Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najazd Brzetysława I na Polskę w 1038 roku
     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 4/01/2012, 1:54 Quote Post

tekst kolegi kolejny raz potwierdza smutny obraz kompletnego niezrozumienia (delikatnie mówiąc) przez Jdela, tego czym jest naukowa krytyka źródeł.

QUOTE
Skarbiec powinien być i był w Krakowie, to oczywiste dla wszystkich, którzy uznają istnienie Bolesława Wyklętego (Zapomnianego).

Dyrdymały o Zmyślonym jako dowód hahaha

QUOTE
(pomimo unii personalnej) zostali odrębni urzędnicy dzielnicowi w Gnieźnie i Krakowie; gdy było 2 podskarbich, to musiały być 2 skarbce.

Jakiej unii personalnej ? Człowieku, czy ty potrafisz napisać choć raz bez majaczenia?


QUOTE
(wojska ruskie Jarosława tutaj nie doszły, skoro Kazimierz w latach 40. zwracał wolność 800 jeńcom zagarniętym przez Chrobrego

A skąd wiesz, gdzie znajdowali się ci jeńcy ? Może siedzieli np na Pomorzu ? Jaka poszlaka wiąże ich z Krakowem i to tak silnie, że ich istnienie stanowi dowód (SIC !!!) zasięgu wyprawy Jarosława.


QUOTE
To, że pod koniec lat 40. mamy informacje dotyczące >>arcybiskupa<< Aarona, nie świadczy o ciągłości biskupstwa. Ba, nawet mu przeczy, bo przecież biskupstwo (siedziba diecezji) co do zasady nie mogło funkcjonować w siedzibie arcybiskupa (metropolii).

Czy mógłbyś zapoznać się ze źródłami? Zresztą już Ci kiedyś je cytowałem. Tak więc po prostu masz źródła gdzieś i wolisz kłamać. Aron BYŁ następcą Rachelina. To oczywiste. A to dlatego, że nie od razu został arcybiskupem. Najpierw był mianowany biskupem przez Kazimierza a następnie, w Kolonii lub w Rzymie, na biskupa wyświęcony. Dopiero potem otrzymał paliusz. Tak więc nic tu niczemu nie przeczy poza tym, że twoje wypowiedzi przeczą mojej wierze w siłę prawdy. Ty i prawda to jak ogień i woda.

Ten post był edytowany przez marlon: 4/01/2012, 1:58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 4/01/2012, 1:56 Quote Post

QUOTE
zapiski rocznikarskie są późne i zmanipulowane a o funkcjonowaniu biskupstwa krakowskiego w latach 30. XI w. nic nie wiadomo. Nie wiem z czego wnosisz fakt ”normalnego funkcjonowania biskupstwa”, skoro dopiero Długosz zna biskupa Rachelina z Włoch.

Jak można tak zmyślać i mataczyć confused1.gif Kłamiesz Jdelu jak najęty. Kłamiesz bo znasz literaturę ale ją olewasz. To zwykły trolling. Zgłaszam sprawę moderatorowi.

Ten post był edytowany przez marlon: 4/01/2012, 2:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 4/01/2012, 12:38 Quote Post

QUOTE(marlon @ 4/01/2012, 1:54)
A skąd wiesz, gdzie znajdowali się ci jeńcy ? Może siedzieli np na Pomorzu ? Jaka poszlaka wiąże ich z Krakowem i to tak silnie, że ich istnienie stanowi dowód (SIC !!!) zasięgu wyprawy Jarosława.

Wtrącę się. Jeńcy ruscy nie musieli przebywać w ziemi krakowskiej, ale w grę wchodzi w zasadzie jeszcze tylko Wielkopolska. Pomorze odpada (władza Kazimierza nie sięgała tam na pocz. lat 40), odpada Mazowsze i Kujawy (Miecław), opada Śląsk (Czesi).
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 4/01/2012, 12:45 Quote Post

Śląsk wcale nie odpada. Z prostego powodu. Są powody, uznane przez wielu badaczy, aby przyjąć, że Śląsk odzyskano w większości około roku 1041. Tak Rymar, Tyszkiewiczowie, Jurek i inni. Nie rozumiem w ogóle kwestii Kujaw. Nie było czegoś takiego przed wiekiem XII. Kujawy kruszwickie to integralna część Wielkopolski. A co do Pomorza to zapomniałeś dodać, że około roku 1040-3 Pomorze było chwilowo uzależnione. Wynika to z kronik węgierskich i z ich opowieści o przygodach królewicza Beli w Polsce w tym czasie. Na skutek układów pokojowych, o jakich mowa w tych kronikach, mogło dojść do zwolnienia jeńców podległych władzy księcia Siemomysła. Jak widać sprawa jest bardziej skomplikowana.

Ten post był edytowany przez marlon: 4/01/2012, 12:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 4/01/2012, 14:27 Quote Post

QUOTE(marlon @ 4/01/2012, 12:45)
Nie rozumiem w ogóle kwestii Kujaw. Nie było czegoś takiego przed wiekiem XII. Kujawy kruszwickie to integralna część Wielkopolski.

Oczywiście, zgadza się. Pisząc o Kujawach miałem na myśli "pogranicze" wielkopolsko-mazowieckie, kontrolowane zapewne wówczas przez Miecława.

"Ślad pomorski" rzeczywiście nie wykluczony, chociaż wydaje się oparty o zbyt wiele niepewnych danych. Ziemia krakowska CHYBA też nie, bo zbyt blisko Rusi. Śląsk? Ciekawa koncepcja - prawdopodobna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Bolesław Zapomniany
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 126
Nr użytkownika: 46.826

Marek
Stopień akademicki: Student historii
Zawód: student
 
 
post 4/01/2012, 14:57 Quote Post

Hmmm....widzę,że odgrzewając ten temat wywołałem małą burzę... rolleyes.gif

A jeśli znajdę i jeżeli ktoś będzie się chciał zapoznać z fragmentem mojej pracy na temat najazdu Brzetysława,to mogę go tu wstawić... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 4/01/2012, 15:18 Quote Post

Wstaw cala prace np w odcinkach. Gdzie byla publikowana? Oczywiscie zdaje sobie sprawe że sugerowane zwolnienie Ruskich przez Siemomysla jest domyslem. Niemniej cala ta sprawa zawieszona jest na jednym zdaniu z PVL. Było tak albo siak. Tymczasem kolega Jdel na tym jednym zdaniu, pozbawionym szczegolow, buduje jakies fantastyczne koncepcje. Sorry, ale fantazji tego kolegi po prostu nie trawie. Dlatego zas ich nie trawie, że opieraja się na absurdalnych manipulacjach tekstami zrodel. Uwazam to za nieetyczne i amoralne.

PS
Koncepcje odzyskania Slaska okolo roku 1041 postaram się zas przedstawic rychlo

Ten post był edytowany przez marlon: 4/01/2012, 15:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Bolesław Zapomniany
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 126
Nr użytkownika: 46.826

Marek
Stopień akademicki: Student historii
Zawód: student
 
 
post 4/01/2012, 15:31 Quote Post

hmmm... z racji tego,że jestem studentem II roku historii,a i sama praca powstała całkiem niedawno (w grudniu) nie była nigdzie publikowana. A wstawię ją jak tylko dorwę się do swojego komputera smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 4/01/2012, 15:35 Quote Post

Od pewnego Czecha wiem, że z tych wypraw byli brani jeńcy, których osiedlano całe wioski w Czechach. Podawał także nazwy polskich miejscowości w okolicy lasów Szumawy. Czy ktoś potrafi wymienić takie miejscowości ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 4/01/2012, 15:44 Quote Post

QUOTE(Micza @ 4/01/2012, 15:35)
Od pewnego Czecha wiem, że z tych wypraw byli brani jeńcy, których osiedlano całe wioski w Czechach. Podawał także nazwy polskich miejscowości w okolicy lasów Szumawy. Czy ktoś potrafi wymienić takie miejscowości ?
*


Wiemy to wszyscy wink.gif Jest to bowiem doskonale znana historykom relacja kronikarza czeskiego Kosmasa. Czy sugerujesz, że miewasz bezpośrednie kontakty z Kosmasem ??! Ja osobiście mam do niego kilka pytań... przekażesz?

PS
Miejscowość wymienił właśnie Kosmas. To Hedczany - czyli Gieczanie. Byli to przesiedleńcy z wielkopolskiego Giecza

Ten post był edytowany przez marlon: 4/01/2012, 15:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Bolesław Zapomniany
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 126
Nr użytkownika: 46.826

Marek
Stopień akademicki: Student historii
Zawód: student
 
 
post 4/01/2012, 15:44 Quote Post

Według relacji Kosmasa postąpiono tak z mieszkańcami Giecza, którzy sami poprosili Brzetysława o możliwość osiedlenia się w Czechach. Ten na to przystał,a nawet pozwolił na używanie prawa polskiego tymże Gieczanom. Wątek ten pojawia się w mojej pracy razem z odpowiednim cytatem. Wrzucę ją jutro wieczorem lub w piątek z racji tego, że nie mam dostępu do osobistego komputera... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 4/01/2012, 15:50 Quote Post

Z Kosmasem jako taki kontakt mam, lecz raczej poprzez jego Czechów historię,która jest u nas w bibliotece. Chciałem się tylko dowiedzieć jak wiele jest takich miejscowości...i jakie są nazwy, o Hedczanach oczywiście słyszałem.
Przy okazji , czy gródek w Gieczu już można zwiedzać po remoncie ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 4/01/2012, 15:59 Quote Post

QUOTE
Chciałem się tylko dowiedzieć jak wiele jest takich miejscowości...i jakie są nazwy

Poza Hedczanami, znanymi ze źródła, literatura wspomina jeszcze jedną albo dwie wioski w Czechach noszące nazwy zbiorowe (czyli tego samego typu co nazwa Hedczany), hipotetycznie pochodzące od nazw miejscowości w Wielkopolsce. Niestety w tej chwili nie jestem w stanie przytoczyć tych nazw. To jest jednak tyko domniemanie badaczy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Bolesław Zapomniany
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 126
Nr użytkownika: 46.826

Marek
Stopień akademicki: Student historii
Zawód: student
 
 
post 6/01/2012, 17:08 Quote Post

Witam!

Zgodnie z zapowiedzią zamieszczam swoją pracę dotyczącą stosunków polsko-czeskich za panowania Mieszka II i Kazimierza Odnowiciela. Zapraszam do lektury!!! smile.gif



Czy może mi ktoś powiedzieć dlaczego nie mogę dodać załącznika do postu???

P.S. w związku z tym, iż nie mogę dodać załącznika do postu zapraszam na mojego chomika celem zapoznania się z moją pracą: http://chomikuj.pl/Mordimer_Madderdin

Ten post był edytowany przez Bolesław Zapomniany: 6/01/2012, 19:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 6/01/2012, 19:38 Quote Post

Praca niestety mnie nie "powaliła" na kolana. Szereg kwestii widzę całkiem odmiennie. Tak np powrót Rychezy wydaje się mi zupełnie pewny skoro jak wiemy zostaje wygnana po śmierci męża. Co więcej data wyjazdu Rychezy - pod koniec roku 1031 - jest datą wyssaną z palca. Z kolei rebelia pogańska to, jak wiemy, lata 1030-1033. Praca nie bierze pod uwagę tego, że na Pomorzu władali dalej potomkowie Mieszka I, którzy prawdopodobnie opanowali Wielkopolskę, co wynika z lakonicznego, jednak wymownego, opisu Galla.

Ten post był edytowany przez marlon: 6/01/2012, 20:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej