Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lud nad Wisla - narodem wybranym ?, Czyli: tani patetyzm Polakow
     
Arcyhistoryk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 35.127

Grzegorz Szulc
Zawód: Uczen
 
 
post 13/11/2007, 21:54 Quote Post

Jak myślicie czy polska zasługuje przez swoją historię na miano nowego narody wybranego ?
Mam nadzieje że jest wam to pojęcie znane drodzy forumowicze bo ja już kilka razy spotkałem się z określeniem polski a właściwie rzeczypospolitej jako nowego narodu wybranego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 13/11/2007, 21:57 Quote Post

cieszę się, że jest wśród nas ktoś kto zna twórczośc Adama Mickiewicza rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 13/11/2007, 21:59 Quote Post

QUOTE(Arcyhistoryk @ 13/11/2007, 21:54)
Jak myślicie czy polska zasługuje przez swoją historię na miano nowego narody wybranego ?
Mam nadzieje że jest wam to pojęcie znane drodzy forumowicze bo ja już kilka razy spotkałem się z określeniem polski a właściwie rzeczypospolitej jako nowego narodu wybranego.


Chyba mesjaszem narodów albo przedmurzem chrześcijaństwa rolleyes.gif smile.gif smile.gif rolleyes.gif A kto Polaków wybrał? Sami się wybrali? Z Tetmajera pamiętam, że narodem wybranym byli górale, z tym co najwyżej mogę się zgodzić rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Arcyhistoryk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 35.127

Grzegorz Szulc
Zawód: Uczen
 
 
post 14/11/2007, 17:41 Quote Post

Czytałeś III Cześć "Dziadów" A. Mickiewicza ?? co z tego że tyle narodów też zginęło ale chodzi mi tu też o terytorium gdzie wtedy była polska oprócz serc polaków ? moim zdaniem polska była na Syberii, Kaukazie, Uralu i Krymie w tym czasie. Ludzie nie wiedzieli w XX wieku gdzie mieszkają czy w III Rzeszy czy w ZSRR czy w GG ? A jak ktoś kto się urodził w 1850 roku w Warszawie to już nie był polakiem tylko rosjaninem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 14/11/2007, 17:45 Quote Post

Czym ten los byl inny od losu Ormian i ich Armenii? Byli rozproszeni, zabijani, a ich gorska ojczyzna okupowana przez 3 mocarstwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 14/11/2007, 17:51 Quote Post

QUOTE(Arcyhistoryk @ 14/11/2007, 17:41)
Czytałeś III Cześć "Dziadów" A. Mickiewicza ?? co z tego że tyle narodów też zginęło ale chodzi mi tu też o terytorium gdzie wtedy była polska oprócz serc polaków ? moim zdaniem polska była na Syberii, Kaukazie, Uralu i Krymie w tym czasie. Ludzie nie wiedzieli w XX wieku gdzie mieszkają czy w III Rzeszy czy w ZSRR czy w GG ? A jak ktoś kto się urodził w 1850 roku w Warszawie to już nie był polakiem tylko rosjaninem.
*



Trochę to chaotyczne dry.gif Licytowanie się własnym cierpieniem jest czymś żałosnym. Gdyby iść tym tropem to gorszy był los Ukraińców - także bez państwa, także mordowanych, wysyłanych na Sybir. Czy tylko Polacy turystycznie zwiedzali Workutę? Czy tylko Polacy nie mieli własnego państwa? Czy tylko Polacy byli ofiarami II wojny?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 14/11/2007, 18:25 Quote Post

Polska nie odzyskala niepodleglosci sama. Konieczne do tego bylo pokonanie w wojnie mocarstw centralnych przez aliantow zachodnich. Zas co do Izraela, to do podzialu Palestyny zmusily brytyjskie wladze oddzialy podziemia zydowskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/11/2007, 19:04 Quote Post

Według powyższych kryteriów narodem wybranym byliby Irlandczycy.
Setki lat bez własnej państwowości,liczne ofiary w historii,rozproszeni po kontynentach.Wywalczyli niepodległośc od wielkiego Babilonu/Londynu i odzyskali Ziemię Obiecaną.



A teraz mają jeszcze raj podobno u siebie. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 14/11/2007, 22:23 Quote Post

QUOTE(Alex Clockwork @ 14/11/2007, 19:04)
Według powyższych kryteriów narodem wybranym byliby Irlandczycy.
Setki lat bez własnej państwowości,liczne ofiary w historii,rozproszeni po kontynentach.Wywalczyli niepodległośc od wielkiego Babilonu/Londynu i odzyskali Ziemię Obiecaną.



A teraz mają jeszcze raj podobno u siebie. smile.gif
*



a do tego należy dodać, że zgodnie z legendą św. Patryk wywalczył (strajkiem głodowym) u Pana Boga, że na Sądzie Ostatecznym to on będzie sądził Irlandczyków.

Czy św. Stanisław coś takiego wskórał? Skąd! Jeszcze nam Polskie podzielnicował za swoja krzywde! O!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Dziad wędrowny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 20.408

Wojciech Socha
Zawód: (nie)rentowny
 
 
post 14/11/2007, 23:00 Quote Post

Jeżeli Polacy to naród wybrany, to chyba jesteśmy gdzieś po przekroczeniu Morza Czerwonego tongue.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 14/11/2007, 23:19 Quote Post

Przypomniał mi się rysunek Andrzeja Mleczki.
Żyd (pejsy, chałat, kapelusz) mówi do Polaka:
"Wy też jesteście narodem wybranym, ale do eksperymentów ekonomicznych".
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Bolesław Śmiały
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 282
Nr użytkownika: 28.314

archi
 
 
post 5/08/2008, 10:10 Quote Post

Idea polski jako narodu wybranego pojawiła się już w czasach sarmackich, nie wiem może jako pokłosie kontrreformacji? Z drugiej strony może to wpływ tysiącletniej (już) historii Żydów w Rzeczpospolitej. Podobno, jak mówią badacze, do dziś bez problemu można znaleźć ludowe przekazy, których jedynym źródłem mogły być tylko żydowskie grupy religijne. Wpływ na szlachtę musiał być o wiele większy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 5/08/2008, 11:25 Quote Post

A czy jest jakiś naród, który nie uważa się za wybrany?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 5/08/2008, 15:38 Quote Post

W pewnym sensie każdy. Jednak tu chodzi chyba o takie przeświadczenie, któee przebija się wyraźnie w narodowej kulturze. Na przykład Czesi - cenią sami siebie jak każdy "normalny" naród pod słońcem, ale czy słyszeliśmy o tym, aby kiedykolwiek popularne było nad Wełtawą twierdzenie, że jest to naród stworzony do rzeczy wielkich? Czy taki motyw występuje często w czeskiej poezji, malarstwie, muzyce? Podobnie można zapytać o inne narody Europy - Norwegów, Finów, Holendrów etc.

Gdyby zaś z drugiej strony wymienić narody europejskie, u których taki wątek występował często: Rosjanie, Polacy, poniekąd Niemcy, na pewno Brytyjczycy. Ale czy więcej? Mam wątpliwości.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 10/08/2008, 11:36 Quote Post

Jest różnica między uważaniem się za naród wyjątkowy - to rzeczywiście można przypisać każdemu narodowi - a uważaniem się za naród wybrany do wyższych celów. Zapewne wątek narodu wybranego pojawił się kiedyś tam w kulturze każdego narodu, ale to trochę za mało, aby stwierdzić, że Czesi czy Włosi uważają się za takowy. Za naród wybrany uważa się bądź też uważał taki naród, u którego ów wątek jest lub też był DOMINUJĄCY w kulturze narodowej i świadomości narodowej. Polacy zaliczyli dwa takie etapy (sarmatyzm i zabory), Brytyjczycy jeden (epoka wiktoriańska), Amerykanie są w trakcie od mniej więcej II wojny światowej. Proszę o wykazanie, kiedy to w kulturze i świadomości Czechów dominowało przeświadczenie o ich wszechświatowej misji dziejowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej