Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tragiczne małżeństwa Zygmunta Augusta, Przyczyna wygaśnięcia Jagiellonów
     
Mozartowa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 170
Nr użytkownika: 55.294

Magdalena Gauks
Zawód: student
 
 
post 24/07/2009, 18:04 Quote Post

QUOTE
Hej,
zdaje się, że miała ona całkiem spory posag.

Według mnie to nie posag, a - jak wspominano już kilka razy - uczucie skłoniło Zygmunta Augusta do ślubu z Barbarą.
Co do posagu, to Elżbieta Habsburżanka wniosła spory posag, który Zygmunt mógł wykorzystać w ten czy inny sposób. Co prawda chyba potem go odesłał, no ale cóż.

Btw. czytałam ostatnio książkę J. Besali "Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna". Ktoś czytał? Co możecie na jej temat powiedzieć?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 24/07/2009, 21:22 Quote Post

QUOTE(Mozartowa @ 24/07/2009, 18:04)
QUOTE
Hej,
zdaje się, że miała ona całkiem spory posag.

Według mnie to nie posag, a - jak wspominano już kilka razy - uczucie skłoniło Zygmunta Augusta do ślubu z Barbarą.
Co do posagu, to Elżbieta Habsburżanka wniosła spory posag, który Zygmunt mógł wykorzystać w ten czy inny sposób. Co prawda chyba potem go odesłał, no ale cóż.

Btw. czytałam ostatnio książkę J. Besali "Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna". Ktoś czytał? Co możecie na jej temat powiedzieć?
*



Hej,
przy 400 wsiach dziedzicznych nietrudno o ciepłe uczucia. A posagów w razie śmierci małzonki nie zwracano. Tatuś rwał sobie włosy z głowy, że wypłacił całość posagu Elżbiety tuż przed jej śmiercią.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #17

     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 24/07/2009, 21:31 Quote Post

QUOTE(Kakofonix @ 24/07/2009, 21:22)
Tatuś rwał sobie włosy z głowy, że wypłacił całość posagu Elżbiety tuż przed jej śmiercią.

To się nazywa pech sad.gif
A wracając do tematu, podzielam zdanie Mozartowej. Wg mnie, główną przyczyną małżeństwa Zygmunta z Barbarą była jego miłość do niej. Posag, jak sądzę, stanowił w tym wypadku rzecz drugorzędną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Stefanos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 38.326

Zawód: uczen
 
 
post 25/11/2009, 22:53 Quote Post

Ogólnie to tak bardzo prawdopodobne jest to że Zygmunt August był bezpłodny ponieważ zaraził się jakąś choroba na dworze swojej matki czyli Bony. Dobrze ktoś wcześniej napisał że Habsburżanki uważane były za bardzo płodne dzięki temu właśnie zdobyto trony takich krajów jak Czechy, Węgry, Hiszpania... Jeśli chodzi o to dlaczego ożenił się z Barbara prawdopodobnie z miłości do niej. A z Radziwiłłami Zygmunt August związany było praktycznie od początku swojego panowania na Litwie On to nadał im wielkie włości i stołki. Mikołajowi Rudemu urząd hetmański Czarnemu zaś wojewody. Warto też zwrócić uwagę na to ze prowadził On z nimi bardzo ożywioną korespondencje. Tak naprawdę ich drogi rozeszły sie koło 1562-63 kiedy to stali się oni przeciwnikami unii. To może właśnie z polecenia z któregoś z Radziwiłłów wziął za żonę Barbarę...
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
BSB14
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 40.055

Patryk
Zawód: uczen
 
 
post 26/11/2009, 8:49 Quote Post

QUOTE(Stefanos @ 25/11/2009, 22:53)
Ogólnie to tak bardzo prawdopodobne jest to że Zygmunt August był bezpłodny ponieważ zaraził się jakąś choroba na dworze swojej matki czyli Bony.
*



to jak wytłumaczysz, ze miał córke Barbare Woroniecką?

QUOTE(Stefanos @ 25/11/2009, 22:53)
A z Radziwiłłami Zygmunt August związany było praktycznie od początku swojego panowania na Litwie On to nadał im wielkie włości i stołki. Mikołajowi Rudemu urząd hetmański Czarnemu zaś wojewody.
*



bez pomocy Zygmunta Augusta i tak posiadali już dośc sporoą władze na Litwie;)
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/11/2009, 18:38 Quote Post

QUOTE
to jak wytłumaczysz, ze miał córke Barbare Woroniecką?

Udowodnij, że to była jego córka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
BSB14
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 40.055

Patryk
Zawód: uczen
 
 
post 26/11/2009, 22:35 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 26/11/2009, 18:38)
QUOTE
to jak wytłumaczysz, ze miał córke Barbare Woroniecką?

Udowodnij, że to była jego córka.
*




to tak smao udowodni że nie miał dzieci na boku, stwierdzenia po przeszło 450 latach, ze ktoś był bezpłodny jest mało realne, a gdyby juz miał jakoś mieć swoje dziecko, które twierdzicie ze naprawde nie musi byc jego to raczej byłby to potomek
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 26/11/2009, 22:42 Quote Post

QUOTE
to tak smao udowodni że nie miał dzieci na boku
nie do końca, na tm forum obowiązuje zasada, wewdle której stawiając jakąs tezę musisz ją udowodnić, twoi oponenci nie muszą udowadniać, że jest ona błędna. O ile wiadomo tak właśnie wygląda merytoryczna dyskusjia, wiec skoro nie umiesz udowodnić, że Woroniecka nie była jego córką fakt uznać można za niebyły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
BSB14
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 40.055

Patryk
Zawód: uczen
 
 
post 28/11/2009, 12:17 Quote Post


tak zgadzam się ale to idzie w dwie strony, tak samo nikt inny nie może udowodnić że to nie była jego córka prawda? skoro ktoś przede mna postawił teze o bezpłodności, ja przywołałem argument Woronieckiej, no którey jest myśle że dość mocny, a nikt nie bedzie teraz nie będzie spradzwał czy sa ich powiązania.


QUOTE(lancelot @ 26/11/2009, 22:42)
wiec skoro  nie umiesz udowodnić, że Woroniecka nie była jego córką fakt uznać można za niebyły.
*




ja napisałem ze to była jego córka wiec czemu miałbym udowadniać że nie była jego córką?
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 28/11/2009, 14:19 Quote Post

QUOTE
przywołałem argument Woronieckiej, no którey jest myśle że dość mocny

Córka kobiety "niezbyt ciężkich" obyczajów ma być mocnym argumentem? Na co?
QUOTE
ja napisałem ze to była jego córka wiec czemu miałbym udowadniać że nie była jego córką?

Masz udowodnić, że BYŁA jego córką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
BSB14
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 40.055

Patryk
Zawód: uczen
 
 
post 28/11/2009, 15:52 Quote Post

Jeśli powszechnie się uznaje ją za córke Zygmunta Augusta to tak trzeba przyjąć i koniec bo z kosmosu jej nie wzieli. Jeśli tak mamy podchodzić to sprawy, że czyjeś ojcostwo musi byc udowodnione jedynie genetycznie to musimy zbadac całe dynastie.

A jeśli naprawde Woroniecka nie była jego córką, a tutaj zdania są podzielone co widać tutaj http://www.historycy.org/index.php?showtopic=42569&st=0 to i tak nie jest wystarczający dowód na bezpłodność Zygmunta Augusta, bo skad mamy nie mieć pewność ze nie miał dzieci z jakimiś na boku? Naprawde trudno stwierdzić bezpłodnośc kogoś po 400 latach, chyba nie jesteśmy lekarzami, ale wiadomo ze nawet ludziom płodnym nieraz trudno mieć potomka prawda?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 28/11/2009, 18:38 Quote Post

QUOTE
Jeśli powszechnie się uznaje ją za córke Zygmunta Augusta

Nie uznaje się powszechnie, co zresztą sam zauważasz w następnym akapicie.
QUOTE
to tak trzeba przyjąć i koniec

Nic podobnego. Przyjąć należy twierdzenia udowodnione.
QUOTE
bo z kosmosu jej nie wzieli.

Dzieci nie biorą się z kosmosu...
QUOTE
Jeśli tak mamy podchodzić to sprawy, że czyjeś ojcostwo musi byc udowodnione jedynie genetycznie to musimy zbadac całe dynastie.

Można by się dowiedzieć różnych ciekawych rzeczy w ten sposób... Ale nie w tym rzecz - w przypadku dynastii mamy do czynienia z potomkami legalnych małżonków. Barbara Giżanka w żadnym wypadku nie była legalną małżonką Zygunta Augusta - była podstawioną przez Mniszcha ex-mniszką wątpliwej konduity. Czy jeśli prostytutka, z której usług korzystałeś, przyjdzie do Ciebie z brzuchem, to śmiało uznasz to dziecko za swoje?
QUOTE
A jeśli naprawde Woroniecka nie była jego córką, a tutaj zdania są podzielone co widać tutaj http://www.historycy.org/index.php?showtopic=42569&st=0 to i tak nie jest wystarczający dowód na bezpłodność Zygmunta Augusta,

Nie, to nie jest dowodem. To, że nie miał potomstwa z żadną z trzech swoich żon również nie jest dowodem, ale poważną poszlaką.
QUOTE
bo skad mamy nie mieć pewność ze nie miał dzieci z jakimiś na boku?

Gdzie więc są te dzieci?
QUOTE
ale wiadomo ze nawet ludziom płodnym nieraz trudno mieć potomka prawda?

Pod warunkiem, że nie mają partnerki, mają problemy z erekcją albo że ich partnerki są bezpłodne. Oczywiście, w przypadku Zygmunta Augusta można zrzucić winę na jego trzy żony albo na niego. Która z tych dwóch rzeczy wydaje Ci się bardziej prawdopodobna?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
BSB14
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 40.055

Patryk
Zawód: uczen
 
 
post 28/11/2009, 22:04 Quote Post

Nie bede korrzystał z usług prostytutki więc nie bede miał takich problemów biggrin.gif I sam zaznczayłem, ze dzieci z kosmosu sie nie biorą;)to była ironia

Gdzie sa te dzieci.. nie mam pojecia czy w ogole były, a moze jak nawet to ich mamy tak rozpalały miłościa fizyczna w tą i w drugą, ze kandydatów na tate było kilku;)

Czyli rozumiem Twoim zdaniem Ramond Wołoniecka nie jest córką Zygmunta Augusta, a sam król był prawdopodobnie bezpłodny?
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 28/11/2009, 22:36 Quote Post

QUOTE
Wołoniecka nie jest córką Zygmunta Augusta, a sam król był prawdopodobnie bezpłodny?
Ja nie Ramond ale... nie mamy dowodów na to,że Wołoniecka była córką ZA, wiemy natomiast, że nie posiadał dzieci z kilku potwierdzonych związków, możemy teoretyzować ale po co, skoro wystarczy zastanowić się nad prawdopodobnym rozwiązaniem problemu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
BSB14
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 40.055

Patryk
Zawód: uczen
 
 
post 29/11/2009, 10:41 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 28/11/2009, 22:36)
QUOTE
Wołoniecka nie jest córką Zygmunta Augusta, a sam król był prawdopodobnie bezpłodny?
Ja nie Ramond ale... nie mamy dowodów na to,że wóloniecka była córką ZA, wiemy natomiast, że nie posiadą dzieci z kilku potwierdzonych związków, możemy teoretyzować ale po co, skoro wystarczy zastanowić się nad prawdopodobnym rozwiązaniem problemu?
*




no i w tym się zgadzamy wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej