Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Chojnice 1454, Świecino 1462 - B. Nowaczyk

Kuklinowski

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 56.847

Zawód: muzealnik

post 19/09/2012, 16:54 Quote Post

Witam,

książka Chojnice 1454, Świecino 1462 autorstwa Bernarda Nowaczyka jest już dostępna i można ją nabyć (przynajmniej w Bellonie) zapraszam do dyskusji na jej temat.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

kalimerasas

V ranga
Nr użytkownika: 36.638

Stopień akademicki: mgr
Zawód: handlowiec

post 19/09/2012, 19:37 Quote Post

QUOTE(Kuklinowski @ 19/09/2012, 16:54)
Witam,

książka Chojnice 1454, Świecino 1462 autorstwa Bernarda Nowaczyka jest już dostępna i można ją nabyć (przynajmniej w Bellonie) zapraszam do dyskusji na jej temat.
*

Ze swej strony czekam na szeroki odzew jego wiernych tutejszych wielbicieli. Ale tak po prawdzie, to nie ma co krytykować zanim się czegoś nie przeczytało. Pamiętajmy że przede wszystkim mamy do czynienia z habekiem, więc może nóż widelec okaże się dobry...

User is offline  PMMini Profile Post #2

Lord Mich

Capitaine
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 19/09/2012, 19:45 Quote Post

Zauważyliście, że wśród ilustracji są rysunki Andrzeja Michałka? Widać je na stronach podglądowych.
Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #3

Kuklinowski

II ranga
**

post 22/09/2012, 19:07 Quote Post

Bibliografia wręcz kipi od źródeł, tylko Długosz… i to w dodatku z jakiejś strony internetowej biggrin.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

rogatka

Nowicjusz
Nr użytkownika: 79.383

Karol Nowak
Stopień akademicki: bez stopnia
Zawód: bezrobotny

post 23/09/2012, 11:24 Quote Post

Witam bardzo serdecznie!

Biorąc w dłoń książkę o bitwie pod Chojnicami, byłem przekonany że nie tylko uklęknę po przeczytaniu jej, albo nawet powali mnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, ale nic z tego. Musiałem wrócić jak syn marnotrawny do wspaniałej monografii prof. Mariana Biskupa " Trzynastoletnia wojna z Zakonem Krzyżackim 1454 1466" WIH 1967, a na tą nową książkę to szkoda "czasu i atłasu"

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

smiglu

V ranga
Nr użytkownika: 51.785

Michal Smigielski
Stopień akademicki: magister

post 23/09/2012, 15:08 Quote Post

Jeżeli faktycznie autor zmarnował kolejny tytuł to trzeba będzie sobie odpuścić zakup tej książki...

User is offline  PMMini Profile Post #6

aljubarotta

VII ranga
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.

post 23/09/2012, 16:08 Quote Post

Czytając załączony na stronie fragment odnoszę wrażenie, że autor coś mało korzysta z opracowań. Oprócz w niektórych miejscach przestarzałej książki Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach, wydaje mi się, że autor korzysta z popularnonaukowego dziełka badaczki historii Torunia K. Ciesielskiej: W zasięgu krzyżackiego miecza... To mnie przeraża.
A teraz po kolei:

Ze szczegółów: proces 1320-1321 toczył się także w Brześciu, nie tylko w Inowrocławiu, tak samo proces 1339 toczył się w Warszawie i Uniejowie. Nie czepiając już się tego co mógł napisać (że np. zaprzysiężono o 50 świadków więcej czy że Zakon miał zapłacić dodatkowe 1600 grzywien kosztów procesu).

Ponadto część Kujaw odzyskaliśmy już w Inowrocławiu w 1337 r.

Coś nie do końca wytłumaczył tym nawiasem co tak naprawdę oznaczała ta forma darowizny.

Dla mnie panowanie dynastii andegaweńskiej to 1370-1399 czyli aż 29 lat, wszak Jadwiga zachowała prerogatywy króla, chociażby w 1387 r. wyprawiając się po Ruś.

Utrata legitymacji mnie śmieszy, choć może to ja nie mam racji - prędzej powinno być legitymizacji, choć i tak to by brzmiało niestylistycznie.

Zdanie o wzmocnieniu militarnym to gimnazjalne lanie wody.

Dalej kompletna BZDURA o tym że Eryk Pomorski był prawnukiem Kazimierza Wielkiego - bo syna Warcisława VII (ojca Eryka) miał z z drugą żoną Adelajdą Welf, a nie z Elżbietą Kazimierzówną.

Dalej w przypisach pod Grunwaldem autor poleca książkę S. Kuczyńskiego (wilcze doły!), co jeszcze mu można przebaczyć, gdyż pewnie w momencie oddawania książki do składu nie wydana została jeszcze pozycja pod red. Szybkowskiego i Jóźwiaka. Autor poleca także książkę Nadolskiego, ale tę z HB, a nie Problemy wybrane. Mógł także podać ciut więcejpozycji, wszak z okazji 600lecia przetłumaczono Ekdahla i Jućasa. Oczywiście, wszystko ma swój cel - w książce HB trzeba kierować do innych książek HB.

Żmudź była w Toruniu w 1411 tylko dozywotnio, o czym autor nie wspomina, aczkolwiek później informuje o warunkach pokoju mełneńskiego.

I to by było na tyle, choć autor nie wspomina nazwy bitwy z 1431 r. - bitwy pod Dąbkami, całkiem ciekawego starcia.

Być może niektórych rzeczy za bardzo się uczepiłem, ale cóż, uważam że miałem takie prawo - jako że rzadko, naprawdę rzadko przekonuję się do HBeków - i tym razem nie polecę. Tym bardziej że przeczytałem ledwie 10 stron.

HBeków raczej nie biorę innych niż średniowieczne (wyjątkami są u mnie Panama 1671, Vilcabamba 1572) - więc może problem tkwi w epoce. Z dobrych HBeków średniowiecznych wymienić mogę Legnicę (choć wolałem nowszą książkę Maronia), Grunwald( ot, przyjemność) oraz - mój ulubiony - Józefa Obniżki(Discount tongue.gif ) Zatoka Świeża 1463.

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 23/09/2012, 16:25

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

szapur II

X ranga
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student

post 23/09/2012, 17:05 Quote Post

To jest coś w tym hbeku na temat tytułowy? smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #8

Darth Stalin

X ranga
Nr użytkownika: 3.971

Zawód: radca prawny

post 23/09/2012, 17:07 Quote Post

QUOTE("aljubarotta")
pewnie w momencie oddawania książki do składu nie wydana została jeszcze pozycja pod red. Szybkowskiego i Jóźwiaka.

Czy masz na myśli to:
http://www.sredniowieczna.com/?665,124.99
Przecież to wyszło dwa lata temu...
dobrych HBeków średniowiecznych wymienić mogę Legnicę (choć wolałem nowszą książkę Maronia),

Mam jedną i drugą - obie są jednak trochę o czyms innym.
Grunwald( ot, przyjemność)

No ba... sam mjut, jak mawiał Kubuś Puchatek wink.gif Aczkolwiek po zakupie "Problemów wybranych" habeka puściłem w świat, zostawiając sobie tylko zeskanowane i wydrukowane w kolorze mapki - bo habek to w sumie takiu "bryk" z tej dużej pracy.
oraz - mój ulubiony - Józefa Obniżki(Discount  ) Zatoka Świeża 1463.

Jak ktoś szuka "przekrojówi" całej wojny 13-letniej, a nie chce kupować książki profesora Biskupa, to jak znalazł biggrin.gif

User is offline  PMMini Profile Post #9

aljubarotta

VII ranga
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.

post 23/09/2012, 17:33 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 23/09/2012, 17:07)
QUOTE("aljubarotta")
pewnie w momencie oddawania książki do składu nie wydana została jeszcze pozycja pod red. Szybkowskiego i Jóźwiaka.

Czy masz na myśli to:
http://www.sredniowieczna.com/?665,124.99
Przecież to wyszło dwa lata temu...

A, faktycznie. No masz, tym większa rózga dla pana Nowaczyka. wink.gif
dobrych HBeków średniowiecznych wymienić mogę Legnicę (choć wolałem nowszą książkę Maronia),

Mam jedną i drugą - obie są jednak trochę o czyms innym.

Oczywiście, chodziło mi ogólnie, co wolę. Aczkolwiek zmieniło się zdanie p. Maronia dotyczące liczebności wojsk chrześcijańskich w tej bitwie.
Grunwald( ot, przyjemność)

No ba... sam mjut, jak mawiał Kubuś Puchatek wink.gif Aczkolwiek po zakupie "Problemów wybranych" habeka puściłem w świat, zostawiając sobie tylko zeskanowane i wydrukowane w kolorze mapki - bo habek to w sumie takiu "bryk" z tej dużej pracy.

Zgadza się, ale przyjemnie się czyta i rzetelne toto, pomimo tego czym naprawdę jest, jak wspomniałeś. smile.gif
oraz - mój ulubiony - Józefa Obniżki(Discount  ) Zatoka Świeża 1463.

Jak ktoś szuka "przekrojówi" całej wojny 13-letniej, a nie chce kupować książki profesora Biskupa, to jak znalazł biggrin.gif
*

Przekrojówka to lepsza wyszła pióra Biskupa pod egidą KAW w serii DNiPP, natomiast książkę Dyskanta cenię jako wyjątkowo szczegółową pozycję o bitwie. smile.gif
A ja mam książkę śp. prof. na podręcznym eczytaczu rolleyes.gif Choć ostatnio na alle(lujah ) była oferta za jedyne 95 zł i kusiła niemożebnie.

To jest coś w tym hbeku na temat tytułowy?

Szapurze, ja tylko recenzowałem darmowy fragment na stronie Bellony... smile.gif

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 23/09/2012, 17:34

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

Krzysztof M.

poilu
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++

post 23/09/2012, 17:57 Quote Post

Biorąc w dłoń książkę o bitwie pod Chojnicami, byłem przekonany że nie tylko uklęknę po przeczytaniu jej, albo nawet powali mnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,

A na czym to kolega budował swoje przekonanie? Na reputacji autora?

User is offline  PMMini Profile Post #11

szapur II

X ranga
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student

post 3/10/2012, 0:35 Quote Post

Przejrzałem sobie w księgarni, płacz i zgrzytanie zębów...

User is offline  PMMini Profile Post #12

Primo!

ex moderator
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...

post 3/10/2012, 8:13 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 3/10/2012, 1:35)
*

Szkoda zębów i szkoda łez. wink.gif
Średniowiecze w HB prawie od dekady nie ma szczęścia do solidnych autorów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

Barg

IX ranga
Nr użytkownika: 56.976

post 3/10/2012, 8:23 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 3/10/2012, 0:35)
*

A coś więcej? Zacząłem czytać (dopiero parę stron), średniowiecza nie znam na pamięć. Czy Dunina nie można porównać ze znanymi hetmanami z XVI i XVII wieku? Bo to od razu rzuciło mi się w oczy.

User is offline  PMMini Profile Post #14

Kuklinowski

II ranga
**

post 3/10/2012, 8:47 Quote Post

zakupiłem, mam mieszane uczucia, bo jeśli książka jest tylko słaba (a nie ma jakiś rażących błędów i zakłamań) to dla osob które nie znaja najlepiej średniowiecza zawsze może się przydać i coś się z niej "wyciągnie"

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej