Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
17 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zygmunt August: dynastia Jagiellonow nie wygasa,
     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 2/09/2010, 17:06 Quote Post

QUOTE
Warmia miała jednak oddzielny status. Zapewne dokładnie coś takiego miałby by i Książęce, a zarządzał by nimi następca tronu, a nie biskup.

Więc dlaczego statusu takiego nie miało Mazowsze?
QUOTE
Bez przesady do roku 1572 Litwa się nie rozpadnie. Czyli jednak Unia by była pewnie w tym roku na prośbę błagających Litwinów. Czyli z 3 członu nici.

Miałem na myśli sytuację, kiedy W OGÓLE nie ma realnej unii polsko-litewskiej. Parę lat w tę czy w tamtą wielkiej różnicy nie robi (no, poza tym, że trzeba będzie odzyskiwać więcej niż tylko Połock...).
QUOTE
Ciekawe czy zamiast wcielenia Ukrainy do Korony możliwe by było wcielenie raczej pasa wzdłuż granicy.

Jeśli Litwini będą wystarczająco zdesperowani by nie zbojkotować sejmu, może W OGÓLE NIE DOJŚĆ do jakichkolwiek cesji na rzecz Polski. W realu był to element nacisku na Litwę.
QUOTE
Skoro Zygmunt August rezygnuje z korony i zostaje na Litwie to kto ma być Królem jak nie młodszy brat Olbracht?

Co to znaczy "rezygnuje z korony"? Abdykuje? Bo przecież był królem od 1529 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Gardian
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 67.178

Robert Gardian
Zawód: Grafik
 
 
post 2/09/2010, 17:06 Quote Post

mysle ze nie poprze tak jak to bylo w realu

A może by tak jaśniej? -Ramond

Ten post był edytowany przez Ramond: 2/09/2010, 17:07
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 2/09/2010, 18:06 Quote Post

A chciało? Było odmiennej kultury i języka?

Sam twierdziłeś, że coś musi Korona dostać za Unię. I na piękne oczy Liwie pomagać nie będzie.

Tak, abdykuje. W końcu twierdzi, że to zrobi dla Radziwiłłówny. A skoro jest alternatywa w postaci młodszego brata to nikt go specjalnie odwodzić nie będzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 2/09/2010, 18:41 Quote Post

QUOTE
A chciało? Było odmiennej kultury i języka?

Akurat to, czego chciało Mazowsze nikogo nie obchodziło. Ważne, że chciał Zygmunt Stary i Bona - ale Sejm na to nie pozwolił. Podobnie, jak nie pozwoli na analogiczny status względem Prus (których zdanie też będzie najmniej ważne).
QUOTE
Sam twierdziłeś, że coś musi Korona dostać za Unię. I na piękne oczy Liwie pomagać nie będzie.

Tyle, że Korona chciała unii, nie cesji. I na unię prędzej by się Litwini zgodzili niż na cesję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Cinusss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 507
Nr użytkownika: 79.926

Marcin
Zawód: uczen
 
 
post 31/12/2012, 22:05 Quote Post

Odgrzeję kotleta.


Zboczono z tematu. Stanęło na tym, że imię Olbracht nie jest pewne, a królewicz jest o siedem lat młodszy od brata. Prawdopodobnie należy do Bonowego stronnictwa.

Z kim go ożenić? Komu Bona go da? Mamy jakąś księżniczkę śląską z ładnym posagiem? A może gryficcy Pomorzanie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 15/08/2013, 20:02 Quote Post

Spróbuję reanimować temat.
Żeby ruszyć z miejsce należy ustalić wpierw kilka kwestii:
1. Ile lat będzie żył młody królewicz?
2. Czy Zygmunt i Bona doczekają się jeszcze dzieci?
3. Czy posiadając co najmniej 2 synów para królewska zdecyduje się na zjednoczenie obu tronów?

Czy są jacyś zainteresowani podjęciem dyskusji?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 15/08/2013, 20:09 Quote Post

QUOTE
1. Ile lat będzie żył młody królewicz?

Mogę zrandomizować, jeśli znajdą się chętni do dyskusji.

QUOTE
2. Czy Zygmunt i Bona doczekają się jeszcze dzieci?

Jak wyżej.

QUOTE
3. Czy posiadając co najmniej 2 synów para królewska zdecyduje się na zjednoczenie obu tronów?

Nie - skoro mając jednego (a więc pewne ryzyko a propos dalszego istnienia dynastii) się nie zdecydowali, to i z dwoma tak się nie stanie.

QUOTE
Czy są jacyś zainteresowani podjęciem dyskusji?

Ja.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 15/08/2013, 20:16 Quote Post

QUOTE
Nie - skoro mając jednego (a więc pewne ryzyko a propos dalszego istnienia dynastii) się nie zdecydowali, to i z dwoma tak się nie stanie.

Źle mnie zrozumiałeś. Chodzi mi o uczynienie jednego syna (Zygiego) zarówno wielkim księciem, jak i królem. W chwili narodzin Olbrachta starszy syn miał już założony kołpak wielkoksiążęcy, z kolei jeszcze nie uczyniono go królem.
QUOTE
Mogę zrandomizować, jeśli znajdą się chętni do dyskusji.

Proszę bardzo. Miej tylko na względzie fakt, że pomyślność tego wątku zależy od przeżycia młodszego z zygmuntowych synów co najmniej 20 lat.
QUOTE
Jak wyżej.

Jak wyżej.
Ja tymczasem pozwolę sobie opracować charakter królewicza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 15/08/2013, 20:20 Quote Post

QUOTE
Źle mnie zrozumiałeś. Chodzi mi o uczynienie jednego syna (Zygiego) zarówno wielkim księciem, jak i królem. W chwili narodzin Olbrachta starszy syn miał już założony kołpak wielkoksiążęcy, z kolei jeszcze nie uczyniono go królem.

Aha, takie buty. Hmmm... wymiana raczej nie wchodzi w grę, ani też młodszy przed starszym nie ma dużych szans (ale jako że tron polski jest elekcyjny, to jakieś ma).

QUOTE
Proszę bardzo. Miej tylko na względzie fakt, że pomyślność tego wątku zależy od przeżycia młodszego z zygmuntowych synów co najmniej 20 lat.

Dobra. Ale to raczej na jutro, bo późno już, a nie chcę byków strzelić w wyliczeniach.

QUOTE
Ja tymczasem pozwolę sobie opracować charakter królewicza.

Świetnie - bo z tym akurat ja sobie dość kiepsko radzę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 15/08/2013, 20:44 Quote Post

Vitam

co najmniej 20 lat. (Rapahandock)

Dlaczego akurat 20? A jak przeżyje tylko o 15 lat, to co się stanie?

Czy posiadając co najmniej 2 synów para królewska zdecyduje się na zjednoczenie obu tronów? (Rapahandock)

+/- 100 lat wcześniej Jagiellończyk był dwa w jednym. Czy było to zjednoczeniem obu tronów?

wymiana raczej nie wchodzi w grę, ani też młodszy przed starszym nie ma dużych szans (ale jako że tron polski jest elekcyjny, to jakieś ma). (Lehrabia)

Starszy, gdy zostanie królem, ustąpi młodszemu miejsca na stolcu wielkoksiążęcym.

Czy Zygmunt i Bona doczekają się jeszcze dzieci? (Rapahandock)

Sprecyzuj. Dzieci (córki) mieli w realu, co prawda przed Olbrachtem. Chodzi Ci o kolejne córki, czy kolejnych synów?
Btw, w momencie urodzenia Olbrachta Bona miał 34 lata. Nie za późno na kolejne dzieci, jak na tamte czasy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 15/08/2013, 21:04 Quote Post

1. W momencie śmierci Zygmunta Starego Olbracht będzie miał akurat 20 lat. Ja po porstu do założeń wątku chciałbym dodać, że królewicz przeżywa ojca.
2. Chodzi mi właśnie czy po śmierci Starego zachowana zostanie ciągłość unii personalnej, a młodszy syn zostanie z niczym.
3. Nie rozumiem potrzeby precyzowania. Rozchodzi się o dzieci płci dowolnej. To nie te czasy żeby wybierać płeć potomka. Wiek zaś nie przeszkadza na co dynastia Jagiellonów dała niejeden przykład - vide: Elżbieta Rakuszanka, Katarzyna Jagiellonka, Anna Jagiellonka (c. Władysława)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 16/08/2013, 7:32 Quote Post

Vitam

Wiek zaś nie przeszkadza... (Rapahandock)

Wiek jak najbardziej przeszkadza, bo pojawia się klimakterium. Nawet obecnie, po ogromnych zmianach mentanościowych i postępie medycyny, ciąża po 35 roku życia jest potencjalnie zagrożona. Pięćset lat temu ten próg przypadał zapewne w jeszcze młodszym wieku.

...na co dynastia Jagiellonów dała niejeden przykład (Rapahandock)

Tylko że Bona nie miała genetycznie z Jagiellonami nic wspólnego. A to jej geny miały przesądzić - donosi ciążę w późnym wieku, zali nie. Być może należałoby analizować tylko jej przodkinie pod kątem tego, kiedy miały ostatnie dziecko.
Matka, Izabela Aragońska, żyła 54 lata, ostatnie dziecko w wieku 25, ale tu zbyt duże zakłócenie przez fakt, że wtedy umarł jej mąż, a drugi raz nikogo nie poślubiła.
Babka, Ippolita Sforza, żyła 42, jedyne dziecko w wieku 24.
Prababka, Bianka Visconti, 43 / 21
Praprababka, Agnese del Maino, 64 / 25
Prapraprababka nieznana.
Innych krewniaczek, które dożyły możliwości zajścia w ciążę brak.

Chodzi mi właśnie czy po śmierci Starego zachowana zostanie ciągłość unii personalnej, a młodszy syn zostanie z niczym. (Rapahandock)

W całych dziejach Jagiellonów nic takiego nigdy się nie zdarzyło, o ile tylko był jakiś wolny stolec do posadzenia syna. I synowie Jagiełły i synowie Jagiellończyka obsadzali różne trony. W tym drugim przypadku tych wolnych tronów nawet zabrakło dla wszystkich. Tutaj pewnie będzie tak samo, jeden w Polsce drugi na Litwie.

W momencie śmierci Zygmunta Starego Olbracht będzie miał akurat 20 lat. Ja po porstu do założeń wątku chciałbym dodać, że królewicz przeżywa ojca. (Rapahandock)

Z punktu widzenia rozwoju wątku wystarczy, że Zygmunt August będzie miał bliskiego krewnego, który po nim może dziedziczyć. To może być także syn brata.

Nie rozumiem potrzeby precyzowania. Rozchodzi się o dzieci płci dowolnej. To nie te czasy żeby wybierać płeć potomka. (Rapahandock)

Chodziło mi o stopień komplikacji wątku. Myślę, ze śmiało możemy przyjąć iż Olbracht był ostatni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 16/08/2013, 9:43 Quote Post

1. Jagiellonki były tylko pierwszym z brzegu przykładem tego, że kobiety mogą w tym wieku rodzić. Moim zdaniem Bona nadal mogła zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Może drogą kompromisu przyjmijmy, że to Zygmuntowi już sił w lędźwiach nie starcza, także niech faktycznie Olbracht będzie ostatni.
2. Trochę trudno zakładać, że Olbracht zdąży spłodzić syna przed śmiercią ojca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 16/08/2013, 10:14 Quote Post

Męscy krewni Olbrachta w linii prostej (zmarli w sposób naturalny - choroby też w to wliczyłem):
Zygmunt II August - brat, 52 lata
Zygmunt I Stary - ojciec, 81 lat
Władysław II Jagiellończyk - stryj, 60 lat
Święty Kazimierz - stryj, 26 lat
Jan I Olbracht - stryj, 42 lata
Aleksander I Jagiellończyk - stryj, 45 lat
Fryderyk Jagiellończyk - stryj, 35 lat
Kazimierz IV Jagiellończyk - dziadek, 65 lat
Władysław II Jagiełło - pradziadek, 82 lata

Średnia wynosi 54,222222222 (~54) lata, a odchylenie standardowe 19,50498512 (~20) lat.

Losuję liczbę z zakresu 34-74, aby określić wiek.
Tam tada data ta ta tam, tam tada data ta ta tam, tam tada data ta ta taaaaaam!!!
Random.org rzecze 66. Teraz miesiąc i dzień śmierci - grudzień, 5.

Zatem:
Olbracht Jagiellończyk (20 II 1528 - 5 XII 1594)

Ten post był edytowany przez Lehrabia: 16/08/2013, 10:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 16/08/2013, 10:23 Quote Post

Przesuń o kilka miesięcy. Poród w normalnych warunkach miał odbyć się w styczniu lub lutym.

W tak zwanym międzyczasie opracowałem (w formie liczbowej) opracowanie charakteru Olbrachta.

Neurotyczność: 2
Niepokój: 1
Wrogość: 7
Depresja: 4
Nieśmiałość: 4
Impulsywność: 2
Wrażliwość: 4

Ekstrawersja: 5
Życzliwość: 6
Towarzyskość: 8
Asertywność: 6
Aktywność: 4
Poszukiwanie doznań: 7
Wesołość: 4

Otwartość na doświadczenia: 9
Wyobraźnia: 9
Estetyka: 6
Emocjonalność: 9
Działanie: 7
Idee: 8
Wartości: 1

Ugodowość: 6
Ufność: 8
Prostolinijność: 8
Altruizm: 9
Ustępliwość: 5
Skromność: 1
Sympatia: 9

Sumienność: 6
Kompetencje: 9
Systematyczność: 3
Obowiązkowość: 6
Motywacja: 5
Samodyscyplina: 5
Rozwaga: 2

Inteligencja: 7
Logiczno-matematyczna: 9
Językowa: 6
Przestrzenna: 8
Muzyczna: 8
Interpersonalna: 6
Intrapersonalna: 9
Przyrodnicza: 9
Kinestetyczna: 9

Talent wojskowy: 8
Talent polityczno-dyplomatyczny: 7
Talent administracyjno-gospodarczy: 8

Predyspozycje przywódcze: 9
Przywództwo: 7

Wyniki pozostawiam do interpretacji, ale moim zdaniem królewicz nam się udał. Zdecydowanie wrodził się w ojca, tylko że taki... lepszy model?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

17 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej