Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

6 Strony « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Złoty Wiek Islamu

dammy

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow

post Wczoraj, 21:43 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 17/11/2017, 21:58)
Wg. Ciebie Europa odpowiada za muzułmański fanatyzm?

Nie. Nie odpowiada. Muzułmanie wycinali mieszkańców Kaszmiru za czasów Sikandara przecież nie z powodu Europejczyków. Namordowali buddystów nie z powodu Europejczyków. Odpowiadają muzułmanie za falę ortodoksji i tylko oni gdyż sami rozpoczęli ekspansję pod sztandarami proroka. Ale patrząc na chłodno rozkład państwa Ajjubidów i przejęcie władzy przez Mameluków dało kopa ortodoksji, a do niej wpływów wyprawy Ludwika na pewno się przyczyniły. Nie mniej rządy późniejszych Mameluków czy Turków po śmierci Selima II pokazały inną przyjaźniejszą twarz islamu. Jak muzułmanie chcieli to mimo wojen z chrześcijańskimi państwami mogli wykazać się tolerancją.

QUOTE(MaG11 @ 17/11/2017, 20:55)
No ilu ? Masz jakieś statystyki ?  smile.gif

Nie mam. Ale myślę, że po coś to wymyślili. I to stosowali. Przecież stosowali to również i na sto lat przed Jennerem chrześcijańscy Rumuni.

Z pewnością upadł po tym jak stali się większością. Różnic cywilizacyjnych między południem a północą półwyspu tak od wieku XII też próżno szukać. Choć chyba lepszym przykładem jest Egipt. Zanim muzułmanie stali się tam większością to był jednym z głównych (albo głównym) centrów cywilizacji nad Morzem Sródziemnym. Nie ważne czy za Starego Państwa, Ramzesydów, Ptolemeuszy, Rzymian czy pierwszych Abbasydów. A potem nim być definitywnie przestał.

Tylko, że przyczyną była fala ortodoksji, a skutkiem, a nie przyczyną migracja. Mamelucy przejęli władzę czy się to chrześcijanom podobało czy nie. Władcy pochodzenia tureckiego mogli prowadzić politykę tolerancji mimo wojen z chrześcijanami. Wybrali taką drogę jaką wybrali. Nie ma to większego związku z ekspansją demograficzną muzułmanów, którzy nieraz udowodnili za Ajjubidów, że bez prześladowań da się żyć.

Nie załatwili tylko się tam osiedlali. Początkowo za zgodą administracji a potem i bez niej. Po czym po prostu stopniowo przejęli jej rządy. Co do Mongołów to pod względem militarnym jak najbardziej dorównywali podbijanym przez siebie krajom. Tylko łacinnikom i mamelukom rady nie dali :-).

Tylko pisałem to w kontekście Twojej wypowiedzi, że przyczyną upadku Kalifatu była ekspansja demograficzna muzułmanów, a efektem podbój przez chrześcijan. O przewadze militarnej nie zawsze decyduje wyższość kulturowa. Co nie oznacza, że uważam Europejczyków za barbarzyńców. W 406 roku całą masa Germanów zwaliła się w granice Imperium i po 70 latach już był koniec. A wcześniej aż do Adrianopola długo z nimi byli w stanie współistnieć oczywiście również dzięki przewadze militarnej jak i osadnictwu. Mongołowie i tak więcej podbić nie byli w stanie. Przynajmniej w takiej formie jaką nadał Czyngis-Chan temu imperium.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #76

Bazyli

VI ranga
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami

post Wczoraj, 23:24 Quote Post

dammy:
"Nie wiem co to za książeczka.".

Wydana w Katowicach w 2002 r., a jej autorem jest Yves Thoraval. Bardzo ciekawa.

dammy:
"Wszystko to co mam w u siebie wskazuje...".

Czyli zgadzamy się. Utrata znaczenia i marginalizacja niemuzułmanów zbiegła się w czasie z początkiem upadku cywilizacyjnego świata islamu.

Aquarius:
"Czy aby na pewno islam jest w Europie tak niszową religią jak buddyzm czy dżinizm?".

Nie. Idzie natomiast o to, że wymienione przeze mnie religie "wdarły" się na kontynent europejski w czasie gdy był on już chrześcijański. Żydzi to przypadek ekstraordynaryjny.

User is offline  PMMini Profile Post #77

Aquarius

VII ranga
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr

post Dzisiaj, 00:39 Quote Post

QUOTE(Bazyli @ 17/11/2017, 23:24)
wymienione przeze mnie religie "wdarły" się na kontynent europejski w czasie gdy był on już chrześcijański. Żydzi to przypadek ekstraordynaryjny.
*

Islam "wdarł" się na kontynent europejski zanim stał się on chrześcijański, wtedy jeszcze sporo pogaństwa plątało się po Europie.

User is offline  PMMini Profile Post #78

Sghjwo

V ranga
Nr użytkownika: 97.523

post Dzisiaj, 03:30 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 18/11/2017, 6:39)
QUOTE(Bazyli @ 17/11/2017, 23:24)
wymienione przeze mnie religie "wdarły" się na kontynent europejski w czasie gdy był on już chrześcijański. Żydzi to przypadek ekstraordynaryjny.

Islam "wdarł" się na kontynent europejski zanim stał się on chrześcijański, wtedy jeszcze sporo pogaństwa plątało się po Europie.

ale "wdarl" sie na tereny chrzescijanskie. Byla jaks "inwazja" muzulmanow na tereny poganskie?

User is online!  PMMini Profile Post #79

6 Strony « < 4 5 6 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej