Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dzungla Amazonii tworem ludow przedkolumbijskich , Teza Manna
     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/03/2013, 12:59 Quote Post

Mann w swojej książce przedstawia spór w świecie naukowym dotyczący stanowiska wobec pochodzenia struktury roślinnej i glebowej Amazonii, za której stworzenie, według jednej ze stron sporu, jest odpowiedzialny w dużej mierze człowiek. Dzięki specyficznej technice "tworzenia" odpowiedniej, bardzo nadającej się do hodowli roślin uprawnych gleby stworzono takową (terra preta i, co za tym idzie, narzucono tym terenom swoją szatę roślinną.
Autorem tych agronomicznych osiągnięć były społeczności zamieszkujące dorzecze Amazonki, które zniknęły w z powodu epidemii przywleczonej przez Europejczyków.
Mann solidnie podbudowuje stanowisko zwolenników tej teorii...
Zapraszam do dyskusji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 8/04/2013, 15:28 Quote Post

Z całej książki ta teza była dla mnie najciekawsza, nigdy wcześniej się z nią nie spotkałem - w innych opracowaniach popularnych zresztą też chyba nie jest podnoszona. Niestety, to zagadznienie bardziej z dziedziny agronomii niż historii, a moje znikome doświadczenie w dziedzinie uprawy czegokolwiek nie pozwala mi się wypowiedzieć. Ale czy w łatwiej dostępnej literaturze w językach mi obcych pisuje się coś na ten temat?

Ten post był edytowany przez kundel1: 8/04/2013, 21:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 8/04/2013, 20:26 Quote Post

To trzebaby sobie odświeżyć te knizke - bedzie lat pare jak ja czytalem. Kwestia jest czy sie zna temat poza tym co napisal Mann, tj ekologia, rolnictwo i archeologia Amazonii, bo inaczej chyba tylko odgrzewanie Mann'a?

http://www.yurileveratto.com/en/articolo.php?Id=209


Ten post był edytowany przez bachmat66: 8/04/2013, 20:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/04/2013, 0:55 Quote Post

QUOTE(kundel1 @ 8/04/2013, 15:28)
Z całej książki ta teza była dla mnie najciekawsza, nigdy wcześniej się z nią nie spotkałem - w innych opracowaniach popularnych zresztą też chyba nie jest podnoszona.
To tak, jak ja. Nawet pamiętam, że kiedy zacząłem ten wątek była trzecia w nocy i wróciłem do początku, bo myślałem, że coś źle zrozumiałem. Kompletne zaskoczenie. O epidemiach wiedziałem oczywiście, choć nie sądziłem, że zebrały aż takie żniwo i były takim decydującym czynnikiem podboju, ale dżungla amazońska jako ekosystem stworzony przez człowieka? To była nowość...
QUOTE
Niestety, to zagadznienie bardziej z dziedziny agronomii niż historii,  a moje znikome doświadczenie w dziedzinie uprawy czegokolwiek nie pozwala mi się wypowiedzieć.
*


Tylko, że to stawia relację z wyprawy Orellany w innym świetle- chodzi oczywiście o te społeczeństwa, które "wcięło". A szukanie ich to już jest historia z archeologią...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 10/04/2013, 6:40 Quote Post

Nie, że została stworzona przez człowieka, tylko, ze nie przed przetrzebieniem Indian przez zarazy wyglądała inaczej, bo było wiecej pól uprawnych. Po drastycznym zmniejszeniu liczby mieszkających tam Indian wróciła do pierwotnego stanu.
Nie wiem, czy to nie przesada. Dorzecze Kongo - podobne miejsce, nie odbiegało chyba stopniem zalesienia
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/04/2013, 12:00 Quote Post

QUOTE(balum @ 10/04/2013, 6:40)
Nie, że została stworzona przez człowieka, tylko, ze nie przed przetrzebieniem Indian przez zarazy wyglądała inaczej, bo było wiecej pól uprawnych. Po drastycznym zmniejszeniu liczby mieszkających tam Indian wróciła do pierwotnego stanu.
Nie wiem, czy to nie przesada. Dorzecze Kongo - podobne miejsce, nie odbiegało chyba stopniem zalesienia
*


Właśnie nie- struktura dżungli i gleba (!) na olbrzymich obszarach jest dziełem człowieka.

(Nawiasem mówiąc przyprawia to o białą gorączkę ekologów (czy raczej "ekologów") bo okazuje się, do jakiego stopnia można ingerować w środowisko nie zakłócając równowagi. O ile ingeruje się z głową, oczywiście.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 10/04/2013, 12:29 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 10/04/2013, 6:00)
QUOTE(balum @ 10/04/2013, 6:40)
Nie, że została stworzona przez człowieka, tylko, ze nie przed przetrzebieniem Indian przez zarazy wyglądała inaczej, bo było wiecej pól uprawnych. Po drastycznym zmniejszeniu liczby mieszkających tam Indian wróciła do pierwotnego stanu.
Nie wiem, czy to nie przesada. Dorzecze Kongo - podobne miejsce, nie odbiegało chyba stopniem zalesienia
*


Właśnie nie- struktura dżungli i gleba (!) na olbrzymich obszarach jest dziełem człowieka.

(Nawiasem mówiąc przyprawia to o białą gorączkę ekologów (czy raczej "ekologów") bo okazuje się, do jakiego stopnia można ingerować w środowisko nie zakłócając równowagi. O ile ingeruje się z głową, oczywiście.
*


Ciekawe ze to samo mialo miejsce w puszczach Ameryki Polnocnej (US) tj Indianie uprawiali puszcze, tworzac kompleksy jakby parkowe (tam gdzie mialo to sens), gdzie jelenie i indyki mogly latwo sie pozywic, powodujac wzrost populacji a tym samym ostarczyc im miesa i skor/pior (jako ze piora indycze byly wykorzystywane na wytwarzanie okryc z pior, cieplejszych niz skory a nieprzemakajacych). Wioski byly przenoszone z miejsca na miejsce co 8-9 lat, bo ziemia uprawian jalowila sie w takim okresie. Kolonisci nie mogli sie nadziwic tej parkowosci i idyllicznemu krajobrazowi, ale zauwazmy ze na poczatku XVII wieku liczba Indian do Appallachow jest duzo nizsza w porownaniu z XVI wiekiem, gdyz podejrzewa sie ze zarazy zredukowaly liczbe ich nawet o 90 %. Roznosicielami, poza wiatrem etc, mogli byc wedrowni handlarze tubylczy, ktory szlaki przecinaly cale US.
W kazdym razie ludzie moga tworzyc 'raj' kiedy rownowaza pragnienie postepu i powiekszenia arealu upraw (swoja droga monokultura zazwyczaj prowadzi do erozji i zniszczenia srodowiska) z ekologia miejsca w jakim sie znajduja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
adaho-siedem
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 59.706

Adam
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 16/06/2013, 12:14 Quote Post

Rozmawiałem kiedyś na ten temat ze znajomym indianinem z Kolumbii . Wytłumaczył mi , że prowadzenie rolnictwa na masową skalę w dżungli amazońskiej jest niemożliwe . Warstwa ziemi jest bardzo płytka a pod spodem znajduje się piasek .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
piotral
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 880
Nr użytkownika: 62.951

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 16/06/2013, 12:35 Quote Post

QUOTE(adaho-siedem @ 16/06/2013, 12:14)
Rozmawiałem kiedyś na ten temat ze znajomym indianinem z Kolumbii . Wytłumaczył mi , że prowadzenie rolnictwa na masową skalę w dżungli amazońskiej jest niemożliwe . Warstwa ziemi jest bardzo płytka a pod spodem znajduje się piasek .
*


Tą kwestię dokładnie wytłumaczono w książce.
To jedna z kilku książek w moim życiu która jedna radykalnie zmieniła mój punkt widzenia na tak wiele spraw. To była jednak jedyna tam odmienna cywilizacja na świecie.

Ten post był edytowany przez piotral: 16/06/2013, 12:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 16/06/2013, 13:33 Quote Post

QUOTE(adaho-siedem @ 16/06/2013, 12:14)
Rozmawiałem kiedyś na ten temat ze znajomym indianinem z Kolumbii . Wytłumaczył mi , że prowadzenie rolnictwa na masową skalę w dżungli amazońskiej jest niemożliwe . Warstwa ziemi jest bardzo płytka a pod spodem znajduje się piasek .
*



Tu są artykuły na rzecz tej teorii:
http://www.scientificamerican.com/article....t-amazon-cities

Czytałem, że teza o gęsto zaludnionym Imperium Amazonii nie potwierdziła się, ale nie pamiętam gdzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 29/10/2014, 10:08 Quote Post

Teoretycznie metodą "polankowo-poletkową" można zrekultywować całą Amazonię, gdyby się chciało i miało czas, ale to działa inaczej - już po 15 latach indanie moga wrócić na swoje stare poletka, bo gleba się wystarczajaco odtworzyła, nawet jeśli przyjmiemy 30 lat na odtwarzanie gleby po dawnym poletku, oraz że uprawa na poletku trwa ok. 5 lat to wystarczy 6 takich poletek (na jedną rodzinę) w pobliżu osiedla, aby nie było potrzeby podróżowania po amazonii w poszukiwaniu "ziemii uprawnej", ponadto ponowne karczowanie lasu wtórnego po poletkach, jest zdecydowanie łatwiejsze niż lasu pierwotnego, a różnicy w jakości gleby nie widać, dlatego indianie preferują uprawę w tym samym miejscu, z 15 letnimi przerwami w uprawie, związanymi z regeneracją gleby. Poletka odstawione z upraw nadal generują pożywienie, bo rosną tam jeszcze niektóre rośliny uprawne, mogą być użyte jako sad lub ogród przez kolejne kilka lat, wabią też zwierzęta, którę są dodatkiem do pożywienia.

Tutaj jest opis zwyczajów uprawnych jednego z amazońskich plemion:
http://www.academia.edu/2409242/Kopieniact...wschodnie_Peru_
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Histo99
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 104.446

Jan Kowalski
Stopień akademicki: magister
Zawód: amator
 
 
post 28/01/2019, 22:23 Quote Post

To już fakt Panowie, terra preta!, oglądałem program na National Geographic. współcześnie nie możemy odtworzyć właściwości tej gleby, grubość warstwy to 2 m!
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.502
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 29/01/2019, 10:25 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 10/04/2013, 13:00)
QUOTE(balum @ 10/04/2013, 6:40)
Nie, że została stworzona przez człowieka, tylko, ze nie przed przetrzebieniem Indian przez zarazy wyglądała inaczej, bo było wiecej pól uprawnych. Po drastycznym zmniejszeniu liczby mieszkających tam Indian wróciła do pierwotnego stanu.
Nie wiem, czy to nie przesada. Dorzecze Kongo - podobne miejsce, nie odbiegało chyba stopniem zalesienia
*


Właśnie nie- struktura dżungli i gleba (!) na olbrzymich obszarach jest dziełem człowieka.

(Nawiasem mówiąc przyprawia to o białą gorączkę ekologów (czy raczej "ekologów") bo okazuje się, do jakiego stopnia można ingerować w środowisko nie zakłócając równowagi. O ile ingeruje się z głową, oczywiście.
*



Akurat równowaga była zakłócona, że wystarczyło parę lat, żeby po tej cywilizacji śladu nie zostało smile.gif
Terra preta jest raczej faktem. Ale nie tylko człowiek miał na nią wpływ. Bo bez rokrocznego 20 tysięcy ton fosforu znad Sahary, to niewiele by urosło na cienkiej amazońskiej ziemi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 29/01/2019, 10:43 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 29/01/2019, 10:25)
Bo bez rokrocznego 20 tysięcy ton fosforu znad Sahary, to niewiele by urosło na cienkiej amazońskiej ziemi.
*


Czyli jakieś 30 gram nawozu na hektar...Super nawożenie, nie ma co...Dzięki Saharo za wsparcie, bez Ciebie byśmy sobie nie poradzili.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.502
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 29/01/2019, 10:59 Quote Post

QUOTE(marc20 @ 29/01/2019, 11:43)
QUOTE(carantuhill @ 29/01/2019, 10:25)
Bo bez rokrocznego 20 tysięcy ton fosforu znad Sahary, to niewiele by urosło na cienkiej amazońskiej ziemi.
*


Czyli jakieś 30 gram nawozu na hektar...Super nawożenie, nie ma co...Dzięki Saharo za wsparcie, bez Ciebie byśmy sobie nie poradzili.
*




Służę zdjęciami oberżyny z poprzedniego nawiewania piasku nad Polskę w 2016 roku.
https://www.nasa.gov/content/goddard/nasa-s...amazon-s-plants
https://earthsky.org/earth/saharan-dust-fee...orest-perfectly
https://news.mongabay.com/2015/03/how-the-s...inforest-going/

te 20 tys. ton to tyle ile ile jest wypłukiwane rokrocznie z Amazonii. A piasek to nie tylko fosfor.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej