów.

QUOTE
Kartaginę, której obywatel był w IV wieku "dyrektorem" Akademii Platońskiej?


Myślę że z czasem kultury zaczęły się mieszać pod panowaniem Rzymu, ale wspomnianym przez Ciebie przykład jest nie najlepszy, ten "dyrektor" to tylko jednostka. Patrz że np. wśród Żydów (których chyba nie nazwiesz zhellenizowanymi) czasami wyodrębniały sie jednostki jak Filon z Aleksandrii, to jednak nie świadczy że cały naród hellenizuje się.

QUOTE
Mauretanię (której król poślubił córkę bodajże Marka Antoniusza i Kleopatry)?


To było jednak już po śmierci Kleopatry czyli okres rzymski.

QUOTE
Wiadomo, że centra kultury hellenistycznej to Aleksandria, Pergamon, Antiochia i może Ateny - ale kultura ta promieniowała na prawdę daleko i ograniczanie jej wyłącznie do terenów podbitych przez Aleksandra nie wydaje mi się słuszne.


Masz rację, wydaję mi się jednak że Rzym czy Kartagina to są jednak ośrodki trochę innej kultury (przynajmniej z początku).

QUOTE
W każdym razie na liście awanturników prędzej widziałbym Sertoriusza niż Antygonosa Gonatasa, czy Ptolemeusza I Sotera.


To może dajmy także Klodiusza czy Katylinę. Czyż to nie awaturnicy?

Ale pisłem już że nie chodzi mi o awatarników w pełnym znaczeniu tego słowa, bardziej przenośnie. Mam nadzieje że forumowicze zrozumnieją moje intecje, na pewno jeden wiedział o co mi chodzi- zagłosował na Perseusza choć ten wielkim awanturnikem nie był.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 28/02/2008, 18:52 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 28/02/2008, 18:16)
Ja z kolei trzymał bym się opcji z mieszaniem kultur hellenistycznej i rzymskiej  tak mniej wiecej w II w.p.n.e. W momencie śmierci Aleksandra Rzymianie walczyli w Itailii jeszcze z Samnitami i Etruskami. Do kultury hellenistycznej mieli jeszcze daleko. Z kolei w momencie śmiercii Kleopatry trudno było już rozróżnić elementy rzymskie i hellenistyczne.
*



Ależ ja się z tym zgadzam, myślę, że ok. połowy II w p.n.e. hellenizacja Rzymu i romanizacja wschodu przyspieszyły - pierwsza przez kulturę, druga przez miecz.

QUOTE(Rommel 100 @ 28/02/2008, 18:16)
Nie przesadzajmy, Kartagina to kolonia fenicka i to z ta kulturą wiąże się to państwo, Partia to kraj koczowników z środkowej Azjii który jest modelowany na lokalnych monarchiach, Celtowie to już totalnii "barbarzyńcy", sami helleni walczyli z nimi jak z Persami i brzydzili się ich obyczajów. No chyba że masz na mysli Galatów.
*



Ale z drugiej strony już od 396/5 r. w Kartaginie czczono Korę i Demeter, była tam liczna ludność Grecka, etc. Przykłady można mnożyć. Partia też w jakimś stopniu czerpała wzory z Hellenizmu, a Celtowie - mimo odległości - adaptowali na własne potrzeby grecki alfabet (zachowały się bodajże monety). Do tych wszystkich ludów docierały idee Hellenizmu - a ponieważ były one współczesne tym na wschodzie nie widzę potrzeby, by wrzucać je do oddzielnego chronologicznie worka. Granica między Zachodem a Wschodem jest moim zdaniem na tyle płynna, że jej rozgraniczanie jest - jak widać po naszej dyskusji - trudne. Czy Twoim zdaniem mieszkańcy Massilii byli przedstawicielami kultury Rzymskiej, czy Hellenistycznej? A może jeszcze innej?

QUOTE(Rommel 100 @ 28/02/2008, 18:16)
Myślę że z czasem kultury zaczęły się mieszać pod panowaniem Rzymu, ale wspomnianym przez Ciebie przykład jest nie najlepszy, ten "dyrektor" to tylko jednostka. Patrz że np. wśród Żydów (których chyba nie nazwiesz zhellenizowanymi) czasami wyodrębniały sie jednostki jak Filon z Aleksandrii, to jednak nie świadczy że cały naród hellenizuje się.
*



Akurat jeżeli chodzi o Żydów, to stronnictwo "Hellenistów" było w tym narodzie dość silne, choć zwalczane. Wszak jeden z hellenistów był nawet Arcykapłanem w Świątynii, nieprawdaż? Zresztą - elity w końcu się zhellenizowały, a - jak mniemam - elity interesują nas najbardziej. Jeżeli chodzi o Kartaginę - o kulcie Kory i Demeter wspomniałem, do tego wpływy sztuki, kontakty handlowe - historycy, których na wyprawę do Italii zabrał Hannibal, pisali po grecku. Na prawdę to miasto nie trwało przy niezmiennej i czysto fenickiej kulturze, a ewoluowało samo i przyjmowało niektóre wzorce z innych kultur.

QUOTE(Rommel 100 @ 28/02/2008, 18:16)
To było jednak już po śmierci Kleopatry czyli okres rzymski.
*



Owszem. Jak rozumiem te kilkanaście lat czyni olbrzymią różnicę jeżeli chodzi o kulturę?

QUOTE(Rommel 100 @ 28/02/2008, 18:16)
Masz rację, wydaję mi się jednak że Rzym czy Kartagina to są jednak ośrodki trochę innej kultury (przynajmniej z początku).
*



Jasne że tak - nigdzie nie twierdziłem inaczej - ale czy to powoduje, że porównując wielkich wodzów epoki Hellenistycznej mamy ograniczać się do Pyrrusa, Antygonosa i Antiocha III ignorując Hannibala czy Scypiona? Bo mniej więcej to postulujesz wyłączając Sertoriusza.

QUOTE(Rommel 100 @ 28/02/2008, 18:16)
To może dajmy także Klodiusza czy Katylinę. Czyż to nie awaturnicy? 
*



Dlaczegóż by nie?

Też wiem o co ci chodzi, choć początkowo potraktowałem "awanturnictwo" dosłownie - ale to już wyjaśniliśmy, prawda? Teraz tylko dyskutujemy nad zasadnością poszerzenia listy kandydatów.

P.S. Następnym razem użyj słów "władca hellenistyczny" i nie będzie dyskusji - obie republiki zachodu odpadną automatem wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 3/03/2008, 17:33 Quote Post

QUOTE(Anders @ 28/02/2008, 19:52)
Ależ ja się z tym zgadzam, myślę, że ok. połowy II w p.n.e. hellenizacja Rzymu i romanizacja wschodu przyspieszyły - pierwsza przez kulturę, druga przez miecz.
*



Toteż Rzym z wcześniejszego okresu nie można zaliczyć do państw z kręgu swiata hellenistycznego.

QUOTE
Ale z drugiej strony już od 396/5 r. w Kartaginie czczono Korę i Demeter, była tam liczna ludność Grecka, etc. Przykłady można mnożyć. Partia też w jakimś stopniu czerpała wzory z Hellenizmu


To jednak za mało by stwierdzić że i Kartagina i Hellada to jedna kultura.W roku 396/5 to Aleksander nawet jeszcze nie zył, więc wpływy kultury hellenistycznej nie maja tu nic do rzeczy. Podobne zależnosci jak wspomniane przez Ciebie można zauwazyc przy porównaniu kultur Egiptu i Mezopotamii, Mykeńczyków i Minojczyków. Zawsze takie znajdą się z przyczyn podstawowych jak np.handel.

QUOTE
Do tych wszystkich ludów docierały idee Hellenizmu - a ponieważ były one współczesne tym na wschodzie nie widzę potrzeby, by wrzucać je do oddzielnego chronologicznie worka.


Musiały dotrzeć siłą rzeczy, jednak sa to inne kultury. Cos takiego jak republika nigdy nie istaniało w kulturze gereckiej,to samo tyczy się Celtów i ich tradycji np. zwiazanych z druidami (nie mówiąc juz o tradycjii wyłącznie ustnej co w Grecjii był nie do pomyślenia).

QUOTE
Granica między Zachodem a Wschodem jest moim zdaniem na tyle płynna, że jej rozgraniczanie jest - jak widać po naszej dyskusji - trudne.(...) Czy Twoim zdaniem mieszkańcy Massilii byli przedstawicielami kultury Rzymskiej, czy Hellenistycznej? A może jeszcze innej?


Swiat hellenistyczny ogranicza się przede wszystkim do imperium Aleksandra Wielkiego, ale także krain jawnie zhelenizowanych jak Sycylia (przynajmniej część).

A co do Massili:A może byla po prostu granicą? A Ty jak przydzielił bys to miasto? Sam zauważyłes trudność w przynalezności kulturowej miasta. Czemu? Co sprawiło że część Sycylii jest inna niz reszta? Przeciez uznajesz ten teren za jedną kulturę.



QUOTE
Na prawdę to miasto nie trwało przy niezmiennej i czysto fenickiej kulturze, a ewoluowało samo i przyjmowało niektóre wzorce z innych kultur.


Dokładnie , a tu chodzi jaka kultura dominowała.

QUOTE
Akurat jeżeli chodzi o Żydów, to stronnictwo "Hellenistów" było w tym narodzie dość silne, choć zwalczane. Wszak jeden z hellenistów był nawet Arcykapłanem w Świątynii, nieprawdaż?


Jednak każdy "hellen" powie ze Żydzi są "dziwni". Może i powoli przyjmują kulturę grecką , ale swoją -jakże obcą Helladzie- nie zatracą nawet za cenę krwawych prześladowań czy przesiedleń.

QUOTE
Owszem. Jak rozumiem te kilkanaście lat czyni olbrzymią różnicę jeżeli chodzi o kulturę?


Jak dla mnie w roku 31 nie było już kultury hellenistycznej, była tylko rzymska, powstała z połączenia Grecjii+wpływów Etrusków+zapozyczenia z kultur wschodnich.
Państwo Kleopatry jeszcze było hellenistyczne, jedyne już w świecie należącego do Rzymu , po jej smierci nawet ono stało się tylko prowincją imperium rzymskiego. Kilkanaście lat nie robi wielkiej różnicy ale juz te kilkanaście lat wcześniej swiat był rzymski.

QUOTE
ignorując Hannibala czy Scypiona?


A którego z nich nazwałbyś "hellenem", który z nich z dumą powiedziałby jestem "grekiem"? Obydwaj kochali swój kraj i jego kulturę. Scypionowie mieli dopiero poznawać Grecję.Nie wspomianjąc juz Katyliny i Klodiuszaa - to juz zwykli Rzymianie którzy niszczyli wartości moralne Rzymu , nie Grecji. Wogle co oni mają wspólnego z Helladą?


QUOTE
P.S. Następnym razem użyj słów "władca hellenistyczny" i nie będzie dyskusji - obie republiki zachodu odpadną automatem


Republiki odpadną ale i związki :achajski czy etolski także. A np. Aratos którego wymieniłem jest wybitnym strategiem związku achajskiego, wiele zdąłał namieszać na świecie i jest odpowiedni kandydatem do listy. Po za tym , myśląc Twoim tokiem rozumowania, jak będzie "władca hellenistyczny" nadal pozostaje mi Partia (na pewno mieli kogoś wybitnego) i celtowie (z chociażby Wercyngetoryksem)- problem nie rozwiązany.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej