Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Żywot Adama Mickiewicza
     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 18/09/2004, 13:58 Quote Post

Gdzie w sieci można znaleźć dokładną biografię Adama Mickiewicza?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Vereena
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 1.721

 
 
post 17/10/2004, 18:54 Quote Post

W sieci, to na pewno nie porządną wink.gif Temat pewnie nieaktualny, ale http://www.mickiewicz.art.pl/index.html

Wszystkim historykom polecam za to cykl Jarosława Marka Rymkiewicza: "Żmut", "Baket", "Do Snowia i dalej", "Kilka szczegółów":)

Raz - bo można delektować się naprawdę przepiękną polszczyzną smile.gif)), dwa - już na poważnie - pozycje te nie mają nic wspólnego z typowymi szkolnymi biografiami "wieszcza" (jak ja nie lubię tego słowa, dziwić się, że czytują go tylko pasjonaci).

Trzy - prostuje sporo narosłych literackich legend. Np. odnośnie Maryli Wereszczakówny, która miała wyjść za mąż za starca prawie tylko dla pieniędzy (he he, Puttkamer był po uszy w długach, poza tym poślubił ją młody, niebywale przystojny były oficer napoleoński wink.gif
Ale zostawmy już sprawy alkowy, białych małżeństw i innych takich smile.gif

Świteź na przykład - wszyscy myślą, że to tylko wymysł i fantastyka, ale Rymkiewicz stawia kilka bardzo ciekawych hipotez. Bo czy wiele osób wie, że w XIX wieku to było naprawdę tajemnicze miejsce i nie żyły tam żadne zwierzęta?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 26/10/2004, 13:30 Quote Post

Jaka jest Wasza ulubiona "książka" Mickiewicza ? Jak myślicie, czy miał on jakąś znaczącą rolę w historii Polski ? Czy rzeczywiście jego rodacy czuli, że pisze "ku pokrzepieniu serc"... ? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 8/11/2004, 15:30 Quote Post

QUOTE(Mała Marika @ Oct 26 2004, 02:30 PM)
Jaka jest Wasza ulubiona "książka" Mickiewicza ? Jak myślicie, czy miał on jakąś znaczącą rolę w historii Polski ? Czy rzeczywiście jego rodacy czuli, że pisze "ku pokrzepieniu serc"... ? confused1.gif
*


Jeżeli chodzi o książki A.Mickiewicza,bardzo lubię "Dziady",a czy odgrał jakąś znaczącą rolę w historii Polski?Moim zdaniem,tak.Gdyby nie odegrał,nie otrzymałby tytułu wieszcza narodowego(jakbym się pomylił,to mnie o tym powiadomcie smile.gif )Ci co w Polsce mieszkali,nie wyemigrowali za granicę,zapewne czuli,iż Mickiewicz piszę "ku pokrzepieniu serc".Ci,co wyemigrowali,według mnie,nie wierzyli w jego poezją "ku pokrzepieniu serc".
Po prostu stracili w wiarę,że kiedykolwiek odzyskają Polskę,ale emigracja z terenów zaborczych miała także inne powody,nie związane z wiżją nieodbudowania niepodłegłej Polski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 8/11/2004, 17:40 Quote Post

Hmm...zgadzam się smile.gif I z tego co ja wiem, to się chyba nie pomyliłeś, że jest on uznawany za wieszcza narodowego wink.gif
Co do mnie, to czytałam "Dziady", ale jak na mój wiek, to dość cięzko strawne biggrin.gif
Ale fakt faktem - facet pisać potrafił biggrin.gif
Pozdrawiam, Cerbeus smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Herme$
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 301
Nr użytkownika: 1.858

Zawód: student
 
 
post 11/11/2004, 20:20 Quote Post

QUOTE(Cerberus @ Nov 8 2004, 04:30 PM)
Ci co w Polsce mieszkali,nie wyemigrowali za granicę,zapewne czuli,iż Mickiewicz piszę "ku pokrzepieniu serc".Ci,co wyemigrowali,według mnie,nie wierzyli w jego poezją "ku pokrzepieniu serc".
Po prostu stracili w wiarę,że kiedykolwiek odzyskają Polskę,ale emigracja z terenów zaborczych miała także inne powody,nie związane z wiżją nieodbudowania niepodłegłej Polski.
*


"Ku pokrzepieniu serc" to pisał Sienkiewicz rolleyes.gif
Emigranci wierzyli w niepodległość, pomyślcie ile organizacji założyli po powstaniu listopadowym, pomyślcie o działalności emisariuszy.
Mickiewicz istniał też w świadomości ludzi później, vide "Latarnik" Sienkiewicza.
Natomiast ja uwielbiam Adasia choćby za "Księgi narodu polskiegi i pielgrzymstwa polskiego". O wojnę powszechną za wolność ludów, prosimy Cię Panie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Justyna_
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 3.765

 
 
post 12/02/2005, 11:59 Quote Post

A ja lubię jego wiersze...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
P.V. Maro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 3.504

 
 
post 20/03/2005, 16:52 Quote Post

Hm... Naturalnie ludzie tego kalibru co Mickiewicz, Słowacki i Krasiński to klasyka naszej literatury, ale jakoś wersja opracowywania ich dzieł w szkołach jest po prostu irytująca i zniechęcająca do ich twórczości. Już sam zwrot: Którą z książek Mickiewicza wywołuje dziwne uczucia, a co dopiero: Najbardziej lubie "Dziady"... Ja za to zdecydowanie obwiniam szkolny model analizy tych kniżek czy wierszy. Wszystko to w "budzie" jakieś takie dęte i wzniosłe. Po 23-cim "wieszczu" to się chalirka można przekręcić... Morał ( z mojej strony :> ) : Nie uważać na lekcjach j. p., bo szkoda nerwów... biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 26/04/2005, 10:28 Quote Post

QUOTE
A ja lubię jego wiersze...

Tak. Wiersze jego lepsze od całych książek z akcją... wink.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 7/06/2005, 14:01 Quote Post

A ja dopiero pod koniec studiów doceniłam "Pana Tadeusza". No i "Ballady" ma niezrównane...
O Mickiewiczu parę książek napisał Stanisław Pigoń - pisał on też przedmowę do "Pana Tadeusza" w wydaniu Biblioteki Narodowej - ma kapitalne przypisy!:)J.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 10/07/2005, 20:22 Quote Post

QUOTE(Mała Marika @ 26/10/2004, 14:30)
Jaka jest Wasza ulubiona "książka" Mickiewicza ? ? confused1.gif
*


Moją ulubioną książką, a raczej wierszem tongue.gif jest "Oda do młodości"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
macias
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 7.060

Zawód: uczen
 
 
post 10/07/2005, 20:43 Quote Post

Ja osobiście wolę Słowackiego niż Mickiewicza,ale parę,,jego utworów przypadło mi do gustu,choćby "Konrad Walenrod",gdzie ukazana jest wspaniała postawa człowieka zmuszonego w imię wyższego dobra swego narodu,posuwać się do rzeczy niegodnych(jak płk.Kukliński,o którym właśnie czytam),różne jego wiersze np."Oda do młodości","Świtezianka","Świtez","Powrót taty" i inne, które doskonale wprowadzają w klimat romantyzmu,no i oczywiście największa epopeja narodowa "Pan Tadeusz"("Dziadów natomiast nie lubię),która wprowadza nas w ginący świat szlachecki.Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
lkts
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 7.623

 
 
post 12/07/2005, 22:45 Quote Post

Przyznam szczerze, że nie znam szczegółowej biografii Mickiewicz. Zaciekawił mnie jeden fakt, który kiedys przeczytałem. Mianowicie, Mickiewicz miał okazję walczyć w powstaniu, lecz wolał sie zaszyć w Poznaniu i zamieszkać z żoną pewnego powstańća, który w tamtej chwili przelewał swoją krew za ojczyznę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
macias
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 7.060

Zawód: uczen
 
 
post 13/07/2005, 10:52 Quote Post

Co do Mickiwicza rzeczywiście dopiero przybyl gdy powstanie zaczęło dogasać.W ogóle stanowi to jedną z jego tajemnic.Do Wielkiego Księstwa Poznańskiego przybył dopiero w poł. sierpnia 1831r.zamierzał nielegalnie przekropczyć granicę z Króleswem,nie udało się wobec tego spędził ponad pół roku w Wielkopolsce.Kilkatrotnie przebywał w Poznaniu,mieszkał wówczas w Hotelu "Berlińskim".Odwiedził m.in Bibliotekę Raczyńskich.Opuścił Księstwo na przełomie lutego i marca 1832r.Co ciekaweWielkopolska jest jedynym w dzisiejszej Polsce regionem,w którym był Mickiewicz.Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 24/07/2005, 21:52 Quote Post

QUOTE(Herme$ @ 11/11/2004, 21:20)
Natomiast ja uwielbiam Adasia choćby za "Księgi narodu polskiegi i pielgrzymstwa polskiego". O wojnę powszechną za wolność ludów, prosimy Cię Panie.
*



QUOTE(syrenka @ 7/06/2005, 15:01)
A ja dopiero pod koniec studiów doceniłam "Pana Tadeusza". No i "Ballady" ma niezrównane...
O Mickiewiczu parę książek napisał Stanisław Pigoń - pisał on też przedmowę do "Pana Tadeusza" w wydaniu Biblioteki Narodowej - ma kapitalne przypisy!:)J.
*


jesli chodzi o mnie, uwielbiam Księgi narodu polskiego, pełne czarnego humoru, ironii, poza tym napisane tak ciekawie. laugh.gif podobaja mi się Sonety krymskie, np. Czufut_Kale, Burza. Ballady mają swój niepowtarzalny urok, emanuja tajemniczoscią, magią, moje ulubione Rękawiczka wg Szyllera, Świteź, o Tukaju, nie pamiętam nazwy... a o Dziadach cz. III nie wspomnę, to na równi z Kordianem dwa moje ulubione dramaty romantyków polskich.
Mickiewiczowi poświeciła jeden z czterech "esejów" prof. Alina Witkowska, w księdzę Wielcy romantycy polscy bodajże - bardzo iekawe i pasjonujące spojrzenie na jego postać, także kilka niezłych hipotez rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej