Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojsko Polskie w ZSRR 1943-1945, Od Lenino do Berlina - czy było warto ?
     
cirilus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 20.281

Piotrek
Zawód: student prawa
 
 
post 15/08/2006, 14:59 Quote Post

witam

chciałbym spytac się Was jak oceniacie rolę I i II Armii Ludowego Wojska Polskiego w pokonaniu Niemców?? wiem, że ten temat powinien byc umieszczony w dziale dotyczącym drugiej wojny światowej, ale celowo umieściłem go, ponieważ w okresie Polski Ludowej na ten temat dużo napisano i powiedziano, ale spora grupa Polaków uważa, że czasami ówcześni historycy i wojskowi dosyc często rozmijali się z prawdą i wiele faktów "upiększali"; nie wiem, czy zgodzicie się z moją opinią, ale odnoszę wrażenie, że w chwili obecnej można zaobserwowac działania identyczne, do tych które miały miejsce w PRL-u, a polegające na umniejszaniu znaczenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie; współcześnie, ten fragment naszej historii traktuje się troszeczkę po macoszemu, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że taki fakt wystąpił; zapraszam do dyskusji smile.gif

pozdrawiam
cirilus
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
chomik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.754

Zawód: rysownik
 
 
post 15/08/2006, 16:10 Quote Post

QUOTE(cirilus @ 15/08/2006, 15:59)
jak oceniacie rolę I i II Armii Ludowego Wojska Polskiego w pokonaniu Niemców?? [...] w okresie Polski Ludowej na ten temat dużo napisano i powiedziano, ale [...] ówcześni historycy i wojskowi dosyc często rozmijali się z prawdą i wiele faktów "upiększali"; [...]  współcześnie, ten fragment naszej historii traktuje się troszeczkę po macoszemu,
*



Bardzo podobne pytanie było początkiem dyskusji w dziale o dziejach Polski w czasie drugiej wojny światowej - temat nazywa się "Polacy podzieleni, Po stronie Aliantów zachodnich i ZSRR" i wymiana poglądów była dosyć żywa (także na temat współczesnych ocen tych wydarzeń), tyle że w wakacje jakoś oklapła. Temat bardzo ciekawy, zapraszam do zajrzenia do tamtych głosów i może sensowne byłoby np. połączenie te dyskusji?

A w dziale II wojna światowa historii ogólnej (ZSRR i Alianci wschodni - Bitwy i kampanie) jest też wątek na temat bitwy pod Lenino.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
cirilus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 20.281

Piotrek
Zawód: student prawa
 
 
post 15/08/2006, 18:14 Quote Post

jeśli jest to możliwe, to te dyskusje powinny być połączone
jestem jak najbardziej za smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
qrak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 679
Nr użytkownika: 9.669

Stopień akademicki: starszy strzelec
 
 
post 16/08/2006, 2:19 Quote Post

Czy sie oplacalo?
A zadaj sobie pytanie: czy ci ludzie mieli inny wybor?
Albo gnic w radzieckich lagrach, albo isc do NASZEGo wojska (nikt nie wnikal pod jaka polityczna kontrola) z NASZYM POLSKIM ORLEM (co z tego ze bez korony? Wszak to nasz orzel, korone sie dorobi), z NASZYMI, przedwojennymi mundurami, komenda, piosenkami.

A potem na ziemiach polskich? Miales wybor: albo idziesz do "krasnej armiji" albo ukrywasz sie w lasach i zaciagasz sie przy nadarzajacej sie okazji do NASZEGO wojska (w takiej sytuacji byl moj dziadek, a kazdeko sk******na, ktory nazwie go zdrajca i panczykiem Moskwy - a juz taki glos sie tu pojawil, gotow jestem wyzwac na ubita ziemie, i nie szczedzic). To byly koledzy porabane czasy, ktorych po prostu nie jestesmy w stanie pojac, ani zrozumiec ludzi i pobudek, ktore nimi kierowaly.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
cirilus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 20.281

Piotrek
Zawód: student prawa
 
 
post 16/08/2006, 8:51 Quote Post

może opis "czy warto było" jest rzeczywiście zły, bo nasuwa różne skojarzenia

generalnie zgadzam się z moim przedmówcą - żołnierze LWP nie mieli innego wyboru, albo walka z Niemcami w tej formacji, albo dalszy pobyt na Kołymie, z którego jak wiadomo wielu nie wróciło;

dziś wiele osób utożsamia LWP z tym, co po 1945 roku w Polsce stało się, czyli próbą skopiowania ustroju ZSRR, dlatego należy wyrażnie zaznaczyć, że oni walczyli o Polskę, a nie o ustrój!! tego niestety wiele osób nie chce dostrzec sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
bolas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 395
Nr użytkownika: 19.442

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 27/08/2006, 11:03 Quote Post

W WP sformowanym na wschodzie walczyło wielu ludzi dla których Polska byla tak samo ważnym słowem jak dla żołnierzy 1939 roku. Wielu z nich miało polskie korzenie i mimo tego że nigdy Polski nie widzieli kochali ją tak samo jak rodzimi. Wielu było także żołnierzy z przedwojny, którzy jak to się popularnie pisze "nie zdąrzyli do Andersa". Wraz z przetaczaniem się frontu na przedwojenne ziemie polskie, do LWP zaczeli masowo się zglaszać partyzanci lub żołnierze 1939 i razem walczyli. Po powstaniu warszawskim były całe w 2 AWP całe pułki złożone z żołnierzy AK. Wszyscy walczyli razem do końca. Wielkrotnie widać we wspomnieniach, jak wielkie emocje wzbudzał wśród zwykłych żołnierzy temat przesunięcia granicy wschodniej na Bug - był to wielki dramat.

Temat tego wojska jest mi bardzo bliski i zawsze mnie interesował, wrzucę wam więc parę fotek z rzeczami z mojej prywatnej kolekcji:

Oryginalny wojenny mundur drelichowy kaprala artylerii. Odznaczenie odnzką za dwukrotne zranienie.
user posted image
user posted image

Hełmik rosyjski wz.40 z polskim orłem ... na hełmie wydrapane nazwisko właściciela (Władysław Michalski):
user posted image

ROgatywka polowa wyprodukowana w Moskwie w 1944 roku:
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 20/01/2009, 20:20 Quote Post

Ciekawy film o dezerterach z dywizji kościuszkowskiej.

http://www.youtube.com/watch?v=NRw1uPZKrXY

Zdziwiłbym się gdyby takich nie było, co nie znaczy że pochwalam ich wybór ale z drugiej strony i wybór ZSRR też do najlepszych nie należał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
partyzant.AK
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 59.011

Zawód: Uczen LO
 
 
post 5/10/2009, 18:12 Quote Post

Czy było warto? Co za pytanie. Ci, którzy nie zdążyli do Andersa nie mieli wyboru. O przepraszam wybór był, albo dalsza męka w łagrach, albo LWP. Niektórzy myślą, że w tym wojsku byli sami komuniści itp.

Nic bardziej mylnego. Duża część osób przez to wojsko chciała osiągnąć to co ich koledzy w 2 Korpusie, I Dywizji Pancernej i innych jednostkach na Zachodzie. To był dla nich jedyny sposób wyrwania się z jak ktoś powiedział ,,nieludzkiej ziemii".

Więc jeśli ktoś zadaje takie pytania na forum to coś mnie bierze, kolega qrak ma absolutną racje. dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
marcin71
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 58.055

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 5/10/2009, 18:31 Quote Post

A kto wyzwalał Polske jeśli nie ci żołnierze,nie wszyscy tez byli z łagrów,wielu było z poboru,mój dziadek w 1944 trafił do Wojska Polskiego,mieszkał pod Wilnem,miał poczucie że wyzwala kraj ze straszliwej okupacji,miał poczucie że zdobywa nowe ziemie dla Polski,szkoda mu było Kresów mimo że nowe ziemie to inny standart.Nigdy nie żałował tego że był w 2 Armii,był to jego obowiązek pomóc w wyzwalaniu ludzi z obozów,więzień z pracy przymusowej.Nikt MU tej dumy nie odbierze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 6/10/2009, 10:08 Quote Post

QUOTE(bolas @ 27/08/2006, 11:03)
Wraz z przetaczaniem się frontu na przedwojenne ziemie polskie, do LWP zaczeli masowo się zglaszać partyzanci lub żołnierze 1939 i razem walczyli. Po powstaniu warszawskim były całe w 2 AWP całe pułki złożone z żołnierzy AK.


Powiem szczerze, że ze zdumieniem przeczytałem powyższą informację. W życiu nie słyszałem o jakimkolwiek pułku złożonym z żołnierzy AK (a tu mamy liczbę mnogą, więc takowych pułków winno być więcej). Czy jest na tym forum ktoś, kto o czymś takim słyszał, bo chętnie się czegoś dowiem wink.gif

Pozdrawiam

Zycze powodzenia w uzyskaniu odpowiedzi od autora cytatu. Ostatni raz uzytkownik bolas wizytowal Forum w listopadzie 2008.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 7/10/2009, 17:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 7/10/2009, 15:50 Quote Post

Ale sugerujesz, że nie było AK-owców w LWP?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Barciur
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 51.608

Zawód: uczen
 
 
post 7/10/2009, 21:28 Quote Post

QUOTE(kris9 @ 7/10/2009, 9:50)
Ale sugerujesz, że nie było AK-owców w LWP?
*


ja jego odpowiedz interpretuje w ten sposob ze nie tyle, ze nie bylo AK-owców co nie było pułków AK-owców.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 8/10/2009, 14:20 Quote Post

QUOTE(Barciur @ 7/10/2009, 21:28)
QUOTE(kris9 @ 7/10/2009, 9:50)
Ale sugerujesz, że nie było AK-owców w LWP?
*


ja jego odpowiedz interpretuje w ten sposob ze nie tyle, ze nie bylo AK-owców co nie było pułków AK-owców.


I dziwię się, że ktoś mógł zinterpretować ją inaczej wink.gif

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
czerwonykat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 59.572

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 18/11/2009, 15:22 Quote Post

Czy było warto ?

Zapytaj więźniów i więźniarki KZtów.

Zapytaj tych których wyzwolili z okrutnej i ludobójczej okupacji niemieckiej.

Oczywiście że było warto.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 18/11/2009, 16:36 Quote Post

Sporo było robotników i chłopów (nie koniecznie komunistów)którzy ulegli komunistycznej propagandzie kraju rządzonego przez nich. Przedwojenna Polska to nie tylko intelektualiści, oficerowie, właściciele ziemscy. Dla wielu ludzi (pomijam kariery w partii czy systemie represji) wojsko dawało możliwości awansu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej